Problem z rozmnozeniem

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 18 mar 2019, 15:04

Witam. Mam akwarium 450l z paletkami. Dobrala mi sie para i zalozylem drugie 200l tarliskowe (wiem ze za duze ale takie mialem wiec nie chcialem kupowac drugiego). Filtr jbl 901 na rurce wciagajacej wode zamontowalem filtr gabkowy. W akwarium tylko grzalka, rurki od filtra,dwie napowietrzajace i stozek.
Akwarium wczesniej przygotowne. Woda 2/3 z glownego i reszta odstanej kranowki. Filtr jbl 901 podlaczany byl ponad tydzien jako drugi do 450l zeby bakteria sie namnozyla. Pozniej przelozony do tarliskowego.
Parametry wody:
Ph. 6.5
Gh. 3
Kh. 0
No2. 0.25
No3. 5
Fe. 0,05
Nh3/Nh4+ 0
Temp. 29

Walcze z No2 i 2 razy dziennie sprawdzam. Dzis chyba troche spadlo do 0.20.
Mialem w planie przelozyc pare troche pozniej jak parametry sie ustabilizuja, ale druga samica zaczela interesowac sie samcem i byly walki w glownym. Para odganiala samice i non stop atakowala wiec podejrzewam ze by ja zameczyla.
W akwarium tarliskowym para jest juz 3 tygodnie. Sklada ikre co 4/5 dni ok 300szt. ale za kazdym razem po ok. 30 godzinach ikra robi sie biala i para ja usuwa. To juz chyba 6 raz jak para sklada ikre i za kazdym razem to samo.Do wody nie dodaje nic.
Czy przy no2 na poziomie 0.25 jest szansa zeby larwy sie wykluly czy musze poczekac az spadnie do 0?

Jakie mlode moga byc z tej pary?

https://zapodaj.net/a27d02cdc2524.jpg.html

Jakie z tej? Wczoraj dobrala sie druga para w glownym

https://zapodaj.net/6de645be97ab7.jpg.html

Dzieki

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: _TOM_ » 18 mar 2019, 18:57

Tyle razy i ikra bieleje, to może to nie jest wcale para hetero, tylko homo? wtedy zawsze będzie ikra bielała, bo brak w tej parze samca i spermy.
Miała ta para w ogólnym larwy chociaż raz jeden?
Jeśli nigdy nie miała w ogólnym larw, to się pośpieszyłeś trochę z jej przenoszeniem.
No2 musi być 0, trujesz tę parę, zatrujesz i młode. Pod tym kątem też się pośpieszyłeś.
Może zmniejsz o stopień temperaturę, zmniejsz przepływ wody w akwarium, stożek daj jak najdalej od wlotu i wylotu z filtra, wlot zrób centralnie w dół tylko by nie mieszał wody w całym akwarium.
Podmieniaj wodę codziennie ściągając brud z dna, zaprzestań podmian dopiero jak będzie nowa ikra.
A co wyrośnie to trudno stwierdzić bez dziadków, bo młode dyski są podobne do rodziców i do dziadków, możesz mieć 4 czy 5 różnych, albo wszystkie takie same turkusy.

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 18 mar 2019, 19:17

Wiem ze sie pospieszylem. Troche sytuacja to wymusila. Para raz zlozyla ikre w glownym, ale larw nie bylo. Druga samica zaczela odbijac samca i byly walki w glownym. Dlatego decyzja o wczesniejszym przeniesieniu. Dzis ikry juz nie ma, po ok. 30 godzinach. Na pewno jest samiec i samica. Samiec zapladnia ikre bo obserwowalem. z reszta jakby samiec ikry nie zaplodnil to chyba szybciej ikra by zbielala? Para raczej tez by sie ikra nie opiekowala tylko zjadla ja od razu? Co do no2 to lepiej przeniesc pare do glownego czy czekac?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: _TOM_ » 18 mar 2019, 19:36

Eeetam, a jak byś nie miał tarliskowego? To niby by się pozabijały 2 samice o tego samca? Przesadzasz. trochę by sobie włosów powyrywały, paznokcie połamały i by się jakaś poddała.
Przepychanki i walki to normalka w stadzie ryb.
Jak spada No2 to zostaw. Jak nie to daj im odpocząć w ogólnym.
Skoro to prawdziwa para to w końcu im się uda.
Ja miałem kiedyś 2 samice, co kładły ikrę po każdej podmianie wody, czasem zjadły zanim zbielała, czasem jak zbielał, czasem inne ryby im wyjadły.
Zakochały się i jak maniaczki kładły po każdej podmianie wody. Pilnowały i przeganiały każdą inną rybę. Oby u ciebie było lepiej. Prawdziwy dowód na prawdziwego samca i samice to choćby 1 larwa.
Daj im czas by to udowodniły.

TOMEK
junior
junior
Posty: 83
Rejestracja: 20 wrz 2018, 07:15
Imie i Nazwisko: Tomasz Borowiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Mniszew

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: TOMEK » 18 mar 2019, 20:01

Tu się zgadzam.Mam dokładnie tak jak piszesz.Dwie samice RM się związały ze sobą na dobre i na złe :D
Kładą ikrę regularnie co 9-11 dni i zjadają po 3-4.
Na miłość nie ma siły...

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 18 mar 2019, 20:28

Moze macie racje. W sumie to z bliska nie ogladalem jak zapladnia tylko z daleka. Tylko wydaje mi sie ze niezaplodnione powinny szybciej zbielec? U mnie bieleja po ok. 30 godzinach. Musze z bliska sie przyjrzeć przy nastepnym skladaniu ikry. Do tej pory nie chcialem przeszkadzac. Aha ikra bieleje stopniowo. Po 10 godzinach kilka sztuk, zostaja usunieta przez "pare". Po 15 ok 50szt a po 30 calosc. Larwy do tej pory ani jednej. A z drugiej pary jakie moga byc mlode? Nie wiem czy zakladac dla nich osobne akwarium czy sie nie oplaca?


https://zapodaj.net/6de645be97ab7.jpg.html

Dzieki wielkie

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: _TOM_ » 18 mar 2019, 20:59

Niezapłodnione tak bieleją jak opisujesz ;) Zapłodnione raczej nie bieleją tylko masz z nich larwy.
Nie wiem co wyrośnie z malboro i snow, tu nie pomogę. Może nasi koledzy co mnożą na potęgę coś napiszą.
Zamień parę, szkoda drugie tarliskowe stawiać.
A czy się opłaca? W sensie finansowym raczej nie. W sensie doznań i radości, raczej tak ;) Satysfakcja na całe życie zostanie.

Awatar użytkownika
Kazimierz1961
członek PKMD
Posty: 368
Rejestracja: 02 sty 2012, 16:24
Imie i Nazwisko: Kazimierz Kraćkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rawa Mazowiecka
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: Kazimierz1961 » 18 mar 2019, 21:38

Witaj. Aby być pewny że to para to zostawia się w ogólnym do momentu pojawienia się larw. Dobra para nie dopuści innych ryb do ikry, a nawet jak wylęgną się larwy to też pilnuje i inne ryby ustawia po katach. Dopiero w momęcie rozpływania się larw nie są w stanie upilnować. Malboro można mięszać z snow.

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 18 mar 2019, 22:20

Moj blad. Poczekam do nastepnej ikry, jak bedzie znow to samo to przeniose do 450l. Jak zlozyly pierwsza ikre w glownym to jej pilnowaly. Ikra byla non stop pilnowana. Nawet do jedzenia oddalala sie tylko jedna ryba, a dopiero jak wracala to druga sie oddalala zjesc. Moj blad. Posluchalem opinii innych na innym forum i przenioslem pare do 200l razem z ikra na korzeniu.

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 21 mar 2019, 19:34

Witam. Czy ktos po ikrze moze powiedziedz czy jest zaplodniona? Nie przygladalem sie wczesniej ale teraz na zdjeciu dostrzegam mlode w srodku. Nizej link do zdjecia ikry.


https://zapodaj.net/41f7c8f3912d2.png.html

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: przynenta » 21 mar 2019, 20:11

Widać, że nie bieleje, wieć bardzoprawdopodobne , że jest

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: _TOM_ » 21 mar 2019, 22:58

Mało ostre zdjęcie, ale jutro będziesz wiedział już :) czy bieleje czy nie ;0)

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 22 mar 2019, 14:27

Zdjecie jest poprzedniej ikry.
Wczoraj zlozyly kolejna o godzinie 18.
Jedna sztuka biala i do tej pory nie usunieta. No2 spadlo do 0.05.
Zastanawiam sie czy nie zmniejszyc napowietrzania? Jest po obu krotszych stronach akwarium.
Po jakim czasie widac zarodki w ikrze?

https://zapodaj.net/18b03271916bf.jpg.html

https://zapodaj.net/e6a0652df68c9.jpg.html

Na zdjeciu swiatlo pada na ikre i z jednej strony wyglada jakby byla biala, ale jest tylko jedna sztuka biala.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: _TOM_ » 22 mar 2019, 16:49

Napowietrzanie wystarczy jedno, dwie kostki niepotrzebne. Zmniejsz przepływ przez filtr jak możesz, bo NO2 musi być 0. Czyść częściej gąbkę na wlocie do filtra. Trzeciej doby mniej więcej widać już w ikrze coś niecoś w środku.

19banan
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2019, 14:18
Imie i Nazwisko: Mariusz Gorlowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Cork

Re: Problem z rozmnozeniem

Post autor: 19banan » 23 mar 2019, 17:09

Kolejny raz sie nie udalo. 30 godzin od zlozenia ikry i zostalo ok. 40 dobrych jajeczek, reszta stopniowo bielala i ryby ja usuwaly. Ostatni raz zagladalem w nocy i bylo ok. 40 szt, ale rano nie zostalo nic. Mam nadzieje ze przy nastepnej ikrze no2 bedzie 0 i zobaczymy.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości