Co właściwie kupuję?

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Co właściwie kupuję?

Post autor: CraNcH^MS » 19 mar 2007, 00:16

Czytając na różnych forach akwarystycznych o filtrach biologicznych i żyjących w nich pożytecznych bakteriach, które to podczas kilkugodzinnej przerwy w dostawie prądu możemy stracić z powodu braku tlenu, który to owe bakterie mają szybko zużyć.

Zastanowiło mnie pewnego dnia jedno, co właściwie jest w tych buteleczkach, które kupujemy wraz z "tymi pożytecznymi bakteriami". Przecież butelka jest szczelnie zamknięta, wg. mnie bakterie powinny wyginąć, może żyją w butelce dzięki jakieś specjalnej pożywce, lub butelka zawiera tylko składniki umożliwiające szybkie zagnieżdżenie się bakterii?

Zastanowiło mnie to dlatego gdy zaczynałem dotychczas rozruch akwarium używałem tych "butelkowych bakterii", aż do pewnego czasu gdy ich nie miałem pod ręką. Wyczytałem gdzieś (już nie pamiętam gdzie, ale ten fakt zapamiętałem doskonale) że niemieccy akwaryści rodem z byłego NRD wystawiając swoje gupiki na konkursach wciskali zawartość gąbki filtra z swojego akwarium do akwarium wystawowego. Wtedy woda bardzo szybko się krystalizowała a rybki były mniej zestresowane prezentując doskonale swoje barwy na konkursie. Ja jako, że posiadałem drugi czynny zbiornik wyjąłem wkład filtra i zrobiłem jak dawni "enerdowcy".

Na drugi dzień woda była kryształ bez pierwotniaków. Akwarium później nie miało widocznych stanów przejściowych typu okrzemki itp.

Pomyślałem co ja właściwie kupuję w tych buteleczkach?

Możecie mi powiedzieć?

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 19 mar 2007, 01:01

Dobre pytanie.
Co do sposobu NRD-owców, to nie tak dawno go stosowalismy, gdy leki zabiły filtracje. Z innego akwarium odlaliśmy trochę wody i wypłukaliśmy w niej gąbki i ten cały syfek został wlany do "martwego" akwa. Po tym zabiegu filtracja ruszyła dość szybko.
Sposób ten poradził nam jeden z zaprzyjażnionych akwarystów.

Basia Gajowa

P.S.
Z tego co jakiś czas temu pisałeś o sobie, ze studiujesz na Akademii Rolniczej i masz dostep do leków i labu, to może ktoś pomógłby Ci zbadać co faktycznie w tych butelkach jest

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 19 mar 2007, 08:08

Gajowa pisze:Basia Gajowa

P.S.
Z tego co jakiś czas temu pisałeś o sobie, ze studiujesz na Akademii Rolniczej i masz dostep do leków i labu, to może ktoś pomógłby Ci zbadać co faktycznie w tych butelkach jest
Basiu pewnie kojarzysz mnie z kimś innym. Pisałem kiedyś na forum przy okazji dyskusji o doborze oświetlenia, że jestem elektrykiem i rzeczywiście taki jest fakt.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 19 mar 2007, 10:11

Sorki
Masz rację, pomyliłam Cie z tym forumowiczem , co miał ostatnio ryby chore na ospę

Characidae; to jego nick

Basia Gajowa

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 sie 2007, 20:43

Podniosę temat jeszcze raz. Może ktoś zna już odpowiedź?

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Re: Co właściwie kupuję?

Post autor: J-23 » 17 sie 2007, 21:11

CraNcH^MS pisze: Pomyślałem co ja właściwie kupuję w tych buteleczkach?
Możecie mi powiedzieć?
To pytanie powinienes zadac producetowi specyfiku. Ja moge jedynie DOMNIEMYWAC, ze zawieraja one przetrwalniki bakterii cyklu azotowego, tzw. endospory. Poczytaj o nich (tzn o endosporach) to sie przestaniesz dziwic dlaczego przezywaja w zamknietych butelkach.
Btw bakterie nitryfikacyjne znajduja sie prawie wszedzie a juz na pewno sa obecne w sporych ilosciach glebie, wiec kupowanie ich przetrwalnikow to IMO..ehm... lekka ekstrawagancja.
J-23

PS. Czasem zdarza mi sie startowac od zera sterylne akwaria. Mozna to zrobic z ziemi ogrodkowej, z kompostu, mozna uzyc owego kupnego specyfiku. Ale metoda dederonczykow jest IMO zdecydowanie najlepsza.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości