Witam. Proszę wszystkich chętnych o poradę.

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

MARIUSZ1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2006, 22:56

Witam. Proszę wszystkich chętnych o poradę.

Post autor: MARIUSZ1 » 27 mar 2006, 13:42

Witam serdecznie wszystkich użytkowników klubu PKMD. Mam na imię Mariusz. Odwaga na napisanie tych kilku słów przyszła mi dopiero dziś, mimo, że na stronę PKMD zaglądam już jakiś czas. Z góry proszę o wybaczenie, gdyż zdaję sobie sprawę, że w trzymaniu palet nie mówiąc już o hodowli jestem "lajkonikiem" Proszę wszystkich chętnych o poradę. Paletki w moim akwarium 400 l pływają 2 lata. Na początku popełniłem prawie wszystkie błędy. Otóż razem z nimi pływały zbrojniki, kiryski i inne małe kąsaczowce,a walce z chorobami nie było końca. Po pozostawieniu w akwa tylko palet i po ostatecznym leczeniu wszystko wróciło do normy. Tak już jest rok. Teraz znów pragne mieć w akwa z paletkami służbę sanitarną w tym także krewetki . Powiedzcie proszę jak uniknąć zagrożenia ze strony "służby sanitarnej", co należy uczynić by do akwa trafiły wolne od chorób rybki. Na temat leczenia paletek czytałem i praktykowałem, lecz nie wiem jak oczyścić z chorób ewentualnych współlokatorów palet. Wiem także, że powszechnie stosowane lekarstwa stosowane u paletek stanowią zagrożenie dla innych małych rybek. Za podpowiedzi z góry dziękuję :)

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 27 mar 2006, 14:41

ja stosuję kwarantanne podczas której podaje profilaktycznie: metronidazol i leviamisol ( tylko do pakormu) oraz meneol. Zanim wpuszcze nowych lokatorów na przelecznie/kwarantanne poswiecam około miesiąca. Obecnie mam 8 kirysków, 9 półdzióbków, 1 glonojad L204 oraz było ale chyba juz nie ma 20 krewetek red fire. I jak narazie nic nie przyniosłem z tymi rybkami traktując je tym sposobem. Ktos powie ze sposób spartanski ale na paletkach duuuużo bardziej mi zalezy niz na "drobicy" wiec wole dmuchac na zimne. pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 27 mar 2006, 20:33

mkozubski pisze:ja stosuję kwarantanne podczas której podaje profilaktycznie: metronidazol i leviamisol ( tylko do pakormu) oraz meneol. Zanim wpuszcze nowych lokatorów na przelecznie/kwarantanne poswiecam około miesiąca. ..........
Najważniejsza jest kwarantanna.
Powinna być długa. Często wystarcza jednak sama obeserwacja.
Nie bez znaczenia jest także źródło nabycia ryb.
Co do krewetek, to powinno się je łączyć z dyskami o młodym wieku a na dnie musi być wiele kryjówek.

MARIUSZ1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2006, 22:56

Post autor: MARIUSZ1 » 27 mar 2006, 21:56

Wszystkim dziękuję za podpowiedzi. Na pewno mi pomogą uniknąć dalszych błędów. Jednak jeśli chodzi o kwarantanne i obserwację to stosowałem ją tyle tylko, że nawet zarażona "drobnica" nie wykazywała oznak chorób. Może ktoś wie gdzie mógłym zdobyć wolne od chorób rybcie bo na sklepy akwarystyczne i giełdę w Łodzi wiem, że nie ma co liczyć.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 28 mar 2006, 07:39

Nie skreślaj giełd, moim zdaniem to dobre źródło, możesz kupić ryby prosto z hodowli a w sklepach pływają w akwariach różne gatunki że już nie wspomnę o tym że nie odkażają akwa przy zmianie obsady. i w ten sposób nie wiesz co tam w wodzie jest.
kwarantanna jest dla nas pewnym zabezpieczeniem przed intruzami ale 100% też Ci nie da.
Z moich obserwacji wynika że jeżeli będziesz dbał o wodę to możesz "karmić" palety i nicieniem i wicieniem i same sobie z tym poradzą.
Ja na początku też panikowałem i apteczkę miałem lepiej wyposażoną niż apteka.
Teraz podmieniam dobrze przygotowanej wody 30% 2x w tyg. i zapomniałem co to leczenie, a nie przyznam się głośno do tego co i jak wpuszczam do akwarium bo by mnie tu zlinczowano. :wink:
Jeżeli zapewnisz paletom dobre warunki to ja Cię zapewniam że zapomnisz o chorobach.

MARIUSZ1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2006, 22:56

Post autor: MARIUSZ1 » 28 mar 2006, 11:15

Dzięki Jeki, dodałeś mi optymizmu. Chyba wybiorę się na giełdę po kiryski. Co do podmian wody masz rację, mam paletki 2 lata z czego rok nie chorują ponieważ zacząłem stosować min większe podmiany wody. To procentuje. Mam w tej chwili wśród swoich siedmiu sztuk dwie dobrane pary, które składają kawior, z tąd moje obawy przed dodaniem im towarzystwa aby tego nie zepsuć :) Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 28 mar 2006, 11:30

Polecam Ci kiryski Panda. mam je u siebie i są bardzo ruchliwe i ciekawe. Do tego wytrzymują wyższe temp. niż inne kiryski . Nie rosną duże do ok. 4cm co moim zdaniem też jest zaletą.

MARIUSZ1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2006, 22:56

Post autor: MARIUSZ1 » 28 mar 2006, 11:45

KIryski Panda są ok! Czy mógłyś mi polecić jakąś dodadkową "służbę sanitarną" do mojego akwa. W chwili obecnej w moim baniaczku pływa tylko 7 sztuk palet i wydaje się nieco pusto. W niedzielę wybieram się do Krakowa i w planach mam odwiadzenie muzeum przyrodniczego, nie bardzo wiem gdzie się znajduje i czy warto tam zaglądnąć.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 28 mar 2006, 11:54

mam kosiarki ale one bardziej interesują się pokarmem palet niż glonami mimo że te moje są na 100% kosiarkami.
polecam otoski i krewetki red cherry ale krewetki mogą stać się pokarmem. możesz kupić krewetki amano są większe ale mniej ciekawe(przeźroczyste). mam też neony ale czy to służba sanitarna to inny temat choć na pewno wybierają z toni drobiny na które palety nawet nie spojrzą.
co do oceanarium w Krakowie to hm...........ja drugi raz nie pójdę , ale Tobie może się podobać to zależy co chcesz tam zobaczyć.

MARIUSZ1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2006, 22:56

Post autor: MARIUSZ1 » 28 mar 2006, 12:30

Miałem nadzieję, że w oceanarium zobaczę Paletki, ale mimo wszystko zajżę tam z ciekawości. Na początku miałem w swoim akwa neony, blisko 100 sztuk. Wrazenie niesamowite, lecz wstyd się przyznać, wynikało to też z mojej niewiedzy. Otóż przyszło mi do głowy aby leczyć Paletki w akwa ogólnym razem z neonami oczywiście. Leczenie polegało min na podwyższeniu temperatury i jak łatwo się domyśleć nim się spostrzegłem po powrocie z pracy niewiele z nich przezyło :(

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 28 mar 2006, 12:45

polecam hurtownie ichtios ( własciciel Czyż) z tego co wiem wystawiają sie w Łodzi ja mam zawsze drobnice od nich i nie narzekam :)

MARIUSZ1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2006, 22:56

Post autor: MARIUSZ1 » 28 mar 2006, 12:54

Hurtownia ichtios, zapamiętam. Dzięki mkozupski, postaram się do niego dotrzeć :)

bastekhh
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:26
Lokalizacja: Zielona Gora
Kontaktowanie:

Post autor: bastekhh » 28 mar 2006, 17:48

polecam kiryski Sterbasa bez problemu znosza temp. do 35stopni w hurcie mozna je po 9-12 zyla wciagnac w sklepach przesadzaja z cenami...najdrozsze widzialem po 24 za sztuke!!

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości