Zbyt słabe oświetlenie w akwa, co zrobić aby było lepsze...

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Zbyt słabe oświetlenie w akwa, co zrobić aby było lepsze...

Post autor: Mirosław » 04 sty 2007, 21:32

Witam,
mam brązowe glony (o czym pisałem w innym temacie) i jak nic wychodzi, że mam zbyt słabe oświetlenie w akwa. Mam 2 rury po 30W każda, a z "kalkulatora oświetlenia" mi wychodzi minimum 85W. Niestety nie ma w sklepach, ani na allegro rur o dł.90cm i mocniejszym świetle (niż 30W)!!! Dodam, że mam najzwyklejszą obudowę plastikową do tego trochę spękaną - ma kilka lat.
Co polecacie, czy kupić nową np. z innego materiału czy da się jakoś przerobić belkę, a może są inne sposoby?
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. :D

Mirek

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 04 sty 2007, 21:45

POdaj mi wymiary swojego akwa razem z warstwą podłoża to Ci podpowiem co masz tam zaświecić :D Musisz się liczyć z tym, że kazda zmiana wartości oświetenia wiąże się z problemami glonowymi.Jeśli dobieresz odpowiednie rośliny to nie powinieneś mieć tego problemu.

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 04 sty 2007, 22:47

długość: 100cm, głębokość: 35-40 cm (panorama), wysokość: 50 cm.
Warstwa żwirku 2-3 cm.
Roślinki to lotosy i jedna żabienica amerykańska.
Mirek

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 05 sty 2007, 00:37

Mirku powiedz jak długo pracuje to akwarium w takim stanie być może jest to normalny etap dojrzewania akwarium i po jakimś czasie okrzemek sam zniknie a pojawi się inny zielony.Co do świetlówek wezmę jutro katalog z pracy to spróbujemy coś dobrać,z tym że ja nigdy nie dobieram świetlówek na W zawsze dobieram na strumień świetlny dlatego że dwie świetlówki które mają po 30W nie zawsze dadzą Ci taką samą ilość światła
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 05 sty 2007, 08:28

To akwa mam 5 lat, a świetlówki zmieniam systematycznie co 10 miesięcy.
Obecne powinienem zmienić w kwietniu 07, a problem jest od kilkunastu miesięcy:((( O dojrzewaniu mowy być nie może... :(

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 05 sty 2007, 14:47


Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 05 sty 2007, 15:01

Poczytałem świetlówki są mocniejsze 39W, cena atrakcyjna. Minusem jest iż dają one tylko (chyba) białe światło... Czy nie ma typowo akwarystycznych o takich parametrach?
Gdy się zdecydują na ich zakup to czy wymieniać sukcesywnie czy naraz?
Może zainwestować w lepszą obudowę wyposażoną w 3 rury o ile takowe są...
Proszę o ewentualne sugestie:)
:D
Mirek

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 05 sty 2007, 15:25

Mirosław pisze:(...) Minusem jest iż dają one tylko (chyba) białe światło... (...)
?????????? Minusem?????

Chyba plusem.. 6500 Kelwinów, światło niemal idealne (odpowiadające słonecznemu, lekko zachmurzonemu niebu) - nie znam lepszych świetlówek od tej serii. Wprawdzie 965 lepiej oddają barwy, ale serii 865 nic chyba w tej chwili nie bije, jeśli chodzi o strumień świetlny.. No i ryby wyglądaja jak ryby, a nie mięso doróżowione jarzeniówką na sklepowej wystawie..

Rafał

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 05 sty 2007, 19:56

Mirosław pisze: Gdy się zdecydują na ich zakup to czy wymieniać sukcesywnie czy naraz?
Może zainwestować w lepszą obudowę wyposażoną w 3 rury o ile takowe są...
Proszę o ewentualne sugestie:)
:D
Mirek
Jak dalej postępować?

neo203
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 12 wrz 2006, 23:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neo203 » 05 sty 2007, 20:26

Mirosław zdajesz sobie oczywiście sprawe że te świetlowki w linku sklepu aqva light są T5 39W i nie są zamienne do twoich T8. Musisz kupić nowe oprawki i statecznik elektroniczny aby mogły u ciebie zaświecić.

walterek
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:25
Lokalizacja: Sulejówek, PL
Kontaktowanie:

Post autor: walterek » 05 sty 2007, 20:50

neo203 pisze:Mirosław zdajesz sobie oczywiście sprawe że te świetlowki w linku sklepu aqva light są T5 39W i nie są zamienne do twoich T8. Musisz kupić nowe oprawki i statecznik elektroniczny aby mogły u ciebie zaświecić.
dlaczego?

u siebie w zbiorniku i w jednym z terrariów, T5 chodzą na starej instalacji przygotowanej dla T8. Pozmieniałem tylko rury.

Czy to czymś grozi?

Bo jedyne co zauważyłem - to na stateczniku elektronicznym świetlówki zapalają od razu, na starych statecznikach - trwa to chwilkę.

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 05 sty 2007, 21:04

Dlatego też zwracam się z prośbą o radę czy może lepiej kupić jakąś firmową obudowę, która jest w pełni dostosowana pod mocniejsze oświetleni i rury T5?
Tylko czy takie są ...
Przerobienie 5-letniej pokrywy lekko już spękanej od światła chyba nie jest dobrym pomysłem...tym bardziej, że mam zastosować mocniejsze świetlówki!
Nadmienię, że pokrywa była w zestawie z akwa f-my Aquael i z tabliczki informacyjnej naklejonej na pokrywie napisano: 2x30W !!!
:(

neo203
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 12 wrz 2006, 23:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neo203 » 05 sty 2007, 21:15

walterek pisze:
neo203 pisze:Mirosław zdajesz sobie oczywiście sprawe że te świetlowki w linku sklepu aqva light są T5 39W i nie są zamienne do twoich T8. Musisz kupić nowe oprawki i statecznik elektroniczny aby mogły u ciebie zaświecić.
dlaczego?

u siebie w zbiorniku i w jednym z terrariów, T5 chodzą na starej instalacji przygotowanej dla T8. Pozmieniałem tylko rury.

Czy to czymś grozi?

Bo jedyne co zauważyłem - to na stateczniku elektronicznym świetlówki zapalają od razu, na starych statecznikach - trwa to chwilkę.
T5 można zasilać wyłącznie elektronicznymi statecznikami. Są zasilane innym napięciem i prądem niz tradycyjne T8. To że ci działa nie znaczy że jest dobrze, może słabiej świecić lub mieć małą trwałość.

Pokrywe faktycznie już lepiej zrobic od podstaw nową. Chociaż jest możliwość dodania światla do tej standartowej, zmieszczą się 2 T5 39W na środku na tej rynience gdzie jest elektryka schowana. Ale jak mowisz ze jest mocno poniszczona to nie warto.

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 05 sty 2007, 22:05

Tak już poczyniłem pierwsze kroki w sprawie pokrywy na Allegro i czekam na odpowiedź czy jest możliwość wykonania i zakupu pokrywy Al.
Niestety sklepy internetowe nie posiadają takich w swej ofercie...
Czy może ktoś wie gdzie mogę ewentualnie nabyć takie "cacko"?

Mirek

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 06 sty 2007, 10:22

Przecież jest tam też Sylvania Gro-lux T5 39 W. Razem z T5 Philipsa da Ci dobry zestaw światła.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości