Pojemność komór w sumpie i jego całkowita objetość

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

wasal
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2006, 03:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Pojemność komór w sumpie i jego całkowita objetość

Post autor: wasal » 08 mar 2006, 16:24

Witam
Szykuje sie do budowy sumpa. Chciałbym sie dowiedziec czy jest jakas zasada przy doborze jego obejetości i przy dzieleniu go przegrodami. Jakiej pojemności powinny być komory i jak powinien dobywac sie przepływ w nim pionowo czy też może poziomo. Akwarium nie ejst wilkie ma zaledwie 240 L ale chce w nim zrobic stał podmiane wody.
A druga sprawa jest jak dobrac wymiary komina czy na tez może jest jaks reguła jego objetość itd.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 08 mar 2006, 23:10

Wszystko zależy od tego jaki będzie przepływ , media filtracyjne , ilość miejsca na sump , częstotliwość późniejszej obsługi , obsady , roślin , podłoża itd..

Ja osobiście jestem zwolennikiem "nadfiltracji" , i sumpów o przepływie pionowym , co prawda badania mówią , że 1m2 powierzchni medium pod złoże bakteryjne wystarczy do utlenienia 0,5g amoniaku dziennie , a to jest średnio ilość wydzielana dziennie przez 1kg ciała ryby , to jednak w środowisku kwaśnym nitryfikatory są mniej wydajne , i tylko w teorii zasiedlają równomiernie całe złoże.

Trudno mi podać jakieś dokładne wymiary komór czy szczelin , w zasadzie każdy robi to na "oko" .

Do praktycznie stałych elementów należą :
- większa komora ostatnia ( musi pomieścić pompę , o ile zastosowana jest zatapialna , często grzałkę , czujniki , mierniki i tym podobne zabawki o ile są stosowane ) .
- przegrody o malejącej wysokości w kierunku ostatniej komory
- przegrody pod którymi przepływa woda nie mogą sięgać górnej krawędzi sumpa - najczęściej 2-3 cm poniżej , jest to zabezpieczenie przed przelaniem w wypadku zamulenia medium filtracyjnego.

Ja nie spotkałem się z jakimś uniwersalnym wzorem na wielkość i parametry sumpów .
W swoich zbiornikach korzystałem i z b.dużych - powyżej 50% objętości zbiornika , do b.małych - takich szklanych zbiorniczków ca 2-3 ltr wiszących z boków akwa 200 litrowych .
Wszystko zależy od wielu różnych parametrów i oczekiwań .

Ogólnie komory powinny być na tyle duże aby można było swobodnie manewrować dłonią przy wymianie , czy czyszczeniu medium , a szczeliny na tyle duże ,aby minimalne zamulenie substratu nie powodowało znacznego spadku przepływu.

Na Rifie jest kalkulator którym można wyliczyć średnicę przepustu i długość grzebienia w zależności od założonego przepływu wody ( przepływ podajemy w galonach :D )

http://reefcentral.com/calc/drain.php

Musisz jeszcze pamiętać o tym , że producenci podają wydajności pomp dla wysokości - 0 cm , a na podanej maxymalnej wysokości tłoczenia wydajność równa się praktycznie 0 ltr .

wasal
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2006, 03:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: wasal » 09 mar 2006, 00:45

Marku bardzo ci dziekuje za te podstawowe wskazówki czym kirowac sie przy budowie sumpa.Napewno duzo mi one pomogły i rozjasniły umysł.
Nie jest to tez tak ze wogóle o tym nie myslałem.Mi najbardziej pasowałby sump o gabarytach 100x30x40(dług. x szer. x wys.) i w tym chciałbym sie zmiescic ;chciałbym abys jeszcze orintacyjnie podpowiedził mi jakie dac szczeli znaczy w jakich granicah to sie wach np. 5-7 cm wiem że to zalęzy od medium filtracyjnego ale czy te szcelina np. maja także sie zmniejszac wraz z postepem komór??Liczełem że objetosciowo abym nie musał robic dodatkowej rewizji itd bo zbiornik i tak jest mały to sump powinien zapełnic sie na poziomie 30 cm woda czy to rozsadny poziom twoim zdaniem??Dodatkowe 10 centymetró zostawiłem na wszeliki wypadek i chciałbym koniecnzie zrobić złoże zraszane w pierszej komorze sumpa przez wydłużenie jej troszke w góre i aby szlo do samego dna ze wzgledu na stosunkowo mały komin!!
oczywiście podstawowym celem jest ograniczenie toksyn NO3 i myslałem nad przepływem 500 l/h
Co o tym myslisz??A moze wiesz jak dobrac parametry przepływu??Aby był jak najbardziej optymalne.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 09 mar 2006, 21:13

Szczeliny oczywiście nie powinny się zmniejszać , a raczej przeciwnie . Ja jednak w swoich sumpach mam szczeliny równe , również górne krawędzie mam równe , - zastosowałem dość szerokie szczeliny i z przepływem nie ma problemu .
W sumpie powinno się zostawiać margines pojemności , to znaczy powinna się w nim zmieścić woda która spłynie ze zbiornika po zatrzymaniu pompy /np.awaria zasilania/, ewentualnie można jeszcze dodać do tego część pojemności ostatniej komory / przy zdławieniu przepływu przez komory pompa może wybrać ostatnią niemal do dna , choć tutaj właśnie powinny zadziałać przelewy, czyli przegrody zakończone poniżej krawędzi.

Moje obecne sumpy mają 120x40x60 /dł x szer x wys/ , szczeliny 7cm /góra i dół a górne zakończenia przegród są 4 cm poniżej krawędzi sumpa .
współpracują z pompami OR6500 podającymi na wysokość 2m . Przy wkładach typu gąbka , ceramika , keramzyt , różnica poziomów przy całkiem niezłym przepływie jest praktycznie niezauważalna / zestaw był uruchamiany testowo w celu dobrania pomp i ustawienia sond z czujnikami, i brak mi danych jak się będzie zachowywał po dłuższej eksploatacji i zanieczyszczeniu złoża / . Jednak z praktyki z innymi sumpami zakładam że różnica poziomów po rocznej eksploatacji nie powinna przekroczyć 2 cm .
Jeżeli chodzi o złoże zraszane to oczywiście bardzo dobry pomysł , zresztą wykorzystywany przez profesjonalne firmy klejące sumpy pod morszczaki , ja niestety nie mogłem przedłużyć pierwszej komory / zbyt wysoko stoją sumpy / i zrobiłem je osobno .
Zwróć tylko uwagę na to że i komin i przelew i złoże zraszane generują dźwięki "pluskającej wody" , więc np. w sypialni może być to męczące i wymagać dodatkowych zabiegów wygłuszających.
Jeszcze jedno sump może pomóc w wielu sprawach jednak z pewnością nie zlikwiduje NO3 , i złoże zraszane i sump właśnie produkują azotany , które mimo wszystko są mniej toksyczne od azotynów i amoniaku .
Chcąc pozbyć się nadmiaru azotanów to jeszcze denitryfikator , lub podmiany wody , chyba że ustawisz tak mały przepływ , że powstaną strefy beztlenowe o co w otwartym sumpie będzie ciężko .

Awatar użytkownika
Zb
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sty 2006, 21:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Zb » 09 mar 2006, 21:38

Złoże zraszane można również umieścić w kominie. Biobale, gąbka, wata perlonowa. Ogranicza to również szum przepływającej wody. W takiej sytuacji uważać należy oczywiście na drożność przepływu wody przez komin. Ja poza rurą odpływową (roboczą) do sumpa mam drugą. Sięga ponad normalny poziom wody w akwa a poniżej jego krawędzi. Taki przelew awaryjny. Nie wszyscy jednak to stosują. Wymiary komina przede wszystkim takie aby można było w nim manipulować dłoną (u mnie 15x15 cm, ale przy mniejszych akwariach na pewno można mniej.

Pozdrawiam

wasal
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2006, 03:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: wasal » 09 mar 2006, 22:39

Marku z tym ograniczeniem NO3 jak pisałem w pierwszem watku chodzi własnie o stała podmiane wody. Ale jeszcze raz wielkie dzieki za wyjasnienie pracy sumpa. Przegladajac forum trafiłem róniez na twoje wypowiedzi i swietne linki o sumpach które zamiesciłes w jednym z postów one duzo wyjasniaja szczególnie procesy biochemiczne w filtrze.
Jeszce jedny tylko pytanie zrobiłem już cały projekt suma obliczyłem pojemności tak aby w razie awari i zatkania rury idacej z komina nie miec powodzi, podziliłem go na 5 komór w tym trzy w mediami filtacyjnymi o szerokości 15 cm to daje jakieś 12l przy poziomie wody bliskim 30 cm.
Czy to dobry rezultak czy oze trzeba cos dodac lub ujac.
Chcuałbym jeszce wyjasnis sprawe ttylko tych przegród
napisałes że krwaedzie górne komór w odległości 4 cm a dolne krwaedzie sa na jednym poziomie a w wczesniejszym poscie napisałe sze krwaedzie dolne komór powinny sie troszke zmniejszać wraz z postepem przepływu. wiec jak jest w praktyce prosze wyjasnij mi to dokładniej

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 10 mar 2006, 00:13

Ponieważ w sumpie woda przepływa grawitacyjnie na zasadzie naczyń połączonych to dobrze jest zrobić przegrody przez które woda przelewa się górą coraz niższe , rekompensuje to częściowo coraz większe opory w kolejnych komorach. Idąc dalej tym "tropem" można też szczeliny na dole robić coraz większe / cały czas oczywiście patrzymy na sump z boku od wlotu do wylotu /.
W moim przypadku z uwagi na dużą powierzchnię szczelin / 7 x 40 cm / nie stosowałem obniżania górnych krawędzi i nie powiększałem szczelin , a 4 cm to odległość od krawędzi sumpa tych wyższych przegród pod którymi woda przepływa szczeliną.
wkleję na szybko zrobiony rysunek / nie jest to rysunek techniczny , - jednak myślę że ogólnie będzie wiadomo o co chodzi :-) /
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (22.61 KiB) Przejrzano 5670 razy

wasal
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2006, 03:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: wasal » 10 mar 2006, 01:33

Acha nie rozumiał tylkodlaczego u ciebie sie nic praktycznie nie zmniejsza. Dzieki za rady i wyjasnienia w poniedziałek ruszam z gotowym rysunkiem do szklarza !
jest tylko problem jak wywiercic dziory pod srubunki??Ponoc trzeba miec o tym troszke pojacia.
Zna ktoś może w Warszawie jakiegos fachowca w tej dziedzinie lub szklarza który sie tym zajmuje. Jeśli tak to prosze o namiary lub telefon

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość