PLENUM TOMa OD A DO Z

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 07 kwie 2007, 20:15


J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 07 kwie 2007, 21:05

Nawet niekoniecznie podzwirowka, choc dla mnie jest to opcja No1. Mozna wydzielic maly fragment zbiornika na odpowiedni filtr wewnetrzny, mozna postawic komin ze zlozem zraszanym, mozna podzwirowke odpalic tylko na fragmencie dna... mozliwosci jest sporo, najbardziej ekstemalna to calkowita rezygnacja z jakiejkolwiek filtracji wymuszanej - wystarcza naturalne procesy zachodzace w podlozu +odpowiednio dobrane i "funkcjonujace" rosliny. W zbiornikach 500l lub wiekszych jest to znacznie latwiejsze do wykonania niz w "malenstwach".
Btw w dziale "Literatura" dalem odnosnik do ksiazki Diany Walstad- amerykanskiej biochemiczki i przy okazji akwarystki, ktora w niektorych swoich akwariach nie stosuje ZUPELNIE ZADNYCH filtrow, nie odmula ich a wode podmienia raz na 3 miesiace ;) . Poczytaj, przemysl...i zrob jak uwazasz.
J-23

Awatar użytkownika
amen999
junior
junior
Posty: 60
Rejestracja: 15 mar 2007, 20:58
Imie i Nazwisko: Bartek Dutkiewicz
Lokalizacja: Leszno

Post autor: amen999 » 18 maja 2007, 18:39

Czy do obłożenia kratek malerskich do plenum można użyć agrowłókniny? Jaką granulację powinien mieć piach? Może być 0.2-0.5 mm?(taki akurat mam)

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 18 maja 2007, 19:14

W naszym akwa plenum jest zrobione z podżwirówki obszytej właśnie agrowłókniną i działa ok. Piasek może być moim zdaniem

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 18 maja 2007, 19:18

Ja również użyłem agrowłókniny i piasek o podobnej granulacji. Co prawda moje plenum jeszcze nie zastartowało, jest zbyt młode (kilka tygodni)

Awatar użytkownika
amen999
junior
junior
Posty: 60
Rejestracja: 15 mar 2007, 20:58
Imie i Nazwisko: Bartek Dutkiewicz
Lokalizacja: Leszno

Post autor: amen999 » 18 maja 2007, 19:29

A jakie media w filtrach zastosować? Mam zewnetrzny kubełek 800 l/h i wewnetrzny 700 l/h. Oba mechaniczne czy jeden bio?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 18 maja 2007, 22:46

1 bio, ten zewnętrzny, 2 mechaniczny, ten wewnętrzny.
Wkłady w mech gąbki, w biologicznym gąbki lub ceramika BIO lub gąbki i ceramika BIO razem.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 19 maja 2007, 00:36

_TOM_ pisze:1 bio, ten zewnętrzny, 2 mechaniczny, ten wewnętrzny.
W jakim celu przy filtrze podżwirowym dodatkowa biofiltracja w kubełku? Woda przepływa przecież przez kilkadziesiąt kilogramów podłoża, gdzie bakterie nitryfikacyjne maja mnóstwo miejsca do osiedlenia się. Woda omywa podłoże stosunkowo powoli i jeśli jest wystarczająco natleniona to proces nitryfikacji zachodzi tam z bardzo dobrą wydajnością. Co w tej sytuacji może zdziałać dodatkowa filtracja przez kilka garści ceramiki w kubełku?
J-23

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 19 maja 2007, 01:11

A jakie media w filtrach zastosować? Mam zewnetrzny kubełek 800 l/h i wewnetrzny 700 l/h. Oba mechaniczne czy jeden bio?
W pytaniu amen999 nie było słowa o działającej podżwirówce. Jak jest i funkcjonuje już jakiś czas to filtr mechaniczny jedynie by się przydał. Masz rację Hans, dubel biologiczny nie jest konieczny.

Awatar użytkownika
amen999
junior
junior
Posty: 60
Rejestracja: 15 mar 2007, 20:58
Imie i Nazwisko: Bartek Dutkiewicz
Lokalizacja: Leszno

Post autor: amen999 » 19 maja 2007, 14:40

Ja właśnie bede dopiero startował plenum razem z restartem zbiornika więc na początek chyba będzie konieczny filtr bio (przynajmniej przez pół roku).
Jeszcze pytanie do Toma: ile piachu potrzebowałeś na swoją 240?

Awatar użytkownika
MACPYS
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 lut 2007, 22:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: MACPYS » 19 maja 2007, 22:09

Jaki masz po tak dlugim czasie z plenum w akwarium obecnie poziom NO3?

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 19 maja 2007, 22:25

_TOM_ pisze: W pytaniu amen999 nie było słowa o działającej podżwirówce.
Uppsss, mój błąd. Za bardzo przyzwyczaiłem się do myśli ze obie te konstrukcje stanowią nierozerwalną całość.
J-23

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 20 maja 2007, 00:30

amen999 pisze:Ja właśnie bede dopiero startował plenum razem z restartem zbiornika więc na początek chyba będzie konieczny filtr bio (przynajmniej przez pół roku).
Jeszcze pytanie do Toma: ile piachu potrzebowałeś na swoją 240?
Moje plenum działa głównie jako doskonały denitrator, choć wiem że w poczatkowych pokładach piachu zachodzi też nitryfikacja, to 12 litrów kubełka gąbek pracujących jako filtr biologiczny nie odważę się pozbyć nie tylko po pół ale i po 1,5 roku.

Zużyłem 50kg piachu jeśli dobrze pamiętam.
Staraj się by nad plenum było go najmniej 8cm, najlepiej 12cm.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 20 maja 2007, 00:41

Jaki masz po tak dlugim czasie z plenum w akwarium obecnie poziom NO3?
7 miesięcy to nie jest długo dla tego rozwiązania, ale chyba jego efekty dzisiaj mnie zaskoczyły.
Nie sprawdzałem tego parametru już długo, bo rybcie mają się świetnie, strasznie się tłuką co parwda, ale to z powodu co tydzień kładzionej ikry, niestety zjadanej po 2 dniach.

NO3 mam zerowe, paskowemu JBL 5w1 nie dałem wiary, więc sprawdziłem NO3 kroplekowym i jest również zerowe wskazanie.

A ja myślałem, że mojej 'kapuście' zaszkodziła przycinka zbyt mocna, a to pierwszy raz w moje długiej przygodzie akwarystycznej ziele potrzebuje makro elementów :mrgreen:

Plenum już nie bąbelkuje.
Przynajmniej nie widzę tego.

Hans czy to normalne, że plenum całkowicie przestało bąblować?
Tłumaczę sobie, że jak miałem NO3 to urabiało na azot i bąbelkowało, nie mam NO3 nie ma co urabiać?
Co teraz wcina me plenum, martwie sie o bakterie by nie padły z głodu :mrgreen:

Fantom
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 18 cze 2006, 06:34
Lokalizacja: Mszczonów

Post autor: Fantom » 07 cze 2007, 19:55

Czytałem, że stosując plenum nie mogą grasowac w żwirze żadne stworzonka typu świderki. Tom, czy zabezpieczałeś się przed intruzami w jakiś specjalny sposób? Jeżeli tak to napisz jak potraktowałeś rośliny i korzenie. A może dałeś siatkę ochronną?
Jeszcze trochę a plenum będzie najbardziej popularnym sposobem filtracji wśród sympatyków dyskowców :wink:

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość