oddychanie jednym skrzelem

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

cellarium
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 10 lut 2009, 13:40
Imie i Nazwisko: Bartłomiej Kowalczyk
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: oddychanie jednym skrzelem

Post autor: cellarium » 25 lut 2010, 21:39

gajowa pisze:Używałam pratel. Nie wiem czy można kupić czyste prazi w Polsce. Kiedyś był u weterynarzy anipracit i zawierał tylko prazi, ale juz jest wycofany z rynku, a szkoda.
Witaj,

Jeżeli chodzi o anipracit to nie jest chyba tak źle.
Dzwoniłem do weterynarza i powiedział mi że generalnie nie ma problemu z tym lekiem, obiecał że zamówi w hurtowni i na drugi dzień lek był już u niego. Niestety cena nie jest zachęcająca bo liczy sobie 11zł za 1 ml czyli 54 mg czystego prazi.
Pratel ma za 7 zł.
Pytanie czy warto dorzucić te 4 złote na jeden ml by nie truć niepotrzebnie ryb embonianu pyrantelu, bo raczej nie jest on obojętny.

Pozdrawiam:
Bartek K.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Re: oddychanie jednym skrzelem

Post autor: bohen21 » 25 lut 2010, 23:16

no to pratel ma drogo, u mnie weterynarze mają pratel po 4 zł za tabletke. ale chyba skoro gajowa i inni stosowali pratel w normalnej dawce i rybom nie szkodził więc chyba można stosować:)

no i co wykopałem w necie odnośnie tej drugiej substancji:
Embonian pyrantelu: pochodna tetrahydropirymidyny, w postaci soli kwasu embonowego jest słabo rozpuszczalny w wodzie. Jest skutecznym środkiem do zwalczania parazytoz jelitowych u zwierząt. Spektrum działania obejmuje dojrzałe nicienie pasożytnicze zwierząt mięsożernych należące do rodzajów: Toxascaris, Toxocara, Ancylostoma i Uncinaria. Współczynnik bezpieczeństwa u psów określono na > 10. Pyrantel jest z reguły dobrze tolerowany.
Mechanizm działania pyrantelu polega na wpływie na aktywność bioelektryczną błon komórek pasożytów. Pyrantel wywołuje blok typu depolaryzacyjnego komórek nicieni i poraża ich mięśnie. Działa na nie około 100 razy silniej niż acetylocholina, należy do tzw. nieodwracalnych blokerów płytki ruchowej u nicieni, u ssaków działa zaś znacznie słabiej.
Prawdopodobnie pyrantel naśladuje działanie endogennego neuroprzekaźnika lub neuromodulatora hamującego, charakterystycznego dla organizmu nicieni.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Re: oddychanie jednym skrzelem

Post autor: bohen21 » 03 lip 2010, 06:56

Witam, mam pytanie bo niestety po raz kolejny zaobserwowałem że 2 rybki oddychaja jednym skrzelem i tu nasówa się pytanie czy protazol tez się nada na przywry skrzelowe, pomimo że niby jest na skórne??

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości