"Rybi AIDS"

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

"Rybi AIDS"

Post autor: bjarka » 30 sty 2005, 23:42

Chciałabym uzyskać informację o tej chorobie, tzn. o okresie wylęgania,objawach,możliwym czynniku chorobotwórczym. Sądzę ,że mogłam się zetknąć z tym schorzeniem.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 30 sty 2005, 23:55

Ta choroba znana jest bardziej jako discus plague .
http://www.aquaria.info/faqs/plague.htm
Trudno poszukać kogoś kto z tym się spotkał osobiście i nadal ma ryby .

Może Przemek - Mondeja , podzieli się swoimi uwagami oraz jak sobie z tym radził bo w moim mniemaniu tylko on potrafi to rozpoznać i spróbować leczyć .

Może choroba kolumnowa czyli jednoczesny atak bakteri , wirusów i grzybów to jedna z odmian tego AIDS-a paletek .

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 31 sty 2005, 00:24

Dzięki za informację.B.J.

Awatar użytkownika
Mondeja
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 240
Rejestracja: 14 gru 2004, 17:25
Imie i Nazwisko: Przemek Laskowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skawina
Lokalizacja: Skawina

Post autor: Mondeja » 31 sty 2005, 01:41

Witam , rzeczywiście zetknąłem się kilkakrotnie z zarazą dyskowców i muszę przyznać , że to niezłe cholerstwo ! Atakuje bardzo szybko , widziałem jak przerzuca się przez nieuwagę ze zbiornika na zbiornik dosłownie w 1 dzień. Objawy - ryby ciemnieją (stają się niekiedy, zwłaszca niebieskie odmiany całe czarne) , składają płetwy , oczy zachodzą mgiełką , całe ciało pokryte jest nalotem i mocno śluzują. Dodatkowo ryby opadają na dno i najczęsciej tylko tam przebywają. objawy są podobne do objawów np. oodinozy lub chilodonellozy ale są wielokrotnie silniejsze i choroba przebiega o wiele szybciej. Dodatkowo wtórnie na zakażonych miejscach u niektórych ryb zaczyna pojawiać się pleśń. jedynym chyba pozytywnym objawem jest to, że ryby zachowują normalny apetyt i potrafią czarne jak węgiel poderwać się jeszcze z dna i podpłynąć pod powierzchnię by pobrać pokarm wrzucony do zbiornika.
Mój sposób na zarazę to 3 leki podane jednocześnie - Contra Ick + Fungi Stop + Borgal 24%. Kiedyś na 50 zarażonych dysków 5 różnych odmian (ryby młode , ok 6cm) wyciągnąłem w ten sposób z choróbska 49 sztuk. Wynik chyba całkiem dobry.
Pozdrawiam , Przemek.

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 31 sty 2005, 21:27

Pytanie do Przemka:czy ryby miały martwicę ogona , czy ryby nosicielki również zachorowały? Pozdrawiam.Beata.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości