Krasnorosty

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Krasnorosty

Post autor: eugen » 26 sty 2005, 22:27

Kto wie jak ich sie pozbyc jest proszony o zabranie glosu, a kto ich sie z powodzeniem pozbyl nawet dwoch :wink:
z gory wam dziekuje.
eugen

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 30 sty 2005, 12:46

Jak widać na glony nie ma mocnych :cry:
Sam mam ostatnio problemy z glonami. Po zmniejszeniu oświetlenia z lotosa zaczynają odpadać liście. Jeden za drugim :(
Czy naprawdę nikt nie ma sposobu na te glony ?????

Awatar użytkownika
radi
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 11 gru 2004, 15:29

Post autor: radi » 30 sty 2005, 14:44

coz mialem jak chyba wszyscy i to nie raz
powody chyba brak stabilizacji biologicznej w baniaku spotyka to najczesciej nowo odpalone baniaki przynajmniej ja u siebie tak mialem
pozbylem sie podmianki wody 40 % zbiornika co 2/3 dni
pomoglo ale trwalo dosc dlugo
zmniejszylem tez ilosc swiatla okrzemki je wygryzly :P
mam dosc duzy ruch wody a po krasnorostach niema sladu
nigdy niestosowalem chemi bo roslinki trafia
pozdrawiam

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 30 cze 2005, 09:15

u mnie tez juz ich nie ma, co je wytepilo? tak na prawde sam nie wiem, poniewaz robilem pewne rzeczy w tym samym czasie.
1) czestrze podmiany wody
2) zaniechanie oswietlenia nocnego
3) zwiekszona twardosc wody
4) calkowite zaciemnienie akwarium na 7 dni
5) stabilizacja roslin (kranorosty pojawily sie po dosadzeniu "nowych")
6) dodanie roslin "szybkiego wzrostu"
7) dodanie kulek nawozowych pod korzenie roslin
8) ograniczone karmienie sercem a zwiekszone platkami

wydaje sie duzo, ale w sumie niewiele* - mnie pomoglo.

eugen
*jezeli czegos zapomnialem to dopisze.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 30 cze 2005, 10:39

Jeżeli komuś rosną w miejscach dużego przepływu wody, lub w całym akwa ma dość duży przepływ to do tego co napisał Eugen dodał bym jeszcze zmniejszenie tego przepływu no i cierpliwość. :)

Awatar użytkownika
Maciek
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 08 gru 2004, 00:17
Lokalizacja: Koluszki
Kontaktowanie:

Post autor: Maciek » 30 cze 2005, 13:03

Ze swojej strony dodam ze swojego czasu zakupiłem dwa olbrzymie anubiasy średnica z 30cm (kulka). Cale w krasnorostach. Nowe akwarium, świerza woda i duże podmiany - koniec z krasnorostami.
Jako drugi przykład pozbycia się tego świństwa mogę podać akwarium kuzynki. Zakręciłem na pół mocy głowicę filtra gdyż najwięcej pędzli było właśnie przy wylocie filtra, wlałem z 10l świeżej wody - znów szybki koniec przeciwnika.
Reasumując wg. mnie świeża woda i ograniczenie przepływu to koniec z krasnorostami. I przedewszystkim stoicka ...... :wink:

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 30 cze 2005, 18:03

Wielkim plusem w panoszeniu sie krasnorostow, sa podwyzszone No3 jak i poziom fosfatow,ktore sa najlepszym pokarmem dla nich. Dlatego obsada zbiornika w roslinnosc szybko rosnaca jak i dodatek Co2 pozwala w walce z krasnorostami. Regolarne usuwanie zaatakowanych lisci. Mechaniczne usuwanie krasnorostow z kamieni,wyposazenia itd...duze podmiany wody, jak i sprawdzenie oswietlenia.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 03 sie 2007, 10:38

Witam
A zastosowanie lampy UV może być pomocne w walce z KRASNOROSTAMI i innymi glonami?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 sie 2007, 11:24

Raczej nie. Co prawda lampa UV wyjaławia wodę, ale nie będzie to miało w praktyce większego znaczenia jeśli chodzi o walkę zglonami.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 03 sie 2007, 12:02

Krasnorosty walczyłem długo , ale skutecznie.
1 ciągła podmiana wody około 60 - 70 litrów na dobe ( całkowite pozbycie się NO3 )
2 rośliny pływające rzęsa ,a co za tym idzie zaciemnienie zbiornika.
Trwało to z 3 miesiące , ale wróg został zlikwidowany. Kosiarki w moim przypadku nie pomogły.
Pozdrawiam
Fal

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 03 sie 2007, 12:13

Glonom potrzeba niewiele, starczy NO3 a najbardziej lubią PO4, a tego lampa UV nie załatwi.
Jeszcze potrzebują oczywiście światła i ja polecam tę metodę walki, czyli całkowite zaciemnienie na kilka dni.
Mi pomogło kiedyś w 99% po 5 dniach było po kłopocie, ale zaciemnienie polegało nie tylko na wyłączeniu oświetlenia, ale również na zakryciu akwarium kocem, tak by nawet światłow dzienne i słońce tam nie dochodziło.
Lotosy 5 dni w ciemnicy wytrzymały bez problemu.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 03 sie 2007, 12:35

Ja też mam krasnorosty ,ale nie mam ich dużo .Szczególnie pojawiają sie na niektórych liściach roślin ,tylnej szybie i trochę na dekoracjach .Na bieżąco je usuwam jeżeli stwierdzę że jest ich za dużo .Ostatnio zwiększyłem częstotliwość podmiany wody ,i ...jest ich coraz to mniej .

niki 28

miro196512
senior
senior
Posty: 116
Rejestracja: 05 lut 2007, 21:27
Imie i Nazwisko: Mirosław Góra
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: KRAKÓW

Post autor: miro196512 » 30 lis 2008, 15:27

Witam.Jak po kilkudniowym zaciemnieniu wracacie do oświetlenia -stopniowo czy od razu pełna moc ?

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 30 lis 2008, 21:20

Ja po kilku dniowym zaciemnieniu wracałem stopniowo.
A przy okazji chciałbym wam przedstawić inny sposób na krasnorosty, który zastosowałem jakieś 2 lata temu, gdy walczyłem z akwarium roślinnym. Może powiecie co o tym sądzicie :)
Więc do rzeczy. Najpierw wydłużyłem oświetlenie o 2h, przestałem nawozić rośliny (dostawały tylko CO2), a ryby karmiłem okolicznościowo (jakieś raz na 3 dni) i tak przez 2 tygodnie (może nawet ciut dłużej) bez podmian wody. Gloniska bujały pięknie i się snuły aż miło :D aż po pewnym czasie zaczęły się cofać i zanikać... no i wtedy kontratak: najpierw mechaniczne usunięcie wszystkiego badziewia(łatwo szło), podmiana wody (nieduża ilość na czyste RO), skrócone oświetlenie, zmniejszenie prądu wody w zbiorniku i dosadzenie kilku szybko rosnacych roślin. Po tym jeszcze 4 dni bez nawożenia (potasu jeszcze nie było albo nie znałem :) ) tylko do normalnego karmienia ryb wróciłem. A dalej to już pomalutku: wydłużanie oświetlenia, nawozy i powolne wymienianie roślin szybko rosnących na... ładne :)
Przy okazji jak krasnorosty sobie zasuwały to zauważyłem że inne glony, których i tak było mało całkiem zniknęły.

Awatar użytkownika
janosh
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2009, 11:59
Lokalizacja: Choszczno

Post autor: janosh » 09 mar 2009, 12:31

Witam!

Zbyt niski poziom Po4 w stosunku do NO3 -> krasnorosty, zbyt wysoki -> zielenice (proporcje Redfield'a). Swego czasu pomyliłem nalepki na solach i zamiast KH2PO4 podawałem K2SO4 co doprowadziło niemalże do wyginięcia roślin a krasnorostów cały baniak. Teraz mam trochę zielenic, krasnorosty znikają.

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości