Wydzielina skorna paletek

Nowości rynkowe, tłumaczenia "instrukcji obsługi" produktów zagranicznych

Moderatorzy: przynenta, krisaczek

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Wydzielina skorna paletek

Post autor: lara » 25 lut 2005, 13:06

Prof. dr. Heinz Brenner byl jedna z osob,ktore od samego poczatku wspolpracowaly z wydawnictwem BEDE przy tworzeniu "Diskusjahresbuch"(rocznikow poswieconych paletka).Jego wysmienite,fachowe artykuly byly bardzo wysoko cenione przez wszystkich milosnikow dyscowcow.Jego praca i publikacje na temat akwarystyki znajdowaly uznanie na calym swiecie, a przeprowadzone przez niego badania nad znaczeniem wydzieliny skornej w procesie rozrodu paletek przyczynily sie do znacznego postepu w zakresie hodowli tych ryb. Wysmienity artykul prof.dr. Brenner na ten temat ukazal sie w "Discusjahresbuch" juz przed wielu laty,ale zawarte w nim tresci do dzis nie stracily nic na aktualnosci.Teraz publikujemy ten material ponownie ku pamieci zmarlego prof. Warto, by dokladnie zapoznali sie z nim wszyscy miloscnicy paletek,gdyz niesie on niezwykle bogata wiedze przydatna w hodowli tych ryb.

Kontakt pomiedzy rybami a woda bedaca srodowiskiem ich zycia jest nadzwyczaj bliski.Poniewaz cala powierzchnia ich ciala moze uczestniczyc w roznych procesach wymiany ,wplyw czynnikow srodowiska najrozniejszego rodzaju i pochodzenia jest w tym wypadku bardzo silny.
W wodzie, nawet jesli ta oparla sie obcizeniom wynikajacym z postepu cywilizacyjnego, na ryby moze oddzialywac szereg czynnikow szkodliwych,takich jak: pasozyty,zarodki chorobotworcze czy trujace substancje pochodzenia naturalnego, i ztego wzgledu tak istotna role odgrywa wyksztalcenie przez naskorek roznorodnych strukturalnych i biochemicznych mechanicznych obronnych. Naskorek staje sie wyspecjalizowana selektywnie dzialajaca tkanka,ktorej czynnosci osiagaja stabilnosc i trwala skutecznosc, ulegajac stale pewnym modyfikacja.
Powszechnym zjawiskiem jest pokrywanie ciala sluzem ( glikokaliksem), ktory moze byc wytwarzany przez zewnetrzna warstwe komorek tkanki okrywowej (fot.1).
Wieksza jego czesc produkuja jednak wyspecjalizowane, jedokomorkowe gruczoly( fot.2) . Z chemicznego punktu widzenia tworza go przewaznie kwasne mukopolisacharydy podobne do tych, jakie sa wytwarzane przez organizmy wyzszych zwierzat kregowych i czlowieka jako substancje nawilzajace i ochronne ( slina ,sluz wyscielajajacy przewod pokarmowy).
Powierzchnia samych komorek tkanki okrywowej nie jest gladka.
W skaningowym mikroskopie elektronowym widac na niej wypuklosci przypominajace linie papilarne( mikrogrzebienie), ktore w przekroju poprzecznym obserwowane w transmisyjnym mikroskopie elektronowym sa rozpoznawane jako warstwa mikrokosmkow(rabek szczoteczkowy).
Tego typu rabek szczoteczkowy wystepuje u roznych grup zwierzat w postaci komorek o wlasciwosciach adsorbcyjnych i resorpcyjnych, ktore i stotnie zwiekszaja takze trwalosc przylegania warstw sluzu.
Mikrokosmki, w tym przypadku ukladajace sie w tym przypadku we wspomniane mikrogrzebienie, tworza razem ze sluzem warstwe naskorka.
Jego rozmiary i zdolnosc do regeneracji odzwierciedlaja czesto szeroko pojeta zdolnosc organnizmu do obrony przed niekozystnymi wplywami srodowiska.
Funkcje warstwy naskorka sa wspomagane przez system infiltracji leukocytalnej. Biale cialka krwi( leukocyty) roznego rodzaju wedruja do systemu intercelularnego, czyli do przeszczeni miedzykomorkowych naskorka (fot3) , gdzie wypelniaja roznego rodzaju funkcje, np: w procesach fagocytozy i innych zwiazanych z odpornoscia organizmu(fot4)

Glikokaliks oraz leukocyty sa glownymi filarami systemu ochrony, ktorego strukturalna i funkcjonalna konstrukcja jest bezposrednio uzalezniona od warunkow srodowiskowych, w ktorych przebiega filogeneza i w ktorych obecnie zyje dany gatunek ryb.
Jesli rozpatrywac pod katem warunki zycia w Amazonce, nie sposob nie dostrzec redukcji znaczenia naskorkowego systemu obrony.

CDN.......
Załączniki
1,2,3,4 002.jpg
fot.1 wastwa sluzu (glikokalis) na ciele igliczni Syngnathus typhle.Wytwarzane przez niezroznicowane komorki okrywowe.
Technika: niebieski alcjan,ph3,0 , powiekszennie ok.250x
1,2,3,4 002.jpg (45.47 KiB) Przejrzano 12756 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 13:12

:D
Załączniki
1,2,3,4 003.jpg
fot.2 kielichowate komorki sluzu w naskorku karpia Cyprinus carpio-najczesciej spotykani u ryb producenci glikokaliksu.
Technika: niebieski ancjan ,ph 3,0 ,powiekszenie okolo250x

fot3 Leukocyty w formie neutrocytow-obojetnochlonnych granulocytow prze
1,2,3,4 003.jpg (47.36 KiB) Przejrzano 12751 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 13:16

:D
Załączniki
1,2,3,4 004.jpg
(foto 4) Ichthyophthirius multifiliis w skorze ploci.Pasozyt zostaje ooczony przez leukocyty
a) pasozyt
b) pierscien leukocytow
Technika: obecnosc fosfatazy, powiekszenieok. 100x
1,2,3,4 004.jpg (38.08 KiB) Przejrzano 12748 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:25

CD....

Badania wody prowadzone przez licznych autorow(np. Krause1987) nniezmiennie wykazuja niska zawartosc substancji uzyzniajacych, niska lub wrecz zerowa KH i zdumiewajaco niska liczebnosc zarodkow chorobotworczych.Woda ta jest niemal calkowicie wolna od obciazen mikrobiologicznych przez organizmy planktonowe i ich produkty przemiany materii oraz przez saprobiotyczne bakterie i pierwotniaki, ktore w przypadku intensywnego namnazania sie moga funkcjonowac jako fakultatywne pasozyty.

Ilosc zarodkow chorobotworczych jest dobra miara biologicznego cyklu przemianmaterii w zbiorniku wodnym.Wysoka zawartosc zwiazkow azotanu i fosforu jest podstawa intensywnej produkcji materii roslinnej, a w konsekwencji rowniez zwierzecej.
Ciala padlych zwierzat, odchody i inna materia organniczna sa rozkladane na bakterie, a tym samym stanowia podstawe bytu licznych microorganizmow i sa niezbedne dla istnienia tego typu eutroficznych( bogatych w sub. odrzywcze) akwenow, w ktorych roczna produkcja materii przekracza 500dt/ha. W wodach powierzchniowych tego typu biotopow liczbe zarodkow mozna liczyc w milionach na mililitr wody.
W gornym biegu Amazonki wartosci te wynosza okolo 10/ml. Podstawa egzystencji ryb nie jest tu plankton, lecz pokarm "naplywowy"(glownie owady),dostarczany do rzeki przez las tropikalny wraz z wodami opadowymi(lub w inny sposob). To wszystko ksztaltuje takie warunki srodowiskowe, w ktorych mechanizmy obronne naskorka staja sie w duzej mierze zbyteczne. Z drogiej strony to wlasnie niesie za soba niebezpieczenstwo zwiekszonej podatnosci na atak ze strony fakultatywnych i obligatoryjnych pasozytow w akwarium.Warstwa naskorka oraz system infiltracji leukocytalnej sa u wielu gatunkow ichtiofauny z Amozonii bardzo slabo rozwiniete. Naskorek niejednokrotnie traci swoja funkcje ochronna, co w niektorych przypadakach prowadzie do jego stopniowego zaniku. Efektem tego jest wystepowanie cienkich i ubogich w sluz powlok zewnetrznych.
U paletek sprawa wyglada nieco inaczej. Ich naskorek jest dobrze rozwiniety, ale przyjmuje zupelnie inna funkcje zwiazana z postnatalnym zywieniem potomstwa. Zamiast mechanizmow obronnych wyksztalcaja sie struktury troficzne, o funkcjach odzywczych.
Wyniki badan (Bremer&Walter 1986) zawarte w dalszej czesci artykolu beda prezentowane w duzym uproszczeniu i jedynie w czesci odnoszacej sie bezposrednio do akwarystyki. Badania byly te prowadzone na paletkach brazowych Symhysodon aequifasciatus Pellergin,1904

Pod wplywem prolaktyny,peptydowego hormonu przedniego plata przysadki mozgowej, u zwierzat aktywnych plciowo pobudzona zostaje strefa dystalna, czyli zewnetrzna czesc warst komorek nablonka. Hormon ten znany jest tez pod nazwami luteotropina(LTH), mammotropina oraz mammogen. Wystepujacy w sladowych ilosciach glikokalis jest zamieszkiwany przez nieliczne bakterie epibiontyczne. W mikroskopie elektronowym mozna stwierdzic obecnosc sladowych pozostalosci naskorka (fot. 13,14). Calkowita grubosc naskorka u doroslych osobnikow
wodzacych potomstwo wynosi 80-120 mikrometrow(0,08-0,12mm), przy czym wyzsze wartosci wystepuja u samic, glownie w grzbietowej czesci ciala (fot.5i 6). U doroslych osobnikow nieaktywnych plciowo grubosc naskorka wynosi od 30-50 mikrometrow.

Kielichowate komorki sluzowe zawierajace kwasne mukopolisacharydy, charakterystyczne dla wiekszosci ryb wystepuja rowniez u paletek, jednak w tym przypadku ich potencjal wydzielniczy jest ograniczony. Wydzielina tych komorek wystepuje powierzchniowo jedynie w sladowych ilosciach.
Nie mozna wiec zgodzic sie ze stwierdzeniami z opracowania Hildemana(1959), wedlog ktorych komorki przejmuja funkcje dostarczania pokarmu dla narybku palet. Na ciele tych ryb wystepuja jednyk struktury, ktorych obecnosci nie stwierdzono dotychczas u zadnego innego gatunku . My nadalismy im nazwe "sekretocytow". Sa one produkowane przez komorki mlodociane(" sekretoblasty"), stopniowo przemieszczaja sie do warstw powierzchniowych i poprzez stadium I sekretocytow dojrzewaja jako sekretocyty II. Nie wyksztalcaja one porowwydzilniczych i z tego powodu nigdy nie dochodzi do ich oproznienia.
Struktury te wystepuja u osobnikow doroslych nieaktywnych plciowo sporadycznie, zas intensywnie namnazaja sie u zwierzat obojga plci w trakcie sprawowania opieki na potomstwem .Proces wyksztalcenia i dojrzewania sekretocytow prezentuja (fot 10,11,12) wykonane w mikroskopie elektronowym. W aparacie Golgiego, w poblizu jadra komorkowego sekretoblastu, rozpoczyna sie produkcja substancji zawartych w sekretoblastach.

CDN....
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 001.jpg
Naskorek brazowej paletki, samica sprawujaca opieke nad potomstwem, widok grzbietu.
a) troficzna, sluzaca odzywianiu mlodych czesc naskorka
b)pierwotna strefa tworcza
c) sekretocyt II
d) pigment
e) skora wlasciwa (corium)
Technika: azan, powiekszeni
5,6,7,8,9,10,11 001.jpg (62.48 KiB) Przejrzano 12723 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:28

:D
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 002.jpg
Naskorek brazowej paletki, sprawujaca opieke nad potomstwem, brzuszna czesc ciala z sekretami I i II.
Technika: zabarwienie panoptyczne ,powiekszenie ok.500x
5,6,7,8,9,10,11 002.jpg (37.65 KiB) Przejrzano 12719 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:30

:D
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 004.jpg
Dystalne komorki epitelium
a) jadro
b) zredukowane mikrokosmki
Technika: powiekszenie ok. 17000x
5,6,7,8,9,10,11 004.jpg (65.68 KiB) Przejrzano 12716 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:34

:D
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 003.jpg
Widok naskorka samicy paletki sprawujacej opieke nad potomstwem.
a) zredukowane mikrogrzebienie
b) bakterie epibiontyczne
Technika: skaningowy mikroskop elektronowy BS 300 firmy Tesla, po napyleniu weglem i zlotem powiekszenie ok. 1700x
5,6,7,8,9,10,11 003.jpg (70.52 KiB) Przejrzano 12711 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:36

:D
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 005.jpg
Wycinek sekretoblastu
a) jadro
b)mitochondria
c) aparat Golgiego
d) pecherzyki pierwotne
Technika: powiekszenie ok. 32000x
5,6,7,8,9,10,11 005.jpg (57.96 KiB) Przejrzano 12707 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:39

:D
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 006.jpg
Wycinek sekretocytu I
a) jadro
b) pecherzyki wtorne(lipidy)
c) pecherzyki wtorne(visicula)
Technika: powiekszenieok. 20000x
5,6,7,8,9,10,11 006.jpg (58.26 KiB) Przejrzano 12704 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 25 lut 2005, 22:41

CDN.........
Załączniki
5,6,7,8,9,10,11 007.jpg
Dojrzewanie sekretocytu II, proces laczenie sie pecherzykow wtornych.
Technika: powiekszenie ok. 20000x
5,6,7,8,9,10,11 007.jpg (62.97 KiB) Przejrzano 12699 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 27 lut 2005, 14:58

CD....

Te poczatkowe stadia nazwalismy pecherzykami (visicula) pierwotnymi.Na pozniejszym etypie mozna je rozroznic na podstawie odmiennej gestosci elektronowej. Jak wykazaly badania cytochemiczne,zwarte kule sa przewaznie tluszczami, podczas gdy struktury pokryte jakby siatka spekan zawieraja przede wszystkim weglowodany. Kiedy oba te typy pecherzykow lacza sie, sekretocyt w stadium II osiaga pelna dojrzalosc.
Zdolny do samodzielnego plywania narybek paletek pozyskuje pokarm z naskorka rodzicow, objadajac cala powierzchnie jego warstw dystalnych. Naskorkowe rejony ciala nazwalismy obszarami troficznymi(fot7). W zydnym wypadku nie chodzi tu wiec o produkcje ozywczej wydzieliny. Pokarmem dla narybku staje sie niemal caly naskorek, z wyjatkiem pierwotnej strefy tworczej. Kto prowadzi dokladne obserwacje, z pewnoscia dostrzeze, jak wiele wysilku wymaga od malych rybek odrywanie strzepkow tkanki. W przewodzie pokarmowym mlodych mozna odnalesc to wszystko- komorki epitelium,sekretocysty o zroznicowanym stopniu dojzalosci oraz epibiontyczne bakterie zyjace na ciele rodzicow(fot8 i 9) strawione w mniejszym lub wiekszym stopniu.
Oprocz tego stwierdza sie takze obecnosc innych egzonicznych pokarmow, np.okrzemek(fot9).Jelita, rowniez we wczesnym stadium rozwojowym, wypelnia wiec pokarm zarowno epitelo- jak i egzogeniczny.
W tym miejscu nie mozna chocby w duzym skrocie nie wspomniec o dalszych etapach ewoluowania zjawiska" karmienia piersia". W przypadku paletek mamy do czynienia z pokarmem stalym. W wolu golebi powstaje juz substancja, ktora mozna nazwac mlekiem golebim. Istotna nowoscia jest tu uplynnianie tkanki odzywczej . Proces tez zachodzi na wskutek dzialania enzymu, ktory rozpuszcza sub. kleiste zawarte w komorkach.
Wciaz jednak mamy do czynienia z przechodzeniem w stan zawiesiny calego epitelium, ktore w tym przypadku jest szczegolnie bogate w tluszcze i bialka.Proces wydzielniczy nie rusza integralnosci epitelium gruczolowego dopiero u ssakow. Wysoce wyspecjalizowana tkanka stymulowana hormonalnie i majaca zupelnie odmienne wlasciwosci niz tkanka okrywowa i ochronna wytwarza kropelki wydzieliny. Sa one gromadzone w wierzcholkowych, wybrzuszonych czesciach komorek, a w koncu razem z innymi wydzielane na zewnatrz. W taki wlasnie sposob powstaje mleko. Po wydzielaniu kropelek mleka komorki moga produkowac nowe. Produkcja ta jest procesem wysoce wyspecjalizowanym,materialooszczednym i wydajnym.
Epitelium - pelniace pierwotne funkcje tkanki okrywowej i ochronnej- przyjelo tu nowe zadanie, w toku ewolucji wyspecjalizowalo sie w kierunku jego wykonywania i ostatecznie zatracilo swoje funkcje pierwotne.
Postnatalne odzywianie jest wynalazkiem natury, ktory w istotny sposob zwieksza skutecznosc procesu opieki nad potomstwem, redukuje smiertelnosc mlodych, zwieksza ich szanse na przezycie i w rezultacie umozliwia ograniczenie czestotliwosci rozrodu i liczebnosci miotow. Tak wyglada postep i rozwoj od form nizszych do wyzszych.
Z zaprezentowanych tu wynikow badan mozna teraz wyciagnac szereg wnioskow przydatnych w pielegnacji i hodowli paletek.Niektore z nim pragniemy tu zareprezentowac w formie tez jako podsumowanie.

1. Ograniczone zdolnosci obronne zewnetrznych powlok ciala paletek czynia koniecznym pielegnowanie tych ryb w srodowisku o niskiej zawartosci zarodkow chorobotworczych. W zwiazku z tym warto rozpatrzyc mozliwosc aby w procesie przygotowannia wody stosowac destylacje lub odwrocona osmoze zamiast wymieniaczy jjonowych.

2. Fakultywne i obligatoryjne pasozyty stanowia powazne zagrozenie dla zdrowia i kondycji ryb. Tych niepozadanych skutkow mozna uniknac, utrzymujac niski poziom zawartosci sub.uzyzniajacych wode( azot,fosfor) lekko kwasny jej odczyn oraz poprzez stala kontrole stanu zewnetrznych powlok ciala zwierzat.

3. Trzymanie ryb w idealnie sterylnych zbiornikach nie jest najlepszym rozwiazaniem. Bakterie zyjace na naskorku doroslch osobnikow stanowia pokarm egzogeniczny bedacy istotnym elementem diety mlodych.

4. Podstawowym pokarmem mlodych paletek nie jest sluz w sensie wydzieliny gruczolowej, a wiec sub. ktorej sklad mozna by poddac analizie i ktora daloby sie nastepnie spreparowac. Pokarm ten tworza zlozone tkanki ciala ryb, ktore najprawdopodobniej pelnia funkcje nie tylko odzywcza. Wystarczy tu wspomniec o zjawisku znanym wsrod ssakow, a mianowicie o przekazywaniu (lostrum) pewnych sub. o znaczeniu immunologicznym, specyficznych dla okreslonych gatunkow.

5. Mlode juz na wczesnym etapie rozwoju podejmuja pokarm egzogeniczny. Nalezy wiec w pore pomyslec o tym, w jaki sposob zapewnic obecnosc tego typu pozywienia w akwarium hodowlanym.

6. Proces wyksztalcenia obszarow naskorka o znaczeniu odzywczym jest stymulowany hormonalnie. Trzymanie doroslych osobnikow w jak najbardziej naturalnych warunkach oraz ich optymalne dokarmianie to warunki sprawnego funkcjonowania systemu dokrewnego. Na funkcjonowanie tego systemu negatywny wplyw moze miec takze psychiczny stres(stan niepokoju).

7. Efektywna opieka nad potomstwem obejmujaca postnatalne zywienie sub. wytwarzanymi przez organizm ryb w istotny sposob zwieksza szanse ryb na przezycie. Naturalna tego konsekwencja jest ograniczenie "wydajnosci" rozrodczej. Liczne i czeste mioty moga byc wprawdzie atrakcyjne z komercyjnego punktu widzenia , jednak wystepowanie takiego zjawiska nie jest czymas naturalnym dla paletek i dlatego musimy w koncu prowadzic do obnizenia jakosci uzyskiwanego w ten sposob materialu genetycznego.
Załączniki
12,13,14 001.jpg
Naskorek brazowej paletki, samica sprawujaca opieke nad potomstwem, brzszna strona ciala, oddzielanie sie obszaru troficznego na skutek manipulacji mlodych.
Technika: hematoksylina
powiekszenie ok.300x
12,13,14 001.jpg (38.96 KiB) Przejrzano 12678 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 27 lut 2005, 15:00

:D
Załączniki
12,13,14 002.jpg
Przekroj jelita narybku paletki. Zawartosc jelita z elementami naskorka.
a) sekretocyty
b) pozostalosci epitelium
powiekszenie ok. 800x
12,13,14 002.jpg (46.97 KiB) Przejrzano 12675 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 27 lut 2005, 15:02

:D
Załączniki
12,13,14 003.jpg
Przekroj jelita narybku paletki. Zawartosc jelita z pokarmem egzogenicznym.
a) bakterie
b) okrzemki
powiekszenie okolo 800x
12,13,14 003.jpg (52.68 KiB) Przejrzano 12670 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 27 lut 2005, 15:04

mysle ze Was nie zanudzilam tym dlugim artykulem, ale uwarzam go za ciekawy. Wszelkie wypowiedzi na ten temat mile widziane :wink:
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 20:47 przez lara, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Brodacz » 03 kwie 2005, 06:13

Dopiero dziś trawiłem na ten artykuł. Dobrze że jest ktoś taki jak ty i nam te ciekawe a niedostępne unas artykuły przetłumaczy. Dzięki.

Odpowiedz

Wróć do „Wiadomości z zagranicy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości