keramzyt

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: Marek81 » 04 mar 2011, 10:37

Artur myślę że nie do końca, miałeś kiedyś w dłoni kulki biologiczne Ehejma czy JBL ?
To to samo (ta sama metoda działania)tylko w innych kolorach, spiekany z kwarcu syntetycznego za 41zł litr.
W kulce czyli jej wnętrzu osadzają się bakterie beztlenowe, na zewnątrz tlenowe, to cała filozofia.
Ja pod swoimi workami z tym wkładem mam kamienie napowietrzające, co zwiększa efektywność pracy bakteria tlenowych. Jeśli nawet się mylę to i tak te kulki są bardziej porowate od żwiru.

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: keramzyt

Post autor: Alenquer » 05 mar 2011, 01:37

No tak, ale aby wewnatrz kulki zaszla jakas filtracja czy to tlenowa czy beztlenowa to musi byc stala wymiana wody. Pytanie jak szybko zachodzi wymiana tej wody z wnetrzem? Sprawdzic tego sie nie da w warunkach domowych wiec mozemy sobie teoretyzowac. Chociaz...
Marek, czy po przejsciu przez ten keramzyt masz znaczná redukcje azotanów? Jesli zmierzylbys azotany przed i po filtrze to daloby sie ocenic jak ta beztlenowa dziala co z kolei potwierdziloby, ze jest tam spora aktywnosc i azotany redukuja sie do gazowego azotu.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: roh » 05 mar 2011, 08:18

Alenquer pisze: czy po przejsciu przez ten keramzyt masz znaczná redukcje azotanów?
Przepraszam, ale czegoś tu nie rozumiem. czyżbyś oczekiwał, że po jednokrotnym przepływie wody przez złoże następuje znaczna redukcja azotanów?
Kpisz sobie z Pana Marka czy jesteś totalnym laikiem??? :shock: :o :?: A może to ja jestem nieukiem. W sumie zgłupiałem. :lol:

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: keramzyt

Post autor: stanpiter » 05 mar 2011, 11:58

roh pisze:A może to ja jestem nieukiem. W sumie zgłupiałem. :lol:
Kurcze musisz jeszcze duuuużo czytać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: Marek81 » 05 mar 2011, 12:57

Artur w moim przypadku to ciężka sprawa, To jak zajście w ciążę kochanków którzy używają prezerwatywy, tabletek i kalendarzyka.
Mam akwarium 1400l brutto, plenum i 250kg piasku + ziemia ogrodowa i szara glina, sump a w nim mnóstwo gąbki biologicznej (chyba z 6 szt takiej JBL czy AM) i 100l tego właśnie keramzytu, Hydroponika 50l keramzytu i bambusy z ikei, po nich widać czy rosną czy nie, woda płynie labiryntem, bardzo wolny wymuszony ruch powietrzem,
Akwarium odkryte woda odparowana dolewa się z kranu przez 4 filtry 10" 5"-1"-ceramika 0,2"-węgiel kokosowy.
Mam troszkę mikrozorium na korzeniach jakiś mech i miliony krewetek które natychmiast zjadają wszystko co rybska nie zjedzą, same krewetki są łakomie pożerane przez ryby.
W piasku żyje mnóstwo tubifeksa który tez jest wykopywany przez paletki.
Tak więc wolę mieć nad filtrację niż jej brak ;)

Co do tych kulek stosuje je mnóstwo naszych kolegów na Hodowlach i raczej się sprawdza.
Ja kieruje się teorią, wolny przepływ jest lepszy i skuteczniejszy niż szybki.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: roh » 05 mar 2011, 13:13

stanpiter pisze:]
Kurcze musisz jeszcze duuuużo czytać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:
I tu leży pies pogrzebany ja już parę lat w ogóle nie czytam. Są tacy, którzy twierdzą, że już przeczytałem swoje książki :D :lol:
A co do twojego baniaka Marku to jestem w niemałym stresie. Takiej filtracji jeszcze chyba nikt nie opisał. Co do hydroponiki to dobrze spisuje się Calatea(tylko korzenie lekko zanurzone-reszta na keramzycie i podobnie skrzydłokwiat-rośnie jak na drożdżach, oprócz tego można posadzić obok akwarium nieco powyżej tafli wody filodendrona i wsadzić do wody kłącza które wypuszcza- w wodzie akwariowej rozrasta się z takiego kłącza pęk korzeni i łyka fosfor i azot jak pelikan ).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: mkozubski » 05 mar 2011, 17:45

Tak czy inaczej granulat dotarł, filtr zasypany. Jak coś będzie nie tak, wiem w które drzwi zapukać :wink:

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: keramzyt

Post autor: Andrew72 » 05 mar 2011, 20:30

Terraton spsuje się bardzo dobrze. Jest idealny do naszych filtrów biologicznych. Sam posiadam juz ok pół roku. Powinieneś być zadowolony.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: Marek81 » 05 mar 2011, 20:35

Czytanie to nie raz potrafi dobrze pop......lić w główce.
Bo każdy pisze co chce, ale dobrze jest posłuchać czasem ludzi co maja się czym (rybami) pochwalić.
Artykuł o swoim akwarium piszę już 15 miesięcy, tyle żyje mój baniak.
Kilku kolegów widziało go na własne oczy ;)

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Re: keramzyt

Post autor: fomalhaut » 05 mar 2011, 21:18

Marku: widziałem Twój baniak i uważam, za najładniejszy jaki w ogóle widziałem - jeśli chodzi o klimat.
Czekam na artykuł do rocznika na ten rok - masz czas do grudnia :P :lol: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: keramzyt

Post autor: Alenquer » 06 mar 2011, 05:38

roh pisze:
Alenquer pisze: czy po przejsciu przez ten keramzyt masz znaczná redukcje azotanów?
Przepraszam, ale czegoś tu nie rozumiem. czyżbyś oczekiwał, że po jednokrotnym przepływie wody przez złoże następuje znaczna redukcja azotanów?
Kpisz sobie z Pana Marka czy jesteś totalnym laikiem??? :shock: :o :?: A może to ja jestem nieukiem. W sumie zgłupiałem. :lol:
Roh, nie mysl za duzo co ja mysle :D Musialbym byc nieukiem, zeby sadzic, ze woda po jednokrotnym przeplynieciu zostanie pozbawiona azotanów :lol:

Wracajac do tematu.
Moze zle sie wyrazilem. Powinienem chyba zapytac czy wystepuje jakakolwiek redukcja na podstawie pomiaru w zbiorniku i zaraz po przejsciu przez filtr. Jesli ten keramzyt bylby taki cudowny to w zasadzie powinna wystapic spora redukcja. Wtedy byloby wiadomo czy zachodzi tam w jakims stopniu filtracja beztlenowa i potwierdziloby sie to co mowi Marek, ze wnetrze keramzytu jest tez bardzo aktywne a nie moje przypuszczenie, ze ogrom filtracji odbywa sie na zewnatrz.
Moim zdaniem spora redukcje to mozna tak naprawde uzyskac tylko w denitratorze. Bo w wiekszosci filtrów jakie stosujemy nie ma warunków beztlenowych i przeplywy, które my nazywamy 'wolnymi' sa tak naprawde ogromne w porównaiu z tymi jakie stosuje sie np. w uzdatnianiu wody na cele pitne. Poza tym gdyby tak naprawde w naszych filtrach nastepowala znaczaca redukcja azotanów to nie musielibysmy podmian robic tak czesto.

No ale mozna teoretyzowac, bo ztym co ma Marek w akwarium to trzeba by chyba labolatorium NASA sprowadzic, zeby doszli co i jak i na co wplywa.

ambroży
senior
senior
Posty: 105
Rejestracja: 27 maja 2006, 17:59
Imie i Nazwisko: Adam Ambroży
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pisz
Lokalizacja: Pisz
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: ambroży » 07 mar 2011, 15:36

Marku a ten keramzyt który ty oferujesz czy to nie będzie ten sam co jest do kupienia w sklepie ogrodniczym .Granulat ceramiczny, keramzyt 4-8 mm - 50 l Czy to będzie to samo.
217.jpg
217.jpg (16.09 KiB) Przejrzano 9571 razy
Właściwości granulatu (keramzytu):

* wyprodukowany w 100% z gliny
* oczyszczony, obojętny chemicznie
* wchłania i gromadzi wodę dzięki strukturze kanalików - rzadsze podlewanie
* zapewnia optymalny dostęp tlenu do bryły korzeniowej - mocne, zdrowe korzenie
* trwały i wyjątkowo estetyczny

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: Marek81 » 07 mar 2011, 17:56

Właśnie to to !!
Jest czysty w środku i nie ma żadnych białych granule.
Dzięki za foty teraz widać jak on wygląda we wnętrz :lol:

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: keramzyt

Post autor: TURYSTA » 08 mar 2011, 09:20

Keramzyt kupiony w sklepie ogrodniczym stosuje od 5-6 lat może dłużej , wymieniam go co jakiś dłuższy czas.
Jak miałem podłoże na bazie ziemi ogrodniczej stosowałem keramzyt do lepszej cyrkulacji w podłożu i też było dobrze. O ile mnie pamięć nie myli Irek kupił keramzyt w markecie budowlanym i też było ok.

ambroży
senior
senior
Posty: 105
Rejestracja: 27 maja 2006, 17:59
Imie i Nazwisko: Adam Ambroży
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pisz
Lokalizacja: Pisz
Kontaktowanie:

Re: keramzyt

Post autor: ambroży » 08 mar 2011, 10:00

Witam.Marku a co sadzisz o tym keramzycie .
materialy_9.jpg
materialy_9.jpg (12.68 KiB) Przejrzano 9551 razy
Keramzyt (fot. 9) wytwarza się przez wypalanie gliny — powstały materiał ma porowatą strukturę i długo utrzymuje swoje właściwości fizyczne i chemiczne. W ten sposób otrzymuje się różnej wielkości, lekkie granule o brązowoczerwonej barwie. Ich dodatek zwiększa pojemność powietrzną podłoża oraz ułatwia odprowadzanie wody. Keramzyt, który bardzo długo nie traci swoich właściwości, bywa używany w Stanach Zjednoczonych jako dodatek do mieszanek szkółkarskich dla roślin uprawianych w pojemnikach (dużych egzemplarzy), aby zapobiec osiadaniu podłoża. Na zachodzie Europy w takim celu częściej używa się tufów wulkanicznych (naturalnych rozdrobnionych skał — fot. 10), które mają podobne właściwości, jak keramzyt.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości