Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

Gość

Post autor: Gość » 20 sty 2009, 13:39

Jedna listwa składa się z 48 diód co jest rowne 1 świetlówce 45 W i ma długość 98 cm. Aby oświetlić akwarium dł. 150 cm należałoby podlaczyć co najmniej 2 listwy np. na tył akwarium - nad roślinami, ale czy przód akwarium nie zostanie niedoświetlony? Jeśli tak, to kolejny taki zestaw montujemy na przód akwarium. W tym momencie mamy już w akwarium 4 listwy za kwotę: 464 zł + koszt zasilacza...
Chyba ten zestaw Birdasa będzie bardziej ekonomiczny, bo w 30 modułach mamy razem 150 diód i jesteśmy w stanie rozlokować je tak, że np. 150 cm zostanie w całości oświetlone, a listwa nam na to nie pozwoli.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 20 sty 2009, 14:15

Dokładnie. Te przykłady podane przez Mariusza są ok, ale do akwa 450 l niestety ale chyba potrzeba było 4 zestawów, a wówczas koszt raczej lekko odstrasza. Poza tym diody podane w aukcji przeze mnie można sobie rozlokować w dowolnej odległości od siebie (oświetlenie nie będzie symetryczne).
Ja to na dzień dzisiejszy widzę u siebie to tak, że z dwóch belek oświetleniowych (korytka) wyciągnę świetlówki i po bokach od góry na całej długości pomontowałbym te małe zestawy diod. Uzyskałbym wtedy 4 rzędy oświetlenia. 30 sztuk które zasugerowałbym to nie znaczy, że tyle chcę tego od razu zamontować. Można je łączyć szeregowo - czyli dokładać kolejne moduły lub je zabierać. Myślałem, żeby na starcie dać np. 4 rzędy po 5 sztuk, montowane naprzemienne w środku kiedy oba korytka są blisko siebie. Albo np. w miejscu kiedy korytka są blisko siebie naprzemiennie, a z przodu i tyłu dać po 7-8 zestawów diod.
Piotrze o jakiej regulacji myślisz ? - takiej manulanej ? Jeśli nie to ile by kosztował taki zasilacz ? - obawiam się, że koszt nie będzie mały.
Robiąc to na dwóch programatorach mógłbym przyciemnić (wyłączając oświetlenie kilku modułów) niektóre rejony akwa. Montując diody naprzemiennie mógłbym również przesunąć w określonych godzinach miejsca bardziej doświetlane od pozostałych.
Te belki o których pisałem wyglądają tak:

Obrazek

Gość

Post autor: Gość » 20 sty 2009, 15:35

Głównym powodem, dla kórego warto zamienić tradycyjne oświetlenie na diody LED, jest ekonomiczność takowego rozwiązania, dlatego najlepiej gdybyśmy skupili się na poszukiwaniu właśnie takowych. Jak na razie propozycja Birdasa wydaje się być najbardziej przystępną. Trzeba tu rozważyć koszty inwestycji. Według mnie, mało kto zdecyduje się na oświetlenie za 700 zł, po to aby zmniejszyć rachunki za prąd o np. 30 zł miesięcznie...

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 20 sty 2009, 15:40

Myślę, że nasz klubowy elektronik ma już nawet gotowe takie rozwiązanie. Chodzi o to, żeby włączać stopniowo. Idealnie było by całkiem płynnie ale jeżeli od min do max natężenia będzie 255 kroków to będzie wystarczająco.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 20 sty 2009, 16:55

Hypno pisze: Myślę, że nasz klubowy elektronik ma już nawet gotowe takie rozwiązanie.
To poproszę o ofertę cenową :D

Gość

Post autor: Gość » 20 sty 2009, 19:21

A może najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby coś takiego: http://www.allegro.pl/item533857946_zar ... w_zr6.html
Trzy takie żarówki rozmieszczone w oprawce z odbłyśnikiem powinny wystarczyć, ich łączna moc 225 W powinna zapewnić oświetlenie na tyle mocne, że nie powinien występować efekt miejscowego niedoświetlenia powierzchni w akwarium. A koszt: w zasadzie same żarówki + jakieś 3 standardowe oprawki bryzgoszczelne. Zużycie prądu łącznie 10,5 W. Koszt zakupu: 99 zł + oprawki ok. 30 zł.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 20 sty 2009, 19:28

dla roślin jest lepsza barwa zimna 6500K wszystkie lampy nad typowymi holendrami i japońskimi gdzie jest roślin od groma to HQI a żarnik metalhalogenowy ma właśnie barwe 6500K tylko solidniejszą i bardziej rozproszoną moc, ja się u mnie w Gnieźnie rozglądałem za żarówkami jak halogeny ale na ledach tylko cena mnie przytłacza ponad 30 za sztukę, ale w weekend jade do poznania, to może kilka jak znajde jakieś tańsze to zakupięświecą dośc mocno więc powinny dać rade, byłem w sklepie elektrycznym i sobie pooglądałem, koleś się chyba z pół godziny prezentował pół lady zawalił, a ja sobie odpuściłem, myślałem że kolo wybuchnie:P

Gość

Post autor: Gość » 20 sty 2009, 19:37

Tutaj piszą, że ich ledy mają 5500: http://www.allegro.pl/item528478591_tas ... cznik.html
Ale ogólnie też można zwrócić na to uwagę bo 5 metrów taśmy to 480 diód, a to już trochę światła daje. Cena tez nie najgorsza, a montaż tego wyobrażam sobie dość prosto.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 20 sty 2009, 19:44

A czy takie się nadaje
http://www.allegro.pl/item530511901_dio ... 20_st.html
lub takie
http://www.allegro.pl/item531925740_dio ... _cena.html
jeszcze takie
http://www.allegro.pl/item530497707_dio ... topni.html
no kurcze jeszcze a takie
http://www.allegro.pl/item529998795_art ... white.html

Wymieniać do bólu można, tylko co się sprawdzi a co sprawi że kudły rwać będziemy, oto jest pytanie :cry:

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 20 sty 2009, 19:46

Żeby było jasna ja się kieruje w stronę roślin więc moje rozwiązanie będzie ciut droższe. Chce uzyskać 180 wat w 2-3 barwach. Akwaria nie roślinne to koszt około 50 % mniej z logicznego myślenia.
Co do tej okólnej żarówki to lipa część ,50 % światła w dekiel wiem wiem odbłyśnik ale to już światło całkiem rozproszone więc i nie ten efekt , lepiej zastosować 50 % mniejsza a skierowane oświetlenie w dól.

Awatar użytkownika
Szpak
junior
junior
Posty: 64
Rejestracja: 16 mar 2006, 17:21
Lokalizacja: Rumia
Kontaktowanie:

Post autor: Szpak » 20 sty 2009, 20:31

Zastanawia mnie jedno czym się właściwie różnią ledy super jasne od zwykłych, poza ładnym napisem. Bo jedne i drugie mają taką samą ilość mcd co się przekłada na to, że mają tą samą ilość lumenow więc dają tyle samo światła. Jak sobie liczyłem to mi wyszło, że aby uzyskać oświetlenie porównywalne ze świetlówkami to musiał bym mieć około 100 ledów do 40 litrowego akwarium.

Gość

Post autor: Gość » 21 sty 2009, 08:03

stanpiter pisze:A czy takie się nadaje
http://www.allegro.pl/item530511901_dio ... 20_st.html
lub takie
http://www.allegro.pl/item531925740_dio ... _cena.html
jeszcze takie
http://www.allegro.pl/item530497707_dio ... topni.html
no kurcze jeszcze a takie
http://www.allegro.pl/item529998795_art ... white.html

Wymieniać do bólu można, tylko co się sprawdzi a co sprawi że kudły rwać będziemy, oto jest pytanie :cry:
Tak, ładne... ale to podzespoły. Myślę, że ja i jeszcze co najmniej kilku Forumowiczów moglibyśmy sobie je co najwyżej włożyć no nosa :D

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 21 sty 2009, 09:14

adam1976 -to niech Tobie w nosie świecą.Jak chcesz coś wnieś do naszego pomysłu to postaraj się o ciut więcej.
Chcesz uprawiać kinderland poszukaj sobie innego forum.

Gość

Post autor: Gość » 21 sty 2009, 10:27

Urządzenie elektryczne nie powinny być budowane przez dyletantów, którzy mogą nie znać wszystkich zasad ich bezpiecznego montażu i zapewnienia ich bezpiecznego użytkowania. Pewnie dlatego gotowe elementy oświetlenia posiadają atesty i z założenia budowane są przez osoby posiadające odpowiednie do tego uprawnienia.
Turysta: czy uważasz powyższe za kinderland?
Celowo proponowałem wcześniej rozwiązania nie tylko w miarę atrakcyjne cenowo, ale również takie, których montaż nie wykracza poza instalację na podstawowym poziomie bezpieczeństwa, bo to one właśnie mają szansę zyskać największą ilość użytkowników.
Zakup podzespołów wiązałby się dla większości z dodatkowym poszukiwaniem osoby, która je poskłada. Owszem można zakładać, że akwarystyka wiąże się trochę z majsterkowaniem, ale nie uogólniajmy za bardzo...
Moim zdaniem zastąpienie tradycyjnych świetlówek diodami LED na większą skalę ma szansę w momencie gdy znajdziemy urządzenie typu PLUG AND PLAY (przepraszam za komputerową terminologię). Rozwiązania, które wymagają większego zaangażowania i wiedzy merytorycznej odbiorcy, pozostaną rozwiązaniami niszowymi. Chcąc wnieść coś do dyskusji pragnę (tym razem w tonie poważnym) zwrócić na to uwagę.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 21 sty 2009, 10:38

Niestety nie masz racji -Przedstawiłem ja sam jak i koledzy rozwiązań DIY.
Sam też mam oświetlenie na t8 DIY i prąd mnie nie oświecił. Mam minimalna wiedzę w dziedzinie elektroniki i elektryki. Ale po to się promuje rozwiązania aby je wypróbować samemu. Demokracja jest masz prawo wyboru.Patrząc na historię akwarystki było już wiele mitów obalanych gdzie ludzie na początku pokazali stuku puku po głowie , dziś sami się stukają w puku muku.
Ja jak i koledzy stworzymy oświetlenie na LED tak czy owak. Dziś my jutro inni.
Cel jest jasny zastosować LED i ma działać resztę zweryfikuje czas , nie spróbujesz się nie dowiesz.
Co do urządzeń Plug and Play czyli włącz i módl się juz wiele razy to przerabialiśmy no i działa .
ps są juz gotowe rozwiązania led do akwarystyki przynajmniej na zachodzie ale się pojawiają w Polskich ofertach sklepów zoologicznych.Więc jednak ma sens.
A że jako KLUB PKMD i jego działacze ,forumowicze,członkowie mamy cel postawiony trochę wyżej więc wytrwamy i udowodnimy wszystkim że co nie ma sensu dla innych ma sens dla nas .
Dzięki za wyrażenie opinii .
Jeśli masz wiedzę to proszę abyś nas wspomógł w pomyśle i podpowiedział kilka rozwiązań.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości