Od podstaw 500L

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 23 maja 2008, 13:47

Kilka lat temu miałem nieustanny problem z filmem białkowym na powierzchni wody.Hodowałem wówczas tropheusy z Tanganiki.W 450l akwie jeden bok poświęciłem (mając już wydajną filtrację-eheim 2217-1000l na godz.) na wklejenie prostokąta o wymiarach 8 x 55cm,20 x 55 i 8 x 55.akwy.Dlaczego nie po skosie-czyli w trójkąt?dlatego że na spodzie są wklejone wzmocnienie w postaci listew o szer. 6cm i dł.akwy.Na samej górze wklejone były grzebienie wykorzystywane w akwarystyce morskiej firmy AM-(ABYM ZNOWU NIE ZOSTAŁ POSĄDZONY O REKLAMĘ)-pewne rzeczy są na rynku już sprawdzone od wielu lat i nie ma co cudować.W kominie była zainstalowana pompa (i znowu :oops: AM) o wydajności 1000l na godz.Wewnątrz były gąbki wykorzystywane u morszczaków ,o różnej porowatości.Nie stosowałem ceramiki .Układ taki wspaniale pracował , dodatkowo przy ustawieniu grzebienia na określonej wysokości uzyskuje się stabilizacje poziomu wody ( znika tylko w kominie) .Na samej górze komina zastosowałem kratkę roszeniową własnej produkcji w postaci płytki z poliwęglanu o grubości 1 cm i wymiarach wewnętrznych komina.Płytka była powiercona wiertłem o średnicy 5 mm.Powodowało to zraszanie gąbki w wielu punktach i nie występowało zjawisko przelewania falą tak jak w kaskadzie.Podsumowując wykorzystywałem to przez 2 lata ,gąbki czyszczone były co pół roku-zniknął film białkowy z powierzchni wody,przy dość dużej obsadzie 26 tropheusów nigdy nie było problemu z natlenianiem wody,zyskałem stabilizację poziomu wody.Zlikwidowałem to w chwili jak rozpocząłem zabawę z roślinnym i wystąpiła konieczność dozowania co2 z butli.Osobiście polecam takie rozwiązania-jak miał bym teraz decydować o filtracji ,a nie posiadał bym drogiego kubła z pewnością wybrał bym tego typu filtrację ponieważ oprócz w/w zalet jakie posiadają takie filtry dochodzi jeszcze oszczędność energii -raz-bo pompa nie musi pokonywać różnicy poziomów z pod akwy na wys.akwy -dwa- bo nie występuje zjawisko ochładzania wody ( woda nie krąży od akwy przez węże do kubła itp.) Mój kubeł pobiera przy wydajności (teoretycznej) 1000l na godz 20W Pompa,która ma wydajność 1000l około 10W.To jest 7,2 KW oszcedności miesięcznej.Niestety oszczędności na ogrzewaniu nie obliczałem.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 23 maja 2008, 16:19

Iwek otwory wiercone przed sklejeniem akwarium :)

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 23 maja 2008, 16:31

Czytam ten wątek i zastanawiam się , czy zamówić dodatkowe 20 kg ceramiki czy wsadzić gąbkę , co do pompy chcę sprawdzić tą 1200 L , w przypadku gdy będzie zbyt duży ruch wody wsadzę inną pompę o mniejszej wydajności.
Męczy mnie też złoże zraszane , zastosować czy odpuścić ? Pytań oczywiście mam więcej , ale chcę żeby wszystko odbywało się stopniowo , więc na tapecie cały czas sump.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 24 maja 2008, 05:36

Ja bym sobie podarował zraszanie i zapchał wszystko ceramiką i gąbkami.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 24 maja 2008, 08:27

Ja bym ceramikę olał a wsadził zamiast niej lawę wulkaniczną z keramzytem większa struktura porowata no i oszczędność a efekt ten sam a nawet lepszy .

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 24 maja 2008, 09:41

Jako wieloletni użytkownik sumpa:

- jeżeli gąbki w pierwszej komorze to ustawione w taki sposób, by wychwytywały z wody zanieczyszczenia, ale nie uniemożliwiały jednocześnie przepływu, bo o nieszczęście wówczas zbyt łatwo. Osobiście zastosowałem arkusze gąbek oczkowych zwiniętych w walce, 'pypciami' do zewnątrz i postawione w ten sposób w pierwszej komorze ('las walców').

Rafał

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 24 maja 2008, 12:49

Osobiście zastosowałem arkusze gąbek oczkowych zwiniętych w walce, 'pypciami' do zewnątrz i postawione w ten sposób w pierwszej komorze ('las walców').
Jeśli mowa o róznych materiałach zastępczych,to ostatnio widziałem w (LIDLU) czyściki do garów plastikowe pakowane po 3-szt. które kosztują 0,50 zł za całość.Czyścik pojedyńczy wykonany jest z siatki plastikowej o wymiarach oczka 2 mm.Całość to zwykły rękaw zwinięty w rolkę.Jest to stosunkowo sztywne , można to rozwijać np. do czyszczenia itp.Zaletą jest niewielki koszt zakupu (10 kompletów po 3szt =5zł) oceniam to na obj. około 1-litra.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 24 maja 2008, 17:58

Paweł vel Konowalczyk
Fajnie że widziałeś czyścik do garów tani i dobry ale pomyślałeś o tym że one są kolorowe więc barwione jakimś barwnikiem .
Jeśli jest to barwnik neutralny to pól biedy ale często są to chińskie wyroby więc możliwe ze barwnik może mieć w sobie Ołów - w UE zabronione i wycofane ale nie raz słychać że chińskie produkty są wycofywane z rynku ze względu na ołów ba pewnie i zawiera miedź tu jest dozwolone stężenie ale do określonej ilości ale w zlewie wytrzesz garnek umyjesz spuścisz w akwarium już nie .
Tak więc zastanów sie na drugi raz nad plastikami z nie wiadomego pochodzenia ,
jest plastik i plastik ale nie wszystko co tanie znajduje zastosowanie w akwarystyce !
Ku przestrodze innym na przyszłość .

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 24 maja 2008, 18:16

Może Masz rację-czas pokaże! Przez wiele lat stosowałem jako wkład do filtra siatki od warzyw (jak czasem gotujesz to Wiesz o co biega)-nigdy nie miałem żadnych problemów!
Jest na to wiele rad począwszy od zalania osmozą i pozostawienia przez jakiś czas-następnie pomiary,przez zwykłe umieszczenie kilku czyścików w małej akwie z np.gupikami.
:wink:

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 24 maja 2008, 19:26

No cóż ja tylko pisze na tyle jaka mam wiedzę w tworzywach sztucznych .
Zawsze jest inna opcja :)

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 24 maja 2008, 19:58

TURYSTA pisze:No cóż ja tylko pisze na tyle jaka mam wiedzę w tworzywach sztucznych .
Zawsze jest inna opcja :)
Nie miałem zamiaru filozofować na temat zamienników ,bo każdy z nas ma swoje świetne pomysły jednak jest problem jak potrzeba 40-50 litrów jakiegoś wkładu ,a kasy brak! :lol:

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 25 maja 2008, 12:23

Po przeczytaniu wszystkich waszych wypowiedzi doszedłem do wniosku , że :

1. Pierwsza komora sama gąbka od góry gruboziarnista od dołu drobnoziarnista , złoze zraszane odpuszczam.
2. Druga komora drobna gąbka i ceramika
3. Komora ceramika

Co o takim rozwiązaniu myślicie , czy może jeszcze inaczej ?

Muszę poruszyć jeszcze jedną kwestję , o której nie wspomniałem , a mianowicie zabezpieczenie pompy w przypadku gdyby media filtracyjne się zapchały, na wylocie są cztery otwory z czego z 3 wylatuje czysta woda a jedna komora jest przelewowa , na wypade gdyby media się przytkały , wówczas niestety ale nie oczyszczona woda powraca do komory z pompą. Myślę ,że to jest zawsze jakieś zabezpieczenie :) , ale życie wszystko zweryfikuje.

Dodatkowo do sumpa w czwartej komorze będzie wlatywało czyste ro , stała podmiana , brudna woda będzie wylatywała z przeciwnej strony sumpa. Wstawię zdjęcia to będziecie mogli zobaczyć , o co mi chodzi :)

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 25 maja 2008, 12:34

Imo to, że zdecydowałeś się na przepływ pionowy wody już jest błędem. Sump nie jest układem ciśnieniowym, tylko otwartym - i zapchanie jednego złoża (tu: gąbek na wlocie) spowoduje problemy. Sytuację ratuje fakt przewidzenia przez Ciebie odpływu w kanał w pierwszej komorze - więc zalanie Ci raczej nie grozi. Imo zdecydowałeś się na wersję sumpa, która generuje więcej pracy przy obsłudze niż kubełek - a to stoi w poprzek samej idei takiego (sump) typu filtracji.

Rafał

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 25 maja 2008, 16:52

Fal pisze:Po przeczytaniu wszystkich waszych wypowiedzi doszedłem do wniosku , że :

1. Pierwsza komora sama gąbka od góry gruboziarnista od dołu drobnoziarnista , złoze zraszane odpuszczam.
2. Druga komora drobna gąbka i ceramika
3. Komora ceramika

Co o takim rozwiązaniu myślicie , czy może jeszcze inaczej ?
Myślę że dobrze, lecz ja bym zrobił małą modyfikację. 2 i 3 ceramika a w pierwszej cztery rodzaje grubości gąbki od najgrubszej do bardzo drobnej.
Fal pisze:Muszę poruszyć jeszcze jedną kwestję , o której nie wspomniałem , a mianowicie zabezpieczenie pompy w przypadku gdyby media filtracyjne się zapchały, na wylocie są cztery otwory z czego z 3 wylatuje czysta woda a jedna komora jest przelewowa , na wypade gdyby media się przytkały , wówczas niestety ale nie oczyszczona woda powraca do komory z pompą. Myślę ,że to jest zawsze jakieś zabezpieczenie :) , ale życie wszystko zweryfikuje.
Patrząc na to rozwiązanie myślę, że może działać, ale jedynie przy bardzo dokładnie określonym poziomie wody w akwarium a utrzymanie tego poziomu może sprawiać Ci kłopoty. Proponuje jakieś zabezpieczenie w postaci czujnika wody.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 25 maja 2008, 19:00

Czujnika nie trzeba wystarczy tak poziom wody ustawić zeby cała objętość wody z sumpa zmieściła się w akwarium ponad poziom "normalny"... ale na to trochę za późno jak wywiercone są otwory w ściance sumpa.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości