Home Publikacje Dyskowce Oświetlenie LED

Nasi partnerzy



Kraje

54.4%Poland Poland
38.4%United States United States
1.6%United Kingdom United Kingdom
1.1%Russian Federation Russian Federation
0.8%Germany Germany

Goście

Dzisiaj: 46
Wczoraj: 159
Poprzedni tydzień: 952
Bieżący miesiąc: 646
Poprzedni miesiąc: 4876
Ogółem: 47158


Oświetlenie LED PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek Widur   
Wtorek, 07 Lipiec 2009 18:56

Jeszcze jeden krok w kierunku światła.

W dobie rozwijającej się technologi coraz więcej nowinek technicznych zagląda do naszego akwarium. Część z tych rozwiązań jest ogólnie dostępna niestety bywa bardzo droga. Wielu z nas stara się pominąć barierę kosztów i tak tworzą się projekty które nazywamy zrób to sam. Czy takie rozwiązania sprawdzą się w naszym akwarium? Zdecydowanie tak, być może wykonanie nie zawsze jest super estetyczne ale jak bardz skuteczne. Koszty energii rosną a w przypadku naszego hobby są nieodzownym towarzyszem czy uda nam się przynajmniej w jakiejś części je ograniczyć ?

Spróbujmy krok po kroku przyjrzeć się oświetleniu akwarium diodami LED. Na dziś dzień wielu z nas korzysta z oświetlenia świetlówkami T8,T5 czy też HQI, diody zazwyczaj stosujemy do nocnego oświetlenia naszego akwarium, a gdyby je tak zamienić na światło dzienne? Jest to już obecnie możliwe. Technologia LED rozwija się tak błyskawicznie że już nikogo nie dziwią podświetlone wystawy sklepowe czy też budynki, a zatem dlaczego nie spróbować takiego oświetlenia w naszych akwariach

Przesiadka z sześciu świetlówek 30 W na 24 diody 3 W.

W swym doświadczeniu użyłem diod o mocy 3 W barwy 6000K +/- 500 K czyli mocno zbliżona do świetlówki osram bio lux czy też philips 965. Diody tworzą dwie belki oświetleniowe po dwanaście diód każda co daje nam łącznie 72 waty w akwarium 200 l. Akwarium jest jasne, przejrzyste na dnie widać duże skupienie światła czego nie mogłem osiągną przy świetlówkach T8.Każdy zakamarek akwarium jest jasno oświetlony rośliny mają soczystą zieleń, mieszkańcom w ogóle to nie przeszkadza zachowują się jak zawsze eksponując swoje piękno.

Przez pierwszy tydzień rośliny nie reagowały na nowe oświetlenie, ale każdy kolejny tydzień sprawiał że robiło się coraz bardziej zielono. W trzecim tygodniu od startu zdecydowałem się na wyłączeniu jednej belki LED obecnie akwarium oświetla dwanaście diod o mocy 3 wat łącznie 36 wat. Akwarium jest bardziej mroczne, na dnie nie za wiele ubyło światła efekt skupienia światła przez soczewki które posiadają diody LED. Reakcja roślin na mniejsze światło praktycznie znikoma ,wręcz bez zmian dalej podążają ku górze pięknie się wybarwiając.

I tak ze 180 wat świetlówek spadła moc oświetlenia do 36 wat optymalnie jednak będę używał 72 wat czyli 24 diod x 3 wat. Widać na tym prostym wyliczeniu ile można zaoszczędzić i nie tylko na samej energii ale także na kosztach użytkowania gdyż diody według katalogu w zależności od producenta i temperatury pracy mogą pracować 100 000 godzin i nie tracą zbyt wiele na swej efektywności a w przypadku świetlówek wiąże się to z wymianą co rok gdyż zanikają jej właściwości świetlne.

Diody dają nam duże możliwości aranżowania akwarium, od promieni słonecznych przebijających się przed korzenie aż po punktowe oświetlenie zbiornika a dodatkowym efektem jaki udało się uzyskać przy diodach LED to ruchome dno jak przy oświetleniu HQI. Udało się pozbyć ciepła wytwarzanego przez świetlówki i to daje kolejny plus gdyż już nie muszę używać wiatraka w upalne dni czy też wietrzyć akwarium. Diody LED a dokładniej diody dużej mocy są źródłem ciepła wytwarzanym na radiatorach.

Do zapewnienie żywotności diod i wspomnianych 100 000 h należy obniżyć temperaturę pracy diod a to daje nam kolejne możliwości wykorzystania wydzielanego ciepła do ogrzewania naszego zbiornika. Nie trzeba być elektrykiem ani też elektronikiem aby samemu zmontować taki zestaw LED świetlno – ogrzewający. Wystarczy trochę chęci i chwile czasu.

Więcej informacji i rozwiązań technicznych znajdziecie na naszym forum w dziale oświetlenie.

Mariusz Noworól ( TURYSTA )

Zmieniony: Czwartek, 16 Lipiec 2009 09:25
 
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
Copyright © 2012 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Witaj miłośniku paletek, dyskowców, skalarów i żaglowców. Na tym portalu znajdziesz wszystkie informacje o pielęgnicach ameryki południowej.