doradzcie laikowi no półlaikowi

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 29 paź 2005, 21:34

Witam,

Widzę, że jesteś z Kraka więc pozwolę sobie wtrącić kilka uwag:

1. Odnośnie CO2
Jeżeli masz obiekcje i potrzebujesz podglądnąć jak ewentualnie to połączyć, jaki zawór zastosować co licznikiem babelków itp itd to zapraszam na kawę ...
Póki co w telegraficznym skrócie:
- butla CO2, polecam "nabijanie gaśnic" na ul. Kapelanka. Jak się przyznasz, że chodzi o akwarium to Prezes przyjmie cię osobiście i wybierze najschludnieszą z możliwych butli. Wyjatkowo sympatyczny człowiek ...
Nabita butla kosztowała mnie 100 zł
Napełnienie 20 zł
To chyba nie jest tak dużo.
Licznik bąbelków: zestaw do kroplówki ( nie pamiętam ale jakieś 2 zł). Nie znalazłem w żadnej aptece ale są bez problemu na Rynku Podgórskim w sklepie ( no właśnie nie wiem jak ten sklep się fachowo nazywa) ale oferuje różne związane z rehabilitacją akcesoria medyczne.
elektrozawór: z instalacji samochodowej ( Tomaszek na swojej stronie poleca zawory)

2. Odnośnie wewnętrznego Aquel-a. Daj sobie z nim spokój. Miałem taki w akwa 240 L (pracował razem z zewnętrznym kubłem ) i tylko pobierał prąd nie dając żadnych efektów. Myślę, że jeżeli planujesz akwarium 375 L lub 450 L to tym bardziej ten filtr się nie wyrobi. Ewentualnie jak się uprzesz to mogę ci sprezentować mój stary filtr i bedziesz miał dwa :wink: Idealne natomiast są gabki Aquel-a. Stosuję je założone na wloty do filtrów zewnetrznych. Łatwo taką gabke zdjąć i przepłukać a przy okazji można rzadziej zaglądać do kubła

3. Biobali nie wyrzucaj. Nawet jak nie dasz ich do filtra to mogą się przydać przy zrobieniu prostego denitratora. Konstrukcję "oryginalnego" denitratora na biobalach też możesz podglądnąć u mnie.

4.Napowietrzanie w ciągu dnia przy akwarium roślinnym jest moim zdaniem zbędne. No chyba, że ktoś lubi widok bąbelków :wink: U mnie napowietrzanie chodzi w nocy. Natomiast w dzień co dwie godziny jest włączane na 30 minut. Bardziej dla "świętego spokoju" niż z konieczności.

5. Co do glonów się nie wypowiadam. Ewentualnie mogę służyć radą komuś kto chce założyć plantację krasnorostów. Niestety nie mam wiedzy jak zrezygnować z uprawy w/w. To znaczy wiedzę mam tylko, że krasnorosty nic sobie z tej wiedzy nie robią ... Może one nie wiedzą, że ja wiem ? Ale czy Sztirlic wie ? :wink:

Tak patrzę na fotki twojego akwarium i sądzę, że chyba takim znowu laikiem to nie jesteś. No chyba, że przed zrobieniem zdjęć czyściłeś przez cały dzień akwarium :wink:

Pozdrawiam

Mislavo

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 30 paź 2005, 17:34

Cocoloco no cóż masz duży dar przekonywania :lol: więc chyba wejde w HQI . pytanie czy wsadzić 2x70 czy 2x150 jedno ciut mało drugie dużo a innych mocy nie spotkałem.mówie o 375litrach 150x50x50.Gdzie można kupić HQi na allegro najtańsze ok 200 zł za sztukę bez żarnika piszesz: Koszt HQI ( zrobienie to około 250 zł z obudową )rozumiem 1 lampy z obudową?czy całej pokrywy?


Mislavo napisałem półlaik :D choć do wielu z Was to mi daleko nie czyściłem akwa przed zdjęciami choć teraz glonów jest więcej
zaproszenie na kawę i rozmowę dwóch maniaków z przyjemnością przyjmę i zapraszam też do siebie na grila i parę kropli czegoś nie koniecznie z akwarium jak ci to odpowiado prześlij kontakt na priva

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 31 paź 2005, 00:42

poczekaj - bo pomysł Bartka Lipczyńskiego jest ciekawy ale musze ustalić szczegóły - on proponował coś co w cenie 150 zł za jedną lampę się zmieści .

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 01 lis 2005, 16:46

Cocoloco znalazłem coś takiego i co Ty na to
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 007a1d9cb5
są tu hqi różnych firm co polecasz

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 01 lis 2005, 17:05

tu znalazłem lampy 70 i 150 W po 139zł
żarniki sylwania 5200k 75zł

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 01 lis 2005, 23:08

żarniki SYLWANA są chwalone przez akwarystów - nic nie potrafię doradzić ale jest to ciekawa oferta - przelicz ile dołożysz do świetlówek jak zastosujesz 1 x 150 albo lepiej 2 x 70 - lepszy rozkład światła .
Bartek proponował zakup lampy halogenowej 450 W bo żarniki HQI 150 pasują do tamtej obudowy ale czy ja wiem ? można parę groszy zaoszczędzić - statecznik 40 zł obudowa jak mówił Bartek 30 zł .
rzuć mi na priv adres e-mail dam namiary Bartka bo jak coś będzie nie tak to dlaczego ja mam zmoczyć ;)

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 05 lis 2005, 09:58

serdeczne dzięki wszystkim za pomoc
teraz do zamawiania i do roboty
Cocoloco,Bartek uznał sklep którego link podałem powyżej za ciekawy i że szkoda szukać dalej.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam..........

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 15 lis 2005, 09:50

No dobra akwa zamówione 375 L i jade dzisiaj po filtr.Dałem sie wam przekonac zeby zamiast wew. dac drugi kubeł , planowałem dac tetre 1200 poj 12 L i wew. a teraz doradzcie czy dać 1200L /h ( 12L ) - biologiczny i 700L/h (6L ) -mechaniczny czy będzie to przesada i dać 2x 700 L/ h jeden jako mech i drugi jako biologiczny.

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Post autor: arkadiusz » 15 lis 2005, 11:15

Moim zdaniem biologiczny im większy tym lepszy, biorąc pod uwagę że i tak powinno się mu przykręcić przepływ, oczywiście bez przegięć w drugą stronę, ale nie daj się skusić na opisy producenta że taki to a taki do np. 240 litrów a inny do 500. Zawsze powinno się mieć zapas. Co do mechanicznego to sądzę że nie zaszkodzi taki, który w ciągu godziny przeleje co najmniej dwa razy pojemność akwa biorąc pod uwagę że po wypełnieniu wkładami i podłączeniu po jakimś czasie i tak jego wydajność spadnie w wyniku zapychani wypełnienia. Podawane wartości przez ciebie, te większe oczywiście wydają mi się rozsądne

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości