Bez obsługowe 750-900L

czyli pomagamy sobie nawzajem

Moderator: stanpiter

Mardo
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2007, 11:28
Kontaktowanie:

Bez obsługowe 750-900L

Post autor: Mardo » 07 lip 2007, 14:26

Witam. Korzystając z okazji że jest to mój pierwszy post, pragnę powitać i pozdrowić wszystkich użytkowników tego forum oraz członków PKMD.

Zakładam ten temat licząc na waszą pomoc, ponieważ mam problem, który dręczy mnie od pewnego czasu. A sprawa wygląda mniej więcej tak.
Mój ojciec przy okazji otwarcia pensjonatu nad morzem wymyślił sobie ozdobę w postaci dużego akwarium, wzięło mu się to gdyż ja od praktycznie 16 lat pielęgnuję różne ryby a od około 6 lat zająłem się tym bardziej poważnie (pisze to, aby od razu było wiadomo ze nie jestem laikiem).
Problem polega na tym, iż mieszkam w Raciborzu, czyli same południe polski. Więc kwestia regularnej pielęgnacji zbiornika odpada całkowicie zwłaszcza, że inwestor jest w tym temacie całkowicie zielony.
Wiem, że są firmy zajmujące się zakładaniem a potem serwisowaniem takich zbiorników. Ale taka okazja jest dla mnie jako akwarysty bardzo kusząca. Tak więc, czy waszym zdaniem jest możliwe w tej sytuacji założenie takiego zbiornika który nie wymagał by opieki nie częściej niż co pół roku. (kwestia karmienia jest oczywista).
Dostępny budżet to 6000 zł.
Dodam ze do miejsca w którym miał by stanąć zbiornik, doprowadzono prąd, wodę oraz kanalizację.
Długość zbiornika może przekraczać 2 m. więc może mieć od 750 do 900L.
Moich pomysłów nie podam bo chciał bym poznać niczym nie zmącone wasze „wizje”.
Co do obsady usłyszałem „Ryby mają być kolorowe”.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 07 lip 2007, 15:13

Witam. Korzystając z okazji że jest to mój pierwszy post, pragnę powitać i pozdrowić wszystkich użytkowników tego forum oraz członków PKMD
Ja również witam , dziękuje za pozdrowienia ,i pragnę przypomnieć że na tym forum obowiązuje uzupełnienie profilu.

Przeczytałem uważnie Twój post ,i powiem Ci na wstępie ,że jak nikt nie będzie na bieżąco opiekował sie akwarium ,to "czarno to widzę".Co do firm które zajmują sie profesjonalną aranżacją zbiorników ,to można je polecić ,ale ten "skromny" budżet którym dysponujesz może nie wystarczyć żeby urządzić np 800l akwa.Ja mając takie środki bez problemu urządzam 1000-1500 l akwa,oczywiśćie wymaga to czasu ,trochę inwencji twórczej i porozglądania się na rynku .Następna sprawa to parametry wody jakimi dysponujesz .Trudno żeby w Two np 20 hodować kąsaczowate czy dyskowce .To woda dobra dla pyszczaków .Co do "serwisowania " zbiornika jestem nastawiony dość sceptycznie ,uważam że nikt i nic nie zastąpi systematycznego prawidłowego opiekowania się akwarium ,u Ciebie niestety nie będzie to możliwe.Ja radziłbym Ci tak

porozglądaj sie na rynku ,powinieneś moim zdaniem za środki którymi dysponujesz urzadzic sobie 800-1000l zbiornik .Jak ma on wyglądać? To już zależy od Ciebie.Przecież masz "wizję"

od razu szukaj kogoś miejscowego który zna się choć trochę na akwarystyce ,a zaopiekuje sie Twoim akwa

w akwa zastosuj stałą podmianę wody ,lub ją optymalnie uprość

sprawdz parametry wody ,i pod nie zaplanuj obsadę ryb

Jezeli zostawisz akwa pod opieką wszystkich ,i zarazem nikogo ,to lepiej daj sobie z tym pomysłem spokój .

niki28

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 07 lip 2007, 15:19

Przy odrobinie szczęścia jest to możliwe - obecnie sam jestem właścicielem zbiornika spełniającego niemalże te założenia. Pielęgnacja sprowadza się do karmienia ryb, odkręcenia kranu dla podmiany wody (można zautomatyzować), zebrania nieczystości z dna (co kilka dni, można zamontować stosowne filtry ściągające wodę z nieczystościami z dna - wówczas tylko co jakiś czas wypada oczyścić wspomniane filtry). Odpowiedni dobór oświetlenia i kilka ryb glonożernych załatwiło sprawę glonów (szyby ani dekoracje nie czyszczone ani razu od połowy stycznia - więc praktycznie pół roku). Oczywiście nie paletki do takiego zbiornika no i suma 6000 złotych na maksymalną pojemność może być dość trudna do zrealizowania (znaczy się - zmieszczenie się w niej).

Różnica jest taka, że maksymalny czas, przez jaki ja nie widzę swojego szkła to tydzień, a nie pół roku.

Rafał

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 07 lip 2007, 16:51

Rafal_W pisze:Przy odrobinie szczęścia jest to możliwe - obecnie sam jestem właścicielem zbiornika spełniającego niemalże te założenia. Pielęgnacja sprowadza się do karmienia ryb, odkręcenia kranu dla podmiany wody (można zautomatyzować), zebrania nieczystości z dna
To ja doszedlem kroczek dalej. Bez podmian (przez pol roku) , odmulania i karmienia ryb (automat) mozna sie jakos obejsc ;). Niestety bez wycinania chwastow, czyszczenia gabek filtracyjnych i dozowania mikroelementow do wody juz nie ;(.
Wiec jakbym chcial takie naprawde bezobslugowe akwa zmontowac to bez roslin i na stalej podmianie. Obsada- w zaleznosci od tego co cieknie z kranu, wiec dyski wcale nie wykluczone, bardziej prawdopodobne jednak trofeusy. Wyprofilowac dno tak zeby nieczystosci zbieraly sie w jednym rogu, odpalic stala podmiane 10% objetosci zbiornika na dobe i powinno sie udac. Zadnych filtrow oprocz podzwirowki pompujacej wode pod dno tylko jakies swiatlo coby ryby widac bylo, grzalka i to wszystko.
J-23

Odpowiedz

Wróć do „Pomoc Klubowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości