Instalacja CO2 - jak to się robi?

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Instalacja CO2 - jak to się robi?

Post autor: arkadiusz » 10 lut 2005, 14:02

Jestem wdzięczny Myslawo. Zapoczątkował to, co mi chodziło po głowie od dłuższego czasu. Ja mam prośbę taką, czy ktoś mógłby pokazać na schemacie wraz z opisem taką właśnie instalację jak w temacie, dobrze byłoby również w dwóch wariantach – z ph komputerem i bez niego, trochę jednak się różnią. Ważnymi informacjami były by też propozycje poszczególnych elementów, w sprzedaży są różnych firm, różnej „jakości”, konstrukcji np. zawory precyzyjne , elektromagnetyczne, czy dozowniki, jak to później rozpuszczać itp, itd.
Dzięki dobremu człowiekowi niedługo będę podchodził do tej konstrukcji i w sumie nie wiem, od czego zacząć i co kompletować. Ważne też są ceny tych części, czy warto dać tyle a tyle?
Osobiście będę wdzięczny za takie informacje, a i jak sądzę, wielu się to przyda.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Instalacja Co2 a la Coocoloco

Post autor: cocoloco » 10 lut 2005, 19:13

Butla CO2 pojemność 3 kg
Reduktor podwójny ( jeden zegar pokazuje ile w butli a drugi ile na wyjściu )
Zaworek precyzyjny - 8mm (średnica wężyka który wchodzi z wyjścia reduktora do zaworka - łatwy montaż - wcisk )
Zawór elektromagnetyczny - aquamedic
węzyk długość około 2 m
dyfuzor aquamedic połączony z pompą - nazwa handlowa reaktor M
kontroler aquamedic z elektrodą aquamedic .

Teraz jak wyglądają ceny

Butla to koszt 80 zł zakup allegro
Reduktor 70 zł - zakup w praktikerze
zaworek precyzyjny - 42 zł - allegro
zawór elektromagnetyczny - zakup aquamedic 173 zł
wężyk - zakup w sklepie art budowlane 80 groszy metr
dyfuzor "reaktor M "- zakup wysyłkowo aquamedic - 153 zł
kontroler lub pH komputer (tak pisze na obudowie ) , zakup w aquamedic cena z elektrodą 1123 zł
koszt napełnienia butli - 8 zł
okres wytrzymałości butli w akwarium a 550 litrów - 3-4 miesiące
akwarium roślinne utrzymywane około 40 mg/litr CO2


Nie zamieszczam fotek bo wszystkie te elementy mojego zestawu CO2 można bez trudu znaleź na stronach www - np .http://www.aqua-medic.de/index0.html lub www.allegro.pl
niestety adresu sklepu budowlanego nie posiadam ;)

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Post autor: arkadiusz » 10 lut 2005, 22:48

Serdeczne dzięki Alku, w sumie nie chodziło mi o podanie aż z taką dokładnością cen każdego produktu a raczej porównanie różnych produktów istotnych w zestawie, ale skoro tak się potrudziłeś to tym bardziej chwała tobie za rzetelność, jak zwykle!!! Przeraził mnie tylko ten ph komputer, ostatnio pojawił się Lajon(nie wiem czy dobrze piszę), czy polecacie i czy ty Alku możesz powiedzieć – tak można tym zastąpić ten drogi(?) aquamedic tańszym Lajonem, czy lepiej zbieraj chłopie może zajmie ci to dwa lata ale pojedziesz mercedesem.
Jeszcze raz dzięki za to, że Ci się chciało tym zajmować.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 10 lut 2005, 23:13

Nie mam złego zdania o Lajonie bo miałem kiedyś też ten kontroler i chyba 1 kwietnia zeszłego roku wystawiłem go na sprzedaż w walucie brazylijskiej - zastanawiało mnie kto pofatyguje sie sprawdzić ile jest warty real . Wracając do Lajona - niewątpliwie to dobrej klasy kontroler z wszystkimi funkcjami a następca Lajon 112 nie ma nic mniej niż aquamedic - Najsłabszym punktem lajona jest elektroda , ja trafiłem na nieszczelną i z uwagi na moje podejście do majsterkowania ( żona mówi co masz zepsuć dzisiaj odłóż do jutra a może nie będzie potrzeby naprawiać lub mniej czasu zajmnie Ci kupno nowego ) odłożyłem go do archiwum . W dniu dzisiejszym pewnie Lajon pracuje jak powinien bo kropla silikonu podobno załatwiła sprawę .

Kiedy miałbym liczyć złotówkę do złotwki to :
kupił bym butlę około 80 zł a 1,5 kg
reduktor za 72 zł - reklamowany na allegro http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41976923
do tego zaworek precyzyjny z allegro
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41282785
zawór elektromagnetyczny od instalacji gazowej a 65 zł plus 15 przewinięcie cewki na 220 V do tego Lajon 112
pozostaje sprawa dyfuzora , tu mamy w zależności od wielkosci akwarium różne możliwości ale pewnie mając mniejsze przetestowałbym :
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41623546

licząc wszystko pewnie udałoby się zamknąć w kwocie około 700-800 zł

Ze swojej strony uważam że próba zrobienia instalacji bez kontrolera to podobna zabawa jak klepanie na niewypale kosy . Lepiej więc spróbowac sił w stosowaniu bimbrowni w/g receptury podanej kiedyś na forum 1410 ale dodałbym tez parę rodzynek aby utylizacja odpadów przebiegała w radosnej atmosferze .

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 10 lut 2005, 23:20

Mam prawie to samo co cocoloco a zatem
Butla CO2 - 1.5 kg
Reduktor podwójny z dołożonym zaworkiem precyzyjnym
W sumie to jest komplet za rozsądną cenę z plexidasu - 260 zł(jednak zaworek precyzyjny to lipa mimo że jeden z droższych - u mnie rozleciał sie pierwszego dnia :D )
Elektrozawór firmy X
Ph-metr AM
Elektroda elmetron (w sumie też kiepska, aktualnie szukam czegoś lepszego)
Całość z allegro za 550zł :D używane dokładnie rok
Dyfuzor AM -144zł - ja jestem z niego słabo zadowolony, według mnie działa nie tak jak powinien tzn. wcale nie ma ruchu bąbelków po "ślimaku" mimo że już kombinowałem z przepływem wody na 100 różnych sposobów,
Licznik bąbelków ze strzykawki - 0zł czyli DIY

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 10 lut 2005, 23:35

Jakoś udaje mi się bez pH-komputera, elektrozaworu...
A jak?
- Butla CO2 pojemność 15 kg (na rys. nr 1 - główny zawór butli)
- Reduktor podwójny (nr 2.): - jeden zegar pokazuje ile w butli (nr 4.) - a drugi ile na wyjściu (nr 3)
- Zaworek precyzyjny (nr 5. - a właściwie pod tym "5" jest wyjście z zaworka na wcisk wężyka do dyfuzora)

Tak to wygląda u mnie - wolałbym pH-kompa, ale.... :roll:
Na wężyku do dyfuzora - jak kiedyś polecił mi Alek - zacisk taki z kroplówek, przeciwko rozszczelnieniu się butli i zrobieniu mineralnej z Amazonii....
Za dyfuzor - na razie - robi zwykła kostka napowietrzająca.....
I tak na razie misi zostać...
Powodzenia
Załączniki
co2.jpg
co2.jpg (10.71 KiB) Przejrzano 8077 razy

easy_discus
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2004, 23:18
Lokalizacja: Ozorków
Kontaktowanie:

Post autor: easy_discus » 11 lut 2005, 00:29

Więc może i ja coś powiem bo właśnie jestem na etapie składania całego zestawu CO2. Butle 1,5kg z reduktorem można kupić juz za 160zł http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40611285 Przy tym reduktorze nie ma żadnego problemu, aby ustawić przepływ jednego bąbla na 3 min. dane w 100% prawdziwe bo tak się składa, że to akurat mój kolega sprzedaje te zestawy.

Komputer (na wypasie :wink:) można już miec za 400zł -oczywiście własnej roboty. Mój będzie miał następujące funkcje:
-sterowanie 4 urządzeniami pod 220V
-sterowanie wentylatorami w pokrywie 12V
-pomiar ph wody z dokładnością do 0,1 stopnia
-automatyczna kalibracja sondy ph
-sterowanie Co2 i zaworkiem 12V z instalcji LPG

I wielkie THX dla Cocoloco za pełną krytyke, gdy chciałem stosować sam zestaw do CO2 bez komputera :wink:

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 11 lut 2005, 13:37

już się obawiam że nie masz szans !!
dlaczego ??
bo jesteś za leniwy aby samemu coś poszukać a to łatwiejsze niż zrobienie
ale co mi zależy - link www.google.pl i jako słowo kluczowe wpisz lajon ;)
jeżeli jednak to zadanie ponad Twoje siły to spróbuj tu http://www.tomaszek.opus.chelm.pl/index.htm

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Post autor: arkadiusz » 11 lut 2005, 16:45

Oj nie kłóćcie się panowie, ale za te sprzeczki też wielkie dzięki a przede wszystkim za rzeczowe opisy. Oczywiście przeglądałem te oferty, na allegro, u Tomaszka, nawet kilka sklepów wysyłkowych przerobiłem, lubię mieć "ogląd sytuacji". A chodzi mi właśnie o takie opinie jak co u kogo funkcjonuje.
No i oczywiście nie mam zamiaru klepać kosy na niewypale, z jednej strony nie musze jeździć mercedesem wystarczy mi fiat palio , ale z drugiej strony mama powtarzała mi ciągle że "jesteś za biedny aby kupować byle co(robić byle jak)".
Więc wszystko chcę przemyśleć i poznać opinie ludzi, którzy przerobili temat
Dzięki i pozdrawiam

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 11 lut 2005, 17:40

U mnie chyba instalacja bardzo podobna ...

Butla 11,4 kg

I tu ciekawostka. Zadzwoniłem do firmy napełniającej gaśnice. Odebrał przypadkowo prezes. Zapytałem o możliwość zakupu butli, która jest mi potrzebna do akwarium. I okazało się, że żona tego jegomościa właśnie chce w domu założyć akwarium. Zostałem obsłużony ze wszystkimi honorami, poza kolejnością i prawie za darmo :lol: Musiałem za to dokładnie wytłumaczyć po co mi CO2 w wodzie. Akwarystyka to jednak piękna pasja :wink:

Reduktor podwójny: jeden zegar pokazuje ile jest w butli a drugi ... jest do niczego nie potrzebny :wink:

Zaworek precyzyjny

Rurka ciśnieniowa kupiona w sklepie motoryzacyjnym ( nie wiem jak to się fachowo nazywa)

Elektrozawór samochodowy + zasilacz ( elektrozawór zamkniety w przypadku braku napięcia )

Przyklejony przyssawką do szyby licznik bąbelków z kroplówki.

Zwykły węzyk akwarystyczny.

Jako dyfuzor robił i mnie wewnętrzny Aquel ( CO2 podpięte zamiast napowietrzania). Teraz go już nie ma więc trochę kombinuję. Próbowałem podawać CO2 na wlot kubła ale się zapowietrzał. Obecnie podane jest na wylot - zobaczymy co z tego wyniknie.

Całością steruje Lajon ( oczywiście z elektrodą )

Pozdrawiam

Mislavo

SKIROB
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 22 gru 2004, 08:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SKIROB » 11 lut 2005, 17:58

Czesc
Lajon 112 na Allegro wystawiony przez producenta kosztuje wlasnie ponizej 300 zl. Moze czyta nasze forum? (bez elektrody)
koszt elektrody niewiem ile ? i jest zestaw.
http://www.allegro.pl/search.php?string ... cription=1
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
grzegorz
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 13 gru 2004, 20:53
Imie i Nazwisko: Grzegorz Gębski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radom
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Post autor: grzegorz » 11 lut 2005, 19:39

Elektroda do Lajona 111 kosztuje( ja tyle płaciłem) 60 zł myśle że jest taka sama jak do 112

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 12 lut 2005, 15:32

Szanowne forumowiczki, Szanowni forumowicze.. pozwolilem sobie tutaj usunac pare postow "nie na temat", jak z cala pewnoscia zaowazyliscie, watek ten jest poswiecony wymianie wlasnych doswiadczen a nie opisow rzeczy typu "co bedzie gdy" lub " slyszalem, ze..... " itp a takze zakladaniu sie o ... .
Osoby chcace na te tematy nadal rozmawiac prosze o otworzenie ew. innego watku lub do pisania na priv.
Mam nadzieje, ze swoja decyzja nikogo nie urazilem.
Wszystkie osoby posiadajace i stosujace CO2 w chodowli i pielegnacji ryb serdecznie zapraszan do dalszej dyskusji i wymiany doswiadczen.
ADMIN

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 12 lut 2005, 16:00

Jeżeli można to chciałbym przy okazji tematu CO2 zapytać o dyfuzor.

Jak już pisałem w poprzednim poście ( co za słowo :oops: ) używałem do rozpuszczania CO2 wewnętrznego filtra. Metoda była efektywna i ekonomiczna. Jednak zrezygnowałem z tego filtra na rzecz drugiego zewnętrznego kobełka. I tu zaczęły się schody z podawaniem CO2.

Najpierw próbowałem podawać dwutlenek na WLOT kubłe jednak niestety ten zapowietrzał się.

Teraz podaję na WYLOT: cieńka rurka wstawiona głęboko w wąż odpływowy. Działa ale są bardzo duże straty CO2. Po prostu duża część nie zdąża się rozpuścić.

I tu prośba o pomoc i pomysł na inny sposób.

Dodam tylko, że kosta i dzwon raczej odpadają przy 240 litrach. Niebardzo też chciałbym instalować wewnątrz "sklepowy" dyfuzor CO2. Staram się usunąć z akwarium wszystkie instalacje, które da sie usunąć więc zamontowanie reaktora byłoby niejako krokiem wstecz. Już i tak niestety moje akwarium wygląda jak laboratorium a tego właśnie chcę uniknąć. Dodam tylko, że mam wewnętrzne tło strukturalne i co się da wpycham własnie za to tło ( wyloty filtrów, elektrody, grzałki itp). Może właśnie coś niedużego a skutecznego do rozpuszczania CO2 co mógłbym również umieścić za tłem ?

Każdy pomysł będzie mile widziany.
Pozdrawiam

Mislavo

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 12 lut 2005, 16:35

Wojciechu! Pewno byłeś i widziałeś w Serwisie Roślin Wodnych i Akwariowych - Rozpuszczanie dwutlenku węgla - parę propozycji do wykonania własnym sump(t)em :)..
Ja byłem i widziałem... ciekawe....

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości