Rosliny odkazanie?

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
discus_ostrowiec
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 14 lut 2008, 17:56
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Kontaktowanie:

Rosliny odkazanie?

Post autor: discus_ostrowiec » 12 mar 2008, 16:25

Witam
Jaki srodek polecacie do odkazania roslin zeby byl skuteczny by nie przeniesc wraz z roslinami chorób do akwarium i jak sie stosuje taki srodek??

Awatar użytkownika
zjarany
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 05 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Będzin

Post autor: zjarany » 12 mar 2008, 17:01

Witam
Jaki srodek polecacie do odkazania roslin zeby byl skuteczny by nie przeniesc wraz z roslinami chorób do akwarium i jak sie stosuje taki srodek??
np nadmanganian potasu - dostępny w aptece

ps. nie obraź się, ale to już twoje któreś z kolei pytanie z serii "podstawowych". używaj opcji "szukaj" a na każde twoje pytanie znajdziesz odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: Rafal_W » 12 mar 2008, 17:57

discus_ostrowiec pisze:Witam
Jaki srodek polecacie do odkazania roslin zeby byl skuteczny by nie przeniesc wraz z roslinami chorób do akwarium i jak sie stosuje taki srodek??
Imo jedyny skuteczny - to tych roślin nie przynosić. Polecane do odkażania roślin środki dezynfekujące w stężeniach nie uszkadzających roślin uważam za nieskuteczne. Pewnym rozwiązaniem jest nabycie roślin z hodowli emersyjnych, ale kupowanych u producenta czy też na hurtowych giełdach - tak, by nie zobaczyły sklepu zoologicznego. takie ziele jest względnie bezpieczne.

Rafał

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 12 mar 2008, 18:22

Albo od zaprzyjaźnionego hodowcy lub miłośnika palet który nie ma problemów z pupilami :D
Też w miarę skuteczne :D

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 29 mar 2008, 11:57

Czy znacie sklep internetowy Kasandra z Ełku? Wie ktoś może, czy oni prowadzą emersyjną hodowlę roślin? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 29 mar 2008, 15:47

bingant pisze:Czy znacie sklep internetowy Kasandra z Ełku? Wie ktoś może, czy oni prowadzą emersyjną hodowlę roślin? Pozdrawiam.
Nie znam, ale kolega kupował tam i sobie chwalił.,

Osobiście kupiłem w Plantisie, 24 h do flubenolu tak na wszelki wypadek przed ślimakami. Jest ok. 95 % roślin się przyjęło po 2 tygodniach już robiłem pierwsze przycinki.

Awatar użytkownika
pkmdmarek
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 26 paź 2016, 18:17
Imie i Nazwisko: Marek Marecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: 3miasto

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: pkmdmarek » 02 paź 2019, 01:49

Ja wiem, czemu ludzie pytaja ciagle o to samo. Bo sam tego szukalem... A powinno byc:
Dla cryptokoryn i zabienic - 4 lyzeczki (po 5ml) wody utlenionej na 2l wody i moczymy 10min - do babkolwania lisci lub - 10mg nadmanganu na 2000ml przez 10min ale dla Anubiasow i mikrosorium mozna czas podwoic a dla cabomby, rogatka, wywlucznika trzeba skrocic a polowe. Nie ma nigdzie matematycznych wartosci czasow , stezen, czy rodzajow roslin dla ktorych mozna przeprowadzic dezynfekcje bez uszczerbku dla nich. Chyba jest pomysl na przyklejony temat - tylko kto poda KONKRETNE WARTOSCI (w mg na litry czy minutach krople - jak kolwiek, aby miezalnie o konkretnie )

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: PawelM » 02 paź 2019, 06:30

brawo - odkopałeś temat z przed 11 lat :lol:

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: Alutka » 02 paź 2019, 12:54

Odkopywanie tematu sprzed x lat nie jest problemem, a wręcz jest super :) Więc gratuluję sił w szukaniu.
Można mówić i pisać poematy na temat tego, jakie stężenie i czas wystrzyma dana roślina.
Wsio ładnie pięknie, tylko co po tym, skoro należy się zastanowić, co da efekt jaki chcemy - zabije niechcianych lokatorów ? Osobiście stosuje kwarantannę, ok 2 miesięcy w odosobnieniu na oknie ;)

Awatar użytkownika
pkmdmarek
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 26 paź 2016, 18:17
Imie i Nazwisko: Marek Marecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: 3miasto

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: pkmdmarek » 05 paź 2019, 20:11

Pawel - super ale zaproponuj cos. Krytykowac jest latwo i bezproblemowo - tworczosc wymaga kreatywnosci a to boli ? Zapodaj cos co sprawi, ze kazdy bedzie mogl zrobic dezynf roslinek bez obaw dla akwa i zielska.

Alicji sposob jest najlepszy,najskuteczniejszy i najtanszy. Ale zarazem NAJDLUZSZY. A to czesto zniecheca przyszlego akwaryste. Musi byc cos szybkiego i latwego w stosowaniu. Kupuje rosline w zoologu, dodaje XX, czekam XXmin i gotowe. Jak sie robilo z rolsinami 10/30lat temu? akwarystyka nie jest mloda.

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: Alutka » 05 paź 2019, 20:49

Mając XX lat na karku ja też nie ;)

Brak cierpliwości + 100% bezpieczne rośliny = ....... ? A nu, po prostu rośliny z hodowli emersyjnej. Aktualnie jest to popularne i łatwo dostępne, hodowle masowe na tym się opierają, trzeba tylko bezpośrednio kupować. Bo w zoologach też są z emersów.
Nie chodzi o in-vitro bo tutaj jest nieco nieco nieco.... trudniej.
Jako ciekawostkę powiem, że na oknie od ponad 4 lat rosną mi kryptokoryny i inne takie ;) Wszak należy pamiętać jedną z podstaw akwarystyki...
" Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu wody z podłogi"

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Rosliny odkazanie?

Post autor: PawelM » 07 paź 2019, 07:47

ja zawsze odkażałem perhydrolem - a raczej roztworem na bazie perhydrolu
tylko ten sposób nie nadaje się do delikatnych roślin bo je spali

ogólnie dyskowce i rośliny to dla bardziej doświadczonych akwarystów na początek i tak gołe szkło więc jest czas na to co zaproponowała Alicja

i tak na marginesie to nie krytykowałem tylko uśmieszek puściłem że CI się coś takiego udało odkopać - problem w tym że autorzy pewnie już Ci nie odpowiedzą :lol:

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość