Filtracja 240l, wydajność i ruch wody

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Majkwin
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2018, 10:22
Imie i Nazwisko: Majk Win
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków

Filtracja 240l, wydajność i ruch wody

Post autor: Majkwin » 05 gru 2018, 10:41

Cześć
Posiadam akwarium 240l (120x40x50), które dotychczas było zamieszkane przez mbunę z Malawi. Aktualna filtracja to:
biolog: JBL e900 CP wypełniony po brzegi ceramiką oraz keramzytem (900l/h. 4.7l złoża filtracyjnego)
mechanik: głowica aquael circulator 1500 + gąbka

Po zmianie obsady, akwarium jest zamieszkałe przez 30 neonów czerwonych, oraz 6 małych paletek (3x red melon + 3x red turkus). Zauważyłem, że nie do końca odpowiada im ruch wody generowany przez wewnętrzną głowicę, pomimo tego że skręcona została do minimum - ryby zdecydowanie swobodniej czują się, gdy jest ona wyłączona. Próbowałem już kierować wylot filtra pionowo w górę, w stronę lustra wody ale wylot ciągle znajduje się mniej więcej w połowie wysokości zbiornika. Zacząłem się zastanawiać nad zakupem drugiego filtra kubełkowego, który po brzegi wypełniłbym gąbką. W oko wpadł mi SW-302 o wydajności 1000l/h.
Czy macie może jakieś spostrzeżenia związane ze zbyt dużym ruchem lustra wody? Czy rzeczywiście paletkom to nie odpowiada? Zastosowanie drugiego kubełka będzie dobrym wyborem?
Załączniki
IMG-0778.JPG
IMG-0778.JPG (50.82 KiB) Przejrzano 4986 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Filtracja 240l, wydajność i ruch wody

Post autor: _TOM_ » 06 gru 2018, 23:51

Mam, im większy ruch wody przy tafli tym im lepiej. Tym lepiej natleniona woda, wydajniejsza filtracja. Wiesz jaki nurt czasem mają rzeki, i to nie tylko na powierzchni, a dyskowce pochodzą z rzek. Oczywiście nie zalecam robić im pralki, ale podwójna filtracja wskazana. Jedynie w tarliskowym akwarium silny nurt na powierzchni niewskazany, ale w codziennym jak dobrze po powierzchni woda śmiga, możesz nie dawać pompki z napowietrzeniem. Ja nie używam od lat napowietrzania żadnego w akwarium z dyskami, te bąbelki mnie wnerwiały, a pompki hałasowały.

Tengu
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:00
Imie i Nazwisko: Grzesiek Janick
Miejsce zamieszkania/miasto/: Błonie

Re: Filtracja 240l, wydajność i ruch wody

Post autor: Tengu » 13 gru 2018, 17:36

_TOM_ pisze:
06 gru 2018, 23:51
Mam, im większy ruch wody przy tafli tym im lepiej. Tym lepiej natleniona woda, wydajniejsza filtracja. Wiesz jaki nurt czasem mają rzeki, i to nie tylko na powierzchni, a dyskowce pochodzą z rzek. Oczywiście nie zalecam robić im pralki, ale podwójna filtracja wskazana. Jedynie w tarliskowym akwarium silny nurt na powierzchni niewskazany, ale w codziennym jak dobrze po powierzchni woda śmiga, możesz nie dawać pompki z napowietrzeniem. Ja nie używam od lat napowietrzania żadnego w akwarium z dyskami, te bąbelki mnie wnerwiały, a pompki hałasowały.
A jeśli zastosować prefiltr + wydajny kubełek to będzie w dalszym ciągu "podwójna filtracja" czy nie? Ja chcę właśnie to zastosować + falownik jakieś 2000l/h. W moim przypadku mowa o 450l

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Filtracja 240l, wydajność i ruch wody

Post autor: _TOM_ » 15 gru 2018, 21:15

Można z prefiltrem.
To nie tak bezpieczne jak 2 filtry niezależna, ale też skuteczna opcja.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości