JAK ROZMNOŻYC PALETKI?

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

JAK ROZMNOŻYC PALETKI?

Post autor: DARIUSZMT » 24 gru 2004, 21:10

Parametry wody 4-6 gh ,temp.30 stopni ph 6 ,węglanówki nie mierzę.
Ryby w wieku ok 1,5 roku i sukces murowany .Może nie przy pierwszych tarłach ,ale każde następne gwarantuję sukces.
A jak wy to robicie ?
Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 28 sty 2005, 23:42

Darek jak uzyskujesz takie parametry ?? czy stosowałes kiedys czyste RO + sole (jesli tak jakie sole jakiej firmy) ile czekasz z wodą zanim wpuscisz pare (woda świeża ?? stara ??) bo mam podzielone opinie - mam duzo kłopotu z bielejąca ikrą mimo fitra RO (w roznych stosunkach z kranówką ) i stosowania filtra UV. Moje doswiadczenia dotyczą conajmniej kilku par wiec raczej o niepłodnosci samców czy samic nie ma mowy - Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

A jak to bylo u moich Malboro....

Post autor: kriskros » 07 lut 2005, 22:34

Witam,
Pisze jak to u mnie bylo i jest bo parka wlasnie wychowuje "moje" pierwsze mlode :)
Otoz bylo to tak:
1.Po roku zakupiona para paletek okazala sie para biologiczna tj. pani i pan -dobraly sie nawet pod tym wzgledem ze zaczely ze soba tanczyc i juz wiedzialem ze pasuja do siebie:)
2. Pierwsze tarlo odbyly na moich oczach w akwarium ogolnym , ale drugie juz w zbiorniku przystosowanym tj. specjalnie kupiony filtr osmotyczny za 500zl ze sklepu internetowego, woda o parametrach ph= ok.6,7 , To=ok.8 , Tw=0 ,temp30C i napowietrzanie , 5 kropli srodka przeciw plesnieniu ikry
troche mikroelementow Tropicala
3.Udalo sie mlode sie wylegly ale jak zaczely plywac po paru dniach stare je zjadly i zlozyly nowa ikra
4.Kilka nieudanych zlozen ikry przez parke az wreszcie tarlo po ktorym polowa ikry splesniala mimo srodka na plesnienie ,ale z polowy wylegly sie mlode i do dzis plywaja maja ok. od 5mm do ok.1cm
zacalem podawac artemie.
5.Rosna z dnia nadzien jak na drozdzach i jestem zadowolony je obserwujac oby zadne chorubsko tam nie wpadlo ale bede uwazal
Moim zdaniem najwazniejsze to dobrana para (sama ma sie dobrac) i woda o TW=zero!!! koniecznie z filtra osmotycznego!!!
Mlodym nalezy czesciowo ciagle podmieniac wode aby nie bylo azotanow!
Czytalem ze azjaci podmieniaja 200% wody dziennie ,wtedy rybki szybciej rosna. Przyznaje ze jestem nowicjuszem bo hoduje te piekne rybki od ok 1,5 roku i juz sie udalo rozmnozyc ,ale wciaz sie ucze od mistrzow z forum np Janusza ktorego wyniki pewnie kazdy juz widzial sa oczywiscie i inni ktorych tez pozdrawiam i im rowniez dziekuje !!!!! Wazne jest jedno ze sa tacy ludzie co nie robia tajemnic z rozmnazania paletek ,a dziela sie wiedza z mlodszymi stazem hobbystami i chwala im za to !!!
( PS - pytanie przeczytalo mase osob , ale jak widac chetnych do dzielenia sie sukcesami to jest b. malo...) :?:

booster$
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31 sty 2005, 20:04

Post autor: booster$ » 08 lut 2005, 14:28

kriskros ile cm miala twoje para??

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

Post autor: kriskros » 08 lut 2005, 19:03

Dear boosrter$,

Para jest roznej wielkosci poniewaz samiec jest znacznie wiekszy wizualnie od samicy i potezniejszy.Dlugosc samca ok.14cm mierzac od konca pyska do konca pletwy ogonowej i samica 11cm , nie sa to wymiary dokladne, ale tak patrzac na linijke bo nigdy ich nie mierzylem (ale mozna przyjac tak "na oko") ,pewnie ktos powie ze na oko to chlop w szpitalu umarl :mrgreen: ,ale tak to wyglada.Para nadal zyje, ma sie dobrze ,a mlode rosna w oczach karmie je juz artemia i widze ze i z dna dziabia resztki pokarmu dla starych.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

Post autor: DARIUSZMT » 11 lut 2005, 19:13

Z mojego doswiadczenia . Stosuje multiminerał Tropicala ,rzadziej Zooleku ,stosowałem sól Sery ,ale po niej parametry drastycznie skakały do góry i nie mogłem dostosowac dawki .
Zauwazyłem ,ze to co sami wiecie ,nasza woda co do jakości pozostawia wiele do zyczenia .Dlatego dla mnie nieoceniony jest AQUA SAFE TETRY.
Ostatnio u mnie nagminnie leci rdza z wodociągu miejskiego ,myślalem nawet ,ze potróję ryby (taka rdzawica ),wieczorem po nalaniu kranówki do baniaka z odstałą woda .
Podwójna dawka Aqua safe i nic sie nie działo .Ryby miały dodatkowy minerał zelazo .Kazdy ma swój sposób na parametry dla tarlaków ,ale Ja uwazam ,ze mieszanie kranówki z osmoza jest najlepsze.
Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

sebolo
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 05 lut 2005, 01:21
Kontaktowanie:

Post autor: sebolo » 12 lut 2005, 11:59

No to ja tez sie pochwale, okolo dwa tygodnie temu wpuscilem pierwsze ryby do swojego pierwszego akwarium z paletami, wsyzstkie palety byly kupowane oddzielnie mam ich 10, na poczatku troche chorowaly, wzucilem im antybiotyk polecany przez hodowce, dziwnej nazwy kupiony w aptece na recepte, po 3 dniach ogladam sobie rybcie, patrze a tu parka zaczyna czyscic szybe, przychodze za godzinke a one juz klada ikre:) ale niestety w ogolenym szybko ja zjadly, ale i tak jestem szczesliwy, i zaczynam szykowac akwarium tarliskowe:)

sebolo
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 05 lut 2005, 01:21
Kontaktowanie:

Post autor: sebolo » 12 lut 2005, 12:01

chcialem jeszcze powiedziec, ze dodalem przed tarlem roznym makro i mikro elementow, i jeszcze innych dodatkow do roslin, i wydaje mi sie ze to je przyspieszyl odo tarla:)

ps. jak kogos interesuje jaki antybiotyk uzywalem i jakie odzywki to napisze pozniej musze poszukac nazw:)

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

Post autor: kriskros » 13 lut 2005, 23:36

sebolo pisze:chcialem jeszcze powiedziec, ze dodalem przed tarlem roznym makro i mikro elementow, i jeszcze innych dodatkow do roslin, i wydaje mi sie ze to je przyspieszyl odo tarla:)

ps. jak kogos interesuje jaki antybiotyk uzywalem i jakie odzywki to napisze pozniej musze poszukac nazw:)
Ok-napisz jaki to antybiotyk i ile go dales i na ile litrow wody. Mozesz tez dodac na jakie objawy chorobowe to podales ? Pozdrawiam- i rybki tez :)

sebolo
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 05 lut 2005, 01:21
Kontaktowanie:

Post autor: sebolo » 14 lut 2005, 00:39

Objawy byly takie: kilka ryb ze stada pociemnialo, na niektorych pojawilo sie cos przypominajacego jakies nitki, ale to sie urywalo co jakis czas, a na niektorych robil sie taki bialy osad widoczny tylko pod pewnym kontem do swiatla. Apetyt mialy wsyzstkie i to bardzo duzy apetyt:)

Dodalem 1 tabletka TETRACYCLINUM na 50 litrow wody, ten lek jest na recepte b oto antybiotyk:), albo zamiennik DOXYCYCLINUM jedna kapsulka na 20 litrow i mi to pomoglo. Tak mi doradzil hodowca paletek. po dodaniu leku naljlepiej niepodmieniac wody przez 3 dni, jak w tym czasie niepomoze to wymienic wody troche ja wymienilem 1/4 i uzupelnic antybiotyk i tez zostawic na kilka 2-3dni i powinno pomoc, mi pomoglo:)

to jest antybiotyk na bakterie wiec mozna go stosowac tez chyab na inne objawy:)

miro
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2005, 19:12
Lokalizacja: Kęty k.Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Post autor: miro » 16 lut 2005, 19:38

Witam wszystkich, też jestem początkujący i może mi coś poradzicie.
W ubiegły piątek odłowiłem Ancistrusy z akw z paletkami bo te czyściły korzeń jak oszalałe ale glonki nie dawały im spokoju. Po tych czynnościach były strasznie przestraszone ale myślałem że na drugi dzień znów przystąpią do pracy, a tu nic
Podzieliłem akw dł 120cm na pół szybą oddzielając 4 turkusy między którymi na pewno jest ta parka (ni jestem ich jeszcze rozróżnić na 100% bo to ich pierwsze zaloty były). Niby się oddzieliły od pozostałych dwóch i odganiają je ale nic poza tym.
Acha, wyrzuciłem im korzenie bo stwierdziłem że jak mają kryjówki to są bardziej wystraszone. Za miejsce do stwożenia ikry stwożyłem im taki prowizoryczny stożek bo org nie mam.

Co mam robić żeby zaczęły znów działać. Wtedy już miały nawet wysunięte pokładełka, a ja głupi chyba im niepotrzebnie przerwałem.
Proszę o pomoc, nie wiem co jeszcze mam robić. Czy mam poprostu czekać czy odłowić te 2 pozostałe i zostawić samą parkę (myślę że to te dwie chociaż na 100% nie jestem pewien).



Pozdrawiam, Mirek

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 24 lut 2005, 15:00

Więc może i ja opowiem troche o swoich przygodach z rozmnażaniem .
Mam parkę , która juz od tygodnia pływa z młodymi i udało sie to w końcu po wielu wcześniejszych problemach.
Jesli chodzi o warunki to jestem tutaj zaprzeczeniem wielu zasad i znanych prawd.
Nie mam RO , nie stosuje żadnych dodatków ani uzdatniaczy, w akwa z rodzicami są "małosterylne" delikatnie mówiąc warunki i jakoś się udało.
Jedyne co robie , to mieszam czystą odstaną wodę z wodą z akwa ogólnego ( przepuszczoną przez filtr i UV ) i w ten sposób reguluje parametry wody, a właściwie tylko PH .
Można powiedzieć , ze wszystko odbywa sie dość naturalnie i bardziej zwracam uwagę na zachowanie ryb niż na szczegółowe parametry wody.
Tak więc myślę , ze ważne jest tutaj stworzenie w miarę stabilnych warunków odpowiednich dla danej pary, niż studiowanie parametrów chemicznych i tablicy pierwiastków. Młode pływają i rosną , rodzice czują sie bardzo dobrze , podaję artemie (żywą z wylęgu ) jak też artemie bez skorupek i podmieniam ok.10% wody codziennie . Mam nadzieję ,ze tym postem nie zapesze i bedzie wszystko ok .
pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

Post autor: kriskros » 16 mar 2005, 20:56

Oto i zdjecia z opisanego wylegu paletek Malboro- bynajmniej pod taka nazwa byly kupione w sklepie 1,5 roku temu.Przepraszam za jakosc ,ale zdjecia byly robione zwyklym aparatem i skanowane.Ten wiekszy to samiec ,a samiczka wyszla w pelnej krasie (rzut boczny). Mlode trzymaja sie niezle i sa juz znacznie wieksze. To tylko potwierdzenie ze mozna sie jakos dochowac mlodych. Pozdrawiam.
PS-zastanawiam sie co robic z mlodymi poniewaz nie mam warunkow na wiecej paletek, to jest zbiornik dla parki ,a w ogolnym mam dorosle egzemplarze.

Probowalem dodac dozwolone zdjecia/zalaczniki ale bezskutecznie-sorry ,szkoda ze sie nie udalo-moze ktos mi podpowie jak to zrobic?

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 01 wrz 2005, 20:48

wiec moze ja dodam moje trzy grosze... nie jestem hodowca,ale udalo mi sie rozmnozyc we wodzie o parametrach ph 7 , kh 4 reszty nie mierzylam. Wode do tarliskowego wzielam pol na pol , czyli kranowka plus woda z akwa ogolnego ( tez kranowka :roll:) . We filtrze znajduje sie torf, i dodatkowo woda jest wzbogacana szyszkami olchy, ma piekny herbaciany kolor.

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 01 wrz 2005, 20:48

wiec moze ja dodam moje trzy grosze... nie jestem hodowca,ale udalo mi sie rozmnozyc we wodzie o parametrach ph 7 , kh 4 reszty nie mierzylam. Wode do tarliskowego wzielam pol na pol , czyli kranowka plus woda z akwa ogolnego ( tez kranowka :roll:) . We filtrze znajduje sie torf, i dodatkowo woda jest wzbogacana szyszkami olchy, ma piekny herbaciany kolor.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości