Korzeń?!?

czyli pomagamy sobie nawzajem

Moderator: stanpiter

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 27 sie 2007, 12:53

Ps. Jeżeli w kilku miejscach uszkodziłem trochę gładką powierzchnie to jest to problem?
Nie, nie martw się takimi drobiazgami.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 27 sie 2007, 13:17

Coraz bardziej zaczynają mi się podobać akwa z piaskiem kwarcowym, kilka gałęzi lub korzeni i mnóstwo przestrzeni do pływania dla rybek. Może na wiosnę zmienię image mojego akwa na takie coś. Roślinne akwa z paletkami zaczyna już mnie męczyć ...

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 27 sie 2007, 13:23

Hmm.. nie będę tworzył nowego tematu, więc napisze moje pytanie tutaj.. Zastanawiam sie czy nadaje się do akwarium korzeń z dużym kawałkiem pnia drzewa, a mianowicie śliwki, którą ściołem z mego ogrodu.. układałem go na sucho w nowych zbiorniku i wygladał bardzo fajnie (takie drzewo rosnące w wodzie, gdyż pień dosięgał tafli wody).. i mam dylemat.. nadaje się czy nie? Co zrobić? Zastosować się do rad danych w tym temacie?

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 27 sie 2007, 13:28

Mariusz86 pisze:.. i mam dylemat.. nadaje się czy nie? Co zrobić? Zastosować się do rad danych w tym temacie?
Zastosować się :) Podziałają, jeśli poświęcisz suszeniu trochę więcej czasu (pień ma jednak swoją grubość) i dokładnie okorujesz (będzie Cie to kosztowało sporo zdrowia :) ). Jeżeli masz możliwość przezimowania takiego pniaczka w beczce z wodą - to sukces będzie murowany, bez zimowania będzie trochę trudniej.

Rafał

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 27 sie 2007, 13:47

birdas pisze:Coraz bardziej zaczynają mi się podobać akwa z piaskiem kwarcowym, kilka gałęzi lub korzeni i mnóstwo przestrzeni do pływania dla rybek. Może na wiosnę zmienię image mojego akwa na takie coś. Roślinne akwa z paletkami zaczyna już mnie męczyć ...
birdas, piach i korzenie :?: Nie dam wiary, jak nie zobaczę :wink: Idzie nowe, wielkimi krokami. No i dyski by bez tych nawozów i lamp podrosły pewnie do 19cm :wink: i miałbyś przerybienie po sianokosach do prawie zera :twisted: jak zobaczysz ile ryb masz w zielsku schowanych :wink:

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 27 sie 2007, 14:35

_TOM_ pisze: birdas, piach i korzenie :?: Nie dam wiary, jak nie zobaczę :wink: Idzie nowe, wielkimi krokami. No i dyski by bez tych nawozów i lamp podrosły pewnie do 19cm :wink: i miałbyś przerybienie po sianokosach do prawie zera :twisted: jak zobaczysz ile ryb masz w zielsku schowanych :wink:
Widzę, że Twoja odpowiedź jest dzisiaj bardzo radosna. :D Ja z kolei odpowiem bardzo poważnie. Otóż podobają mi się takie akwa bez roślinek, z piaskiem, korzeniami. Podobają w zasadzie dlatego, że jest więcej przestrzeni do pływania dla rybek. Pewnie ma to więcej zalet - być może nie ma takich problemów z glonami, być może łatwiej o zadbanie czystości w takim akwa, być może klimat inny, być może jeszcze coś innego. Nie rezygnowałbym z akwa roślinnego gdybym nie dostrzegał, że akwa robi się zbyt małe. U mnie niestety nie widać tego, że akwa ma jakiś sensowny litraż ... nadal jest to klitka z czterema ściankami i okresowo z problemami aby ryby przepłynęły między lewą a prawą ścianką akwarium. Miałem akwa 112 l i wydawało się małe, kupiłem akwa 240 l i okazało się, że jest większe ale tylko w początkowym stadium. Kupiłem akwa 450 l i byłem przerażony ilością wody jaką należy do niego wlać. Teraz jestem przerażony ale nieco inaczej. Jestem przerażony, że na nic w akwa nie ma miejsca. Nie ma miejsca dla ryb, nie ma miejsca dla roślin, nie ma miejsca na nic. Większego akwa już nie kupię (przynajmniej w niedalekiej przyszłości) więc trzeba kombinować z tym co jest. Mam na tyle wiedzy, że wiem, że zmiana wizerunku akwa to nie jest kwestia doby ale należy się do tego odpowiednio przygotować. Musiałbym sobie poczytać o korzeniach, sposobie ich przygotowywania, zabezpieczenia "elementów" które należy wstawić do akwa (piasek), zastanowić się nad ograniczeniem oświetlenia, eliminacją CO2 itp. Dojrzewanie akwa też trwa. Tak sobie pomyślałem, że może takie akwa bardziej by mi się spodobało ale nie jestem do końca pewien. Nigdy w życiu nie widziałem na żywo takiego zbiornika i ciężko mi sobie wyobrazić czy przypadnie mi do gustu. Na zdjęciach wygląda ok, a jakby było w rzeczywistości ? Nie wiem ... .
Np. herbaciana woda nie za bardzo mi przypada do gustu, przynajmniej nie w takim stężeniu jak w większości akwariów jakie można obejrzeć na forum. Może lekko ... ale nie za bardzo. I znów jest ten sam problem - gdybym widział i miał skalę porównawczą to ok ... ale w ciemno ciężko spekulować. No nie wiem ... czas pokaże.
A co do rybek to ich stan liczbowy przy przedniej szybie pokrywa się, ze stanem ogółu :D Tak więc na etapie wyrwania roślin nic nowego nie przybędzie ;)

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 27 sie 2007, 20:35

Marcin - widzę, że pomysły podobne krążą nam obu po głowie :D .
Szkoda mi tylko moich ryb bo za bardzo się z nimi zżyłem ale akwarium z czarnymi wodami, z plenum, długimi korzeniami takimi jak u Rafała i brązowymi paletkami chodzi mi po głowie już od roku i na pewno takie będę miał. Na dzikie dyskowce jeszcze nie dorosłem ale widziałem niedawno przepiękne paletki brązowe króre mogą smiało,, udawac" dzikusy.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 28 sie 2007, 13:00

DISPAR pisze: Szkoda mi tylko moich ryb bo za bardzo się z nimi zżyłem ale akwarium z czarnymi wodami, z plenum, długimi korzeniami takimi jak u Rafała i brązowymi paletkami chodzi mi po głowie już od roku i na pewno takie będę miał.
A nie mogą być te paletki co masz tylko inny klimat akwarium ?

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 29 sie 2007, 21:49

Od wiosny do jesieni ciągle mnie nie ma w domu a w takim akwarium bez roślin nie ma tylu kłopotów co w roślinnym. Mój gust nie bardzo by zniósł np. pigeony w takim akwarium - o koniecznie muszą byc ryby z prążkami.

Awatar użytkownika
fkn
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 31 sie 2005, 20:33
Lokalizacja: Mysłowice
Kontaktowanie:

Post autor: fkn » 08 wrz 2007, 12:49

Witam!
Korzeń okorowany i wysuszony.
Mam pytanko - czy można pominąć proces moczenia?
Chodzi o to czy po dokładnym sparzeniu wrzątkiem nie można by go prosto do aqua?
Co wy na to???

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 08 wrz 2007, 12:58

Jeśli korzeń tonie to moim zdaniem możesz go potraktować wrzątkiem i do akwa.

Awatar użytkownika
fkn
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 31 sie 2005, 20:33
Lokalizacja: Mysłowice
Kontaktowanie:

Post autor: fkn » 08 wrz 2007, 13:01

Korzeń jest nowy, przygotowany przeze mnie, obdarty z kory i wysuszony. Nie mam za bardzo nawet jak sprawdzić czy tonie bo ma długość 150cm i sprawdzić mogę tylko poprzez włożenie do aqua.
Stąd moje pytanie: czy bezpośrednio po wysuszeniu nie mocząc go przez 2-3 tygodnie poza akwarium można włożyć go do baniaka uprzednio traktując go wrzątkiem :?:

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 08 wrz 2007, 14:22

fkn pisze:Witam!
Korzeń okorowany i wysuszony.
Mam pytanko - czy można pominąć proces moczenia?
Chodzi o to czy po dokładnym sparzeniu wrzątkiem nie można by go prosto do aqua?
Co wy na to???
Zbrojnik. Z tych większych i na pewno glonożernych, nie rozpieszczany dużą ilością pokarmu. Może być gibbiceps lub liposarcus (chyba trzeba rozpętać krucjatę, żeby przestano nazywać go plecostomusem). Panaqua też jest dobra, ale będzie zjadała również gałąź.

Będzie pływał na bank. Wykorzystaj wzmocnienia poprzeczne do przywiązania (jeśli ma być u góry) lub rurki pcv z jakimiś miękkawymi zakończeniami zagrzebane w podłożu i rozparte między szybami (uważaj z pęczniejącymi materiałami), jeśli ma być na dole.

Wrzątek imo możesz sobie darować.

Rafał

Awatar użytkownika
fkn
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 31 sie 2005, 20:33
Lokalizacja: Mysłowice
Kontaktowanie:

Post autor: fkn » 08 wrz 2007, 14:33

Jest to w miarę bezpieczne dla palet??

I jeszcze jedno pytanie: wiem, że może przeginam już pomału, ale czy przejdzie ten numer bez tej zbrojnikowej gadziny? Miałem kiedyś gibbicepsa i wykopywał mi roślinki a w piachu kopał spore dziury!

Co Wy na to?

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 08 wrz 2007, 15:56

Przy odrobinie szczęścia przejdzie bez zbrojnika - ale ten usunąłby rozkładające się części, ostatecznie oszlifowałby drewno. Zamiast tego weź ostrą gąbkę, garnek z wodą i oszlifuj sam ;)

Co jest niebezpiecznego dla palet w korzeniu nie polanym wrzątkiem? :)

Rafał

Odpowiedz

Wróć do „Pomoc Klubowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości