zielony piasek

Moderator: Sylwek

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 27 lip 2008, 10:46

Pewnie Tom ma racje ale z drugiej strony jak byś zrobił jak pisałem wyżej problem by już dawno sie rozwiązał.
Jak widać sinice dalej maja sie dobrze

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 27 lip 2008, 11:54

No więc tak, co do wkładów w EX1200, to wywaliłem wszystkie gąbki i węgiel, a w to miejsce włożyłem ceramikę z sumpa, który pracował od 2 miesięcy. Filtr wewnętrzny załadowałem w całości watą perlonową, aby pracował jako mechaniczny tylko i wyłącznie. Nie mam w chwili obecnej testów na NO2 i nie mogę zmierzyć poziomu jego stężenia, ale nie sądzę, żeby było jakie kolwiek, przecież bakterie osiadłe na ceramice w sumpie nie powinny chyba zginąć od samego przełożenia złoża do kubełka. Idąc za radą przykręciłem do połowy wylot w Tetrze.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 27 lip 2008, 18:57

UV-ka już bangla.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 24 lut 2009, 20:34

bingant i co z tym glonami u ciebie dalej

klaus
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 05 lut 2009, 12:28
Imie i Nazwisko: klaudiusz rek
Lokalizacja: Opole

Post autor: klaus » 25 lut 2009, 16:18

co do porad to pojawiły sie już bardzo skuteczne, ale nie o poradach chciałem, każdy z nas może zobaczyc galerie baniaków na tym forum, baniak TOMa oglądałem niedawno i właśnie w tym akwarium 450L są tylko 2 duże lotosy i nie znam tej rośliny w środku, nie ma dużo oświetlenia, roślin i może to też będzie kluczem do dobrego startu, nie przesadzać z światłem na starcie, ale mieć je w zapasie, fakt , że 0,4W na litr nie jest dużo, ale chyba z okrzemkami szybciej wygrać niż z tym paskudztwem

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 28 lut 2009, 21:57

Po tamtym glonie nie ma już śladu, ale żeby nie było zbyt kolorowo, to zaraz po nim przybył następny lokator. Nie wiem, czy nie gorszy. Ja już nie mam do tego siły.

Obrazek
Obrazek[/img]


Obrazek
Obrazek[/img]

Obrazek
Obrazek[/img]

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 28 lut 2009, 22:21

Łatwo soie z tym poradzić
Skróć świecenie do 6 h i podmień wodę. Nitki usuwaj nawijając na patyk. Wpuść krewetki amono :)
Sprawdź poziom FE

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 28 lut 2009, 23:46

Nitek nie da się usunąć w ten sposób. Są przyrośnięte do roślin. Można jedynie zbierać ich nadmiar, wtedy łatwo możne je zebrać ręką. Dozowanie chelatu żelaza nie pomaga. Dawałem również Aquapotas, również nic. Po dawce żelaza, następuje wyraźny rozrost glona. Zdjęcia zrobiłem dzisiaj, a dwa dni temu przerwałem sześciodniowe zaciemnienie zbiornika.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 01 mar 2009, 10:03

Masz nie podawać żelaza !!!!!!!!!Tylko podmieniaj wodę i świeć 6 h. A nitki schodzą dobrze ze szczoteczką do zębów.
Na razie żadnych nawozów nie lej tylko podmiany ro+ kran pierwsza duża a później codziennie mniejsze.
Raczej tym żelazem sobie załatwiłeś nitki bo jego braków w roślinach nie widać.
Zbadaj poziom fe.

ps jak się podaje potas zwiększa się pobór na micro.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 01 mar 2009, 10:38

Micro lałem razem z potasem. Moja kranówka ma TwO 7 i TwW 4, w jakich proporcjach proponujesz podmiany?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 01 mar 2009, 10:59

Napisz mi coś więcej o Twoim zbiorniku.
Jaka pojemność zbiornika
Jakie masz oświetlenie + barwa
Jak nawozisz
Jaki masz poziom NO3 PO4
Czy odmulasz ?

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 01 mar 2009, 12:56

no więc tak
akwa 400l brutto

T8 Philips - 830/38W
T8 Arcadia - Original Tropical 36W
T5 AquaMedic - Reef White 10000K/54W
T5 AquaMedic - Plant Grow/54W

Raz w tygodniu dawałem pół łyżeczki chelatu, połowę zalecanej przez producenta dawki micro, aquapotas według zaleceń producenta

NO3 - 20-30mg/l
PO4 - 2mg/l i nie potrafię tego zbić

na dnie mam piasek kwarcowy, a wiec nie odmulam, tylko wężykiem zbieram nieczysto ści

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 01 mar 2009, 13:09

No to tak
Masz bardzo dużo widma niebieskiego.Super przy tym rosną rośliny jak i glony (gdy są nadmiary)
Ustaw na razie czas świecenia na 6 h
Azot masz ok fosfor strasznie duży (nie używasz czasem torfu , kwasu otorofosforwego ?)
Załatwiłeś się chelavitem.Nitki uwielbiają żelazo. Dlatego wspomniałem o teście na fe. Nie dawaj żelaza jak nie masz pewności że go potrzeba.


Przy takiej wodzie jaką masz w kranie nawożenie można ograniczyć do minimum.Jak utrzymujesz poziom ph koło 6,5 to super . Do podmian wystarczy sama kranówka + kwas cz.d.a do uregulowania ph.

Podmień z 50 % wody i nie dodawaj zupełnie żadnego nawozu do wody.Szczotka do zębów ściągnij nitki i świeć 6 h. Podmiany codzienne w okolicach 40 l przez okres 2 tygodni poprawią zarówno kondycję roślin jak i nie pozwolisz się rozmnożyć glonom. Nitki powinny odpuścić.

Szukaj przyczyny wzrostu po4 albo to resztki jedzenia gdzieś zalegają ,albo zakwaszasz nie tym kwasem, torf w filtrze.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 01 mar 2009, 16:02

Każdy ma własne sposoby na glony - mój jest taki, że z chwilą gdy mam zaburzoną równowagę biologiczną sadze w akwarium jak najwięcej roślin szybkorosnących. Bardzo dobrze zdaje wtedy egzamin Egeria spp. (moczarka) która pobiera bardzo dużo microelementów a także azotany (lub azotyny a może i wszystkie razem). Te glony tak Ci rosną bo ciągle je karmisz :D .

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 02 mar 2009, 07:19

Torfu w filtrze nie mam i nie zakwaszam kwasem ortofosforowym tylko HCl cz.d.a.
Odnośnie szybko rosnących roślin, to jakieś dwa miesiące temu przyrost rzęsy w moim akwa, bił rekordy szybkości. Nigdy nie widziałem, żeby coś tak szybko się mnożyło. Wątpię, aby jakaś inna roślina wyciągała z wody więcej azotu w tak szybkim tempie. Podmeniając wodę raz w tygodniu, zbierałem z powierzchni 1-2 centymetrowy korzuch. Rzęsa poprostu eksplodowała, odcinając jednocześnie dopływ światła do innych roślin i glona. Niestety glon miał się i tak w dobrej formie. Po zebraniu rzęsy, garściami wyciągałem to obślizgłe paskudztwo. Piszesz TURYSTA, żeby zbierać glona szczoteczką. Raczej się nie da, bo te nitki są przyrośnięte do roślin. Wieczorem wkleję fotkę takiego liścia.

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości