Podatek VAT od akwarystów...

Wystawy, spotkania

Moderator: przynenta

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: arturo » 01 wrz 2010, 12:18

No i Was też to dotknęło... od 01 września każdy akwarysta amator ma obowiązek zgłosić i opodatkować zbiornik domowy, którego łączna pojemność brutto jest większa niż 700L.... do tej pory tylko posiadacze hodowli musieli płacić ten podatek, a od dziś wszyscy posiadacze akwarii domowych, no cóż, czymś trzeba zatkać dziurę dudżetową.... :wink:
chyba, że ja coś źle zrozumiałem w ogłoszeniu i tyczy się to tylko zarejestrowanych oficjalnie chodowli... jeśli ktoś ma lepsze pojęcie może coś dopisze....

"...Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że hodowla ryb w akwariach powyżej 700 litrów objętości podlega opodatkowaniu. Hodowla taka należy do działów specjalnych produkcji rolnej, czyli jest to rodzaj szczególnej działalności rolniczej.
Są dwa sposoby opodatkowania hodowli: na podstawie dochodu rzeczywistego, ustalonego na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, lub opodatkowanie dochodu szacunkowego (czyli przez pomnożenie stawki z załącznika ustawy o PIT przez pojemność akwarium).
Prowadząc hodowlę ryb akwariowych w zbiornikach o pojemności większej niż 700 litrów trzeba zdecydować, który ze sposobów jest korzystniejszy.
Jak podaje "DGP", od akwarium o pojemności 701 litrów trzeba będzie zapłacić prawie 870 zł za 2010 r., jeśli podatnik wybierze opodatkowanie dochodu szacunkowego..."

(ks/"Dziennik Gazeta Prawna")

pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: TURYSTA » 01 wrz 2010, 12:39

Chyba jednak źle zrozumiałeś hodowla z definicji jest produkcją .
Akwarysta hobbysta nie jest producentem a jest konsumentem produktu wytwarzanego przez hodowce. Więc logicznie to brzmi na to samo nie można założyć dwa razy podatku.
Akwarystyka to hobby ( konsument ) a Arturo to hodowca ( sprzedawca )
Jak widzisz Arturze w cytowanej podstawie jest użyte tylko i wyłącznie słowo hodowca , hodowla.

To tak jak by kolekcjonować samochody i po mimo że nie są zarejestrowane stoją w na Twoim domowym parkingu masz zapłacić od nich podatek drogowy.
Chyba że ktoś w tym kraju zmieni ustawę i opodatkuje hobby :)))))

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: krisaczek » 01 wrz 2010, 14:56

Dotyczy hodowli - w wąskim znaczeniu, również i tych osób, które sprzedawają ryby z amatorskiego akwa, bo skoro sprzedajesz, to rozmnażasz, jak rozmnażasz, to i hodujesz itd....
Generalnie nic się nie zmieniło jest tak jak do tej pory, ale musicie mieć świadomość, że różnego rodzaju portale, a w szczególności allegro, podlegają stałemu mintoringowi urzędów skarbowych - a i życzliwych nie brakuje :mrgreen:

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: przynenta » 01 wrz 2010, 19:53

krisaczek pisze: Generalnie nic się nie zmieniło jest tak jak do tej pory, ale musicie mieć świadomość, że różnego rodzaju portale, a w szczególności allegro, podlegają stałemu mintoringowi urzędów skarbowych - a i życzliwych nie brakuje :mrgreen:
Dokładnie i ja nawet poszedłem o krok do przed przed fiskusem i się dobrowolnie sfiskalizowałem :wink: :cry: :cry:

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: T_W » 02 wrz 2010, 08:52

TURYSTA pisze:Chyba że ktoś w tym kraju zmieni ustawę i opodatkuje hobby :)))))
Od podatkow od psow tylko krok do podatku od ptakow, gadow, plazow i ryb ! Potem juz tylko znaczki, monety i kolejki elektryczne :D
T.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: arturo » 03 wrz 2010, 08:03

Z tego co słyszałem w dyskusji, sprawa dotyczy każdego zbiornika, nie zaleznie od pojęcia hodowli czy amatorskiego trzymania rybek, stąd moje pytanie, ale jak piszecie, może "ten ktoś" też błędnie interpretował postanowienia.... ja to już płacę długo, więc mam z głowy, martwię się tylko, że jeśli dotyczy to każdego zbiornika w domu to robi się drogo.... pozdrawiam

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: T_W » 03 wrz 2010, 09:53

Mi tez wydaje sie ze moze chodzic o wszystkie zbiorniki. Interpretacja Turysty jest "zdroworozsadkowa" ale niekoniecznie zgodna z intencja autora.
TURYSTA pisze:Chyba jednak źle zrozumiałeś hodowla z definicji jest produkcją .
Tutaj sie z Turysta nie zgodze i podepre sie wszechmocna wikipedia :-) :

Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).

T.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: Przemek Wieczorek » 03 wrz 2010, 10:04

A może ktos by poruszyl sprawe u Wajsa,temat ciekawy,mysle ze się podejmie wyjasnienia jak interpretowac tą ustawe
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2010, 18:33 przez Przemek Wieczorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: krisaczek » 03 wrz 2010, 10:19

W dalszym ciągu uważam, że wszystko jest jasne.
Opodatkowaniu podlegają hodowle oraz akwaryści czerpiacy korzyści finansowe z rozmnarzania i sprzedaży żywych organizmów wodnych ( w przypadku akwarystów ), dysponujący litrarzem powyżej 700 litrów.

Przepisy które obowiązywały do tej pory w tym zakresie i w oparciu o które jest zarejestrowana nasza hodowla ( Działy Specjalne Hodowli Rolnej ) nie uległy zmianie. Nie ma żadnych nowych wytycznych, zmian, w oparciu o które opodatkowaniu podlegaliby akwaryści ( hobbyści ).

Możecie spać spokojnie :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2010, 17:05 przez krisaczek, łącznie zmieniany 1 raz.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Podatek VAT od akwarystów...

Post autor: arturo » 03 wrz 2010, 14:33

Ja uważam, bo podlegam tej samej ustawie o produkcji rolnej i płacę podatki, że chciano w ten sposób wychwycić duże domowe zbiorniki, które z "założenia" mogą przynieść korzyści, ale poczekajmy.... zobaczymy... nie ukrywam, że wcale mi się to nie podoba, by hobbystów traktować w jakimkolwiek momencie jak potencjalnych hodowców, ale może te zabiegi mają na celu ukrócenie procederu Allegro i tym podobnych działalności omijających w rewelacyjny sposób opodatkowanie w naszym kraju, pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Komunikaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości