DIY akwarium

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 22 paź 2006, 17:41

Żeby nie było, że nic się nie dzieje... Fotka tragiczna po zmniejszeniu, nie widać 3D. U góry widać opuszczany i ratujący życie kocyk :)
W prawym dolnym rogu, tuż przed pionową rurką wciągnąłem przez dno grzałkę (jest schowana w niebieskiej szmatce). Dziura oczywiście żywicowana.
Prawdopodobnie jutro zamówię szybkę.
Załączniki
PIC00005a.JPG
:-/
PIC00005a.JPG (50.19 KiB) Przejrzano 6372 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 28 paź 2006, 20:09

Pierwsze elementy szklane... i ostatnie... (oświetlenie zaliczam do elementów elektrycznych :) )
Boczki kamienne tuż przy szybie pojawią się po wyschnięciu dotychczasowych prac. Inaczej nie wstawiłbym szyby.
Wyszła mała nieścisłość w wymiarowaniu, otóż umknęły gdzieś 4 milimetry na szerokości szafki (góra szafki jest szersza od dołu szafki) i w związku z tym szyba jest lekko trapezowa i w podstawie ma 99,8mm a przy górnej szlifowanej krawędzi 100,2mm. Dla szklarza nie stanowiło to problemu.
Szybka zachodzi na kątowniki około 3 do 4mm, kątowniki mają ciut ponad 5mm przestrzeni, więc wymagany 1mm na silikon jest zachowany z każdej strony (i od bocznej ścianki i od kątownika "przeciwwyparciowego").
Wstawianie jest banalne:
1. Dokładne zwymiarowanie i wyklejenie szyby (oprócz miejsc przyklejenia) taśmą malarską.
2. Odtłuszczenie klejonych powierzchni fioletowym spirytusem niespożywczym.
3. Wstawienie i podparcie oklejonej szyby do środka akwa (kilka centymetrów wgłąb).
4. Wstawienie dystansowych kijków drewnianych od szaszłyków (takie około 1,5mm średnicy) na dno i na ścianki i lekkie ich przymocowanie silikonem.
5. Z pośpiechem (aby nie stracić najważniejszej pierwszej warstwy wiążącej silikonu zanim się zacznie wiązać) wyciśnięcie w narożniki kątownika silikonu i cofnięcie szyby, odpowiednie jej ustalenie i dociśnięcie w kątowniku.
6. Usunięcie nadmiaru silikonu, wyrównanie brzegów spoiny i zdjęcie taśmy malarskiej, ponowne wyrównanie brzegów (właściwie to usunięcie ciągnących się glutów za taśmą malarską)
7. Teraz zgodnie z wszelkimi zasadami gry schnięcie silikonu (2mm na dobę). Głębokość do wyschnięcia to łącznie około 15mm, więc schnąc obustronnie wyschnie w około 3 dni i 4 noce + 3 dni i noce leniwego zapasu dla mnie :) więc za tydzień zerknę co dalej...
8. To już za tydzień - usunięcie patyczków szaszłykowych i wtłoczenie strzykawką w powstałe dziurki silikonu.
Przydatne narzędzia:
- karta kredytowa, płatnicza (usuwanie nadmiaru silikonu i robienie pięknego i równiuśkiego brzegu spoiny jej zaokrąglonym rożkiem oraz płacenie za inne materiały :) ) - koszt zależny od banku
- silne bary do przyniesienia, trzymania i układania 0,6m kwadratowego wyślizgującej się szyby 10mm grubości - 90zł w zawieszeniu (lub wielokrotność :) )
- denaturat (na odwagę :) ) - 4,13zł <-- tu nie wiem czemu pamiętam co do grosza :)
- taśma malarska, brać szeroką - 6 zł za 25 metrów
- silikon w tubie - 13 zł
- kijki do szaszłyka - za free po ognisku...
Fakultet szklarza zaliczony... szklarza akwarysty jak nie będzie ciekło...
Załączniki
szyba.JPG
Pudełko na buty ze szklaną pokrywą wglądową.
szyba.JPG (46.55 KiB) Przejrzano 6329 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 25 lis 2006, 22:28

Jeszcze ze szmatami w środku, ale zewnętrznie to już koniec, gdyby nie strajkujący listonosze, to może już woda by pływała... Czyli po cmoknięciu z pudełka na buty może powstać 250 litrowa księżniczka :)
Załączniki
056 zewnetrznie z panelem poziom1.JPG
zbliżonko
056 zewnetrznie z panelem poziom1.JPG (38.25 KiB) Przejrzano 6278 razy
057 zewnetrznie z panelem pion1.JPG
kompozycja
057 zewnetrznie z panelem pion1.JPG (32.38 KiB) Przejrzano 6278 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 lis 2006, 19:02

Trochę mi się nie podobała pokrywa i przerobiłem... Jak się teraz podoba? Delikatnie muszę podkleić jedną lewą stronę, bo prześwituje...
Załączniki
059 pokrywa z listew pion1.JPG
059 pokrywa z listew pion1.JPG (32.33 KiB) Przejrzano 6242 razy
058 pokrywa z listew poziom1.JPG
058 pokrywa z listew poziom1.JPG (34.62 KiB) Przejrzano 6242 razy

tomelek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: tomelek » 28 lis 2006, 18:59

Na razie bajer! Oby nie ciekło.

Tomek

michal.f
członek PKMD
Posty: 73
Rejestracja: 09 lut 2005, 13:47
Imie i Nazwisko: Michał Fleta
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: michal.f » 28 lis 2006, 20:07

Słowa uznania za pomysł i pracowitość.Oby tak dalej.Gratulacje.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 27 gru 2006, 22:15

Zrobione jakiś czas temu i sam nie wiem, czemu się nie chwalę... Zagięta rurka po lewej to wlot z akwa, prosta rurka po prawej to wylot na filtr. po wlocie z akwa woda wpada na standardowy filtr do wody ( nie ma tam wkładu ale będzie) po czym leci do pompy CO i z niej rozchodzi się na dwie drogi, jedna na główny filtr, a druga jako bypass (koreks fotograficzny wypełniony bioballami). Po prostu pompa ma cholerną moc, dużo zbyt dużą na moje akwa, a ja nie chcę jej dławić i wolę, żeby pompowała w kółko to samo niż była zdławiona.
Załączniki
061 filtracja level1.JPG
Z lewej wlot z akwa z prawej wylot na filtr
061 filtracja level1.JPG (28.88 KiB) Przejrzano 6116 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 27 gru 2006, 22:25

Tu to samo, tylko z innej strony... Jeśli ktoś nie domyśla się przebiegu wody, to mogę dorysować strzałeczki. Jak naładuję bateryjki, to wstawię foto szafki z całym zamontowanym już na stałe systemem filtracji. Na tej focie znakomicie widać wlot z akwa (max po prawej), z niego idzie na przezroczysty baniak, z przezroczystego baniaka na pompę CO, z pompy na 2 drogi, jedna na czarny filtr z koreksu (bypass), a druga na właściwy filtr z pojemnika po eheimie 2217.
Załączniki
062 filtracja level1.JPG
Other side.
062 filtracja level1.JPG (28.3 KiB) Przejrzano 6109 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 27 gru 2006, 22:33

Oczywiście całość dopełniają zawory, śrubunki i inne konieczne rzeczy, aby bez problemów wypiąć jakiś filtr lub pompę bez rozlewania wody, wyczyścić go (ją) i złożyć installkę na powrót w całość.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 27 gru 2006, 22:39

Dobre... ale mam jedno ale... ;-) (nie był bym sobą) Aż boję się pomyśleć co będzie jak zainstalujesz to całe cudo pod zbiornikiem i będziesz musiał np. wymienić wkład sznurkowy w filtrze 10" . Nie jestem pewny na 100% z tego co widać, ale wydaje mi się, że wszystko jest zrobione za bardzo "na sztywno" i wyjęcie jakiejś części zmusza do wyjmowania całości z szafki a dopiero później tej potrzebnej.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 27 gru 2006, 23:05

Hypno, pisałeś pewnie w tym samym czasie, co ja, wymiana wkładów w jakimkolwiek filtrze nie uroni więcej niż kliku kropelek. Nieszczęśliwie fotki nie pokażą tego, co trzeba, ale nieźle się namęczyłem (psychicznie) ze "zbryłowaniem" i jednocześnie dostępnością zaworów i filtrów. Jest tu podwójno-potrójny system zaworów, jeden zamyka obieg w akwa, drugi w każdym pojedynczym filtrze (pompie), a trzeci pomiędzy głównymi elementami, więc zamykam to, co chcę, kiedy i jak chcę. Wyleci tylko tyle, co nagromadzi się w śrubunku pomiędzy zaworami. Akurat filtr 10" zabieram zamknięty zaworami z fragmentem instalacji (widać na fotce zawory od niego) do wanny, a woda zostanie w rurkach poniżej filtra i dzięki grawitacji nie skoczy powyżej poziomu spod poprzednich zaworów... Tak naprawdę, to na tych fotkach nie widać chyba połowy installki...
Cholerstwo było "ciężkie myślowo" do złożenia ze względu na konieczność podziału instalacji wewnątrz mniej więcej metrowej szafki na około 30 centymetrowe przegrody o wysokości około 40cm. Schemat poziomy jest banalny... pomieszczenie tego to inna sprawa. Sam kubełek od eheima ledwo mi wlazł na wysokość...
Załączniki
schemat.JPG
jakie to proste...
schemat.JPG (6.87 KiB) Przejrzano 6092 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 27 gru 2006, 23:36

A co ja będę dużo gadał... bateryjki wystarczyły na jeden błysk lampy... Filtracja pełną gębą w pełnej okazałości podszafkowej.
(P.S. wybielona zawartość 4 tajemniczych przegródek z szafki ze względu na dobro prowadzącego budowę i na znikomą wartość akwarystyczną została wybielona, utajniona, oznaczona klauzulą Top Secret i złożona w IPN na 100 najbliższych lat :) )
Nie do końca zabielona środkowa przegroda w części górnej odsłania kulisy przeprowadzenia wody z przegrody lewej do prawej, donosi tajemniczy informator...
Tuż nad filtrem głównym z pojemnika po eheimie (prawa część szafki) znalazło się również miejsce na przyśrubowany rozgałęźnik standardowego napięcia 230V. Za kubłem można również zauważyć przekątnie zamontowany statecznik VS do oświetlenia T5 oraz luźno zwisający czarny przewód od grzałki i ukrytą na czarną godzinę puszkę z pokarmem.
Wniosek: BRAK JAKICHKOLWIEK WIDOCZNYCH ELEMENTóW W AKWARIUM ZDRADZAJąCYCH OBECNOść ELEMENTóW GRZEWCZYCH, FILTRACYJNYCH, NAPOWIETRZAJąCYCH, OśWIETLENIOWYCH I INNYCH CYWILIZACYJNYCH PSUJąCYCH NASTRóJ PODOPIECZNYCH.
Załączniki
PIC00003a.JPG
almost Top Secret...
PIC00003a.JPG (29.61 KiB) Przejrzano 6084 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 29 gru 2006, 09:29

THE END!
Kolejne fotki będą już w galerii, a zalewam się dopiero za miesiąc ze względu na ferie i wyjazd.

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 29 gru 2006, 09:36

Dobra robota.Fajnie opisana sprawa.No i gratulacje za wymajsterkowanie całości!!!

Czekam na fotki w galerii.

Pozdrawiam

ireksz
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 30 paź 2006, 03:28
Lokalizacja: new york
Kontaktowanie:

Post autor: ireksz » 05 sty 2007, 23:56

Witam a gdzie te obiecane zdjecia.Oczywiscie z rybami,a moze moczyles swiateczne karpie .

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości