HQI czy T5??

Moderator: Sylwek

easy_discus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2004, 23:18
Lokalizacja: Ozorków
Kontaktowanie:

HQI czy T5??

Post autor: easy_discus » 28 maja 2006, 16:46

Witam
Przymierzam się do zmiany oświetlenia z TL8 na T5 albo HQI, ale nie potrafię się zdecydować... męczy mnie jedna rzecz o ile więcej HQI zużywa prądu niż T5?? Akwa będzie otwarte HQI będzie 2x70W, a jeśli miałby by być T5 to 3x54W
Jeszcze jedna rzecz przyszłą mi do głowy na sam koniec jakie najlepiej zastosować stateczniki do HQI i jaka jest ich cena?

Pozdrawiam i Thx

PS.
Pokrywa i HQI będzie własnej konstrukcji.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 28 maja 2006, 20:11

Sprawa jest prosta - T5 jest tańsze !! Można próbować licytować na e-bay bo nieraz końcowa cena jest niższa niż koszt materiałów aby samemu to zrobić oczywiście doliczająć 23 euro koszt przesyłki .

http://search.ebay.pl/_W0QQsassZaquaristikQ2ddirekt

easy_discus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2004, 23:18
Lokalizacja: Ozorków
Kontaktowanie:

Post autor: easy_discus » 28 maja 2006, 21:07

Sprawa wydawalaby sie prosta, gdybym znał niemiecki :)

Najbardziej jestem ciekaw co więcej zużyje prądu 3x54W T5 czy też 2x70WHQI..

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 28 maja 2006, 21:56

sprawa byłaby prosta jakbyś uważał na lekcji fizyki ;)

nie zawsze zmienione prawo Ohma ( kiedy światło gaśnie opór maleje ) pozwala zdobyć odpowiedź na nurtujące pytania ;)

przepraszam ale ja też jestem leniwym człowiekiem więc nawet nie chce mi się szukać wątku który wyjaśniał oraz podawał wyliczenia

bastekhh
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:26
Lokalizacja: Zielona Gora
Kontaktowanie:

Post autor: bastekhh » 28 maja 2006, 22:33

lampy HQI sa drogie przy zakupie i drogie w ekspolatacji plus daja wiele ciepla mozna sie przypalic ....ale co mnie interesuje to jest czy t8 i t5 mozna w jednej i tej samej lampie miec cos takiego gdzies na necie czytalem i jestem ciekaw czy tak jest naprawde pozdrawiam

easy_discus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2004, 23:18
Lokalizacja: Ozorków
Kontaktowanie:

Post autor: easy_discus » 28 maja 2006, 23:25

cocoloco pisze: przepraszam ale ja też jestem leniwym człowiekiem więc nawet nie chce mi się szukać wątku który wyjaśniał oraz podawał wyliczenia
W opcji "SZUKAJ" niestety nic nie znalazłem pod kluczowym słowem HQI.:/


easy_discus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2004, 23:18
Lokalizacja: Ozorków
Kontaktowanie:

Post autor: easy_discus » 29 maja 2006, 10:05

:oops: pierwszy, fakt przeoczyłem :oops:

WYkorzystam jednak T5 ze względu na mniejszy pobor prądu:/

Skoro wątek nadal trwa mam kolejne pytanka...
Jakiej firmy najlepiej kupić świetlówki, aby żywotność i jakość ich była dobra?
I jakiej firmy wybrać statecznik,planuje ten statecznik włożyć w belke oświetleniową wiec może ktoś z doświadczenia wie jaki najlepiej kupić

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 29 maja 2006, 10:36

Ja mam statecznik vossloh shwabe 2x39W, poczytalem, ze niby lepszy od philipsa (127zł), a na pewno lepszy od tych z luximy (53zł) czy luny (57zł) ze względu na odpowiednie i regulowane balasty, możliwość pracy pojedynczych świetlówek, mniejsze zużycie prądu samego statecznika i najwyższe (wg specyfikacji producentów) wydłużenie czasu życia świetlówki. Montować go będę wkrótce (relacja będzie w "DIY akwarium"), do niego mam świetlówkę 10000k AquaMedic na przód, i Sylwania Grolux na tył (polecił mi sprzedawca zamiast AquaMedica Planty, których zresztą i tak nie było). W sumie za komplet oświetlenia zapłaciłem 250zł (statecznik 2x39W ~93zł, + 2 świetlówki po ~35zł + odbłyśniki po ~22zł + 4 oprawki bryzgoszczelne po ~6zł + gratis uchwyty, kostka elektryczna montażowa.
Szukaj od razu w sklepach internetowych albo trać czas na szukanie po hurtowniach i sklepach elektrycznych. Sprzedawcy i hurtownicy robią naprawdę wielkie oczy, na 10 odwiedzonych miejsc (5 hurtowni oświetleniowych, 5 dużych sklepów oświetleniowych) tylko w 2 wiedzieli o czym mówię i czekać musiałbym 2 tygodnie na realizację.

easy_discus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2004, 23:18
Lokalizacja: Ozorków
Kontaktowanie:

Post autor: easy_discus » 29 maja 2006, 11:28

Dzięki Amorphis.
Może znasz jakieś namiary na stateczniki Vossloh. Patrzyłem na allegro i na chwile obecną ich brak, a w sklepach internetowych ceny są od 80-110zł:/

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 29 maja 2006, 14:20

Kiedyś sam miałem ten dylemat i wybrałem T5.
Podam Ci linki gdzie możesz zobaczyc efekt
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... highlight=

a tu coś o swietlówkach
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... highlight=

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 29 maja 2006, 14:27

Ja po przejrzeniu niekompetentnych sprzedawców w Bydgoszczy, a później netu, złożyłem zamówienia w 2 sklepach inetowych, nie dostałem żadnej odpowiedzi do dziś. Wybrałem wreszcie kolejny sklep aqva-light.pl i dosłownie w 10 sekund po złożeniu zamówienia zadzwonił telefon i spokojnie mogłem sobie pogadać, doradzić się i nawet zmieniłem po poradach zamówienie... na następny dzień dostałem paczkę, za którą muszę zapłacić w ciągu 7 dni (możliwe inne formy wysyłki). Pełen profesjonalizm wg mnie.
Ceny niestety są jakie są. Możesz poszukać tańszych z innych firm, znajdziesz nawet poniżej 50zł, one też przecież będą chodzić, bo po to zostały stworzone. Jednak wg mnie VS jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o stosunek jakość/cena. Opieram się tylko na opiniach z różnych for rybno-oświetleniowych, nie testowałem żadnych stateczników i coś powiedzieć o stateczniku (hałas, temperatura itp) będę mógł dopiero jak go podłączę.
Największy problem w statecznikach jest z tzw "balastem", to on (prawie głównie) odpowiada za niemigotliwy zapłon i pracę świetlówki/ek, to on przejmuje wahania napięcia w śieci, to on balansuje odpowiednie napięcie na coraz bardziej zużytą świetlówkę/ki, to on się dopasowuje, gdy zmieniasz starą świetlówkę/ki na nową/e, to on zapobiega spaleniu kolejnej świetlówki (w układach 2, 3, 4 świetlówki na jeden statecznik) po przepaleniu się jednej z nich. Statecznik to teraz praktycznie elektronika, która czuwa nad najważniejszym sercem - balastem, a on wyprowadza właściwy prąd i dla świetlówek.
Dodatkowo przy odpowiednim połączeniu statecznik VS posiada tzw "ciepły start" - czyli świetlówka jest cały czas "na żarzeniu" i gotowa na start (przydatne gdy jest odpalana kilka razy dziennie) - wpływa to na wytrzymałość świetlówki.

Kanapa
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 wrz 2005, 19:46
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Kanapa » 29 maja 2006, 19:00

Polecam sklep sklep aqva-light.pl
Dostałem kiedyś świetówkę która po prostu nie działała. Jeden telefon i dostałem gratis drugą. Tylko stateczniki strasznie drogie.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 29 maja 2006, 19:56

Ja również tak jak amorphis polecił bym Ci stateczniki Vossloh. Do tego mam świetlówki T5 Philipsa Masters 865 oraz T8 Sylvania grolux i jakoś mi tam rośliny rosną :D . Wszystko to kupiłem na giełdzie w Łodzi, ale ceny były porównywalne do tych ze sklepu aqva-light.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość