Jaka świetlówka najlepsza na wzdłużny wzrost roślin?

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Domel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 21 gru 2004, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Jaka świetlówka najlepsza na wzdłużny wzrost roślin?

Post autor: Domel » 12 sty 2005, 15:19

Witam,
mam mały problem. Moje akwarium 170 L oświetlają dwie świetlówki 30 W z odbłyśnikami Philips Aquarelle i Osram Biolux 965. Problem w tym że rośliny nie za bardzo chcą rosnąć w górę, wręcz kładą sie po dnie, nawet zwykłe trawki - rozwidlają sie na boki a ich długość nie chce przekroczyć 10-15 cm (szczególnie z przodu pod Bioluxem) za to rozrastają sie bardzo szybko - już mam prawie dywan z tych trawek. Kryptokoryny tez sie kładą tylko Gigantea rośnie prawidłowo:)
Nie wiecie jaka może być tego przyczyna i jaka świetlówka powoduje wzdłużny wzrost roślin?
Prosze o jakieś wskazówki z Waszych doświadczeń.

Pozdr
Domel

wasal
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2006, 03:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: wasal » 06 mar 2006, 11:08

Nie chce się wymądrzaą gdyż jestem tu nowym użytkownikiem ale akurat tak sie składa że szykuje sie do monatzu oświetlenia w moim nowym akwa czytam wiec wszytko o świtlówkach i oswietleniu co dostepne jest na forach akwarystycznych i wydaje mi sie że problem lezy w wysokości twojego zbiornika nie piszesz aczkolowiek jak ona własciwie jest ale w 170 l wydaje mi sie że nie przekracza 40 cm. Wysokośc ta nie jest duża a ty zamontowałes swietlówke ''9'' dzięki której dużo switała dociera az na samo dno nawet w zbiornikach o wyskości 60 cm. Mysle że jak zmienisz na serie ''8'' to mozliwe że roslinki zaczna normalnie rosnac bez rozkładania sie na boki ale niech na ten temat wypowiedzą sie także inni.
Pamietaj ze zmiana oswietlenia spowoduje pojawenie sie glonów wiec nie zniechecaj se szybko!

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 06 mar 2006, 18:08

Cześć! Ja mam akwa 160l i 1x30 Aqa glo !! Amazonki rosły tak ,że 2szt i było ciasno ! Poczekaj na wypowiedzi speców ! Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 07 mar 2006, 19:03

kryptokoryny w moim akwa rosna na boki jak jest za ciemno, dodatkowo popatrz na uzebrowanie liscia kryptokoryn, jesli jest ono calkowicie zieloniutkie, to na pewno za malo swiatla, jesli lapie troche odcienia brazu, fioletu, czerwieni, to rosnie do gory i ze swiatlem jest dobrze.
kolejna sprawa, moze swietlowki sluza Ci w akwa jakis czas juz (okolo roku) i sie "wypalily z pierwotnej mocy swiecenia". czlowiek tego nie zauwaza ale wydajnosc swietlna moze spasc nawet do 60% mocy.
moim zdanniem powinienes zwiekszyc oswietlenie lub wydluzyc czas swiecenia w akwa (jaki jest teraz? powinno byc okolo 12h), zalecenia mowia o okolo 0,5W mocy oswietlenia na litr wody, a u Ciebie jest 60W na 170 litrow, wiec okolo 0,3W na 1 litr
-wymiana na nowe swietlowki, jesli te sa stare
-dodanie swietlowki do pokrywy
-zalozenie odblysnikow jesli nie ma
-wyklejenie obudowy folia odblaskowa
poza tym jaka masz wode i jej temperature? moze miekka wode i zimna i rosliny ledwo wegetuja...

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 07 mar 2006, 19:29

a teraz nie sluchaj tego co powiedzialem o 0,5W na litr i tego co pisalem powyzej
mam malutkie 60 litrowe akwa (standardowe 60x30x30 panoramiczne) z oryginalna obudowa (1 swietlowka 15W czyli 0,25W na litr) i srednio raz w miesiacu sprzedaje na allegro 60cm kryptokoryne garbowana, a co okolo 2 miesiace lotosa 20 cm (tego mieszanca- jak za malo swiatla to zielony, jak duzo to czerwony). w akwa nigdy nie bylo zadnej chemii, nawozow ani nic innego, wymiana wody okolo 10 l na tydzien zwykla kranowa...
swietlowke kupuje w castoramie za okolo 12 zlotych, zadnych akwarystycznych i swiece az padnnie i ide po nastepna

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Brodacz » 08 mar 2006, 06:44

Zaciemnij akwa na 5 dni a zobaczysz jak się wyciągną do góry.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości