ALTUM gdzie można zamówić

Tematy ogólne

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: roh » 21 sty 2012, 19:51

roh pisze:
mkozubski pisze:pierwsze zdjęcie altum, pozostałe nie[/quote]
Maćku zachowaj daleko idącą ostrożność z drastycznymi wypowiedziami. To jest młodzież trzymana, prawdopodobnie, w niskim baniaku. Nie znamy wieku ryby ani warunków hodowli. :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Ja powiem inaczej za mało cech zbieżnych żeby stwierdzić, że to skalar z Orinoko lub Atabapo.
Dla znawców CO TO JEST ?????????



[URL=http://imageshack.us/photo/my-imag ... .jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us[/url]
Ponieważ odpowiedź nie padła:
Jest to 14 cm(mierząc z płetwami) Pterophyllum Altum z Orinoko

To tak gdyby ktoś kiedyś potrzebował porównania.
Za jakiś czas wyślę fotkę malucha na żywo a później dołączę Altuma Atabapo

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: teo » 22 sty 2012, 11:52

Ups. Te 14 cm to chyba do innej fotki.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: roh » 22 sty 2012, 12:56

teo pisze:Ups. Te 14 cm to chyba do innej fotki.
Tu właśnie wyłazi absolutny brak wiedzy. Tak wygląda 14 cm Altum Orinoko lu Atabapo. Tym się właśnie różni maluch Altum od malucha skalara. Pierwszy ma więcej płetw drugi tułowia.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: mkozubski » 22 sty 2012, 13:35

Jedno jest pewne ta rybka nie ma 14cm, pozwoliłem sobie pomierzyć moje rybki zaintrygowany Twoją "ogromną wiedzą" bo jakoś mi to nie pasuje. Owszem altum jest wyższy niż skalar ale z tymi 14cm tej rybki przesadziłeś - widziałem altumy na hodowli w różnym stadium wzrostu - od ikry po wyrostki i takie proporcje (kształt) mają ryby zdecydowanie mniejsze niż 14cm.

PS - coś mi się wydaje Roman, że jesteś wędkarzem bo skądś znam tą przypadłość przesadzania z wielkością u ryb

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: Przemek Wieczorek » 22 sty 2012, 15:30

Nie trzeba byc specem Wystarczy na YT wbić i widać co jest co

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: niki 28 » 22 sty 2012, 15:40

Przemek Wieczorek pisze:Nie trzeba byc specem Wystarczy na YT wbić i widać co jest co
Przemek :P Widzę ten wątek,i się wkurzam głupotą.Jedni podpuszczają 8) ,inni dają się nabierać.Poczytajcie trochę forum,i zawieśćie oko na "standardy skalarów"Albo zrobię wam wykład jaka jest różnica między "kobietą i mężczyzną",albo będziecie się dalej przekomarzać i robić w "balona"czy skalar jest taki czy inny.Widzę Mysiu że prowokacja udała Ci się świetnie 8)

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: roh » 22 sty 2012, 17:07

niki 28 pisze: zawieśćie oko na "standardy skalarów"Albo zrobię wam wykład jaka jest różnica między "kobietą i mężczyzną",albo będziecie się dalej przekomarzać i robić w "balona"czy skalar jest taki czy inny.Widzę Mysiu że prowokacja udała Ci się świetnie 8)
Prowokacja prowokacją,ale wykład z chęcią bym poczytał Jacku. chociaż jakiś link bo wiedzy nigdy dosyć, a ja zaczynam raczkować w temacie, nie chcę całą końcówkę żywota mojego na czworaka :lol: :lol: :D :wink:

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: teo » 22 sty 2012, 17:19

Pomijam prowokowanie mojej osoby, bo to szczeniackie.

Napiszę tak dla porządku - młodziutki pterophyllum altum (ale na pewno nie ta ryba ze zdjęcia) przy długości ciała ok. 3 cm może mieć wysokość ok. 12 – 13 cm, liczone wraz z „wyroskami” na płetwie grzbietowej i odbytowej.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: niki 28 » 22 sty 2012, 18:09

Teo .Młodziutki altum rzeczywiśćie może mieć takie proporcje.Nie mniej pod wrunkiem,że nie jest "uszkodzony" genetycznie.Jest trzymany od razu na bardzo wysokim akwa.I jest pokoleniem od F-zero.Praktyka pokazuje ,że dalsze pokolenie młodych fenotypem raczej odbiega od budowy ciała rodziców Prawidłowe proporcje budowy skalara licząc wysokość płetwy grzbietowej do wysokośći ciała i płetwy odbytowej powinna wynosić 1/3 do 1/3 do 1/3 całkowitej wysokośći ciała skalara.Zasadniczą prawidłowośćią jest to,że im wyższa jest płetwa grzbietowa i odbytowa w stosunku do wysokośći ciała skalara,tym ryba jest bardziej wartościowsza.Altumy Orinoko charakteryzują się bardzo długimi ostro zakończonymi wcześniej wymienionymi płetwami,które są sztywne bez znacząco dużych wachlarzy w ich początkowej części.Praktyka pokazuje,że altum dziki jest bardzo wysoki,przy czym to właśnie płetwa grzbietowa i odbytowa stanowią przedewzystkim o jego wysokości.Następna sprawa to trzy mocno zaznaczone pionowe pasy.Nie są one charakterystyczną cechą właśnie altuma.Ma je równie manacupuru czy też dziki skalar,o hodowlanych nie wspomnę.I najważniejsza sprawa,wcięcie w górnej części ciała ryby tuż nad pyszczkiem.Już teraz mogę wam powiedzieć że mam skalary hodowlane które takie wcięcie posiadają.Sa to u mnie albinosy,i kilka jeszcze innych mieszńców,które coś tam odziedziczyły po pra dziadkach w sposób nie zawsze kontrolowany przez rozmnażającego .Co do zdjęć to pierwsze przedstawia altumy ale napewno nie dzike.Proporcje ciała tych skalarów mówią same za siebie.Jest to któreś pokolenie z podniszczonymi płetwami grzbietowymi i odbytowymi.Nie wykluczam że z powodu trzymania tych osobników na zbyt niskim akwa.Drugie zdjęcie,to dla mnie zwykły dziki skalar,lub też hodowlany bardzo dzikiego przypominający.Zapewniam was że dziś mogę znaleść skalara hodowlanego którego z powodzeniem mógłbym zakwalifikować do gatunku "skalare skalare"czyli skalara dzikiego i nikt by się raczej na tym nie poznał.Co do ostatniego zdjęcia to przedstawia ono zwykłego "szczurka"którego płetwy grzbietowa i odbytowa są raczej dorosłego osobnika a ciało malucha.O oczach tej ryby wypowiadać się raczej nie będę.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: Przemek Wieczorek » 22 sty 2012, 19:20

niki 28 pisze:
Przemek Wieczorek pisze:Nie trzeba byc specem Wystarczy na YT wbić i widać co jest co
Przemek :P Widzę ten wątek,i się wkurzam głupotą.Jedni podpuszczają 8) ,inni dają się nabierać.Poczytajcie trochę forum,i zawieśćie oko na "standardy skalarów"Albo zrobię wam wykład jaka jest różnica między "kobietą i mężczyzną",albo będziecie się dalej przekomarzać i robić w "balona"czy skalar jest taki czy inny.Widzę Mysiu że prowokacja udała Ci się świetnie 8)
Oj dokładnie Jacku Przyglądałem się temu wątkowi i nie wiedziałem czy to jaja czy prowokacja Niezła beka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: roh » 22 sty 2012, 20:50

niki 28 pisze:Teo .Młodziutki altum rzeczywiśćie może mieć takie proporcje.Nie mniej pod wrunkiem,że nie jest "uszkodzony" genetycznie.Jest trzymany od razu na bardzo wysokim akwa.I jest pokoleniem od F-zero.Praktyka pokazuje ,że dalsze pokolenie młodych fenotypem raczej odbiega od budowy ciała rodziców Prawidłowe proporcje budowy skalara licząc wysokość płetwy grzbietowej do wysokośći ciała i płetwy odbytowej powinna wynosić 1/3 do 1/3 do 1/3 całkowitej wysokośći ciała skalara.Zasadniczą prawidłowośćią jest to,że im wyższa jest płetwa grzbietowa i odbytowa w stosunku do wysokośći ciała skalara,tym ryba jest bardziej wartościowsza.Altumy Orinoko charakteryzują się bardzo długimi ostro zakończonymi wcześniej wymienionymi płetwami,które są sztywne bez znacząco dużych wachlarzy w ich początkowej części.Praktyka pokazuje,że altum dziki jest bardzo wysoki,przy czym to właśnie płetwa grzbietowa i odbytowa stanowią przedewzystkim o jego wysokości.Następna sprawa to trzy mocno zaznaczone pionowe pasy.Nie są one charakterystyczną cechą właśnie altuma.Ma je równie manacupuru czy też dziki skalar,o hodowlanych nie wspomnę.I najważniejsza sprawa,wcięcie w górnej części ciała ryby tuż nad pyszczkiem.Już teraz mogę wam powiedzieć że mam skalary hodowlane które takie wcięcie posiadają.Sa to u mnie albinosy,i kilka jeszcze innych mieszńców,które coś tam odziedziczyły po pra dziadkach w sposób nie zawsze kontrolowany przez rozmnażającego .Co do zdjęć to pierwsze przedstawia altumy ale napewno nie dzike.Proporcje ciała tych skalarów mówią same za siebie.Jest to któreś pokolenie z podniszczonymi płetwami grzbietowymi i odbytowymi.Nie wykluczam że z powodu trzymania tych osobników na zbyt niskim akwa.Drugie zdjęcie,to dla mnie zwykły dziki skalar,lub też hodowlany bardzo dzikiego przypominający.Zapewniam was że dziś mogę znaleść skalara hodowlanego którego z powodzeniem mógłbym zakwalifikować do gatunku "skalare skalare"czyli skalara dzikiego i nikt by się raczej na tym nie poznał.Co do ostatniego zdjęcia to przedstawia ono zwykłego "szczurka"którego płetwy grzbietowa i odbytowa są raczej dorosłego osobnika a ciało malucha.O oczach tej ryby wypowiadać się raczej nie będę.
Dzięki naczelniku. Nareszcie wyjaśniłeś ludziom co trzymają w baniakach i to, że to co trzymają kiedyś nazywalo się pterrophyllum Altum a teraz to szkarada bo już myślałem , że to co wstawiłem na zdjęciu to jakiś kaszalot. Tak tak Panie Macieju Altum o długości ciała 3-4(bez ogona) cm ma 13-15 cm wysokości, a to co Ty widziałeś w różnym stadium ma się nijak do Altuma kolego.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: mkozubski » 22 sty 2012, 21:06

no to mamy problem - widzę że temat z termometrem trzeba będzie poszerzyć o problem ze sprzętem używanym do mierzenia ryb - bo Twoja miarka ma się nijak do tych stosowanych powszechnie przez pozostałych

Twoje foto i prosta zależność. Zakładając że długość rybki wynosi 4cm (jako wzorzec) bo taką podajesz długość bez ogona. Należy przyjąć że dodając odcinki A,B,C uzyskamy 12-14cm. Jakoś jak widzę te proporcje za cholerę mi to nie wychodzi. Podsumowując rybka z Twojego zdjęcia może być altumem ale na 100% nie ma 14cm wysokości. Takie proporcje ciała do płetw mają tylko osobniki bardzo młode (czytaj małe) przy wysokości 14cm - proporcje zaczynają się zbliżać do tego co napisał niki tzn 1/3 każda część ciała.
Załączniki
altumROHAxxx.JPG
altumROHAxxx.JPG (47.35 KiB) Przejrzano 8950 razy

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: gajowa » 23 sty 2012, 02:22

Ja tam expertem nie jestem, ale oglądając wiele zdjec w sieci i mając prawdziwego Pt. Altum'a przez jakis czas w naszym akwarium powiem tak; ryby które my i koledzy zakupili od Czechów to niestety nie altumy a Rio Negro skalary. Andrzej Diamond wstawił ładne fotki tej odmiany.
http://pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f ... 522#p86522

Wg Heiko, prawdziwy altum pływa zupełnie inaczej niż skalar i jak raz zobaczysz jak to wygląda, to nigdy nie zapomnisz. Altum składa i przekręca płetwy jak płynie.
Kilka fotek z prawdziwymi altumami z facebooka



W dalszym ciągu wielu twierdzi, ze prawdziwego altuma jeszcze nie rozmnożono w warunkach akwariowych.
Załączniki
fb Pt. Altum ,.jpg
Pt. Altum
fb Pt. Altum ,.jpg (71.57 KiB) Przejrzano 8936 razy
fb Pt. Altum .jpg
tu widać przekręcenie płetwy
fb Pt. Altum .jpg (43.2 KiB) Przejrzano 8936 razy
fb Pt. Altum (Rio Inirida).jpg
Rio Inirida altum
fb Pt. Altum (Rio Inirida).jpg (36.08 KiB) Przejrzano 8936 razy
fb Pt. Altum (Rio Atabapo).,jpg.jpg
Rio Atabapo altum
fb Pt. Altum (Rio Atabapo).,jpg.jpg (42.75 KiB) Przejrzano 8936 razy
fb Pt. Altum (Rio Atabapo).jpg
Rio Atabapo altum
fb Pt. Altum (Rio Atabapo).jpg (120.12 KiB) Przejrzano 8936 razy

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: gajowa » 23 sty 2012, 02:35

Tu fotki altuma i znane nam z niemieckiej strony zdjecie pary Pt. Scalare Rio Negro w trakcie tarła
Załączniki
fb Pt. scalare (Rio Negro)..jpg
Rio Negro scalare
fb Pt. scalare (Rio Negro)..jpg (43.51 KiB) Przejrzano 8529 razy
fb Pt. Altum ..jpg
Pt Altum
fb Pt. Altum ..jpg (79.74 KiB) Przejrzano 8529 razy

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: ALTUM gdzie można zamówić

Post autor: niki 28 » 23 sty 2012, 07:39

gajowa pisze:Ja tam expertem nie jestem, ale oglądając wiele zdjec w sieci i mając prawdziwego Pt. Altum'a przez jakis czas w naszym akwarium powiem tak; ryby które my i koledzy zakupili od Czechów to niestety nie altumy a Rio Negro skalary. Andrzej Diamond wstawił ładne fotki tej odmiany.
http://pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f ... 522#p86522

Wg Heiko, prawdziwy altum pływa zupełnie inaczej niż skalar i jak raz zobaczysz jak to wygląda, to nigdy nie zapomnisz. Altum składa i przekręca płetwy jak płynie.
Kilka fotek z prawdziwymi altumami z facebooka



W dalszym ciągu wielu twierdzi, ze prawdziwego altuma jeszcze nie rozmnożono w warunkach akwariowych.
I wszystko w temacie Panie i Panowie.Wiedziałem o tym,ale wolałem nic nie mówić.Dodam jeszcze że ciało prawdziwego altuma jest sztywne jakby było wycięte z kartonu.płetwy grzbietowa i odbytowa są długie i spiczaste,które stanowią o jego pięknie.

Odpowiedz

Wróć do „ŻAGLOWCE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości