rośliny a dyskowce

Moderator: Sylwek

acquariofilo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2007, 12:10
Lokalizacja: Olsztyn

rośliny a dyskowce

Post autor: acquariofilo » 07 mar 2008, 11:47

witam wszystkich! Może powinieniem się z tym pytaniem podpiąć do innego wątku, więc wybaczcie mi, że piszę tutaj. Wkrótce już zakupię swój zbiornik i wystartuję z przygodą z paletkami. ma to być 240 lub 250 l. problem jest złożony paletki - rośliny - oświetlenie. Usłyszałem ostatnio taką opinię: albo chcesz mieć rośliny albo paletki. Problem jest w tym, że chcę mieć i rośliny i paletki. Pytanie moje jest takie, czy w 30 stopniach jakieś rośliny będą dobrze rosnąć? Muszę zdecydować w jaką pokrywę zainwestować: z doświadczenia z innymi rybami i akwariami w przeszłości wiem, że nie mogę pozwolić sobie na standardowe 2x30W. Ale skoro mam teraz zainwestować w pokrywę 4x30 Wat lu X39, muszę wiedzieć czy nie wyrzucę pieniędzy w błoto. Z góry dziękuję. Pozdrawiam! Marcin

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 07 mar 2008, 12:11

O zielsku wytrzymującym z paletami poczytaj tu:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... a+subulata
i tu:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... a+subulata

Czemu jednak bez roślin? Bo bez roślin łatwiej o wodę lepszą dla palet, bez wspomnianej wody masz większe problemy z rybami. Jeżeli roślinne - to raczej z dużymi (dorosłymi) rybami.

Też tak mówiłem jak Ty teraz - że da się. Da się, ale po co.. I roboty przy tym znacznie więcej.

Rafał

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 07 mar 2008, 12:17

Witam Acquariofilo.Jestem (nowy )na forum,jednek pozwolę sobie zabrac głos w temacie.Zajmuję się akwarystyką od ponad 20-lat.Obecnie posiadam zbiornik 165x45x60.Oświetlam go 4x t5-54w-2x philips 865,2x philips 840.Główny nacisk kładę na rosliny,podaję co2,sam preparuję nawóz na bazie złotej symfonii.Ryby stanowia tylko dodatek.W ostatnim okresie coraz częściej chodzi mi po głowie pomysł zmiany obsady na palety.Byłem na targach w Poznaniu i tam poznałem właścicieli (paletki.com).Jeden z nich powiedział ,że sam w domu posiada akwę z roslinami i paletkami gdzie utrzymuje temp.27*-28*.Wszystkie rosliny rosną jak oszalałe a w szczególności lotosy.Facet polecał t5-tki mogą być 4x54w(na mój baniak) i podkreślał aby nie bać się światła dorodny lotos wypuszcza liście nad wodne a raczej takie,które pływają po wodzie i one zacieniają zbiornik.Moja skromna rada jest taka-nie bać sie roślin,których tak nic nie zastąpi(pobieranie no3)
+efekt dekoracyjny,określenie rewirów itp.sadzić rośliny dostosowane tzn lotosy,echinodorusy,moczarka argentyńska,anubiasy.W Twoim konkretnym przypadku trzeba zastanowić się czy akwa gotowa czy na zamówienie,ponieważ Musisz dopasować długość zbiornika do typoszeregu produkowanych świetlówek t-5.Innych nie polecam t-5 oszczędność energii,najlepszy stosunek energii do strumienia świetlnego itp. Jeśli Masz ochotę obejrzeć mój zbiornik to podaje adres www.picasaweb.google.pl/konowalczyk10

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 07 mar 2008, 12:58

konowalczyk pisze:(...)-nie bać sie roślin,których tak nic nie zastąpi(pobieranie no3)
(...)
Wszystko prawda, ale powyższe - jak najbardziej do zrobienia w akwarium bez roślin pod postacią plenum. I nie jestem tu sam jeden, co tak myśli :)

Rafał

acquariofilo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2007, 12:10
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: acquariofilo » 07 mar 2008, 14:14

Dzięki serdeczne za Wasze opinie....ja jednak bym jeszcze trochę podrążył. Sprecyzuję pytanie: czy jest sens dawać więcej światła, skoro rośliny, które rosną z dyskami, i tak go zbyt dużo nie potrzebują...a człowiekowi, który wyrażał opinię "dyski albo rośliny" nie chodziło o względy praktyczne, bo o tym, doskonale wiem, nie dyskutuje się. łatwiej dbać o parametry w sterylniaku. Jemu chodziło o kwestię: "mało jest roślin, które wytrzymają temperatury około 30, a te co wytrzymają i tak będą marne, bez względu na światło.".... dla mnie, na mój gust, to bzdura, choć w mojej akwarystycznej kilkuletniej przygodzie z akwarystyką nie miałem paletek. Ale piszcie proszę, co myślicie. Bardzo liczę na Waszą pomoc i z góry ogromne dzięki!
Marcin

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 07 mar 2008, 15:21

Pooglądaj sobie w galerii akwaria roślinne i zobaczysz jak wiele gatunków spokojnie wytrzymuje te 30 stopni.

Awatar użytkownika
mors29
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 690
Rejestracja: 20 sie 2007, 13:51
Imie i Nazwisko: Maciek Dźwigała
Lokalizacja: Miechów

Post autor: mors29 » 07 mar 2008, 17:56

Po co Ci od razu 30 dla palet 28 jest w sam raz i świetnie będą się czuły w tej temp. zarówno palety jak i rośliny.
acquariofilo pisze:czy jest sens dawać więcej światła, skoro rośliny, które rosną z dyskami, i tak go zbyt dużo nie potrzebują
Co do światła napisz, jakie zamierzasz mieć gatunki roślin??

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 07 mar 2008, 17:59

Nie bardzo rozumiem dlaczego uparłeś się na temp. 30 stopni.
Dyskowce doskonale sobie radzą w 28 i roślinki jak widać na dołączonym obrazku też.
PS. Nie słuchaj Rafała bo on zaraz będzie Cię namawiał na pawiookie :D :D :D
Załączniki
IMG_9711.jpg
IMG_9711.jpg (48.67 KiB) Przejrzano 11040 razy

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 07 mar 2008, 21:30

Bogdan pisze:(...)
PS. Nie słuchaj Rafała bo on zaraz będzie Cię namawiał na pawiookie :D :D :D
One same rozwiązują problem roślin, w postaci serwowania sałatki roślinnej z dowolnego zielska włożonego do akwarium, prędzej czy później :)

Acquariofilo: jeżeli rośliny to oczywiście i więcej światła. Wzrost roślin w warunkach imo odpowiednich dla paletek (bardzo kwaśna i bardzo miękka woda) jest nieco utrudniony, ale możliwy. Wzrost w warunkach następujących - tww-3, two-6, pH - 6,7, przy lekkim gazowaniu CO2 (przy takim tww koniecznym dla uzyskania niższego pH i dostarczenia węgla szybko rosnącemu zielsku) i stosownym oświetleniu i nawożeniu - nawet przy wspomnianych 30 stopniach jest przerażający (z powodu swojej intensywności). Problemem jest oczywiście dobór nawożenia, w tym miejscu teorii jest praktycznie tyle, co akwarystów.

Mówiąc o akwariach bez roślin nia miałem na myśli sterylniaka - tylko drobny piach i korzenie. Poza wspólnym mianownikiem: brakiem roślin - to zupełnie inne zbiorniki, rządzące się zupełnie innymi prawami. Sam sterylnych nie lubię :)

Rafał

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 08 mar 2008, 11:44

Rośliny z paletkami imo można mieć w baniaku ale trzeba pamiętać co ma być główna atrakcją zbiornika ;)
U mnie całe ziele rośnie jeśli uważa że ma dobre warunki, ryby są priorytetem i to o nie dbam a ziele jak sobie radzi to niech rośnie :D

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości