Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
paweldyk
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2009, 03:58
Imie i Nazwisko: pawel dyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznan

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: paweldyk » 27 mar 2010, 17:48

1 wat świetlówki T5 przy barwie światła 6500 K to około 97 lumenów to znaczy ze świetlówka 35 wat ma 3395 lumenów natomiast świetlówka LED 20 wat ma maksymalnie 2200 lumenów w tej samej barwie światła ale jest jedno wielkie ale. LED świeci kierunkowo a świetlówka rzuca światłem dookoła i Malo co tego światła dociera do dna akwarium spadek jakości oświetlenia ledowego to 10% w skali roku. mam na myli markowe oswietlenie nie co za 1 zloty z allegro



co do taśmy LED mam taki wynalazek w sylikonowej powłoce 14.5 wat metr barwa światła ponoć 6500k ale mi to świeci na 8000k mam porównanie z inną taśmą o tej samej barwie .robilem test tej taśmy w Salonie i musze stwierdzić ze byłem pod warzeniem 5 metrów taśmy rozświetliło mi cały salon . za 3 miesiące będę realizował projekt akwarium 840 litrów z Sampem 450 litrów i mam zamiar oświetlić cale akwa wlasnie tą taśmą zobaczymy jaki będzie efekt
Ostatnio zmieniony 28 mar 2010, 23:54 przez paweldyk, łącznie zmieniany 1 raz.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: bingant » 27 mar 2010, 21:04

paweldyk podaj linke do tej taśmy

Awatar użytkownika
paweldyk
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2009, 03:58
Imie i Nazwisko: pawel dyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznan

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: paweldyk » 29 mar 2010, 00:34

link do podobnej tasmy jaka posiadam . mojej nie znalazlem

http://www.ledmasters.pl/component/virt ... 0&vmcchk=1

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 29 mar 2010, 07:14

paweldyk pisze:link do podobnej tasmy jaka posiadam . mojej nie znalazlem

http://www.ledmasters.pl/component/virt ... 0&vmcchk=1
Czyli Twoim zdaniem ile powinienem tej taśmy kupić na zbiornik 390 l ??? Kuna już mi się wszystko pomieszało . :?

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Andrew72 » 29 mar 2010, 08:23

Kiedyś zadąłeś pytanie ile taśmy kupić żeby mieć 0,5 W LED w akwarium wiec jeśli tak nadal chesz to zgodnie z wyliczeniami.

Z tym ze Ty najpierw powinieneś zadać pytanie :
Chce mieć takie rośliny ...... w takim akwarium ...... ile ja potrzebuję mocy LED aby to rosło.

Jak na to sobie odpowiesz to reszta jest matematyką + dobór barw

Ja ci nie powiem ile dane rośliny poczebują mocy LED bo nie znam wpóczynika pomiędzy LED i świetlówką które najcześciej są montowane z odbłyśnikami. Turysta próbował tobie to wytłumaczyć on ma to doświadczenie (tak mi się wydaje). Na moje wyczucie LED powinno mieć moć 75% świetlówek ale niech się wypowiedzą w tym temacie osoby co praktycznie to sprawdzili.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 29 mar 2010, 08:33

No wiesz kolega pweldyk napisał że pięć metrów rozświetliło mu salon :shock: a akwarium ma zdecydowanie mniejsza powierzchnie mieszkalną :lol: .

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Andrew72 » 29 mar 2010, 11:06

Ja w salnonie mam 7,5 m i tego bym nie powiedział.Określiłbym jako oświetlenie nastrojowe. Wszystko zalezy co kto do czego porównuje. :mrgreen: A wymierne są lumeny :P

Awatar użytkownika
paweldyk
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2009, 03:58
Imie i Nazwisko: pawel dyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznan

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: paweldyk » 29 mar 2010, 11:52

Dokładnie jak mówisz. Lumeny są wymierne wiec dla porównania trzeba zrobić pomiar na dnie kawa z oświetleniem LED i świetlówkami.. bez tego można dyskutować bez końca i każdy będzie miał racje co do twojego oświetlenia w salonie masz racje tylko jakiego rodzaju taśmę tam posiadasz?? Na pewno nie 60 ani 70 wat



http://www.pkmd.pl/pl/publikacje/36-dys ... tlenie-led


http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=46
Ostatnio zmieniony 29 mar 2010, 16:14 przez paweldyk, łącznie zmieniany 2 razy.

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Andrew72 » 29 mar 2010, 13:20

paweldyk pisze:dla porównania trzeba zrobić pomiar na dnie kawa z oświetleniem LED i świetlówkami.. bez tego można dyskutować bez końca i każdy będzie miał racje
Tylko teraz znaleźć kogoś co to może pomiar zrobić i będzie się chciał podzielić spostrzeżeniami i w końcu by było wszystko jasne. Bo po takiej wymianie poglądów to osoby czytające mogą być ździebko rozdarci :D

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: niki 28 » 29 mar 2010, 16:56

Tylko teraz znaleźć kogoś co to może pomiar zrobić i będzie się chciał podzielić spostrzeżeniami i w końcu by było wszystko jasne. Bo po takiej wymianie poglądów to osoby czytające mogą być ździebko rozdarci




A ja wam powiem koledzy,że takowy pomiar będzie może i dobry.Być może komuś w czymś pomoże,ale ja powiem tak.To jakie i w jakim akwa chcesz mieć rośliny i jakim oświetleniem je uraczysz jest bardzo ważne .Problem w tym że nie ma złotego środka na to żeby w "normalnym"akwa wszystke rośliny Cię "całowały" z zachwytu jakim to oświetleniem je obdarzyłeś.Powiedzcie sami .Czy tylko światło jest najważniejsze dla roślin?.Nie Gdzie się podziały dozowanie Co2,odpowiednie nawożenie,równowaga biologiczna w akwa,pasujący skład wody pod dany gatunek rośliny,czy wreszcie te nieszczęsne oświetlenie które jest potrzebne w procesie prawidłowej fotosyntezy rośliny,jednak moim zdaniem nie najważniejsze.Tem barwowa źródła światła,kąt jego padania ,wysokość akwa w stosunku do ilości oświetlenia,to są moim zdaniem jedne z najważniejszych elementów pt "Idealne ośw akwarium".Jednak nie do końca.Jak można wytłumaczyć fakt że ktoś ma akwa z mocnym garbnikiem oś HQI o dość dużej mocy i w tym właśnie mrocznym akwa pewne gatunki roślin rosną na potęgę inne nie.Czyżby coś im nie pasowało, skoro innym pasuje?Czasem nawet nie zmieniając swiatła w akwa daną roślinę przesadzamy, i .....mamy po niej.Powiedz Andrzeju.Czy wszystkie gatunki roślin rosną Ci w Twoim akwa?.Założę sie ,że nie.I myślę że do teraz nie znasz odpowiedźi dlaczego.Ja powiem tak.Nie jestem "rośliniarzem"(szacun tym którzy nimi są) ale staram się zapewnić moim roślinom w akwa najlepsze z możliwych warunków oświetleniowych .W moim akwa 540 l na dzień dzisiejszy mam w sumie 480 diód w 10 żarówkach w obudowach zwykłych halogenków na napiecie 230 V i tem barwowej białej ciepłej,i moje rośliny raczej "nie narzekają"W związku z tym że na rynku mamy do czynienia z bardzo dużym wyborem ośw LED. proponuję ażeby w tym wątku wszyscy zainteresowani zaczeli eksperymentować z rożnymi jego typami .Tym samym dzielmy się swoimi praktycznymi doświadczeniami.Myślę,że będzie to bardzo merytoryczne ,uczciwe i potrzebne dla znaleźienia potencjalnego
"złotego środka" oswietlenia naszego akwa.Uważam ,że za parę lat będzie tyle rodzajów diód i żarówek Led że chcąc je dogłębnie poznać dostaniemy oczopląsów i psychicznego galimatiasu.Tak więc.Nie popadajmy w skrajności i eksperymentujmy tym co na daną chwilę mamy

niki 28

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 08 kwie 2010, 10:10

"Tylko teraz znaleźć kogoś co to może pomiar zrobić i będzie się chciał podzielić spostrzeżeniami i w końcu by było wszystko jasne. Bo po takiej wymianie poglądów to osoby czytające mogą być ździebko rozdarci"

Na to nie licz , sam zgłębiam wiedzę odnośnie oświetlenia LED i niestety kosztuje mnie to sporo.
Pomocy zewnętrznej żadnej a i też nikt nie chciał się do tego dołożyć czy też w małej części sfinalizować. Koszta rosły rosły i rosną.
Dzięki małej grupie osób Mirek,Bogdan, Piotr , Leszek ograniczając koszta do minimum stworzyliśmy działające oświetlenie krok po kroku. Nasze rozwiązania są powielane ale jak sam zauważysz każdy raczej pyta jakie diody , po co na co dlaczego itd. Nikt nie zapyta chłopaki może dorzucę coś od siebie wam i przekroczymy kolejną barierę ? Każdy tylko oczekuje gotowego rozwiązania ............... a skąd one się biorą pozostaje milczeniem.

Nowe diody xp-g są już w naszym władaniu. Diody najnowszej generacji o odpowiednim widmie oraz 1 wat 350 mA 139 lumen :) Do porównania jeszcze nie dawno były diody 3 wat 750 mA 140 lumen
Pozdrawiam
Turysta

Awatar użytkownika
lukas8808
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 24 wrz 2009, 15:46
Imie i Nazwisko: Łukasz Rutkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kwidzyn
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: lukas8808 » 08 kwie 2010, 11:02

Wszystko pięknie ładnie tylko ta cena jednej diody xp-g
http://www.allegro.pl/item974131001_led ... 350ma.html

Uzyskiwane światło przy prądzie zasilania
350 mA od 139 do 146 lm
1000 mA od 345 do 365 lm

Ciekawe jaka jest żywotność przy 1000 mA.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: stanpiter » 29 kwie 2010, 20:44

Kilka fotek światełek :wink:
Załączniki
P4299899.jpg
P4299899.jpg (38.12 KiB) Przejrzano 7105 razy
P4299901.jpg
P4299901.jpg (27.9 KiB) Przejrzano 7105 razy
P4299903.jpg
P4299903.jpg (33.52 KiB) Przejrzano 7105 razy

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: stanpiter » 29 kwie 2010, 20:48

:wink: Po 10 min. wygaszania :)
Załączniki
P4299902.jpg
P4299902.jpg (30.03 KiB) Przejrzano 7104 razy
P4299900.jpg
P4299900.jpg (32.71 KiB) Przejrzano 7104 razy

oozz
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2009, 12:24
Imie i Nazwisko: Marek Mar
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: oozz » 06 maja 2010, 09:28

Przede wszystkim chciałem się przywitać
i podziękować za ciekawy temat. Śledzę go juz od dłuższego czasu.

Odnośnie diód. XP-G rzeczywiście droga, ale wydajna.
Choć może czasem lepiej kupić tańsze, ale większą ilość?
Np. CREE z serii XRE P4 (81 lumenów @350mA) - czyli znacznie mniej- ale za to taniej - niecałe 18$ za 5szt. (wysyłka za darmo).
Może warto więcej diód by bardziej równomiernie rozłożyć światło?

Trzeba po prostu wyliczyć ile światła potrzebujemy. Zmajstrować, sprawdzić, przerobić ... i tak kilka razy. A to kosztuje. Sporo pieniędzy i sporo czasu.

(Chylę czoło przed Turystą i innymi zaangażowanymi w ten temat).

P.S. Moje akwarium na razie na etapie wyliczeń i marzeń. Ale oświetlenie diodowe powoli zaczynam majstrować. Jeżeli ktoś chce linka do sklepu w HK prosze wiadomość-nie chciałbym być posądzany o reklamowanie sklepu

Pzdr. Marek

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości