Centralna filtracja

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Iwek_22

Centralna filtracja

Post autor: Iwek_22 » 16 wrz 2008, 12:00

Noszę się z zamiarem wykonania jednego filtra dla kilku zbiorników stojących na regałach.
Ponieważ nigdzie tego na własne oczy nie widziałem, proszę o pomoc.
Doprowadzenie wody ze zbiornika który będzie "robił" za filtr nie jest problemem, ale nie mogę sobie jakoś wyobrazić w jaki sposób woda ma powracać ze zbiorników stojących na dole regałów, prawie na poziomie podłogi do filtra?! Czy to jest w ogóle wykonalne?
Wiem, że takie systemy funkcjonują więc może któryś z kolegów podesłałby jakiś szkic z tłumaczeniem - będę wdzięczny.

p.s.
Znam plusy i minusy takiej filtracji, więc proszę jedynie o porady czysto techniczne :)

pawel_ok
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 04 sie 2007, 19:52
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: pawel_ok » 16 wrz 2008, 12:39

Chętnie też zapoznał bym się z takim rodzajem filtracji
Możesz Krzysztofie "poklepać w klawiaturę" i wymienić plusy i minusy :)

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 16 wrz 2008, 13:00

Paweł, plusów ma całe mnóstwo: prostota, oszczędność miejsca, jednakowa woda we wszystkich zbiornikach, mniej pracy itp., itd...
ale ma jeden wielki minus - jak złapiesz "coś" w jednym baniaczku, to masz to we wszystkich :(

prosiłbym jednak o skupienie się w tym wątku nad sprawami technicznymi :)

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 16 wrz 2008, 13:08

To jest po prostu zasada działania sumpa. Tyle tylko że mamy jeden sump dla wielu zbiorników. W większości hodowli wygląda to identycznie. W każdym zbiorniku jest otwór albo na bocznej ścianie, zabezpieczony kratką, którego położenie ogranicza poziom wody, lub w dnie i w niego wkręcony jest śrubunek i rura o takiej wysokości jakiej ma być poziom wody. Pierwsze ma wadę, że nie zmienisz poziomu wody i przy spuszczaniu wody ze zbiornika nadal się martwisz z zasysaniem rurek ;-) ale zaletą jest to że w razie nieszczelności hydrauliki cała woda nie wyleci ze zbiornika. Drugi ma zalety polegające na tym, że można regulować poziom wody i jak trzeba można wodę praktycznie do zera spuścić. Ale ma wadę, że jak hydraulika się rozszczelni to woda ucieknie (gdzieś :-) ) a ryby bez niej zostaną. Tak czy siak woda z każdego zbiornika z dziurą w którejś wersji spływa do jednej wspólnej rury (jak kanalizacja w blokach) i trafia do sumpa odpowiednio dużego. Z sumpa woda pompowana jest "pod górę" do rury która stopniowo rozgałęzia się i doprowadza wodę do każdego zbiornika ale ujście wody do zbiornika powinno być ponad poziomem wody w akwarium. Oczywiście odpływ i napływ wody do i z zbiornika powinien mieć zawór. O ile ten na "ścieku" właściwie niczego nie reguluje tylko odcina wtedy kiedy chcemy zbiornik od obiegu, o tyle tymi na doprowadzeniu wody do zbiorników regulujemy tak aby woda równomiernie wpadała do każdego zbiornika. Zazwyczaj w takich układach grzałki z termoregulatorem wwala się do sumpa właśnie i ewentualnie inne ustrojstwa do podmiany wody czy badania pH. Wielu z naszych hodowców ma cos takiego mam nadzieję, że wkleją jakąś fotkę. Widziałem też gdzieś opis systemu filtracji w hodowli u Stedkera, może uda mi się znaleźć.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 16 wrz 2008, 13:15

Widać to chociażby na tym obrazku:

http://www.discushatchery.com/gallery/discus40.html

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 16 wrz 2008, 13:24


Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 16 wrz 2008, 15:41

System filtracji zbiorowej znalazłem na stronie o bojownikach. System oczywiście oparty na sumpie, ponadto wykonany z elementów dostępnych np. w OBI. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu grzałki przepływowej i lampy UV.

http://bcbetta.com/fishroom2.html

Awatar użytkownika
Haki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 395
Rejestracja: 25 sie 2005, 18:25
Imie i Nazwisko: Radek Rożniata
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kobielice
Lokalizacja: Kobielice
Kontaktowanie:

Post autor: Haki » 16 wrz 2008, 16:45

Ja tak mam zrobione. Myślę że musi być jeden warunek spełniony. Lustro wody w tym dolnym akwarium musi być wyżej niż w sumpie jak projektowałem sumpa to na to zwracałem uwagę. Woda mi sie przelewa przez otwór w bocznej szybie moze być front lub tył tylko musi byc wyżej niż w sumpie i jak woda z sumpa wpada do tego akwa to sie przelewa i wraca do sumpa. Mozna zrobić też otwór w dnie tak mam w pozostałych zbiornikach i wtedy w akwa jest rurka ucięta na długość taka jaką chcemy mieć wysokość lustra wody, woda sie przelewa i leci do sumpa ale lustro wody musi być wyższe niż w sumpie moim zdaniem inaczej tego nie zrobisz chyba że zastosujesz pompy.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 16 wrz 2008, 16:59

No właśnie, przygotowywałem odpowiedź-pytanie i widzę, że Haki potwierdził moje obawy.

Poniżej zamieszczam szkic i z baniakiem "A" nie widzę problemów, ale w baniaku "B" woda będzie wyrównywała poziom z filtrem/beczką.
Jest na to jakiś sposób?
Załączniki
szkic_filtracji.jpg
szkic_filtracji.jpg (65.34 KiB) Przejrzano 6138 razy

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 16 wrz 2008, 17:13

Tak.... pompy i zawory zwrotne.... ale to tylko komplikuje sprawę i zdecydowanie podraża. Poziom wody najniższego zbiornika musi być ponad poziomem w sumpie. A najlepiej jak dno najniższego zbiornika jest ponad wierzchem sumpa. Ostatecznie może to być ten sam poziom wody i dasz sobie radę bez pomp. Inaczej to rzeźba w g...

Awatar użytkownika
Haki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 395
Rejestracja: 25 sie 2005, 18:25
Imie i Nazwisko: Radek Rożniata
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kobielice
Lokalizacja: Kobielice
Kontaktowanie:

Post autor: Haki » 16 wrz 2008, 20:20

Nie ma szans aby woda z B do C spłynęła, jak zastosujesz zawory zwrotne, pompy itp jak coś siądzie do masz akwa na pomieszczeniu.
Jak nie możesz zrobić wysokiego sumpa to zrób go szerokiego.

U mnie tak to smiga :D
Załączniki
DSC02985.JPG
DSC02985.JPG (41.1 KiB) Przejrzano 6085 razy
DSC02986.JPG
DSC02986.JPG (36.96 KiB) Przejrzano 6085 razy
DSC02987.JPG
DSC02987.JPG (43.99 KiB) Przejrzano 6085 razy

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 16 wrz 2008, 20:34

Haki pisze:...
Jak nie możesz zrobić wysokiego sumpa to zrób go szerokiego.
I właśnie niedawno na to wpadłem.
Nie wiem dlaczego, ale ubzdurała mi się plastikowa beczka do tego celu, no ale efekt jak na szkicu, niedawno pomyślałem, że beczka przecież wcale nie musi stać, tylko może leżeć (po uszczelnieniu wieka i wycięciu otworu w boku), a teraz myślę nad jakimś innym baniakiem, tyle że właśnie w poziomie.
Dziękuję wszystkim za porady

Awatar użytkownika
Haki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 395
Rejestracja: 25 sie 2005, 18:25
Imie i Nazwisko: Radek Rożniata
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kobielice
Lokalizacja: Kobielice
Kontaktowanie:

Post autor: Haki » 16 wrz 2008, 20:37

Ja ide w tym kierunku :D BIOklar 15
http://www.aquanurt.com.pl/index.php?k= ... &d=3&d1=45

Tego sumpa z fotek moge odstapić razem z wkładem i pompą.

Jeszcze jedno zrób otwory w dnie łatwiej spuszczać wodę. Cała azja tak ma.

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 15 sty 2009, 15:10

Pociągnę jeszcze troche ten temat:
Haki pisze: Jeszcze jedno zrób otwory w dnie łatwiej spuszczać wodę. Cała azja tak ma.
Myślisz o akwariach na regale (regałach), czy o samym sumpie?

W tych bioklarach widzę zawory pod każdą komorą i trójkątny kształt u dołu - czy to znaczy, że służą one jedynie do czyszczenia filtra bez konieczności odłączania go i wyjmowania wkładów filtracyjnych?
Zastanawiam się też nad przepływem w nich; jest pionowy?

Mam jeszcze jedno pytanie do Hakiego:
Regały na zdjęciach wyglądają mi na jakiś system. Jaka jest ich wytrzymałość (max obciążenie) i stabilność? Sprawdziły się, czy raczej zrobiłbyś to teraz inaczej?

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości