Mój wątek

Fotografie naszych zbiorników z żaglowcami

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Mój wątek

Post autor: stanpiter » 07 cze 2010, 19:51

Ładniejszych cd
Boguś podziwiaj :mrgreen:
Załączniki
Clipboard08.jpg
Clipboard08.jpg (140.75 KiB) Przejrzano 5551 razy

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Mój wątek

Post autor: niki 28 » 07 cze 2010, 21:13

Zdjecie super Piotruś.Rośliny zaje fajne,ale skalar co prawda dobrze wykarmiony i "świecący",ale na wystawie za wysoko bym go nie ocenił.Może z jego dzieci coś niecoś bym wybrał.

niki 28

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Mój wątek

Post autor: stanpiter » 07 cze 2010, 21:24

niki 28 pisze:na wystawie za wysoko bym go nie ocenił.
niki 28
Kulawy czy jak :) :wink:
Na ocenie tak jak na rybach zupełnie się nie znam, (mnie się podoba) wszystkich mam pięć więc może inne są wystawowo ciekawsze :wink:

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Mój wątek

Post autor: niki 28 » 08 cze 2010, 04:06

Kulawy czy jak :) :wink:
Na ocenie tak jak na rybach zupełnie się nie znam, (mnie się podoba) wszystkich mam pięć więc może inne są wystawowo ciekawsze :wink:
[/quote]

Piotrek,u mnie w baniaku pływa 30 młodych sztuk,oczywiście nie z paletami .Moim zdaniem tylko trzy sztuki mają szansę na to że coś z nich będzie.To ze ryba Ci się podoba to fajnie.Mnie się ten skalar też podoba
Nie mniej ustalone standardy stoją na bardzo wysokim poziomie.Uważam że na następnych mistrzostwach skalara akwaryści pokażą naprawdę klasowe okazy,i konkurencja będzie spora.

niki 28

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Mój wątek

Post autor: stanpiter » 08 cze 2010, 14:05

Jacku, wiem że to nie kurs a tylko kilka fotek, ale... napisz nam jak oceniasz tą rybę konkretnie chodzi mi o to, bym mógł bardziej fachowym okiem na nie patrzeć. Bardzo Cię proszę byś pokazał jej wady, co powinna mieć a czego jej brak, myślę że ostatnia fotka będzie się do tego nadawała.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Mój wątek

Post autor: niki 28 » 08 cze 2010, 15:55

Piotruś.Głównym negatywnym mankamentem u skalarów hodowlanych jest nieprawidłowa proporcja i harmonia ciała.Prawidłowo zbudowany skalar winien mieć nienaganne ciało,a przedewszystkim jednakowe pod względem wielkośći,budowy i koloru płetwy grzbietową i odbytową.U dyskowca może nie,ale u skalara prawidłowa proporcja ciało-płetwa grzbietowa-odbytowa stanowi jeden z podstawowych elementów piękna tej ryby.W 80,a nawet więcej procentach u skalara płetwa odbytowa różni się diametralnie od grzbietowej.I to jest wada ,bo muszą być takie same Spójrz na Twoją rybę.Płetwę odbytową ma naprawdę poprawną,zakończoną pożądanym wyrostkiem natomiast grzbietowa jest inna.Jej zakończenie jest półokrągłe.Pozatym wachlarz promieni miękkich płetwy odbytowej jest nieco "bogatszy" od tegoż wachlaża płetwy grzbietowej .Warto wspomnieć o proporcjach w/w płetw do ciała.Stosunek ten winien wynosić 1/3-1/3-1/3.Gdy ciało skalara jest większe od płetw,a często się tak zdarza to jest to nieprawidłowe.Odwrotnie,gdy płetwy grzbietowa i odbytowa są identyczne ,i dłuższe od ciała skalar zyskuje diametralnie na urodzie.Przy wyborze skalarów hodowlanych patrz zawsze na proporcje ciała i identyczność płetw grzbietowej i odbytowej .Daję głowę,że na sto młodych skalarów wybierzesz z 5-7 no może 10 o pożądanych i prawidłowych cechach .Pamiętaj ,kształt,proporcje i w końcu wielkość osobnika to najważniejsze cechy stanowiące o pięknie każdej ryby.Może jako sędzia jestem nowicjuszem ,ale wierz mi .Kapuję o co w tym wszystkim chodzi .Standardy są nie ubłagane.

niki 28

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój wątek

Post autor: slawol » 08 cze 2010, 17:31

Jacku myślę że byś bardzo skrzywdził tego skala,i to właśnie dlatego że jak piszesz "standardy są nie ubłagane".
Pozdrawiam Sławek

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Mój wątek

Post autor: niki 28 » 08 cze 2010, 18:03

Niestety ,nie można wysoko punktować elementu oceny ryby który do końca nie jest prawidłowy.Tu musimy kierować się faktami biorąc pod uwagę standard ,i nim musimy się kierować.
slawol pisze:Jacku myślę że byś bardzo skrzywdził tego skala,i to właśnie dlatego że jak piszesz "standardy są nie ubłagane".
Pozdrawiam Sławek
Nie do końca jest tak jak piszesz.Jest w karcie sędziowskiej jeden element oceny który niejako nie do końca podlega standardom .Tym punktem jest "wygląd ogólny".Tu właśnie sędzia może nieco luźniej określić czy ryba mu się podoba czy nie ,i ewentualnie przyznać optymalną liczbę punktów,nie kierując się pewnymi mankamentami ocenianej ryby.Z drugiej zaś strony ryba wtedy jest piękna jak ma jak najmniej wad w ubarwieniu,czy w budowie ciała.Tak więc nawet w tym elemencie oceny trzeba mimo wszystko kierować się standardami.

niki 28

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój wątek

Post autor: slawol » 08 cze 2010, 20:11

Owszem Jacku zgadzam się z Twoimi poglądami czy opinią jeśli idzie o katę sędziowską i interpretację,ale niestety to nie wszystko jeszcze trzeba prawidłowo sklasyfikować rybę żeby mieć prawidłowe standardy.Nie możesz oceniać Pterophyllum leopoldi-.zeglowiec peruwiański, na standardach Pterophyllum altum- żeglowiec wysoki, czy Pterophyllum scalare-żeglowiec sklar,bo to są różne bajki.Oczywiście mogę się mylić czy błędnie interpretować tego skalara ale ja go zaliczyłem do żeglowca peruwiańskiego,i dlatego uważam że jest to może nie idealna ryba, ale mając przed sobą standardy tej ryby to chcę czy nie muszę ją uznać za ładnego przedstawiciela gatunku.
Jaszcze raz pozdrawiam Sławek.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Mój wątek

Post autor: niki 28 » 08 cze 2010, 20:34

Tak,prawidłowa klasyfikacja ryby jest oczywiście podstawą jej oceny.Nie mniej Sławku nie wydaje mi się by był to leopoldi,którego prawidłowa budowa ciała nieco różni się od pozostałych gatunków.Ja się upieram raczej przy twierdzeniu iż mamy tu do czynienia ze skalarem hodowlanym,ba jestem nawet tego pewien ,chociaż do leopoldi jest nieco podobny .Niech Piotrek powie gdzie je kupił,a wszystko bedzie jasne.

niki 28

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój wątek

Post autor: slawol » 08 cze 2010, 21:19

Wiesz Jacku tak naprawdę to to jest pewnie Manacapuru,który w Poznaniu był zaliczany do leopoldi ale doszły do mnie też jakieś informacje że też na takie sklasyfikowanie tej ryby też trzeba patrzeć trochę przez palce,ale moim zdaniem w dużej mierze bardziej mu do peruwiana niż do np wysokiego czy skalara

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Mój wątek

Post autor: stanpiter » 09 cze 2010, 20:55

niki 28 pisze:Niech Piotrek powie gdzie je kupił,a wszystko bedzie jasne.niki 28
Taaaak Piotrek powie ..., ale powie w Kikutach - i wszystko się wyjaśni, ba myślę Jacku że bardzo Ci się spodoba nawet jako wystawowa :twisted: :mrgreen: :wink:

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Mój wątek

Post autor: niki 28 » 09 cze 2010, 21:12

stanpiter pisze:
niki 28 pisze:Niech Piotrek powie gdzie je kupił,a wszystko bedzie jasne.niki 28
Taaaak Piotrek powie ..., ale powie w Kikutach - i wszystko się wyjaśni, ba myślę Jacku że bardzo Ci się spodoba nawet jako wystawowa :twisted: :mrgreen: :wink:
Już się nie potrafię doczekać.

niki 28

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Mój wątek

Post autor: stanpiter » 15 cze 2010, 22:10

stanpiter pisze:
niki 28 pisze:Niech Piotrek powie gdzie je kupił,a wszystko bedzie jasne.niki 28
Taaaak Piotrek powie ..., ale powie w Kikutach -
I jak przekonałeś się :wink:

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Mój wątek

Post autor: stanpiter » 17 cze 2010, 18:56

Ładniejszych cd. :D
Załączniki
Clipboard14.jpg
Clipboard14.jpg (75.71 KiB) Przejrzano 5433 razy

Odpowiedz

Wróć do „GALERIA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości