Jak ustawić aparat fotograficzny?

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Jak ustawić aparat fotograficzny?

Post autor: masz999 » 24 mar 2008, 23:50

Patrząc na zdjęcia wystawiane przez co poniektórych forumowiczów i nakłoniony przez innych zainteresowanych doszedłem do wniosku aby założyć ten wątek.
Myślę że wiele osób chciałoby się dowiedzieć jak ustawić swój aparat aby po przeniesieniu zdjęć na kompa byli z nich zadowoleni.
Nie jest sztuką zrobić zdjęcie w słoneczny dzień z tzw. automatu.
Większość z nas nie ma zapewne zielonego pojęcia o możliwościach swojego sprzętu. :D
Prosiłbym więc tych co pstrykają te wszystkie "niesamowite fotki" o wypowiedzenie się na ten temat.

p.s Mój aparat to fuji s5600
Nie jest to może żaden wypas ale wiem że można z niego co nieco wydusić.
I rzeczywiście zdjęcia w plenerze robi naprawdę niezłe,natomiast jak pstrykam fotki akwarium to wychodzą marne :(

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 25 mar 2008, 01:47

Napisz troszkę więcej o tym aparacie, a zwlaszcza o obiektywie. Ja np nie mam pojęcie co to jest. Czy to kompakt, czy lustrzanka? Gdy podasz więcej danych na pewno ktos z forumowych fotografów chętnie Ci pomoże.
Poza tym to może być bardzo ciekawy temat.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 25 mar 2008, 01:50

My równiez dołączamy do tego pytania
Zakupiliśmy właśnie nowy Olympus SP 570 uz (przyjdzie w tym tygodniu) i było by dobrze wiedzieć, co i jak można ustawić.
Choć moze tym razem Gajowy przeczyta instrukcję, bo do tej pory nie zrobił tego, korzystając ze "starego" Olympusa C-740uz

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 25 mar 2008, 08:01

Ten fuji to kompakt.
Proponuję wejść do wątku Rafała o oskarach (też robi fotki kompaktem). Skopiować jakieś zdjęcie na swój komputer. Zdjęcie otworzyć w programie IrfanView. Nacisnąć klawisz "E" na klawiaturze. Wyświetli się okno pliku tzw. Exif. Tam są zapisane dane o fotce: ISO, czas ekspozycji, przesłona itd.
Potem popróbować tych ustawień w swoim aparacie. Fuji S5600 ma możliwość ustawień manualnych expozycji (tryb M). Należyć również pobawić się ustawieniami oświetlenia sceny.

P.S. Broń Boże nie wypowiadam się dlatego, że robie niesamowite fotki, ale też się po prostu uczę możliwości mojego aparatu. Jedno już wiem na pewno: Na 1 ładne zdjęcie, trzeba pstryknąć ok. 30 fotek do skasowania. Albo i 100.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 25 mar 2008, 09:14

Gajowa pisze: Choć moze tym razem Gajowy przeczyta instrukcję, bo do tej pory nie zrobił tego, korzystając ze "starego" Olympusa C-740uz
Basiu prośba powinna być inaczej sformułowana.

Jak zmusić Gajowego do przeczytania instrukcji (jakiejkolwiek)?

:wink:

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 25 mar 2008, 10:29

Dzięki Jarku za podpowiedź :D

A dla ciebie Darku info na temat mojego aparatu :
http://www.fujifilm.pl/2675_2695.htm

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 25 mar 2008, 11:01

Gajowa pisze: Zakupiliśmy właśnie nowy Olympus SP 570 uz (przyjdzie w tym tygodniu) i było by dobrze wiedzieć, co i jak można ustawić.
Choć moze tym razem Gajowy przeczyta instrukcję, bo do tej pory nie zrobił tego, korzystając ze "starego" Olympusa C-740uz
Ja mam Olympus SP-510 UZ i instrukcję przeczytałem ze 3 razy. Czytając instrukcję próbowałem robić zdjęcia w różnych ustawieniach. Jednak najlepsze efekty uzyskuję robiąc zdjęcia na "AUTO".

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 25 mar 2008, 14:13

Witam ,
Dawno nic nie pisałem , a zdjęć jak dawno nie wstawiałem szok.
Co do ustawień aparatu , temat rzeka. Po pierwsze musisz sobie zadać pytanie jakie chcesz zrobić zdjęcie. Ogólne zbiornika , czy może szczegół ryby , czy może samą rybę , to wszystko ma ogromne znaczenie. Mogę tylko podpowiedzieć jak ustawić aparat , a i tak dużo będzie zależało od oświetlenia i mozliwości Twojego aparatu , jedno jest pewne ,że aparat sam dobrego zdjęcia nie zrobi.
Samo ustawienie aparatu jest proste , musisz tylko znać podstawy , przesłona i czas , bo tak naprawdę to od tych dwóch ustawień zależy jakie wyjdzie zdjęcie.

Przykładowo ryba na czarnym tle:

Zdjęcie robione jest z odległości około 1-1,5 metra oswietlenie dodatkowe pada na rybę z góry , ważne jest żeby kolo naszego obiektu który jest fotografowany nie bylo żadnych innych ryb , ani roslin. Aparat ustaw tak ,żeby przesłona była jak najmniejsza a czas jak najkrótszy, lampa w aparacie wyłączona.
Np czas 1/300 , przesłona zależy od aparatu tzn obiektywu w moim konkretnym przypadku mogę zjechać do F 64 , ale to jest dobrej jakości obiektyw więc skupmy się na kompaktach , zakladam ,że można w nim zjechać do F 22. Pstrykni zdjęcie , jesli jest czarne to znaczy ,że jest za słabe światło które pada na rybę , w takim przypadku zjedź z czasu do 1/200 , przesłony nie zmieniaj i tak do wartości 1/125 jesli zdjęcia nadal będą ciemne musisz zjechać z przesłony stopniowo w dół , aż otrzymasz zakładany efekt. Pamiętaj ,że z czasem nie schodź poniżej 1/125 bo zdjęcia będą wychodziły nie ostre a wręcz zamazane. Ważne lampa w aparacie musi być wyłączona , jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie możesz tą lampę zastąpić np dobrą latarką.
Oczywiście chętnie służe radą , jesli ktoś będzie miał pytania piszcie jak będę wiedział napewno pomogę.

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 25 mar 2008, 14:29

Dzięki Darku za wypowiedź. Myślę że swoim postem podałeś bardzo ważne informacje.Jak znajdę troszkę czasu to pomęczę swój aparat.Może w końcu do czegoś dojdę :D. Czekam na dalsze wypowiedzi. Myślę że wielu osobom te informacje się przydadzą .

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 26 mar 2008, 07:54

Fal pisze:...Pamiętaj ,że z czasem nie schodź poniżej 1/125 bo zdjęcia będą wychodziły nie ostre a wręcz zamazane...
Pomocny w takiej sytuacji jest statyw. Koszt niewielki, bo ok. 75zł. Tylko trzeba wyłączyć redukcję wstrząsów w aparacie, bo na statywie głupieje.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 26 mar 2008, 15:49

Pomocny w takiej sytuacji jest statyw. Koszt niewielki, bo ok. 75zł. Tylko trzeba wyłączyć redukcję wstrząsów w aparacie, bo na statywie głupieje.
W zasadzie masz rację , ale jeśli w momencie kiedy ryba płynie robisz zdjęcie , statyw na niewiele się zda , ryba nie będzie ostra czyli rozmazana.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 28 mar 2008, 09:15

birdas pisze:
Gajowa pisze: Zakupiliśmy właśnie nowy Olympus SP 570 uz (przyjdzie w tym tygodniu) i było by dobrze wiedzieć, co i jak można ustawić.
Choć moze tym razem Gajowy przeczyta instrukcję, bo do tej pory nie zrobił tego, korzystając ze "starego" Olympusa C-740uz
Ja mam Olympus SP-510 UZ i instrukcję przeczytałem ze 3 razy. Czytając instrukcję próbowałem robić zdjęcia w różnych ustawieniach. Jednak najlepsze efekty uzyskuję robiąc zdjęcia na "AUTO".
Bo zaprzestałeś eksperymentów :D
Automat przy słabym oświetleniu ustawia przysłonę przeważnie na maksa i resztę reguluje czasem.
Niestety konstrukcja obiektywów nie jest idealna i najlepsze zdjęcia wychodzą na dwie do pięciu działek powyżej maksymalnej (liczbowo minimalnej) przysłony.
Dalej pozostaje już tylko dobór odpowiedniego czasu do przysłony :D i tak jak słusznie zauważa Jarosławp 100 zdjęć do kosza a sto pierwsze też i może następne to będzie to :D
Oczywiście jak pisze Fal wszystkie ustawienia aparatu zależą od tego jakie zdjęcie chcesz zrobić
Więcej na temat robienia zdjęć w akwarium będzie w nowym roczniku PKMD tak więc teraz nie wypada wychodzić przed szereg. :wink:

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 28 mar 2008, 16:11

Robiąc zdjęcia akwarium i rybek bez lampy (a moim zdanie tylko tak należy robić) Warto poeksperymentować z ustawieniem czułości ISO, im wyższe tym mniej światła potrzeba, by zrobić fotkę, jednak oczywiście nic za darmo i wysokie ISO, to gorsza jakość i tzw. ziarno widoczne na zdjęciu. Jednak czasami inaczej się nie da. Trzeba po prostu znależć złoty środek, jakiś rozsądny kompromis między jakością a możliwościami sprzętu.
Do tego dochodzą jeszcze zależności między długością czasu naświetlania a wielkością przesłony, czyli ekspozycja. Ale o tym może kto inny?
Pozdrawiam

tomekk
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 10 lut 2005, 09:06
Imie i Nazwisko: Tomasz Krzymowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Siedlce
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: tomekk » 28 mar 2008, 17:20

ISO w aparatach kompaktowych fuji to ich minus, zawsze przy zakupie kompaktu czy innego aparatu, należy zadać sobie pytanie jakie zdjęcia będzie chciało się robić i jakimi środkami się dysponuje...
Jak dla mnie ważne nawet w kompaktach... jasny obiektyw, manualne ustawienia i zoom... Mam słabość do canona, ale w kompaktach chylę czoła przed sony i panasonikiem jeśli chodzi o uniwersalność w przyzwoitej cenie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 29 mar 2008, 11:15

Sporo o budowie apratu cyfrowego, ustawianiu ekspozycji, szumach matryc i ogólnie fotografowaniu można dowiedzieć się z lektury tych stron:
http://www.fotopolis.pl/
http://www.fotografia.kopernet.org/
http://www.foto.com.pl/index.php?id=pf

I jeszcze jedna strona - porówania zdjęć wykonanych różnymi aparatami:
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Jest to olbrzymi materiał do przetrawienia, ale warto.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości