Dobór roślin

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Dobór roślin

Post autor: Młody1919 » 27 sty 2008, 19:43

Witam, postanowiłem zrobić restart mojego małego zbiorniczka . Przypomnę ze jest to profilowana 220L . Wiem juz na 100% ze podłożem będzie piasek i ze ryb jak zarazie w nim nie będzie. Filtracja jak narazie cieniutko.. TurgoFiltr 1100 wewnętrzny i jakiś tam mały jeszcze AquaEl... Oświetlenie Hagen Aqua i Flora Glo. CO2 nie będzie. Mam zamiar wychodować jakieś piękne roślinki , takie ze jak sie wejdzie to przyciągną wzrok. Myślałem albo o lotosach albo o żabienicach z długimi wąskimi liśćmi. W planach jest deszczowni aby nie robić mocnego opływu wody. Rośliny będę starał sie nabyć od osób prywatnych które nie posiadają ślimaków , bo z tymi wiążą mnie niemiłe wspomnienia. Jakie rady byście mi koledzy dali , jakich błędów nie popełniać , jak nawozić, może jakieś gatunki macie na myśli ?

PS.Krewetki będą w zbiorniku na początek

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 28 sty 2008, 10:28

Ale nie piszcie tyle bo nie nadążam czytać :D Chodzi o to jakie rośliny w tych warunkach jakie mogę stworzyć najlepiej by sie czuły...

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 28 sty 2008, 10:41

Młody1919 pisze:Ale nie piszcie tyle bo nie nadążam czytać :D Chodzi o to jakie rośliny w tych warunkach jakie mogę stworzyć najlepiej by sie czuły...
Zadałeś pytanie bardzo podobne do "moje ryby chorują - jak mogę im pomóc?". O zbiorniku i zapewnionych przez Ciebie warunkach nie wiadomo właściwie nic - mnie w takim przypadku interesowałaby temperatura, parametry wody, sposób przygotowania wody (preparowanie z RO czy kranówa), planowana obsada rybna, moc oświetlenia, obecność odbłyśników, preferowane metody nawożenia i tak dalej. Alternatywą jest oczywiście włożenie wspomnianych żabienic i lotosa w przygotowane podłoże, dwie zdrowaśki i nadzieja, że jakoś tam będzie..

Rafał

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 28 sty 2008, 11:07

Powiedzmy ze: Woda kranówka czyli pH w granicach 7 , Oświetlenie wspomniane T-8 Hagen Aqua i Flora , Filtracja jak ww. Planowana temp. wody ok 26 stopni , nawożenie tabletki + jakieś dodawane do wody .... Ryb narazie BRAK , kilka krewetek .. Odbłysków brak, ale jak by sie udało zdobyć to oczywiście.. Sposób przygotowania? Zależy o co Tobie chodzi , no wlać , uzdatnić i odczekać z tydzień na filtracji i napowietrzaniu. Coś jeszcze podać ?

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 28 sty 2008, 11:11

Ile watów światła? Jakie będą w tym ryby?

Rafał

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 28 sty 2008, 11:22

RYB NIE BĘDZIE , 2x40W

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 28 sty 2008, 11:37

Młody1919 pisze:RYB NIE BĘDZIE , 2x40W
Przedtem było "ryb na razie BRAK" :)

Na T8 o takiej mocy za mocno nie zaszalejesz - więc wybór amazonkowo lotosowy jest jak najbardziej w porządku. Jedno i drugie to w moim odczuciu chwast, rosnący zawsze i wszędzie, a już na pewno na żyznym podłożu. Zakładając taki zbiornik skupiłbym się na nawożeniu z podłoża, bez nawozów lanych do wody. Imo nie ma sensu bawić się w tabletki podkorzeniowe, chyba że ktoś ma przyjemność z ich wtykania. Rozwiązanie imo to dwa-trzy centymetry ziemi ogrodowej, przykrytej 5 centymetrami drobnego (1-2 mm) żwirku lub piachu. Rośliny posadzone w sposób przemyślany, by nie trzeba było potem nic ruszać. Podmiany co tydzień, 20%, dla uzupełnienia ewentualnych braków mikroelementowych, choć przy takiej ilości ziemi raczej nie będzie o nich mowy.

Dla urozmaicenia składu roślinnego i zwiększenia wrażenia "piętrowości" - Saggitaria subultata. Gatunków wystarczy (3-może 4, jeśli uwzględnić ze dwa rodzaje amazonek). Akwarium praktycznie bezobsługowe, niedługo mam nadzieję pokazać jakiś swój drobiazg zrobiony w ten sposób.

Rafał

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 28 sty 2008, 11:56

O i o coś takiego mi chodziło, a ziemia ogrodowa nie zaciemni wody ?A jak by dać ten piasek SERA w tych wiaderkach ( nazwa mi sie zapomniała) pod rośliny ? Wiem ze on nie brudzi wody. Postaram sie o odblaski. Wiesz , mi by sie podobało tak dość skromnie , 3 rośliny i koniec , np. Sałata , L.tygrysi i żabienica o rozłożystych długich i wąskich liściach. Może mech zawieszony w toni na żyłce wędkarskiej, ze 2 lub 3 kiście. Szafkę właśnie zamówiłem. Piasek kwarcowy w tygodniu przyjedzie.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 28 sty 2008, 17:57

RYB NIE BĘDZIE
a już myslałeś o glonach ? :mrgreen:
ciężko jest na bezrybiu :(

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 28 sty 2008, 23:03

No ja wiem że ciężko ,ale wiem też że są rodzaje glonojadów nie gryzące roślin , tylko które to??? Z glonami na roślinach będą sobie może dawać rade krewetki , a szyby magnesik... Powiem tak , ryb jak narazie nie planuje , chce wychodować przyzwoitą zieleń , wtedy może postaram sie zbiornik zadomowić , może i nawet jak uda mi sie zainstalować filtr zewnętrzny to może i paletki , ale na pierwszym planie są neony innesa lub inne drobne rybki , a jak nie to skalary.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 28 sty 2008, 23:54

Dawidzie, dostałeś od Rafała cenne uwagi i uwierz mi, trzymaj kciuki by glony Cię nie zeżarły, nie waż się lać przy takich roślinach nawozów do toni wody, pomimo, że producenci będą zapewniali o super efektach, polegniesz szybciej niż cokolwiek osiągniesz. Ja położyłem warstwę 2-3cm Acti Substrat i podaję CO2, nic więcej a nie mogę się opędzić od roślin. Ale światełka to masz za mało, pozdrawiam

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 29 sty 2008, 00:20

Kupię małe wiaderko tej ziemi SERA do roślin , a CO2 nie daje, bo jak ostatnio miałem całą instalacje to raczej wszyscy mówili ze nie potrzebna...A jak dodam odblaski ? bo w aluminiową pokrywę AquaBoro trudno raczej doinstalować dodatkowe rury. Mam takie pytanie , nie ma ktoś może podzielić się sałatą? Bo mi sie podoba a nie mogę nigdzie znaleźć.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 29 sty 2008, 12:34

Rafał mówi: wsyp ziemię ogrodową
Arturo mówi: nie wierz producentom
Młody mówi: kupię ziemię nawozową sera, ryb nie będzie oprócz neonów i skalarów, jak będzie filtr to jeszcze paletki, aha zapomniałem o glonojadach i krewetkach do glonów...

Zastanów się od początku co chcesz w tym akwarium osiągnąć, przemyśl i zaplanuj to, a na końcu wykonaj, bo znowu będzie restart za miesiąc.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 29 sty 2008, 13:14

@amorphis, źle to zrozumiałeś , na pierwszym planie są rośliny , jak by wszystko sie powiodło i było wszystko ok. to ewentualnie mogą dotrzeć i ryby , ale na razie przewiduje ich brak. Który raz ja już to pisze bo nie wiem... chyba 4 ... Ale nie mam tego za złe, bo każda rada , nawet najdrobniejsza się liczy. Dzisiaj dotarła pierwsza partia żwirku , pod koniec partia druga i szafka. Jak wszystko będzie ok to w sobotę kupie podkład SERA i zaleję akwarium, Odblaski zamówione z allegro , przyjadą w przyszłym tygodniu.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 29 sty 2008, 13:46

Widzę, że masz tylko marzenia i chęci /szkoda,że nie do Dyskowców/, wiadomości zero. Nie gniewaj się ale to Forum - To nie ten temat. Proponuje ci wejść na forum holenderskie. Tam się dowiesz jak hodować rosliny i sposób ich nawożenia. Niestety cykl biologiczny musi być zamknięty. Przyrody nie oszukasz.

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości