Dobór roślin

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 29 sty 2008, 21:42

Troche sam sobie sypiesz górkę przed soba. Z 80 watami? (szybciej 2x 36W) swiatła, bez Co2 i bez ryb bardzo utrudniasz sobie plany. Dołóż jeszcze jedną rurę 36wat i coś z tego może wyjdzie. Takie akwarium bez glonów to wyższa szkoła jazdy ale jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz. Na własnych błędach zobaczysz co zrobiłeś żle ale na pewno będziesz miał piękne akwarium.Na początek tylko zaplanuj rośliny wysokie i szybko rosnące żeby glony nie miały czym się żywić - ale jak te większe wszystko zeżra to póżniej te mniejsze nie będą miały czym się odżywiać.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 30 sty 2008, 00:04

mówisz że T-8 104,7 cm mają 36W ? Napisane jest 40 ale kit. Odblaski zamówione, tylko jeszcze raz pytanie jak dołożyć do AquaBoro
jeszcze jedną rurę? środkowy profil z grubego aluminium, a pokrywki z plastiku dość cienkiego...Wiem że zamieszka u mnie wąkrotka którą jutro zamówię, w sumie dzisiaj zamówę. Na pewnym forum dzisiaj przeczytałem że żabienice to rośliny bagienne krótko żyjące w zanurzeniu, Ze po pewnym czasie giną. Czy to jest prawda ? czy taki ocelot czy rodzaje kładące liście na boki też się do nich zaliczają? Bo coś nie chce mi sie za bardzo wierzyć ze wszystkie takie są...? Mam konkretnie żabienice Amazońską na oku...
Ogólnie powiem tak , mam w drugim akwarium 9 zbrojników niebieskich , takich po 2 cm. Mogę je wpuścić do planowanego zbiornika , ale jaką mam pewność że nie wtranżolą mi roślin? Oczywiście bym je dokarmiał pokarmem dla glonojadów, ale wiadomo o czym mówię.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2008, 01:09 przez Młody1919, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 30 sty 2008, 01:01

DISPAR pisze: Z 80 watami? (szybciej 2x 36W) swiatła, bez Co2 i bez ryb bardzo utrudniasz sobie plany.
Miałem instalację CO2 to chyba nie znalazła sie osoba która to pochwaliła, sama krytyka że po co.. Wiec poszło w świat, a teraz przy i tak mniejszej ilości roślin niż miałem nagle potrzebne ? Nie no fajnie...

Ps.Przepraszam moderatorów za posta pod postem :)

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 30 sty 2008, 09:31

Zbrojniki dokąd są małe interesują się glonami a ,gdy dorosną roślinami. Co do żabienic są ok.

SHARK
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 25 gru 2006, 16:13
Imie i Nazwisko: Dariusz Bąbel
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: SHARK » 30 sty 2008, 09:32

Młody1919 pisze: Na pewnym forum dzisiaj przeczytałem że żabienice to rośliny bagienne krótko żyjące w zanurzeniu, Ze po pewnym czasie giną. Czy to jest prawda ?
bzdura...a zbrojniki niebieskie nie niszczą roslin

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 30 sty 2008, 14:37

Jeśli żabienice (nie tylko, dotyczy wszystkich roślinek) są z hodowli emersyjnej (szklarniowej, niepodwodnej w wielkiej wilgotności) to czasami zdarza się, że zanurzone pod wodę zginą. Nie jest to regułą, ani wyjątkiem. Dlatego lepiej brać od akwarystów, jeszcze lepiej od akwarystów ze znanych akwariów (choroby) i oczywiście stosować kwarantannę dla roślinek.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 30 sty 2008, 16:45

amorphis pisze:Jeśli żabienice (nie tylko, dotyczy wszystkich roślinek) są z hodowli emersyjnej (szklarniowej, niepodwodnej w wielkiej wilgotności) to czasami zdarza się, że zanurzone pod wodę zginą. Nie jest to regułą, ani wyjątkiem. Dlatego lepiej brać od akwarystów, jeszcze lepiej od akwarystów ze znanych akwariów (choroby) i oczywiście stosować kwarantannę dla roślinek.
Z powodu ewentualnych chorób - lepiej z emersyjnej, bo można sobie darować kwarantannę. Submersyjne oczywiście lepiej sie przyjmują i wdzięczniejsze są za dobre warunki, ale gwarantując dobre błotko pod korzenie lub odpowiednio nawożoną wodę (w przypadku tych, którzy wiedzą co robią) to nawet te emersyjne nawet się nie zająkną. Przynajmniej w temacie amazonek - imo w przypadku tego zielska trzeba się faktycznie starać, by nie chciało rosnąć.

Rafał

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 30 sty 2008, 22:34

Rafal_W pisze:
amorphis pisze:Jeśli żabienice (nie tylko, dotyczy wszystkich roślinek) są z hodowli emersyjnej (szklarniowej, niepodwodnej w wielkiej wilgotności) to czasami zdarza się, że zanurzone pod wodę zginą. Nie jest to regułą, ani wyjątkiem. Dlatego lepiej brać od akwarystów, jeszcze lepiej od akwarystów ze znanych akwariów (choroby) i oczywiście stosować kwarantannę dla roślinek.
Z powodu ewentualnych chorób - lepiej z emersyjnej, bo można sobie darować kwarantannę. Submersyjne oczywiście lepiej sie przyjmują i wdzięczniejsze są za dobre warunki, ale gwarantując dobre błotko pod korzenie lub odpowiednio nawożoną wodę (w przypadku tych, którzy wiedzą co robią) to nawet te emersyjne nawet się nie zająkną. Przynajmniej w temacie amazonek - imo w przypadku tego zielska trzeba się faktycznie starać, by nie chciało rosnąć.

Rafał

Nawet jeżeli stracą liście to wypuszczą nowe. Tylko cierpliwości.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 30 sty 2008, 23:25

Rafal_W pisze: Przynajmniej w temacie amazonek - imo w przypadku tego zielska trzeba się faktycznie starać, by nie chciało rosnąć.

Czyli mam rozumieć że ona bardzo szybko rośnie? To fajnie :D
Może to co powiem okaże sie dla co niektórych dziwne , ale 3 sztuki dorosłych zbrojników niebieskich przetrawiło mi 6 żabienic w 4 noce, a były dokarmiane. Wiec ich nie wpuszczę , chociaż to bolesne bo z własnego wychowu , lecz nie... Mogę je oddać w dobre ręce , odbiór osobisty. Nie miały nigdy kontaktu z innymi rybami , gdy z ikry zaczęły wystawać ogonki została ona odsadzona do mocna natlenianego akwarium z częstymi podmianami. Roślinki tzn. Wąkrotkę, amazonkę i ocelota mam jutro do odbioru , tyczy się to też drugiej partii piasku.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 01 lut 2008, 00:38

Mam jeszcze jedną świetlówkę w domu a mianowicie PHILIPS TL-D 30W 54/765 . Czy opłaca się ją montować? Czy lepiej jechać kupić coś dłuższego lub mocniejszego z gamy PHILIPSA?

Ps.Mody, wiecei o co chodzi :D Przepraszam

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 01 lut 2008, 08:49

Najlepsze świetlówki z philipsa to 865, Twoja ma barwę dobrą 6500 k, ale ciut za niski współczynnik oddawania 7. Ja używam tylko 865.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 01 lut 2008, 09:23

@Jeki, jak zamontuje będę mieć 0,51 W /Litr , przy wysokości świetlówek od dna wynoszącej 40cm. Czy można powiedzieć że to wystarczy czy jeszcze nie? Przypominam że będą odbłyski.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 01 lut 2008, 12:51

Nie tylko ilość watów na litr jest ważna, istotna jest też ilość lumenów, barwa itp.
Ja mam 0.2W/l i roślinki rosną, ale ja stawiam na ryby, a zielsko to dodatek, choć efekt jest taki, że muszę co tydzień ciąć wywłócznika, limnophilię i zebrać miskę pistii.
Dużo wydajniejsze są świetlówki T5 niż T8 i ja ich używam.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 01 lut 2008, 13:49

U Bogusia też jest ciut pnad 0,2 W/l a rośliny rosną jak marzenie. Tak jak Łukasz napisał śiatło to jedna z wielu cech. Jak zielarze mawiają najważniejsze są proporcje. Ale to możesz określić tylko drogą długotrwałych obserwacji i nabywanego doświadczenia.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 01 lut 2008, 16:31

No i nie zapomnij dać korzenia do akwarium jak chcesz tam mieć zbrojniki i rośliny razem. Zbrojniki muszą mieć celuzozę którą zeskrobują z korzenia a ak go nie ma to się biorą za rośliny.

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości