Dziura na boku ryby

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Dziura na boku ryby

Post autor: IceManUK » 03 gru 2018, 18:36

Dziwna sytuacja spotkała mi jedną z paletek a mianowicie zaczeło się od białego pkt na boku rybci a teraz już jest regularna dziura (jak na obrazku)

- zastosowane leczenie: ESHA 2000 + ParaGuard (choroba nie ustępuje a wydaje się że wielkość dziurki się powiększa)

Fakty:
- Tylko 1 rybka aktualnie jest chora
- Z tego samego gatunku jedna paletka już padła mając te same obawy jakieś 2 mc temu - bardzo szybko padła tak że nawet leczenia nie zdążyłem włączyć (obie rybki kupione w 1 sklepie) - dziura u tej drugiej paletki była w bardzo podobnym miejscu (przy dolnej płetwie jak ta aktualnia)
- Pokarm przyjmuje
- Nie obserwuję na ten moment negatywnych skutków

Rybka u mnie z 6 mc jest
Ostatnie dodane ryby to właśnie ona wraz z drugą rybką która padła już wcześniej

Proszę o pomoc czy ktoś z czymś takim się kiedyś spotkał ?
Załączniki
1543855950649.jpg
1543855950649.jpg (66.06 KiB) Przejrzano 4741 razy
1543855950674.jpg
1543855950674.jpg (77.1 KiB) Przejrzano 4741 razy
1543855950800.jpg
1543855950800.jpg (61.96 KiB) Przejrzano 4741 razy

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Dziura na boku ryby

Post autor: IceManUK » 04 gru 2018, 12:57

Naprawdę jestem pierwszym kto ma taki problem ?

Pytanie inne - woda w akwarium jest ultra mięka - twardość pewnie poniżej 1 (woda RODI) czy to nie oznacza że z automatu leki które są na bakterię / grzyby ect powinny być w dawkach x2 zalecana ?

eSHa 2000 jest na błękicie i innych dodatkach (kilka składników) i u niej doczytałem że producent pisze (oczywiście w ulotce dobrze zamaskowane w dużej ilości treści) że jeśli woda ma twardość mniejszą niż 4 należy dawkowanie zwiększyć x2

I teraz jedno co zobaczyłem jak dostają ParaGuard żadnych negatywnych skutków (codziennie dodaję lekarstwo) - bardzo ryby żywe / ciekawskie / silne (rozpizd w akwarium potrafią zrobić) i żerują cały czas :D - natomiast jak podałem im eSHa2000 (w dawce podstawej nie x2 - płyn się skończył) widać było u nich oznaki stresu (chowanie po kontach / jedzenie na pół gwizdka / mocno zestresowane)

Możecie polecić jakiś silny środek na te bakterie (obstawiam że to sprawa bakteryjna ta dziura) - dzieki leką nic złego się nie dzieje z tą dziurą - wydaje się że się nie powiększa - pleśni nie ma "czysta dziura"

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Dziura na boku ryby

Post autor: IceManUK » 28 gru 2018, 15:05

Metro można gdzieś zakupić w jakimś leku dla paletek ?

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Dziura na boku ryby

Post autor: IceManUK » 02 sty 2019, 20:28

NM - to forum albo umarło ;) albo mam pecha lol

Lek kupiłem bez problemu

johny89
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 26 lut 2018, 12:52
Imie i Nazwisko: Damian Podwapiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kalisz

Re: Dziura na boku ryby

Post autor: johny89 » 02 sty 2019, 22:35

Żaden ze mnie ekspert kolego ale wystarczy wpisać metronidazol w wyszukiwarke i wyskakuje lek który go zawiera.
Osobiście nigdzie jeszcze się nie spotkałem żeby zwiększać dawkę przy bardzo miękkiej wodzie, natomiast nie które leki zaleca się rozpuszczać w wodzie o niskim pH.
O chorobach jest też dość duży artykuł może tam znajdziesz więcej informacji, może to dziurawica.
Najlepiej było by przebadać odchody pod mikroskopem a nie leczyć w ciemno.
A na bakterie mocna jest bodaj że streptomycyna ale nie jestem tego pewien, ja stosuję nadmanganian.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości