Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Dyskowce z odłowu - dyskusje

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: Deszczowatwarz » 07 sie 2012, 10:47

.AT pisze:Ja w sprawie "formalnej" .
Mam pytanie dotyczące dzikusów .

Wiadomo że woda musi być w granicy kh - 0 , gh 6 lub wyżej - jakie minerały powinno się dodawać i w jakich ilościach do wody .

Moje drugie pytanie : czy można łączyć dzkie dyski z hodowlanymi .
Arku na chwilę obecną ja u siebie używam tylko mieszanki RO+odpad w różnych proporcjach w zależności od potrzeb.
Część akwarii z dzikami i hodowlanymi pracuje na wspólnym obiegu z wspólnym sumpem, pH jest utrzymywane na poziomie 6,7-6,9 przez automatyczne dolewki w momencie spadku pH. Woda do dolewek ma przewodność ok. 350mikro dokładnie nie mierze parametrów.
Czyli wszystkie ryby pływają razem na tej samej wodzie o pH do 7 , woda bez dodatków uzdatniaczy i kwasów - przefiltrowana przez węgiel i sendymenty.
Zanim połączyłem dziki z hodowlanymi mineło pół roku i obecnie wiem że moje dziki z moimi hodowlanymi mogą żyć razem.
Rafał
Ostatnio zmieniony 11 sie 2012, 10:59 przez Deszczowatwarz, łącznie zmieniany 1 raz.

.AT
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2011, 14:40
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Tarasiuk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Biała Podlaska
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: .AT » 11 sie 2012, 07:12

Zaryzykowałem i na początku czerwca stałem się szczęśliwym posiadaczem 6 szt Heckli rozmiar 15cm . Parametry wody książkowe .
Sielanka trwała do początku sierpnia , teraz odchodzi mi 1 dzikus co kilka dni ( zaczyna kręcić się w okół własnej osi , pływa wyraźnie przekrzywiony w kształcie litery c , chowa się po kątach , leży na dnie ; 1 dzień bączek - na drugi dzień można ją martwą wyławiać ) .

Około 20 lipca ....
Wszystko było dobrze aż do momentu wpuszczenia hodowlanych ( co kilka dni była wpuszczana 1 ryba ( oczywiście z zachowaniem kwarantanny , odrobaczania , przyzwyczajania stopniowego do innej wody ) , nad akwarium założyłem hydroponikę ( nowa donica plastikowa , keramzyt ogrodniczy , 2 mb węża + rośliny .

Akwarium ma około 700 litrów , warstwa drobnych kamieni + 3cm warstwa bardzo drobnego piasku do tynków , sump 80 litrów keramzytu i bioceramiki , napowietrzanie podwójne . Roślinność byle jaka . Na koniec lipca pływało 6 szt dzikusów + 8 szt hodowlanych , 4 szt ziemiojad , 20 szt neon czerwony , kilka kirysów , 2 szt jakich L.. . Wszystkie ryby jedzą .

Z hodowlanych 2 pary non stop kładą ikrę lub opiekują się przecinkami . Parametry wody :
-temperatura 27 st
-ph 5
-no2 0
-no3 10 mg/l
-gh 5
-kh 1 ( lub 0 )
testy Jbl I Sera

Wodę przygotowuję w piwnicy : beczka plastikowa 120 litrowa 90% RO 10% odpad z RO . Podmiany średnio 40 litrów raz w tygodniu woda odstana i non stop napowietrzana ( na dnie zostaje zawsze 20 litrów starej wody) , dolewany Azoo Aquaguard uzdatniacz wody . Karmienie wyłącznie suchy płatkowy pokarm z zawartością składników roślinnych( tanie uzupełniacze do 10 zł za 1 litr) + spirulina .

Dzikus u mnie nie widział leków lekarstw itp , natomiast hodowlane były trzymane w roztworze nadmanganianu potasu (4 godziny ) po czym były przeławiane do świeżego akwarium ( z parametrami "dzikusowymi" ) po 2-3 dniach powtórka - całość zabiegu trwała 15 dni po czym co kilka dni wpuszczałem po 1 sztuce do ogólnego .


Może komuś się przyda mój opis co robię źle lub dobrze.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: roh » 11 sie 2012, 11:32

Masz wszystko wzorcowo.Niepokoją mnie tylko pomiary-przy ph=5 test nie ma prawa wykrywać TWW=KH. Speed ryb dzikich jest zjawiskiem jak spadanie meteorytów-nigdy nie wiesz gdzie i dlaczego. Podobna sytuacja była kiedyś u Basi. U mnie ryby pływały ponad pół roku i wszystko było ok, trafiły do niej i po 2 tygodniach wszystkie poleciały, a te co zostały u mnie????? to jeden z nich zdobył championa w Polsce i 3 miejsce w Szwecji. Ot co. Nie bardzo wiem tylko czy aby nie za dużo RO w twojej wodzie. Woda z odwróconej osmozy jest rozpuszczalnikiem wszystkich minerałów- także tych zawartych w organizmach żywych. Ja odpuściłem sobie nawet Marlina. Ryby po RO zachowywały się u mnie "inaczej". Ja leję kran pomieszany z kwasem solnym CZDA. Mam już proporcje wyliczone dla mojej wody i dodaję aquasafe. Woda jest co jakiś czas "wirowana" turbiną. Nic więcej. Od bez mała 2 lat nie występują u mnie speedy. Odpukać :wink: :wink: :wink:

.AT
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2011, 14:40
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Tarasiuk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Biała Podlaska
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: .AT » 11 sie 2012, 12:13

Romanie ....
Mam drugie akwarium ( 240 litrów) z podrostkmi 7 miesięcznymi własnego chowu . Sama kranówa + mięso wołowe . Ph(7) w tym akwarium powinno być -/+ jak w twoim ogólnym . Akwarium czysto higieniczne z filtracją biologiczną z kubełka ............... Mogę wpuścić do niego 3 ostatnich Indian ........... tak dla testu . .....Wpuszczę wieczorem .... teraz podam Azoo ... uzdatniacz do wiązania metali ciężkich .

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: Deszczowatwarz » 11 sie 2012, 14:11

OO! to jednak zakupiłeś ryby :) .
Upierałbym się przy zatruciu choć z opisu widzę że zastosowłeś się do rad z rozmów tel. o wodzie, może coś pominąłeś nie wiem, a może faktycznie hodowlane coś przeniosły mimo pewnych zabiegów serylizacyjnych tak to nazwę.

Głupi jesetem i nie wiem co powiedzieć bo wiem że jest na tym forum a także na innych klika osób dużo głębiej siedzących w dzikim dyskowcu które też nie mogly sobie poradzić ze speedowaniem Heckel'a.
Łącząc dzikie dyskowce z hodowlanymi najpierw doprowadziłem wszystkie ryby do stanu w którym mogłem mieć nadzieję że są zdrowe i nic im nie dolega. Przez kilka miesięcy obserwowałem ryby i systematycznie w mirko dawkach szczepiłem wodę między zbiornikami czasem działy sie dziwne rzeczy ale nigdy nie był to speed, (przez 9 miesięcy na 100szt Hekel'a speeda miały chyba ze 3-4szt i tylko w pierwszym miesiącu może 2 miesiącu po przylocie kiedy chciałem za dużo kombinować z wodą).
Wreszcie w którymś momęcie znuciło mi się latać między akwariami i z duszą na ramieniu połączyłem wspólną fitracją. Nic się nie działo to żeby było wesoło zacząłem mieszać ryby między akwariami i pech znowu nic.
Może mam fuksa może się nie znam a może przez te kila miesięcy wyczysciłem ryby z badziewia które nie pozwala połaczyc ryb - nie wiem.
Wiem natomias że udało sie to zrobić że nie mierzę parametrów bo pH i dolewkami na regale steruje mi komputer, pH na poziomie 6,7-6,9 do dolewek idzie woda po weglu cesendymentach i ceramice. czyli mój kran po przefiltrowaniu twardzość ogólna gdzieś 15 wieglanowa może 6. Staram sie codzień czyścić komorę mechaniczną w sumpie i wtedy z akwarium zabieram z 50-100L dolewam czyste RO.
później dopiszę coś więcej muszę uciekać.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: roh » 11 sie 2012, 17:08

.AT pisze:Romanie ....
Mam drugie akwarium ( 240 litrów) z podrostkmi 7 miesięcznymi własnego chowu . Sama kranówa + mięso wołowe . Ph(7) w tym akwarium powinno być -/+ jak w twoim ogólnym . Akwarium czysto higieniczne z filtracją biologiczną z kubełka ............... Mogę wpuścić do niego 3 ostatnich Indian ........... tak dla testu . .....Wpuszczę wieczorem .... teraz podam Azoo ... uzdatniacz do wiązania metali ciężkich .
Pewnie zrobiłbym tak samo uciekając z tamtego baniaka. :?
A przekonywałem -kup brązy :(

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: _TOM_ » 14 sie 2012, 15:04

Wygląda wszystko od strony baniaka i wody na ok, ja jedynie nie dawałbym do 90% wody z RO tego uzdatniacza ... bo po co chemie dawać rybom ? Szczególnie dzikim.
TWW masz z pewnością 0, jeśli PH utrzymujesz że masz 5.0 :)

Przyczyną kłopotów może być połączenie dzikich z hodowlanymi co pewnie wielu zasugeruje ... jedne miały bakterie których drugie do tej pory nie miały, i katastrofa, ale nie musi wcale to być powodem tych kłopotów.
Ja sporo czytam o dyskowcach, jeszcze takiego autora co by w 100% stwierdził i udowodnił przyczynę speedowania i odchodzenia ryb, jak i lekarstwo na to skuteczne znalazł nie przeczytałem jeszcze nigdzie.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: ziemianowski » 17 mar 2014, 23:42

Witam

Jestem nowy na tym forum. Moje pytania są następujące:

1. Czy dobrym pomysłem jest przy dzikich dyskach małych bo ok. 9cm po kwarantannie przełowienie ich do akwarium docelowego w którym obecnie pływają 5+5 Apistogramma sp. Tefe i Nannostomus marginatus x10 czy lepiej wprowadzać pozostałe ryby później po jakimś czasie ???

2. Co jeżeli w docelowym akwarium są problemy ze ślimakami, może to być zagrożenie dla dzikich dysków ???
3. Po kwarantannie lepiej puścić ryby na goły piasek czy na dnie mogą leżeć zbutwiałe liście np. bukowe ???
4. Jeżeli zbiornik docelowy działa obecnie od pół roku i jest stabilny biologicznie, pływają w nim ryby podane wyżej, jest to zbiornik biotopowy ze sporą ilością drewna i jedna sporą żabienicą to jak myślicie lepiej poddać wszystko odkażeniu czy puścić na to co jest ??? (jeżeli odkażać to czym i jak) ???
Z góry dzięki Wam za odpowiedzi.

pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: Deszczowatwarz » 18 mar 2014, 01:38

Marcinie nowe ryby masz w kwarantannie więc stopniowo zacznij im dolewać wody ze zbiornika docelowego powoli zwiększając ilość dolewanej wody tzn. rób podmiany na wodę ze zbiornika w którym mają wylądować. Jak przez kilka tygodni nic się nowym nie będzie działo to znak że ryby mogą lądować w nowym lokum
A co jest ze ślimakami zdychają?? Myślę że chodzi ci o ich liczebność, ślimak to taki sam mieszkaniec akwa jak ryba jak masz ich a dużo to e eliminuj.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: ziemianowski » 18 mar 2014, 01:53

Chodzi mi o to czy ślimaki nie zaszkodzą dzikim dyskom np. poprzez pasożyty które zapewne mają.

Czyli zostawić ryby w docelowym i robić stopniowe podmiany wody w kwarantannowym w którym są palety na wodę z docelowego i obserwować. OK, dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Dzikie dyskowce-pytania i dopowiedzi-koniec mitów

Post autor: Deszczowatwarz » 18 mar 2014, 17:14

tak Jeżeli ryby w ogólnym nie zdychają i dobrze się czyją i wszystko jest porządku to możesz ew.zbadać ich odchody aby upewnić się że nie mają jakiegoś niepożądanego gościa.

Odpowiedz

Wróć do „Dzikie dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości