PLENUM TOMa OD A DO Z

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 06 kwie 2007, 19:55

padamecz pisze: Ale jakoś nie widzę tego patrząc oczami osoby dla której siła grawitacji jest jednakowa w każdym punkcie akwa i bez żadnej siły zew. woda w akwa STOI.
To nieprawda. Wystarczy ze dysk przeplywajac nad piaskownicai machnie raz ogonem a juz woda "stac" przestaje. Poza tym wsyscy mamy w akwariach filtry powodujace ruch wody, nawet grzalka wymusza ruch ogrzanej wody ku powierzchni. Dodaj do tego jeszcze dyfuzje, dzieki ktorej nikomu nie uda sie poslodzic polowy nalanej do szklanki herbaty ani posolic polowy zupy nalanej do garnka. To wszystko powoduje ze azotany jakos tam przenikaja w glab warstwy piachu i zostaja skonsumowane przez bakterie.
J-23

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 06 kwie 2007, 20:04

czyli w taki magiczny sposób:) równie dobrze mogę podejść do ściany i dmuchnąć przez nią do sąsiada;) oczywiście to tylko żart ale ciekawe jakie jest naukowe wytłumaczenie przenikania cały czas wody do dna bo dysk oczywiście ruszy wodę ale przez 10cm piachu moim zdaniem nawet duże stadko nie przepchnie.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 06 kwie 2007, 20:22

padamecz pisze: ciekawe jakie jest naukowe wytłumaczenie przenikania cały czas wody do dna bo dysk oczywiście ruszy wodę ale przez 10cm piachu moim zdaniem nawet duże stadko nie przepchnie.
Ja wiem czy naukowe.... dyfuzja. Proste zjawisko z ktorym wszyscy mamy na co dzien do czynienia, dzieki ktoremu kropelka atramentu zeby nie wiem jak delikatnie plusnieta do szklanki wody najdalej po kilku godzinach "rozlezie " sie i zafarbuje rownomiernie cala wode. Podobnie azotany i inne swinstwa wnikaja w glab piachu. Mechaniczny ruch wody powoduje jedynie szybsze wyrownywanie stezen.
J-23

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 06 kwie 2007, 22:51

birdas pisze:[
Tak ale padnięcie biologii w filtrach, następnie ich wyczyszczenie i podłączenie z powrotem to co innego jak padnięcie biologii w filtrach i ponowne ich załączenie do pracy. Na własnej skórze przekonałem się jaki jest efekt jak filtr mechaniczny zostaje odłączony od pracy na 2-3 doby i później bez wyczyszczenia załączony z powrotem. Po prostu horror !! Trucizna do akwa leci naokrągło ... poziom azotynów przekroczył mi wartość 10 na skali zoolka.
Zgoda, ale zakładam, że jak nie będzie prądu przez powiedzmy cały dzień czy dłużej, to raczej każdy wyczyści filtry. Jeśli przerwa będzie 3-4 godzinna to, aż tak wielkich problemów nie będzie.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 06 kwie 2007, 23:08

Jak jesteśmy w domku to tak. Wniknąłem w tę sprawę po przeczytaniu tego:
Tom pisze: Potwierdzam po ponad pół rocznej zabawie z plenum, spokojnie ten baniak mogę zostawić i wyjechać na 2 tygodniowy urlop, nawet dłuższy.
Wyłączenie prądu na kilka godzin nic nie zrobi rybom.
Testowałem, poza faktycznie wypluciem z filtrów śmieci, woda szybko się klaruje i biologia powraca natychmiast.
Tu nie rozpatrujemy opcji czyszczenia filtrów :D

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 06 kwie 2007, 23:28

No tak, ale Tomek napisał o kilkugodzinnym wyłączeniu prądu, a w takiej sytuacji nawet bez czyszczenia nic się nie stanie. Awarie trwające ponad 12 godzin mimo wszystko należą do rzadkości i należy je rozpatrywać jako ekstremum. Trzeba mieć naprawdę wielkiego pecha, żeby podczas np. 2 tygodniowego urlopu trafiło się coś takiego.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 07 kwie 2007, 00:05

Jak tam woda się dostaje do plenum Klos to tłumaczy fachowo i naukowo, ja to biorę na chłopski rozum, skoro piach bąbelkuje, wydostaje się z plenum azot, to co w to miejsce wchodzi Waszym zdnaiem? Przecież nie piach? Próżnia niby powstaje w plenum po gazie? Bąbli gazu wydostaje się sporo, widać na fotce skalę przecież, to niezła pojemniść ubywa na dobę spod tego plenum.
Ja stawiam na Tolka Banana - czyli na wodę, że wypełnia pustkę po gazach. Zresztą są opcje plenum z zasilaniem weżykiem wody pod nie, więc niedowiarki, mogą takie z zasilaniem zbudować u siebie.

Wodę podmieniam, ale nie jest to nawet 10% tygodniowo, zaznaczyłem do 10%, a już niektórzy piszą 10-20%. Nawet 40% miesięcznie nie jest podmieniane, to przeciez mało, dużo za mało, a działa nieźle. Z przywyczajenia robię podmiany i by rybom było lepiej, jeszcze lepiej, jak najlepiej. Wiem, że teraz mógłbym miesiac nie podmienic i nic by się nie stało, ale po co skoro mogę to robić?
Robiłem testy nie podmieniania przez 4 tygodnie 2 razy na początku, ale to były początki plenum, nie działało jeszcze. Ryb było za dużo, stąd NO3 2 razy wzrosło mi do 35. Od tego czasu nie miałem więcej niż 20, miałem 2 tygodniowe przerwy w 10% podmianach i wtedy też nie przekroczyło 20.
Obecnie już długi czas NO3 jest zazwyczaj 5-10. Pisałem nie przekroczało ... a nie że było 20, ale niektórzy przekręcają dla krytyki plenum jako rozwiązania. Niech sobie krytykują i nie robią u siebie, ich prawo.

Nie naciągam danych, wolę przesadzić w drugą stronę, niż oszukać dla zachęty, bo niby po co?

Ja nie zachęcam tym wątkiem nikogo do plenum, proszono mnie bym opisał moją przygodę, opisałem, zaznaczyłem, że lepsi w te klocki są J-23 i RafałW, bo ich plena działają od lat i testowali różne opcje i warianty.
Ja bawiłem się z denitratorami dotychczas.

Moje plenum ma 6 miesięcy, jestem na początku drogi, teraz dopiero będą jego efekty i możliwości testowania, ale ja nie zrobiłem go dla Was, by Wam cokolwiek udowadniać i przekonać, ja w nie wierzę, widzę że jest skuteczne i mi to starcza, przekonany jestem do niego, testować nie muszę. Nikomu nic udowadniać nie ma zamiaru tym wątkiem.

Plenum jest dla mnie, mojego baniaka i moich ryb, po co mam na nich testować i 3 miesiące na przykład nie podmieniać niby wody? By kilka osób z forum przekonać? Nie mam takich aspiracji, ani potrzeby.
By kogoś z Was przekonać mam niby nie sprzątać, nie podmieniać rybkom wody i nie mieszać w baniaku, ale ja to lubię i robić będę bo mi sprawia przyjemność.

Więc każdy sam musi zdecydować, czy coś takiego chce, a jak potrzebuje dowodów, to potestuje na swoich rybkach w swoim zbiorniku, po kilku miesiącach ...
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2007, 08:46 przez _TOM_, łącznie zmieniany 1 raz.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 07 kwie 2007, 00:06

Gregi pisze: Awarie trwające ponad 12 godzin mimo wszystko należą do rzadkości i należy je rozpatrywać jako ekstremum. Trzeba mieć naprawdę wielkiego pecha, żeby podczas np. 2 tygodniowego urlopu trafiło się coś takiego.
Nawet 24h przerwa w doplywie pradu jest niegrozna pod warunkiem ze sie zrezygnuje z filtra zewnetrznego. W srednich i duzych akwariach jest to przeciez urzadzenie zupelnie zbedne.
J-23

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu » 07 kwie 2007, 00:57

Wszyscy tak się zachwycają ,chyba przejadę się do Tomka i pod patrzę na żywca.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2010, 10:54 przez jasiu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Woytek
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:35
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Woytek » 07 kwie 2007, 08:40

czy przy PLENUM mozna sadzic roslinki w akwarjum?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 07 kwie 2007, 08:48

jasiu pisze:Wszyscy tak się zachwycają chyba przejade się do Tomka i pod patrzę na zywca
Przecież już byłeś i widziałeś :P .
Ale jak będziesz znów w okolicy, to zapraszam, wiesz co można dostać za uśmiech :P :twisted: :P :wink:

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 07 kwie 2007, 08:54

czy przy PLENUM mozna sadzic roslinki w akwarjum?
Woytek, nie raczyłeś napisać w profilu, więc strzelam, Wojtku, chyba chciałeś napisać 'można sadzić roślinki w akwarium' ale mi orty też sie trafiają ...
Można sadzić i przy i nad i za i przed. U mnie rosną nawet te z dużym systemem korzeniowym i świetnie sobie radzą w tak drobnym piachu.
Większe znaczenie ma dla roślin światło, mikro i makroelementy, niż to czy jest na dnie jakieś plenum, czy go tam nie ma.

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu » 07 kwie 2007, 10:18

Siema pewnie że wiem Tomek i napewno jak będę w okolicy to zadzwonie mam nadzieję że numer telefonu jest ten sam.

Awatar użytkownika
Woytek
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:35
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Woytek » 07 kwie 2007, 12:30

_TOM_ pisze:
czy przy PLENUM mozna sadzic roslinki w akwarjum?
Można sadzić i przy i nad i za i przed. U mnie rosną nawet te z dużym systemem korzeniowym i świetnie sobie radzą w tak drobnym piachu.
Większe znaczenie ma dla roślin światło, mikro i makroelementy, niż to czy jest na dnie jakieś plenum, czy go tam nie ma.
Troszke zle sie zrozumielismy, ja w soim akwa też mam piasek i zielsko rośnie aż miło.....Chodzi mi o to czy posadzone zielsko nie pogorszy dzialania lub nie zniszczy PLENUM.Jestem wlanie przed urzadzaniem akwenu 200\60\60- wiec musze wszystko dokladnie wiedzieć

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 07 kwie 2007, 19:24

J-23 pisze: Nawet 24h przerwa w doplywie pradu jest niegrozna pod warunkiem ze sie zrezygnuje z filtra zewnetrznego. W srednich i duzych akwariach jest to przeciez urzadzenie zupelnie zbedne.
J-23
Sump, to zdaje się rodzaj filtra zewnętrznego. Właśnie taki rodzaj filtracji chcę zastosować w swoim 1000L. Czy to oznacza, zę mógłbym z niego zrezygnować?! A może 1000L to jeszcze nie jest średniej wielkości zbiornik?
Co w takim razie stosować w tych średnich i dużych akwariach?

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość