Co się dzieje?

Moderator: Sylwek

jacek.swierczek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2005, 19:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co się dzieje?

Post autor: jacek.swierczek » 15 lut 2006, 09:40

Bardzo proszę o pomoc od jakiegoś czasu moje rośliny gubią liście .
Odpadają przy samych łodygach baz śladów gnicia. Codziennie zbieram z powierzchni pół garści liści.

bogusz
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2005, 17:27
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Post autor: bogusz » 15 lut 2006, 10:16

Będzie ciężko kokukolwiek pomóc jeżeli nie podasz wielu parametrów np:mocy oświetlenia i jakości,głebokości zbiornika, obsady, parametrów wody,podłoża ,to napewno nie wszystko najlepiej jak wejdziesz na forum roślinne.

jacek.swierczek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2005, 19:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Podaję parametry wody

Post autor: jacek.swierczek » 15 lut 2006, 15:49

Oświetlenie 3szt jarzeniówek po 40 watt każda jedna wybarwiajaca na różowo. Wysokość zbiornika 60 cm. Podłoże żwirek kwarcowy.
Ph-6,5
Two-10
Tww-4
No2-0
temperatura-30
Większość obsady to żabienice i anubiasy lecz nie wiem jak nazywa się roślinka która gubi listki.
Jest wysoka na ok.45cm od głównej łodyżki ma listki w kształcie liścia wierzby tylko szersze, odpadają przy głównej łodyżce. Pod korzenie daję Florenette firmy Sera a do wody Bioflor firmy Rataj.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 15 lut 2006, 16:08

ech tych informacji to coś żałujesz podać.
Domyślam się że skoro 40W świetlówki to 120 długie czyli akwa pewnie 150dł. szer.? wys 60 zakładam 150x60x50=450litrów i 120W no orgia światła to to nie jest.Powinno być 0.5W\l minimum czyli ok.220W tym bardziej że wys.60 to już ciut za dużo dla świetlówek.I tu może być 1 przyczyna.
Rataj to nie jest czołowy producent więc zakładam że skład nawozu jest Ci nieznany i tu może być druga przyczyna czyli braki mikro lub makro.
I wiele innych ale to żeby stwierdzić to trzeba wiedzieć o czym rozmawiamy.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 15 lut 2006, 16:13

A aa.... teraz dojrzałem że barwę światła też masz kiepską.
Roślinka o której piszesz to może być Hygrophila polysperma a ona nie lubi tak ciepłej wody.

jacek.swierczek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2005, 19:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobrze

Post autor: jacek.swierczek » 15 lut 2006, 17:03

Nie rozumiem jednego do tej pory rosła przepięknie jak to przysłowiowe prosiątko ale już mi pomogłeś bo faktycznie podniosłem temperaturę z27 do 30 stopni. Jutro kupię porządny nawóz

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 15 lut 2006, 17:06

Będę polemizował :)

Jeki pisze:Powinno być 0.5W\l minimum
To nieprawda - żabienicom i anubiasom wystarcza spokojnie połowa tej wartości; kolejne wątpliwości dotyczą kwestii przeliczania watów na litry - tu jest masa szkół - jedni mówią o watach, inni o lumenach, jeszcze inni tłumaczą o fotonach o konktretnej energii etc.. A jeszcze innym po prostu rosną rośliny.. U mnie - stosując ten przelicznik - jest 0,432 wata (liczone na pojemność brutto)..

co gorsza...:
Jeki pisze:wys.60 to już ciut za dużo dla świetlówek
też nieprawda - moje T5 świecą przez 60 cm słupa wody, a glossostigma - roślina wybitnie światłolubna - rośnie jakby o tym nie wiedziała - szybko, na zielono, płasko po powierzchni żwiru, bardzo cienkiego w tym miejscu, bo o grubości 1cm.. I nawet nie myśli piąć się w górę i wyglądać jak niedoświetlona roślina..
Jeki pisze:A aa.... teraz dojrzałem że barwę światła też masz kiepską
Świetlówki określane jako "roślinne" świecą tak różowo, jak poszwa pierzyny mojej babki... Dlatego ich zresztą ine stosuję, bo do szału doprowadza mnie światło, które z zielonego robi siny.. Więc tu też bym nie szukał problemu..

Jeki pisze:Roślinka o której piszesz to może być Hygrophila polysperma a ona nie lubi tak ciepłej wody.
To prawdopodobne, że to właśnie to zielsko. Ale - hygrophila rośnie jak chwast wszędzie, gdzi tylko jest mokro i odrobina światła. Jest jedną z tych roślin, którą cięzko jest zniszczyć, bo wytrzymuje wszystko. Temperaturę paletkową również..

Jeki pisze:Rataj to nie jest czołowy producent więc zakładam że skład nawozu jest Ci nieznany i tu może być druga przyczyna czyli braki mikro lub makro
Rataj jest bardzo dużym producentem roślin, skutecznie konkurującym z "Tropica"... Na forum holenderskim hasło "zamawiam rośliny od 'Rataja'" jest synonimem dobrej jakości materiału. Dlatego jego nawozom też bym zaufał (gdybym nie miał ustawionego akwarium na innych). A skład firmowych nawozów *najczęściej* jest nieznany, a jego stosowanie ma się sprowadzać do wlewania określonych ilości na pojemność, z modyfikacją wynikającą z obserwacji roślin. Natomiast powiedzenie że mogą to byc braki mikro lub makro nie wnosi nic... Przyglądając się temu, czym Jacek szprycuje swoje akwarium prawie na pewno można przyjąc, że problem nie tkwi w mikro.. Jeżeli już, to w makro - hygrofila jest zielskiem szybko rosnącym, i świetnie czyści wodę z azotu, fosforu i potasu. Najczęściej brakuje tych dwóch ostatnich.

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 15 lut 2006, 19:12

Przy bardzo kwaśnej wodzie hygrofile mogą reagować wywijaniem brzegów liści do góry i ich zrzucaniem.

Sprawdź ph.

jacek.swierczek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2005, 19:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sprawdziłem

Post autor: jacek.swierczek » 15 lut 2006, 19:17

Z całą pewnością nie jest to Hygrophila polysperma moja roślinka jest bardziej rołożysta od korzeni wyrasta z 3-6 główych łodyg a od nich duże listki ,na razie szukam jej na stronach internetowych .

jacek.swierczek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2005, 19:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jeki byłeś blisko

Post autor: jacek.swierczek » 15 lut 2006, 20:01

Ta roślinka to Hygrophila Corymbosa
Ph tak jak już pisalem 6,5 więc temperatura spróbuję obniżyć na 27

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jeki byłeś blisko

Post autor: Rafal_W » 15 lut 2006, 20:08

jacek.swierczek pisze:Ta roślinka to Hygrophila Corymbosa
Ph tak jak już pisalem 6,5 więc temperatura spróbuję obniżyć na 27
IMO: nie obniżałbym, tylko poczekał. Jeżeli roślina nie będzie miała ochoty puszczać nowych liści po - powiedzmy - tygodniu czasu, oznacza to tylko tyle, że w akwa z paletami nie ma dla niej miejsca.. Zakładając oczywiście, że to podwyższenie temperatury było przyczyną (w co wątpię - trzy stopnie?? i tak gwałtowna reakcja???)..

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 16 lut 2006, 10:40

Rafale z żabienicami i anubiasami nic się nie dzieje więc to że one nie potrzebują światła jest nieistotne(szukamy przyczyny co dolega roślince x). Ja wiem że sine świetlówki to roślinne ale IMO jako wspomagające nie jako samoistne. Następne 0.5W\l to blisko Twojego 0.432 a nie 0.266W\L to na pewno mało więc też nie wiem o co Ci chodzi , tym bardziej że jeżeli przeliczymy na lumeny to świetlówki roślinne mają stosunkowo niskie wartości lumenów.Do tego porównujesz T5 do T8 gdzie wiadomo że t5 ma większą sprawność i przy wys.60 t5 jakoś sobie radzi a t8 już marnie.
hygrophila owszem to chwast ale jedyne czego wymaga to światła i makro i dlatego ukierunkowałem tu poszukiwania. A stwierdzenie moje o brakach nie mogło być lepsze bez żadnych informacji na ten temat za strony Jacka. I jeżeli już to szukałbym w potasie nie fosforze przy takiej obsadzie roślinnej(brak roślin szybkorosnących a fosfor podajemy w karmie). Na koniec co do Rataja nie oceniam ich Roślin a chemię i to moje zdanie określiłem( na holenderskim też nie słyszałem owacji na ten temat).

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 16 lut 2006, 13:14

Jeki pisze:Rafale z żabienicami i anubiasami nic się nie dzieje więc to że one nie potrzebują światła jest nieistotne(szukamy przyczyny co dolega roślince x).
Wiem że rosną - ale to, że rosną jasno pokazuje, że zielsko jako takie daje sobie radę - więc i chwast, jakim jest hygrophila powinien sobie radzić. W takich warunkach może się wyciągnąć do światła, ale - oświetlenie nie może być przyczyną opisanych kłopotów, bo - jak się przyznał autor wątka:
jacek.świerczek pisze:Nie rozumiem jednego do tej pory rosła przepięknie jak to przysłowiowe prosiątko
Jeki pisze: Ja wiem że sine świetlówki to roślinne ale IMO jako wspomagające nie jako samoistne.
Używa się ich wspomagająco, bo mało kto jest w stanie znieść takie światło w akwarium.. :) Jacek najwyraźniej może, bo ma same różowe...
Jeki pisze: Następne 0.5W\l to blisko Twojego 0.432 a nie 0.266W\L to na pewno mało więc też nie wiem o co Ci chodzi , tym bardziej że jeżeli przeliczymy na lumeny to świetlówki roślinne mają stosunkowo niskie wartości lumenów.Do tego porównujesz T5 do T8 gdzie wiadomo że t5 ma większą sprawność i przy wys.60 t5 jakoś sobie radzi a t8 już marnie.
Protest wynikał z Twojego sformułowania: :)
Jeki pisze: Powinno być 0.5W\l minimum
tudzież:
Jeki pisze: wys.60 to już ciut za dużo dla świetlówek
Gdybyś wspomniał parę postów wcześniej o różnicy między T5 a T8 nawet bym nie pisnął :)

Co do lumenów świetlówek roślinnych - fakt, że parametry pod tym względem mają kiepskie - i w tym miejscu swoje trzy grosze wtrącają przedstawiciele trzeciej szkoły traktującej o energiach fotonów i ich ilości.. Najbardziej mętne są ich wywody, ale może coś w tym jest..
Jeki pisze: hygrophila owszem to chwast ale jedyne czego wymaga to światła i makro i dlatego ukierunkowałem tu poszukiwania. A stwierdzenie moje o brakach nie mogło być lepsze bez żadnych informacji na ten temat za strony Jacka.
Ukierunkowałeś na światło, mikro i makro. Ze światłem się nie zgadzam, o mikro w tym poście zapomniałeś :), makro - tu się zgadzam, sam to zresztą napisałem.. Inna rzecz że Jacek faktycznie podał mało danych.

Jeki pisze: I jeżeli już to szukałbym w potasie nie fosforze przy takiej obsadzie roślinnej(brak roślin szybkorosnących a fosfor podajemy w karmie).
Napisałem o fosforze ze względu na brak danych nt jego stężenia w poście Jacka. Natomiast co do kwestii czy wystarcza fosforu dostarczonego w pokarmie dla palet - brakuje mi pewności, by sie na ten temat wypowiadać. W żadnym jak dotąd zbiorniku nie udało mi sie osiągnąc satysfakcjonującego wzrostu zielska bez suplementacji fosforu, pomimo bardzo intensywnego karmienia ryb. Wnioski z tego płynące są jednak dla mnie nie do końca jednoznaczne - i jak napisałem wyżej - w tej kwestii nie zajmę żadnego stanowiska.
Jeki pisze: co do Rataj nie oceniam ich Roślin a chemię i to moje zdanie określiłem( na holenderskim też nie słyszałem owacji na ten temat).
Kwestii nawozów czepnąłem się z powodu podawania przez Ciebie jako jednej z możliwych przyczyn braku mikroelementów. Przy stosowaniu dwóch nawozów (to IMO przesada, i to prowadząca do kłopotów) mikroelemntów *raczej* starcza. Co do ich jakości - to temat do szerokiej dyskusji, co to jest dobry nawóz... Ja lubię PlantaGainer, Cocoloco krzywi się gdy tylko tą nazwę usłyszy i leje szuwaks do kaktusów, Kloss jak to czyta obydwu uważa za oszołomów, którzy leją coś do akwa nie bardzo wiedząc co.. Śmiem zaryzykować, że Rataj - jako producent porządnego materiału roślinnego - nie wypuścił raczej jakiegoś szczególnego gniota. Ponieważ nie testowałem - nie mogę być tego *pewny*. Tak jak Ty, twierdząc, że to nic nie warte :)

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 16 lut 2006, 14:08

No to przynajmniej doszliśmy do jakiegoś porozumienia :D Jak zwykle okazało się że skróty myślowe dają do myślenia innym :wink:
Nie wiem tylko czy pomogliśmy Jackowi. Co do mikro to masz rację poniosło mnie, a o makro stawiam na potas bo jego przeważnie brakuje w wodociągach i wymaga nawożenia a fosfor niekoniecznie, poza tym z fosforem bez pomiaru bym nie ryzykował.
Co do Rataja to przyznam się po cichu że nawozów nie używałem ale miałem wątpliwą przyjemność spotkać się z testami i "boże uchowaj" jak to jeszcze kiedyś ktoś mi poleci(rozbieżności na two 20stopni porównując z innymi testami)

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości