Wytrzymalosc szyby

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 01 mar 2009, 00:59

W Australii miałam akwa 240 x 90 x 90 klejone z szyby 15 mm. Dno było zrobione z 3 szyb (klejone) gdzie dolna szyba była własnie z drutem zbrojeniowym w środku. Jak to sie miało spisać, to nigdy nie dowiedzieliśmy się, gdyż po rozładunku kolega syna wjechał rowerem w przednią szybę i..........szyba pękła.

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 01 mar 2009, 01:48

Jeśli mówicie o szybie stanowiącej dno zbiornika, to jest to część akwarium najmniej narażona na obciążenia. To prawie tak, jakby na kartkę papieru położonej na równą powierzchnię najechać walcem - dalej będzie kartką papieru. Wiem "prawie" robi tutaj niewielką różnicę, ale i tak dno akwa w odpowiednich warunkach mogło by być o połowę cieńsze od szyb bocznych (działa na nie tylko rozciąganie, a nie zginanie). Chyba, że się mylę, to niech mnie jakiś technolog naprostuje.

Awatar użytkownika
krzyś
junior
junior
Posty: 74
Rejestracja: 26 kwie 2007, 13:14
Imie i Nazwisko: Krzysztof Gawryłowicz
Lokalizacja: Białystok

Post autor: krzyś » 01 mar 2009, 23:25

kazik pisze:Ostatnio robiłem wycenę zbiornika 300/70/80 z szyby 12 - oświadczenie wykonawcy i gwarancja na zalany zbiornik, przy wysokości 100 to już szyba 15mm.
a przy okazji, jaki koszt wyszedł???

MARAS
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 22 sty 2006, 13:18
Lokalizacja: Miłosław

Post autor: MARAS » 02 mar 2009, 11:08

O wytrzymałości i cenie szyby zespolonej decyduje grubość foli zastosowanej do jej "sklejenia''Na pewno szyba w całości bez foli jest dużo tańsza a trzeba rozważyć możliwość rozstrzlnienia -rozklejenia takiej szyby - często spotykane w szybach samochodowych.i wówczas mamy jedną pojedyńczą szybęW swoim przeznaczeniu mają zastąpić kraty w oknach a i tak po rozbiciu można folię przeciąć nożem Co do szyby zbrojonej napewno jest podatniejsza na pęknięcie a drut ma zapewnić aby się nie rozpadła podobnie jak folia na schodach o których pisze Kazik np. dawniej w szkołach w drzwiach stosowana a obecnie są szyby z folią klejone lub folia jest na szybie.[wszysto zależy od powierzchni ] Dla spokojnego snu można taką folię nanieść na zewnątrz akwarium już sklejonego z właściwej grubości szkła.Czynność bardzo prosta do wykonania i pewność , ze dzieciak gdy zbije szybę nie musimy śpiewać "Pokonamy falę "Piszę o szybach tzw. bespiecznych bo antywłamaniowe kosztami przewyższą każdą grubość szyby

Awatar użytkownika
marcinxcom
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 16 kwie 2008, 20:57
Imie i Nazwisko: Marcin Janowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Internet Stargard
Lokalizacja: internet Stargard x-com
Kontaktowanie:

Post autor: marcinxcom » 02 mar 2009, 23:28

Irek ma racje - sprawdziłem to w symulacji w auto-cadzie szyba przy 1000L (250x65x65 przyjolem takom wielkosc zbiornika ) o gróbości 3mm zakładając idealne warunki na spodzie też wytrzymała boczne przy 5mm wykazywaly krytyczne napężenie, dla ciekawości 8mm bardzo stabilnie -nie ma opcji sprawdzic szyb z folią lub zbrojeniem.
Musial bym dostać tablice wzorcowe z testów i wprowadzić ręcznie parametry - choć na upartego w tygodniu zapytam kolegi który zajmuje się materialoznastwem.

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 03 mar 2009, 10:58

Witam, a mógłbyś sprawdzić wytrzymałość szyb przy następujących parametrach:
- wielkość zbiornika 200x65x60h bez wzmocnień - szyba opti white (czy to ma jakieś znaczenie?)
- szyby 15mm
Pytam bo jak spojrzę z boku to szyba na środku jest wygięta jakieś 15mm i czasami się zastanawiam czy to nie pierdyknie któregoś pięknego dnia. Poza tym zauważyłem że spoina silikonowa mocno się rozszerza od dołu w górę- na dole na jakieś 2 mm a na górze jakieś 4 mm. Wykonawca zapewniał mnie że klei zbiorniki 250 cm bez wzmocnień i nic się nie dzieje także na razie jestem spokojny ale zapytać nigdy nie szkodzi. Pozdrawiam Tomek...

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 03 mar 2009, 12:38

Undziu pisze:wielkość zbiornika 200x65x60h bez wzmocnień
Ja na Twoim miejscu dokleiłbym wzmocnienia.

Awatar użytkownika
marcinxcom
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 16 kwie 2008, 20:57
Imie i Nazwisko: Marcin Janowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Internet Stargard
Lokalizacja: internet Stargard x-com
Kontaktowanie:

Post autor: marcinxcom » 05 mar 2009, 00:41

200x65x60h ( mowa tu o górnym wzmocnieniu zbiornika ) < Witam ten zbiornik był przeliczany ze wzmocnieniami. Dwie 4cm szerokie i 8mm grube i pociągnięte w górnej części szyny w z dłuż przedniej i tylnej z ścianki i 3 wzmocnienia łączące te dwie wstawki podłużne aby na przedniej i górnej części nie powstały naprężenia lub pozostały zminimalizowane. Listwa taka na wygięcie w tej płaszczyźnie może naprawdę wiele przenieść.
-( szyba opti white) nie mam pojęcia jaka jest jej różnica w wytrzymałości .

Awatar użytkownika
marcinxcom
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 16 kwie 2008, 20:57
Imie i Nazwisko: Marcin Janowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Internet Stargard
Lokalizacja: internet Stargard x-com
Kontaktowanie:

Post autor: marcinxcom » 07 mar 2009, 01:36

może inaczej > nie wiem jaka różnica jest w wytrzymałości miedzy zwykłą szybą hartowaną do zbiorników a "szyba opti white"

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 07 mar 2009, 09:06

Marcin moglbys w CAD-a wrzucic cos takiego ?
400x100x100 cm ofkors ;)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 08 mar 2009, 02:00

deptak pisze:Marcin moglbys w CAD-a wrzucic cos takiego ?
400x100x100 cm ofkors ;)

pozdrawiam
Widzę Adam, że naszła Cię ochota z dyskami popływać :shock:
Pamiętaj, żeby przed tym pomoczyć się w Neguvonie wadług przepisu kolegi imiennika :lol: :lol: :lol:

PS:
Jak Ty wleziesz do tego wiadra??? :lol: :shock: :lol: :shock:

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 08 mar 2009, 09:01

He he nie no Irek. Przy moich obecnych gabarytach to ja bym w nim za duzo nie poplywal ;)
Mysle wlasnie o takim baniaku. Ze wzgledow bezpieczenstwa coraz bardziej sklaniam sie ku pomyslowi by wykonac go w katowniku. Stad bylo moje glowne pytanie czy mozna by na dno i szyby boczne uzyc wlasnie szkla zbrojonego.

pozdrawiam

p.s.
Irku gratulacje ;)

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 08 mar 2009, 19:28

Masz już patent na przednią szybę, bo chyba przekroczyłeś wymiar tafli szkła?

PS:
Dzięki.

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 08 mar 2009, 19:55

Nie przekroczylem tafla szkla tzw. jumbo ma max 600 cm dlugosci. wiec troche mi jeszcze brakuje ;) Wlasnie dlatego chce by zbiornik byl wykonany w katowniku poniewaz odpadaja wszelkie problemy z mocowaniem szyb. Jakos nie moge sie przekonac do zbiornika ze sklejki...

pozdrawiam

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 08 mar 2009, 20:41

Adam, podjedź do Macro w Alejach, dziś właśnie widziałem, akwa w kątowniku ze stali nierdzewnej. Możesz zobaczyć efekt końcowy.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości