ryby-Stendker

czyli pomagamy sobie nawzajem

Moderator: stanpiter

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 29 mar 2007, 06:23

Co do drugiego linka to celowo go podałem by pokazać co jak wyglada.
Generalnie mi chodzi o nazewnictwo, które po tylu latach działania PKMD niektórzy by mogli zacząć używac takie jakie istnieje.
Adam

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 29 mar 2007, 06:50

Adam tutaj to i ja się lekko obruszę. Zwracasz uwagę na nazewnictwo, a podałeś linki (zwłaszcza ten pierwszy) gdzie nazwy ryb są kosmiczne.... i zdecydowanie kliento-przyciągające, ale tak jak Tom pisze to nie temat tego wątku.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 29 mar 2007, 07:38

_TOM_ pisze:A takich litrażów to akurat nie mam, kiedys 200l miałem z paletkami.Ale maluszki od 4cm w 240l ciągle trzymam jeszcze, ale nawet roku jeszcze nie mają stad i rozmiary maks 13cm mają, najmniejsza 9cm, ale nic z nich już nie będzie chyba, bo zaczynają kłaść ikrę, za wcześnie moim zdaniem.
To sygnał, że jak ryba nie ma roku a zaczyna mieć ikrę, że na 18cm okaz raczej nie wyrośnie, bo inwestuje energię w coś innego.
Zadam w wątku pytanie odnośnie wypowiedzi _TOMA_. _TOM_ pisze, że jego ryby zaczynają znosić ikrę i prawdopodobnie wkrótce przestaną rosnąć. Ja słyszałem inną opinię, że gdy ryba szybko się wybarwia, to także może być problem z wyhodowaniem jej do wielkości około 18 cm. Ile w tym prawdy?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 29 mar 2007, 08:24

Prawda leży po środku.
Ryba rośnie całe życie, no może przesadzam, bo na starość już raczej jej troszkę ubywa, ale rośnie bardzo długo, latami nawet.
Jedynie moim zdaniem (chyba nie tylko moim) jak zaczynają się trzeć i rozmnażać młode i małe paletki (10-13 cm), to od razu słabiej rosną i nie osiągają zazwyczaj wtedy wystawowych kształtów i rozmiarów (wyjątki się pewnie znajdą). Energia idzie w rozmnażanie, nie we wzrost i piękne ciało.
Co do zbyt szybkiego wybarwienia, to takiej zależności już bym nie widział.
Ale to moja osobista opinia oparta na krótkich obserwacjach i długoletniej wiedzy innych.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 29 mar 2007, 09:54

Ja i z jednym i drugim mam mieszane uczucia. Wybarwianie to i owszem kwestia kondycji ryby, ale samym pokarmem można zdziałać cuda. Nikogo nie dziwi dodawanie słodkiej papryki czerwonej dla odmian również o czerwonym kolorze, ale czy ktoś słyszał o dodawaniu kurkumy czy curry dla odmian pigeon albo marlboro? Pewnie nie, a ja stosuję. Co prawda eksperymentuję trochę z ilościami ale uważam, że efekty są widoczne.... Nie wiem tylko co można byłoby dodawać do żarcia dla odmian niebieskich może trzeba poszukać w książkach dla cukierników jakich barwników dodają jak chcą uzyskać lody "smerfowe" :-)
Pokarmem można zrobić naprawdę bardzo dużo w kwestii ubarwienia, więc tego w bezpośredni sposób nie łączył bym z tempem wzrostu. Co do kładzenia ikry i tempa wzrostu tez mam mieszane uczucia. Para niebieskich jaką mam u siebie i którą dokładnie wałkowałem w swoim wątku non stop kładła ikrę regularnie co 5-6 dni. Przez te kilka miesięcy jak jest u mnie jestem pewien, że urosła co najmniej 2cm na długości a na wadze jest kolosalna na pewno różnica mimo iż wcześniej te ryby nie należały do małych. Gdyby nie to, że jedna ma ogon po kontuzji a druga ma małą nieregularność w ułożeniu łusek w imieniu Darka wystawił bym te ryby w konkursie i jestem pewien, że ostatnie w swojej kategorii by nie były. Moim zdaniem twierdzenie, że wycierające się ryby rosną mało albo wcale należało by traktować tak, ryby oprócz tego że mają rosnąć i kładą ikrę dalej dostają to samo i tyle samo jedzenia więc muszą dzielić wydatki na dwa cele. Jeżeli ryby będą odpowiednio karmione nadal będą dobrze rosły, no może rzeczywiście ciut wolniej ale nie na tyle żeby się tym przejmować.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 29 mar 2007, 10:33

A ja stawiam, że Twoja para (Darka) nie kładła ikry mając 10-13cm i nie mając nawet skończonego roku życia. Zaczęły o tym myśleć później, a robić jeszce pożniej, stąad są spore teraz (nie znam wymiarów) i ładne, mimo drobnych wadekczek ... Ja troszeczkę inną sytuację opisałem, niż Twój przykład Piotrze. Jest niuans. Nie pisze o tym, że dobre pary nie rosną lub rosna źle, pisze że te które zaczynają za szybko, w wieku dziecięcym, nie rosną jak trzeba.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 29 mar 2007, 10:42

Hypno, co do niebieskich barwników dla rybek, to mogę Ci podpowiedzieć, że w książce Zdrowe Dyskowce Tom 1 są podane ich nazwy. To zapewne wiesz, że istnieją pokarmy Sery jak i Tetry dla niebieskich dysków. Mnie czerwone paletki zaczęły nagle szybko się wybarwiać po podawaniu pokarmu Hikari. Powiedzcie jaki wymiar prawidłowy jest dla dziewięciomiesięcznych rybek. Moje mają około 8-9 cm.

BTW: Co do pokarmu Hikari to wydaje mi się, że to naprawdę dobry pokarm. Rybki początkowo nie chciały go pobierać ale jakoś przekonały się do niego.

Przemawiają za tym pewne kwestie:

- pokarm tonie szybko co powoduje że można dokładnie sypać go tam gdzie się chce
- pokarm dobrze nasiąka co nie jest bez znaczenia jak leczymy rybki np. na nicienie
- dobry wzrost rybek i wybarwienie.

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 29 mar 2007, 10:58

Dla mnie sprawa wygląda na dużo prostszą. Przecież w momencie gdy ryby się wycierają to albo nie jedzą albo jedzą mniej.Logiczne jest że w okresie najintensywniejszego wzrostu jeśli ryba je mniej to mniej urośnie i to chyba normalne.
Jak im w głowie fyru-łyru to będą mniejsze :D :D

Awatar użytkownika
stachu
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 321
Rejestracja: 17 mar 2006, 13:40
Imie i Nazwisko: Stanisław Kaczorowski
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: stachu » 29 mar 2007, 13:40

Dawałem siekane serducho wołowe i siekane krewetki, a jak by inaczej, i to dzień w dzień świerze, ale nic. Nic nie chciały przez 4 dni brac do gęby, tylko dno sprzątac musiałem, ale spirulina w płatkach je skusiła wkońcu, więc pewnie i mięcho niedługo zaczną wcinac jak paletkom przystoji i to takich zacnych rozmairów grubasom! Będzie ok, takim spaślakom 4 dni głodówki tylko na zdrowie wyjdą ...

U mnie zaczeły jeść miesko z dodatkami po tygodniu ale pewnie muszą się przestawić na Twój jadłospis.

Awatar użytkownika
stachu
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 321
Rejestracja: 17 mar 2006, 13:40
Imie i Nazwisko: Stanisław Kaczorowski
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: stachu » 29 mar 2007, 13:51

Ja słyszałem inną opinię, że gdy ryba szybko się wybarwia, to także może być problem z wyhodowaniem jej do wielkości około 18 cm. Ile w tym prawdy?
Wiele w tym prawdy jeżeli masz rybę powiedzmy wielkości 10cm w pełni wybarwioną to albo jest specjalnie karmiona lub "hodowana" by miała już pełne wybarwienie (a czasami wręcz ponad normalne) albo jest stara,można to rozszyfrować patrząc na rozmiar oka,ale to chyba wszyscy wiedzą.
Dla mnie sprawa wygląda na dużo prostszą. Przecież w momencie gdy ryby się wycierają to albo nie jedzą albo jedzą mniej.Logiczne jest że w okresie najintensywniejszego wzrostu jeśli ryba je mniej to mniej urośnie i to chyba normalne.
Jak im w głowie fyru-łyru to będą mniejsze
tu masz Sławku rację,ale tylko częściowo bo u mnie tarlaki jedzą ponad normatywnie,niemniej sam zauważyłem że ryby które zbyt szybko zaczynają mają mniejsze szanse na duże rozmiary.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 29 mar 2007, 14:12

stachu pisze: Wiele w tym prawdy jeżeli masz rybę powiedzmy wielkości 10cm w pełni wybarwioną to albo jest specjalnie karmiona lub "hodowana" by miała już pełne wybarwienie (a czasami wręcz ponad normalne) albo jest stara,można to rozszyfrować patrząc na rozmiar oka,ale to chyba wszyscy wiedzą.
stachu te paletki które mam to moje pierwsze paletki. Kupiłem je jako ~ 5cm sztuki w sklepie zoologicznym i nie są to jakieś super sztuki od renomowanego hodowcy. Wiek, który podałem jest przypuszczalny. Co do jedzenia to mają u mnie "fullwypas", doniczkowiec, mrożonki MIXY, granulki Sera, granulki Tropical, Hikari, wszystkie rodzaje płatków Tropicala dla dysków, Spirulina Forte, karmione tym są przemiennie. Zauważyłem, że jedna z paletek szybciej się wybarwia od innych, znowu inna mimo podobnego wieku jest blada, dopiero teraz zaczęły się u niej intensyfikować barwy od płetwy odbytowej. Kolega powiedział mi, że rybka która szybciej się wybarwia to już zaczyna przestawać rosnąć. Stąd pojawiło się moje pytanie na forum. Stachu zapytam Ciebie jako doświadczonego hodowcy dysków czy wielkość ryby 8-9 cm w wieku 9-10 miesięcy jest zadowalająca?

Awatar użytkownika
stachu
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 321
Rejestracja: 17 mar 2006, 13:40
Imie i Nazwisko: Stanisław Kaczorowski
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: stachu » 29 mar 2007, 14:22

Stachu zapytam Ciebie jako doświadczonego hodowcy dysków czy wielkość ryby 8-9 cm w wieku 9-10 miesięcy jest zadowalająca?
Patrząc ogólnie na wiek ryby przyjmuje się że srednio rośnie 1cm na 1m-c,odpowiedź na twoje pytanie jest trudna bo nie wiem jakie masz ryby i z jakiej hodowli różne odmiany różnie rosną.Poza tym przygłodzenie ryb w bardzo młodym wieku często jest już nie do odrobienia,można się postarać żeby w miarę wyrosła ale nawet jak osiągnie pokaźny kształt to najczęściej nie ma właściwych proporcji ciała lub jak kto woli harmoni.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 29 mar 2007, 15:11

Powiedzcie jaki wymiar prawidłowy jest dla dziewięciomiesięcznych rybek. Moje mają około 8-9 cm.
IMHO jak na swój wiek są małe. Paletka najintensywniej rośnie w pierwszych miesiącach i 8-9 cm potrafią osiągać już w wieku 5-6miesięcy. W wieku 9 miesięcy powinny mieć już 12-14cm. Ale to zależy od wielu czynników. Aby ryba osiągała prawidłowe rozmiary musimy po pierwsze- mieć "dobrą" rybę, po drugie -odpowiednio ją karmić, po trzecie- zapewnić jej dobrą wodę. Zależy to też od przebytych chorób, leczeń itd..

Rybaczki
junior
junior
Posty: 48
Rejestracja: 06 wrz 2006, 23:36
Lokalizacja: Krasnystaw

Post autor: Rybaczki » 29 mar 2007, 16:22

Hypno dla niebieskich palet pokarm produkuje tetra i nosi on nazwę "Tetra Diskus Blau"
W necie powinien byc jego skład

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 29 mar 2007, 18:38

Hypno pisze:Adam tutaj to i ja się lekko obruszę. Zwracasz uwagę na nazewnictwo, a podałeś linki (zwłaszcza ten pierwszy) gdzie nazwy ryb są kosmiczne....
Właśnie znów kłopoty i ktoś czegoś nie moze znaleźć :wink:
W pierwszym linku ryby nazywane tu:
red fire - tak samo wyglądające - nazywają się - super marlboro lub solid marlboro :wink:

w drugim linku ryby są już pokazane takie jak nazwa ryb z wątku ale wyglądają nie jak ryby z wątku:
flachig Feuerrot - jedno zdjęcie w galerii i - dodatkowo para tych ryb z młodymi. Nie ma na nich nic z falek: białych, niebieskich, zielonych czy innych.

IMO z mych obserwacji już ... letnich mogę powiedzieć, że jak się młoda parę ostawia do osobnego zbiornika to w 1 miesiąc skacze na wzroście o jakieś 3 cm. Tłumaczę to tym, że nie ma wtedy innych mordek do żarcia :wink: Prawo buszu przestaje obowiazywać.
Adam

Odpowiedz

Wróć do „Pomoc Klubowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości