altum

Tematy ogólne

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 20 wrz 2015, 17:30

powiem tak zdjęcia pary nie mam choć ryby mam ponad 2 lata a teraz o fotkę ciężko bo woda mocno herbaciana i ryb prawie nie widać do tego ryby strasznie są płochliwe trzymam je w piwnicy do której zaglądam 2 razy dziennie po max po 5 min i w tym się dopatruje całego sukcesu że się wytarły bo maja bardzo dużo spokoju postaram się cyknąc coś ale nie wiem jak to wyjdzie bo jak wchodze do piwnicy to ryby od razu uciekają do konta za stożek.Niewierni będą pewnie pisali że nawiozłem małych z czech i teraz gupa pale że alty z odłowu rozmnożyłem mam foty z tarła ale bardzo niewyraźnie bo nie chciałemryb denerwować jak się tarły bo piwnice mam 1,5 na 1,5 jak sie wchodzi to od razu na zbiornik sie wpada
Załączniki
altum.png
altum.png (460.63 KiB) Przejrzano 10297 razy

Pionek88
junior
junior
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:54
Imie i Nazwisko: Artur Piątek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbkowice Śląskie

Re: altum

Post autor: Pionek88 » 20 wrz 2015, 20:28

Brawo Marcino!!! Niech nie wierza niedowiarki nie przejmuj sie ; ) jeszcze raz graty !

Awatar użytkownika
szuwarrro
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 02 sty 2014, 20:17
Imie i Nazwisko: Marcin Pisarski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Olsztyn

Re: altum

Post autor: szuwarrro » 20 wrz 2015, 21:20

Brawo i gratulacje. :)

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: altum

Post autor: roh » 21 wrz 2015, 21:11

No, zazdroszczę i gratuluję. Wychowaj je

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 21 wrz 2015, 22:59

dzisiaj nastąpił mały zonk ale o tym kiedy indziej
ogólnie dzień cały do d... na pocieszenie i poprawienie humoru para znowu tańczy i podejrzewam że na dniach będzie znowu jakaś ikra

Marlentje
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2014, 01:04
Imie i Nazwisko: Maria Marlena Mazurek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kessel/ Holandia

Re: altum

Post autor: Marlentje » 22 wrz 2015, 22:29

Napisz proszę jakieś swoje obserwacje i wnioski z nich jeżeli możesz. Gratuluję i pozdrawiam, Marlena

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 23 wrz 2015, 15:18

z obserwacji to mogę napisać tylko jak kilka postów wyżej że ryby są bardzo płochliwe bo trzymam je w piwnicy i zaglądam do nich na 5min dwa razy dziennie i nic zbytnio o nich nie mogę powiedzieć karmię je tylko i ostatnią podmiane robiłem im 2 miesiące temu, a ryby koło 15 zaczeły jeździć po stożku, teraz czekam 3 godziny i idę zobaczyć co tam wymąciły :D

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 23 wrz 2015, 18:01

no i po zabiegu ikra już w inkubatorze,jaj jest tym razem dużo więcej szacuje na jakieś 600-700szt (niebylo jak złapać stożka żeby nic nie uszkodzić) teraz cza trzymać kciuki żeby choć połowa się wykluła

Awatar użytkownika
szuwarrro
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 02 sty 2014, 20:17
Imie i Nazwisko: Marcin Pisarski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Olsztyn

Re: altum

Post autor: szuwarrro » 23 wrz 2015, 19:13

Trzymam kciuki aby tym razem sie udało.

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 26 wrz 2015, 16:04

Coś tam sie wykluło ale wyszła moja amatorszczyzna nie sprawiłem wody jaka zrobilem na pierwsze tarło gdzie wyleg był około 95% tym razem wyleg jakies 30% ale zanim zaczną pływać jeszcze cos pewnie padnie

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: altum

Post autor: teo » 26 wrz 2015, 20:22

Marcin fantastyczna wiadomość, trzymam kciuki.
Ponieważ oczekiwałeś od nas wiadomości o rozmazaniu Altumów i się jakieś doczekałeś :) , to pomyśl jak my czekamy na porządną relacje z Twoich sukcesów Altumowych. Oczekujemy na uporządkowaną relację a nie pojedyncze wyrwane informacje. Mam nadzieje, że Cie nie uraziłem i moje poniższe pytania nie będziesz uważał za wścibskie.

Tak na dobry początek napisz. Czy tarlaki prowokowałeś do tarła zmianami parametrów wody, temperatury, otoczenia, oświetlenia itp. Co w ostatnim czasie zmieniłeś w akwa z Altumami. Co Twoim zdaniem je skłoniło do tarła.
Pisz na bieżąco co się dzieje z narybkiem. Jak rosną, parametry wody, czy przygotowałeś do wylęgu w kotniku ekstra wodę czy dąłeś tą z tarliska, jak często podmieniasz wodę, czym karmisz.

Wbrew pozorom dyskusja z Nami może Ci pomóc w opiece nad narybkiem bo ze starymi Ty jesteś alfa i omega. We wątku amerykańskim o którym pisałem kilka postów wyżej tak właśnie się stało. Internauci swoimi podpowiedziami pomogli w opanowaniu nieprawidłowego rozwoju płetw u narybku Altuma, co jest podobno częstym zjawiskiem.

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 26 wrz 2015, 22:09

powiem tak nic specjalnego nie robiłem żadnych podmian żadnych stymulacji nic kompletnie nie robiłem i właśnie w tym dopatruję się sukcesu cierpliwość i spokój jaki ryby mają bo w ogóle mnie prawie nie widzą.
Na początku 5 ryb siedziało w 300 litrach z czego wiedziałem lub raczej podejrzewałem że są dwie pary jedną była na pewno bo w tamtym roku się tarła o czym pisałem na początku był to samiec F0 i samica jakieś tam F... ileś tam i siedziały tam gdzieś od grudnia tamtego roku i tak sobie żyły aż tu nagle w sierpniu zauważyłem że ta druga para przegania pozostało 3 więc pomyślałem że odłowie pozoostałe przeganiane do osobnego baniaka a parę zostawię samą bo skoro samiec w tamtym rok zamiast zająć się sprawą przeganiał wszystkie to i pewnie będzie też tym raze i tak sobie pływały miesiąc aż tu nagle tarło co śmieszne u kumpla 2 km ode mnie też było tarło a nawet 3 tarła tylko że F2 tyle że on robił im porę deszczową co najciekawsze dwa dni po moim pierwszym tarle niego się tarły więc nie wiem o co tu chodzi????? u niego nic się nie uchowało larwy jak spadały ze stożka to po paru godzinach obumierały jak już się przestały trzeć dał je do ogólnego i m się rozparowały.
Z wadami to prawda kilka sztuk je ma chodzi o flesze ryby pływają już praktycznie na kranie karmie je artemią tą do wylęgu i oczlikiem mrożonym ryb jest koło 150szt było ponad 500szt ale zostały pod opieką kumpla bo jak zaczynały pierwszy dzień pływać musiałem wyjechać na zaplanowany pół roku wcześnie urlop a żę kolega przychodził raz dziennie to i dużo popadało a w zasadzie się pozjadało na wzajem do tego były problemy z artemią i jechały tylko na węgorku jak przyjechałem po dwóch tygodniach to było co było nie mogłem mieć do niego pretensji choć nie powiem byłem bardzo zły
Postaram się jakiś filmik stworzyć na YT na dniach choć nie wiem czy mi się uda bo nigdy tego nie robiłem

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: altum

Post autor: teo » 27 wrz 2015, 09:20

A jakie parametry ma Twoja woda kranowa oraz ta u tarlaków i narybku: Tw, ph, przewodność , temperatura.

Jak przygotowujesz wodę dla tarlaków i narybku, czy zawiera dużo garbników.

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: altum

Post autor: Marcin1027 » 27 wrz 2015, 14:11

wodę w kranie mam twardą jak kamień koło 20 ogólna ph 8,2 w akwa ph jest koło 4 bywało koło 3 i jest duży korzeń dębowy w akwa prosto z lasu tylko umyty i moczony tydzień w gorącej wodzie bo o gotowaniu można było zapomnieć ze względu na wielkość a i9 szyszek też trochę tam się poniewierao przewodności coś tam słyszałem ale co to jest i czym to sie mierzy nie mam pojęcia :shock:
Tak jak pisałem woda tarlaków jest nie podmieniana od 3 miesięcy tylko dolewam to co odparuje
Moim zdaniem trafiła mi sie po prostu super para jedna na ileś tam % i tyle do tego dużo spokoju i moja cierpliwość jaką ich obdarzyłem ot cała filozofia sukcesu
dodam tylko że nie wiem w jakim wieku są ryby kupowałem je już jako prawie dorosłe a a u mnie są prawie 3 lata także myślę że maja koło 5lat, te co u kmpla się tarły F2 niby mają 2,5 roku więc wiele rzeczy jest sprzecznych między odłowem a jakimiś tam Fkami

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: altum

Post autor: teo » 27 wrz 2015, 15:52

Przewodność wody można uznać w pewnym uproszczeniu jako wskaźnik zawartości wszystkich soli. Jak woda jest z RO to ma bardzo niską przewodność rzędu 5 μS/cm (= mikro-Siemens/cm), a jak z kranu to około 300 – 800 μS/cm w zależności od ujęcia wodociągowego. Jeżeli przewodność jest mała to znaczy, że jest ubogą w jony i podatna na „zakłócenia” np. duże zmiany pH. Przewodność mierzy się konduktometrem i to co najważniejsze te mierniki są łatwe w obsłudze i proste do przechowywania nie to co ph-metry czy odczynniki.
Jak się preparuje wodę dla ryb z obszaru Amazonki np. zmiękcza filtrem RO, dodaje „utwardzacze” i „zakwaszacze” to dochodzimy do wypracowania takich proporcji tych składników że te czynności stają się rutynowe. Pomiar przewodności, twardości i ph, przeprowadzamy wtedy dla upewnienia się czy woda jest przygotowana właściwie. Powtarzanie tych pomiarów staje się uciążliwe i wtedy przychodzi nam z pomocą konduktometr. Mierzymy tylko jeden parametr. Najlepiej by wyniki był o takiej samej wartości jak poprzednio. A dlaczego wystarczy ten jeden pomiar to już musi być inny watek.

Napisałem w skrócie telegraficznym o przewodności w akwarystyce bo to ważny i istotny parametr, bardzo ułatwiający życie szczególnie „czarnowodziakom”. Dzięki prześledzeniu zmian przewodności w akwariach i kranowicie może się okazać dlaczego wytarły Wam się Altumy prawie równocześnie i Tobie młode się wyległy a koledze padły.
W warunkach naturalnych zmiany przewodności wody następują wraz z nastaniem pory dzeszczowej w określonej porze roku co z kolei jest związane z rozmnażaniem się Altumów. Tak, że Twoje szczęście może być w pewnym stopniu powiązane ze zmianami przewodności wody. Ale nie będziesz tego wiedział jak nie będziesz mierzył μS. :)

Odpowiedz

Wróć do „ŻAGLOWCE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość