Termometr

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: rady3 » 28 sty 2012, 11:45

roh pisze:Ja tam się na tym nie znam- nie dociekam czy widziała czy nie- mniej boli.
Stary "baniak"to i termometr stary. Ja tam swoim mierzyłem temperaturę w kilku...... różnych "akwariach" i wszędzie tak samo więc czasami jeszcze zmierzę w swoim- pokazuje jeszcze całkiem nieźle mimo starości. :lol: 8) :wink: Nie mierzę za często dlatego może się nie psuje. :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Eeee to błąd. Z tego co wiem ten typ termometrów psuje się częściej jak jest nieużywany. :twisted:

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Termometr

Post autor: stanpiter » 28 sty 2012, 11:51

rady3 pisze:Z tego co wiem ten typ termometrów psuje się częściej jak jest nieużywany. :twisted:
Więc uważajcie, bo jak zardzewieje to i rudzielec może wyskoczyć :wink:

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Termometr

Post autor: nobleKoziol » 28 sty 2012, 13:08

No to ja kolege zaszokuje, ja uzywam tej tasmy naklejanej na szybe :shock:

Tasma do kontroli codziennej, czy nie mam jakiejs awari.
tds-em sie sugeruje
a tds-a sprawdzam termometrem o zakresie -20 do 1000 stopni C
ten termometr sluzy mi do sciagania i zakladania prosesorow z plyt glownych :shock:

Poza tym wydaje mi sie ze 1 czy nawet2 stopnie nie maja znaczenia, o ile temperatura jest w miare stala.

Muj wymazony termometr zwykly elektroniczny z alarmem za niskiej i za wysokiej teparatyry :D

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: Bogdan » 28 sty 2012, 13:27

nobleKoziol pisze:No to ja kolege zaszokuje, ja uzywam tej tasmy naklejanej na szybe :shock:

Tasma do kontroli codziennej, czy nie mam jakiejs awari.
tds-em sie sugeruje
a tds-a sprawdzam termometrem o zakresie -20 do 1000 stopni C
ten termometr sluzy mi do sciagania i zakladania prosesorow z plyt glownych :shock:

Poza tym wydaje mi sie ze 1 czy nawet2 stopnie nie maja znaczenia, o ile temperatura jest w miare stala.

Muj wymazony termometr zwykly elektroniczny z alarmem za niskiej i za wysokiej teparatyry :D

No to wracamy do tematu :mrgreen:
Faktycznie mnie z szokowałeś stwierdzeniem że 2 stopnie nie mają znaczenia.
Zakładając że chcesz trzymać dyski w temp. 26 stopni i robisz pomiary termometrem który pokazuje dwa stopnie więcej to okaże się ze dyski masz w temp. 24 stopni.
Oczywiście jest to temperatura stała i Tobie to nie zrobi żadnej różnicy jednak dyski to odczują.

Drugi przykład ,oczywiście wcale Ci tego nie życzę ale załóżmy że przez miesiąc masz podwyższoną temperaturę o jeden stopień, zapewniam że jest to bardzo wredne uczucie.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Termometr

Post autor: nobleKoziol » 28 sty 2012, 14:45

"Zakładając że chcesz trzymać dyski w temp. 26 stopni i robisz pomiary termometrem który pokazuje dwa stopnie więcej to okaże się ze dyski masz w temp. 24 stopni."

tu mamy mala pomylke, powinno byc 28 stopni, panie Bogdanie. Tak wiem dokat zmiezasz i tak zgadzam sie z Toba. Aczkolwiek wiemy ze niewiele lidzi trzyma dyski w 26. raczej 28. Zdaje sobie sprawe ze wasze Champions wialy by lipe. Powiedzmy ze termometr ma rozbieznosci 2 stopnie, zakladajac ze termometr pokazuje 27 to woda ma 26 lub 28 , chyba ze sie myle. mysle ze zle sformulowalem poprzedniego posta. Jak najbardziej zgadzam sie ze to jest bardzo duza rozbieznosc ale jesli wiemy ile termometr pokazuje i wiemy jaka jest rozbieznosc to zawsze mozna skorygowac.

Ps. termometr to chyba najmniejsze zmartwienie akwarysty :D ,Ale temacik fajny :wink:

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: Bogdan » 28 sty 2012, 14:55

nobleKoziol pisze:"Zakładając że chcesz trzymać dyski w temp. 26 stopni i robisz pomiary termometrem który pokazuje dwa stopnie więćej to okaże się ze dyski masz w temp. 24 stopni."

tu mamy mala pomylke, powinno byc 28 stopni, panie Bogdanie. Tak wiem dokat zmiezasz i tak zgadzam sie z Toba. Aczkolwiek wiemy ze niewiele lidzi trzyma dyski w 26. raczej 28. Zdaje sobie sprawe ze wasze Champions wialy by lipe. Powiedzmy ze termometr ma rozbieznosci 2 stopnie, zakladajac ze termometr pokazuje 27 to woda ma 26 lub 28 , chyba ze sie myle. mysle ze zle sformulowalem poprzedniego posta. Jak najbardziej zgadzam sie ze to jest bardzo duza rozbieznosc ale jesli wiemy ile termometr pokazuje i wiemy jaka jest rozbieznosc to zawsze mozna skorygowac.

Ps. termometr to chyba najmniejsze zmartwienie akwarysty :D ,Ale temacik fajny :wink:
Wyjaśnię jeszcze raz.
Zakładając że chcemy trzymać rybki w temp. 26 stopni i używamy do tego celu termometr , który zawyża pomiar o dwa stopnie to przy temperaturze 24 stopnie termometr nam pokaże że już jest 26 stopni jednak faktyczna temperatura będzie 24.

Ps. Termometr to jedno a najważniejszych narzędzi akwarysty :D

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Termometr

Post autor: nobleKoziol » 28 sty 2012, 15:02

No tat faktycznie muj blad. Tyle ze mi chodzilo o 2 stopnie rozbieznosci a nie 4. chodzilo mi o rozbieznosc 1 w dul i1 w gore.

ps. mozna polemizowac dla mnie sa filtry :D

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Termometr

Post autor: stanpiter » 28 sty 2012, 16:56

To może zrobimy termometr i regulator w jednym - taki termoregulator (kurcze jak poważnie brzmi :mrgreen: )

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: deptak » 28 sty 2012, 17:03

Jak zrobisz taki z mozliwoscia regulacji do 80 C to bedzie super.

pozdr.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: mkozubski » 28 sty 2012, 17:19

i od 4C w górę ( sam pewnie wiesz po co) :mrgreen:

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Termometr

Post autor: teo » 29 sty 2012, 14:28

No i zaczynacie rozsądnie pisać o pomiarze temperatury.

Gdyby każdy z nas miał termometr wzorcowy nie byłoby magików twierdzących że 26 `C jest optymalna dla dysków. Przeczy temu choćby sama biologia gatunku. Inna temp do tarła, wychowu narybku, wzrostu młodzieży, okresu spoczynku od tarła, leczenia. Do tego dochodzi gdzie i jak mierzymy temp na jakiej wysokości (np. gdy słup wody wynosi 70 cm), czy w akwa jest ruch wody, gdzie są strefy bezruchu wody, ile dokonujemy pomiarów i w jakiej porze dnia.

Jeśli jesteśmy pewni pomiarów temperatury, dopiero wtedy możemy wyciągnąć właściwe wnioski i skorygować niepowodzenia lub sukcesy.

To co napisałem ma wykazać jak ważna jest rzeczywista znajomość temperatury a bez porządnego termometru tego nie da się zrobić.

Wniosek - w tym wszystkim sakramencko ważny jest termometr :D

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: roh » 29 sty 2012, 16:50

teo pisze:No i zaczynacie rozsądnie pisać o pomiarze temperatury.

Gdyby każdy z nas miał termometr wzorcowy nie byłoby magików twierdzących że 26 `C jest optymalna dla dysków. Przeczy temu choćby sama biologia gatunku. Inna temp do tarła, wychowu narybku, wzrostu młodzieży, okresu spoczynku od tarła, leczenia. Do tego dochodzi gdzie i jak mierzymy temp na jakiej wysokości (np. gdy słup wody wynosi 70 cm), czy w akwa jest ruch wody, gdzie są strefy bezruchu wody, ile dokonujemy pomiarów i w jakiej porze dnia.
:D
Mam nadzieję, że poza tym wszystko jest w porządku. Temperatura w akwarium jest po prostu ważna i nic poza tym. Czy ty uważasz, że Amazoński Duch mierzy temp 5 razy dziennie przez 365 dni w roku i podgrzewa albo schładza wodę. Nie róbcie zadymy. Termometr po prostu ma być i już. Ryba dokładniej daje nam znaki czy coś potrzebuje czy nie. Ja w niektórych baniaczkach nie mam w ogóle pomiaru temperatury. Wierze w naszą technikę budowy termostatu w grzałce.(oczywiście sprawdzam) Myślę, że temp to 3-4 miejsce w parametrach dobrej wody dla dyskowców, ale cóż tam to tylko takie moje wynurzenia.

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Termometr

Post autor: teo » 30 sty 2012, 18:51

W codziennej praktyce akwarystycznej pomiar temperatury, taki z prawdziwego zdarzenia, wykonuje się bardzo rzadko (są osoby które tego wogóle nie robią :( ). Najczęściej sprawdzamy czy temperatura odbiega od wcześniej wypracowanego poziomu. Każdy z nas wie że w zbiorniku pod sufitem ma być tyle a w tym blisko ziemi jeszcze inaczej. Sprawdzamy na termometrze, czy jest tyle ile powinno być. Czyli w praktyce hodowlanej, termometry używamy jako wskaźniki temperatury :!: a nie mierniki temperatury.
Słusznie piszesz, że nie patrzymy na termometry ale na zachowanie ryb. Jeśli odbiega od normy i nie jest coś tak, to wtedy zastanawiamy się nad podmianą wody (jako panaceum na wszelkie zło) oraz jej parametrami (np. temperaturę).
I z tego punktu widzenia masz rację.

Natomiast sprawa zmienia się diametralnie jeśli mamy zamiar zmierzyć temperaturę i na tej podstawie wydać opinię czy podjąć jakieś działania hodowlane. Tak więc wróciliśmy do punktu wyjścia czyli naszego termometru wzorcowego :D

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Termometr

Post autor: roh » 30 sty 2012, 21:02

teo pisze: Natomiast sprawa zmienia się diametralnie jeśli mamy zamiar zmierzyć temperaturę i na tej podstawie wydać opinię czy podjąć jakieś działania hodowlane. Tak więc wróciliśmy do punktu wyjścia czyli naszego termometru wzorcowego :D
Po prostu upierdliwy jesteś :lol: :lol: :lol: :wink:

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Termometr

Post autor: teo » 01 lut 2012, 13:11

NO :lol: :lol:

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości