PLENUM TOMa OD A DO Z

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 08 cze 2007, 01:03

W tym baniaku z plenum nie mam świderków.
Ale można mieć plenum i świderki lub inne kopiące stwory czy ryby.
Wystarczy dać więcej piachu jeśli masz wysokie akwarium.
Jakieś 5-6 cm nad plenum wsadzić warstwę siatki lub firanki.
Taką jednolitą warstwę zasypać kolejnymi 5 cm piachu i po kłopocie, wszystko co kopie dokopie się do tej warstwy, nie głębiej.
Plenum jest zabezpieczone wtedy.
Korzenie lotosów u mnie dorastają do plenum, w niczym to nie przeszkadza, bo piach do korzeni tak ściśle przylega, że tlenu tam raczej brak, mimo że korezenie są zaraz nad plenum, działa bez problemów.
W listopadzie będzie rok jego działania, to pogadamy, pokusze się wtedy o ocenę.
Jak dotąd z NO3 radzi sobie świetnie, jak mam NO3 na poziomie 5 to się cieszę, bo zazwyczaj jest niższe, czego lotosy nie lubią.
Ale liczyłem na działanie plenum równiez na PO4, a tego jak dotąd nie doświadczam w przekonujący sposób.
Co do NO2 to pewnie plenum jest też skuteczne, ale jakoś boję się wyłączyć 2 ex1200.
Może po wakacjach poeksperymentuję... tearz non stop wyjazdy i brak czasu dla dysków.

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 08 cze 2007, 11:17

nie bardzo jednak rozumiem do czego były użyte te pokrywki i nakrętki w których wyciąłeś otwory, jakie one w tym wszystkim spełniają funkcje?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 08 cze 2007, 17:35

Środek kratek, mimo że były podwójne kratki, uginał sie pod naporem piachu.
Co prawda test na uginanie robiłem z 3 razy większą wrastwą piachu niż to jest w baniaku, ale się kratki uginały.
Te nakrętki użyłem po to by się nie uginały kratki, by w całym plenum było około 3cm wolnej przestrzeni.

Awatar użytkownika
marcinw
zarząd pkmd
Posty: 721
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Imie i Nazwisko: Marcin Wilk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: marcinw » 20 cze 2007, 21:05

Ja się tylko obawiam tych kratek malarskich... znajomy produkuje wieeeelkie doniczki i barwi je jakimś świństwem... jak kiedys użyłem ich do odstawienia wody do podmiany to ryby sie prawie przekręciły. Zrobił dla mnie kilka przeźroczystych i teraz jest spoko. Jednak wyroby z różnorakich tworzyw barwionych a nie przeznaczone np do przechowywania żywności etc jakoś nie bardzo do mnie przemawiają w kwestii zastosowania ich w akwa.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 15 wrz 2007, 09:18

Tom mamy wrzesień. Jak tam plenum? Zaczynam myśleć o tym rozwiązaniu.

Wasser
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:12
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Wasser » 15 wrz 2007, 10:35

Chciałbym się dowiedzieć czy jest sens robienia plenum w gęsto zarośniętym zbiorniku.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 15 wrz 2007, 11:09

Plenum instaluje się przy zakładaniu akwarium, a później jak najbardziej możesz je gęsto obsadzić, nie wyobrażam sobie jak to zrobić w istniejącym, a w dodatku gęsto obsadzonym zbiorniku. Prześledź ten wątek od początku :)

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 15 wrz 2007, 11:18

Zamiast piasku (pyłu) kwarcowego chciałbym zastosować drobny żwirek o granulacji ~1mm, ziarenka malutkie jak ikra pielęgniczek.
Jak duży będzie to miało wpływ na plenum, jego czas dojrzewania i późniejszą stabilność.
Piasek jakoś nie bardzo mi się podoba i byłbym bardziej za takim drobnym żwirkiem.
Ale, jak będzie bardzo źle to będzie piasek :)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 15 wrz 2007, 13:07

rady3 pisze:Tom mamy wrzesień. Jak tam plenum? Zaczynam myśleć o tym rozwiązaniu.
No właśnie, moje plenum nie dotrwało roku :cry:
Przyczyna :idea:
Zakupiłem kolejne akwarium, tym razem 400l i musi ono stanąć w tym miejscu i na tej komodzie co stało akwarium z plenum.
Plenum właśnie rozebrałem, całe akwarium sprzedane, poza plenum, które ląduje w 400l.
Chyba sam fakt, że w nowym baniaku wstawiam znowu plenum jest wystarczającą rekomendacją, że warto.
Niestety nie podam tutaj jakiegoś fasynującego pomiaru NO3 w tym baniaku przed rozbiórką, bo pływały w 240 litrach z plenum i 2 ex 1200 2 dorosłe parki, więc z plenum czy bez azotany byłyby tam niskie.
To niewidoczny, bezobsługowy, bezawaryjny 'filtr' do walki z azotanami, niestety ma 1 wadę, na efekty trzeba cierpliwie czekać, kilka miesięcy.

Zapytaj mnie znowu we wrześniu, ale 2008 obecne plenum będzie miało dokładnie 12 miesięcy, zarybienie planuje większe, 3 może 4 dorosłe pary ... :roll:

Wasser
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:12
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Wasser » 15 wrz 2007, 18:15

Iwek_22 pisze:Plenum instaluje się przy zakładaniu akwarium, a później jak najbardziej możesz je gęsto obsadzić, nie wyobrażam sobie jak to zrobić w istniejącym, a w dodatku gęsto obsadzonym zbiorniku. Prześledź ten wątek od początku :)
Już jakiś czas temu go przeczytałem :P A co do akwarium to ono jeszcze nie istnieje :( Na razie zbieram informacje :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 16 wrz 2007, 22:17

tuptus pisze:Zamiast piasku (pyłu) kwarcowego chciałbym zastosować drobny żwirek o granulacji ~1mm, ziarenka malutkie jak ikra pielęgniczek.
Jak duży będzie to miało wpływ na plenum, jego czas dojrzewania i późniejszą stabilność.
Piasek jakoś nie bardzo mi się podoba i byłbym bardziej za takim drobnym żwirkiem.
Ale, jak będzie bardzo źle to będzie piasek :)
Piasek to też żwirek, żwirek to też piasek, to tylko kwestia granulacji.
Więc nie wiem co Ci się w piasku nie podoba, co w żwirku niby innego i ładniejszego jest?
Dla plenum im mniejsza granulacja, tym lepiej, dla dysków chyba też.
Żwirek o 1mm granulacji trochę DUŻY, ale też zadziała, tylko dać musisz tego więcej niż 12cm nad plenum, więc niewiele dla ryb zostanie.
Chyba poniżej 1mm granulacja będzie lepsza.

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 21 gru 2007, 11:40

Czy można zastosować w plenum materiał taki jak Nylon?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 21 gru 2007, 11:47

Nylon?
Raczej tak, byle był wystarczająco mocny by utrzymać napór paisku i wystarcząjaco małe dziurki miał, takie by piasek nie zasypał środka. Ewentualnie podwójnie mozesz dać.

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 21 gru 2007, 11:55

Nylon nylon, szukałem w szafie czegoś co mógłbym zastosować w plenum i znalazłem właśnie stare zasłony (no może nie aż tak stare) z nylonu i myślałem nad tym, by je wykorzystać do tego niecnego celu... Są dosyć grube i myślę, że jedna warstwa wystarczy..

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 21 gru 2007, 12:36

Poszukaj w sklepie ogrodniczym agrowłókniny, jest w miarę tania a przy tym wytrzymała i ma gęstą strukturę. Z tego co wiem kilku forumowiczów ją zastosowało i jest sprawdzona.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości