energia elektryczna

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

mikos
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2005, 16:18
Lokalizacja: Bielawa
Kontaktowanie:

Post autor: mikos » 14 gru 2005, 16:43

Pod akwarium mam kraimate i gądke pod panele, ale chyba ocieplanie dna nie zda się na dużo bo tam jest najniższa temperatura. Myślałem nad ocieplaniem pokrywy ale chyba mija się to z celem :(

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 14 gru 2005, 16:56

rady3 pisze:
vega1 pisze:U mnie 4 osoby i wychodzi 350zl.Samo akwarium to 100 zl.W domu jest jeden komp.Dlatego sie dziwie jak mozna to wszystko zmiescic w 200zl.

Pozdrawiam
Zauważ, że rachunki za prąd są zwykle co 2 miesiące. :)

Upss. Faktycznie palnalem gafe.Wiec wychodzi na to ze i ja sie zmieszcze w 200zl.Sorki za zamieszanie :oops: wynika to z tego ze nie ja place rachunki... :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 15 gru 2005, 06:09

Hypno pisze: Niestety poza izolowaniem dna poprzez postawienie akwarium np. na stryropianie i tym samym z tylną i może bocznymi ścianami (ale jak to wygląda?!) nie ma specjalnych pomysłów na obniżenie kosztów. Pewnie w miarę szczelna pokrywa też da nam oszczędność paru %, bo ciepłe powietrze zostanie pod nią.
Jak to będzie wyglądało - no traaagiiiicznie :wink: wiem bo tak mam :D :D :D kiedyś miałem fotki na poprzednim forum, ale chyba ich tam już nie ma. Wygląda to tak że dół jest na styropianie, tył i boki są zaizolowane pianką poliuretanową, a wszystko to jest w obudowie z płyty. Pokrywa jest również zrobiona z płyty + szyby bezpośrednio na akwa. Pojemność zbiornika 450l, temp. 29"C, a rachunek za prąd z całej chałupy waha się od 150 do 180pln.

marek732
junior
junior
Posty: 69
Rejestracja: 31 sty 2005, 21:25
Imie i Nazwisko: Marek Kochaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marek732 » 15 gru 2005, 12:26

Temperatura otoczenia ma zasadnicze znaczenie
to prawda. Ale jakość grzałki też ma zasadnicze znaczenie.
kilka miesięcy temu zmieniłem zbiornik z 240 l na 375 l mając 200 W grzałkę "Jager" bałem się że nie da sobie rady, pomimo iż jest dedykowana do zbiorników 300-400 l.
i jednak nie musiałem zmieniać na mocniejszą . temp w pokoju 20 st a zbiornik 29 st.
stabilnie utrzymuje temp. a jak się przekonałem słabej jakości grzałki wymagają korygowania ustawień temp. i nie dają sobie rady jeśli wody jest zbyt dużo w stosunku do dedykacji producenta. Co do kosztów, no cóż hobby kosztuje a w zamian uczy.
a co daje np. kablówka kosztująca ok. 50 zł. miesięcznie + prąd na telenowele?

Asko
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 31 sie 2005, 07:35
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Asko » 22 gru 2005, 09:53

Witam
Aby obniżyć rachunki zmieniłem oświetlenie z 8 x 34 W (świetlówki) na 3 x 70W (HQI). Zabieg udany. Następnie przeprowadziłem wąż od filtra przez kaloryfer - również pomogło. Pomysłów jest pewnie więcej. Ja wykorzystałem dwa, ale za to skutecznie. Wspomnę tylko że mam akwa 660 l.
Pzdr.
Kordian

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 gru 2005, 09:57

A ja się zastanawiam dlaczego nie robi się opraw do oświetlenia z wymiennikiem ciepła :-)
Przecież nawet zwykłe świetlówki sporo grzeją, aż szkoda tego co się marnuje.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości