Pytania do naszych Hodowców....

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Pytania do naszych Hodowców....

Post autor: fomalhaut » 01 sie 2005, 21:49

Januszu, Dariuszu, Rafale.... (sory jak kogoś pominołem :oops: )
3 pytania:
1. po ilu godzinach, niezapłodniona ikra bieleje....
2. jak odróżnić zapłodnioną od niezapłodnionej ikry... np. po 24 godzinach i czy to mozliwe?
3. jakie są (wg. WAS) dopuszczalne wahania Ph... 0,1... 0,05... w trakcie i PO złożeniu ikry (te 36 godzin...).

Dzięki takim jak Wy, mam w akwa 3 dorodne młodzieniaszki - jak już pisałem, gdyby nie Wasza pomoc, to ni-huhu... A tak - cieszą się zdrowiem i żrą jak opętane....
Ciąg dalszy... no właśnie... od kilku tareł mam problemy.... z winy wody (tak na 95%)... Tak to jest - jak wnioskuję - albo się zapewni właściwą, albo... nici, a nie rybcie....
Dzięki parce, której jestem szczęśliwym posiadaczem (ja - jej czy ona - mnie:))))))))))))) ) mogę eksperymentować...

No więc... ile wlezie staram się aby było IM dobrze i żeby się udało...
Pomóżcie - w ramach możliwości...zresztą JAK ZWYKLE....
Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 02 sie 2005, 06:46

Zarodki są widoczne dopiero po 36 godz przy temp 30 stopni. We wcześniejszej fazie rozwoju jedynie możesz określić czy tarło będzie bardziej lub mniej udane. Określa sie to po ilości zbielałej ikry w ciągu 24 godz. Dobrze gdy jest ich zaledwie kilka to wtedy jest nadzieja na duży wylęg. Nigdy jednak nie rozpoznasz czy jaja po 24 bieleją na skutek złej jakości wody czy też nie zapłodnienia. Gdy pojawi się płeśń to wiesz jedynie że w wodzie jest za dużo bakterii. Niezapłodniona ikra może pozostać żółta nawet powyżej 48 godzin a jedyne co jej brakuje to widocznego zarodka.
Co do wahań ph podczas rozwoju ikry to ostatnio miałem przypadek, że tarło było przy ph 5.5 a wylęg przy 4.8 i mimo to otrzymałem około 150 sztuk. Nie wolno jednak korygować ph podczas rozwoju jaj bo nic z tego niejdzie.

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

Post autor: DARIUSZMT » 02 sie 2005, 11:53

Ikra rozwija się nietypowo i jak stwierdził Janusz,czasami wskaznikiem jest ilość zbielałej ikry po 24 godinach .Zauważyłem jednak ,ze po 48 godzinach w miare czystej ikry w ostatnim stadium tez bardzo dużo tracimy zapłodnionej ikry .Niezapłodniona okra potrafi zbielec nawet juz po kilku godzinach po złożeniu male nie zawsze.

Głownym czynnikiem jest woda ,im wyższej i czystszej jest jakosci tym wiekszy wyleg .Nie jest to łatwe do utrzymania ,ale mozliwe .
Musimy utrzymac bardzo wysoka czystosc bakteriologiczną.

Spadki Ph sa dośc znaczne i napewno ma to wpływ na rozwój ikry,u mnie nawet o 1 stopien w przeciagu 3 dni .

Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 02 sie 2005, 12:34

czyli jak tak czytam Wasze wypowiedzi to dochodze do wniosku, ze u mnie przyczyna zgonu tak duzej ilosci rybek nie byla jakosc wody. Bo wylegu bylo prawie 100% . Siedem ziarenek bylo tylko w ostatnim stadium zbielalych. Czyli przyczyna moglo byc skoki ph? albo to ze rybki nie mogly wejsc na samice!? i poprostu padly z glodu.

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

Post autor: DARIUSZMT » 02 sie 2005, 14:06

Z tego co pisalaś Laro ,to Twoje pierwsze tarło i przyczyn mogłobyć bardzo wiele .
Para nie ma doświadczenia itp .Poczekaj kilka tareł i zobaczysz czy z tarła na tarło sytuacja sie poprawia czy tez nie i wtedy mozemy szukac przyczyny .

Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 02 sie 2005, 16:09

DARIUSZMT pisze:Z tego co pisalaś Laro ,to Twoje pierwsze tarło i przyczyn mogłobyć bardzo wiele .
Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA
hehe moje nie :wink: ,ale rybek! samiec juz odhowal mlode, samica natomiast miala male 1 raz ,nie mowiac o ikrze.

Hico
senior
senior
Posty: 153
Rejestracja: 11 gru 2004, 11:45
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: Hico » 02 sie 2005, 16:50

Ad.1Pierwsza ikra ktoóra bileje to ta która gnie z innych przyczyn niz brak zaplodnienie tak sie dzieje od 1-40godzin tak która biejej potem to w większości ta ktoóra nie jest zapłodniona, lub bilelej bo grzyb lub inne paskudztwo ją dopadło.
Ad.2Najlepiej widać po 48 godzinach czy jest ikra zapłodniona
Ad.3Najlepiej żadne a wiadomo im większa odskocznia tym wieksze straty.

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 02 sie 2005, 23:21

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
U mnie wyglądało to tak:
- pierwsza fotka (jakość kiepściuchna, ale widać o co chodzi) to ikra po 24 godzinach;
- druga to zdjęcie z przed chwili (ok. 24) - tyle zostało od niedzieli wieczora (tarło ok. 20.).
No i ciągle kombinuję z wodą:
-UV;
- woda RO + minerały;
- pH: przy tarle - 5,72; obecnie 5,22
- przewodność: 86 mikrosimensów.
Efekt - jak widać.... naliczyłem ok. 20 larw.

Przy rónej wodzie - eksperymantowałem z różnymi parametrami - ikra zawsze mi pleśnieje - w większości....
Nie zastosowałem jednak nigdy zadnego odkażalnika po tarle.
Chciałbym spróbować, bo innych pomysłów już nie mam.
Czy możecie polecić jakiś przez Was sprawdzony?
Pozdrowienia
Wojtek
Załączniki
larwy.jpg
larwy.jpg (33.2 KiB) Przejrzano 5299 razy
24godziny.jpg
24godziny.jpg (28.38 KiB) Przejrzano 5299 razy
Ostatnio zmieniony 04 sie 2005, 00:50 przez fomalhaut, łącznie zmieniany 1 raz.

Hico
senior
senior
Posty: 153
Rejestracja: 11 gru 2004, 11:45
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: Hico » 03 sie 2005, 13:02

Ja nie uzywam żadnych.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 03 sie 2005, 21:40

Jak mówiłem, po pierwszych 24 godzinach można okreslić jakość tarła i twoja fotka to potwierdza. Jest tam zbyt dużo białego koloru a w dodatku nie wiesz ile tego już zostało zjedzone. Nic nie tracisz próbując z odkażalnikiem (polecam Cilex, kiedyś go używałem a obecnie mam UV). Po pierwszej dobie nie powinno byc nic białego a nawyżej 3 do 5 sztuk i masz szanse na tarło powyżej setki.

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 04 sie 2005, 00:54

Cóż mogę odpowiedzieć: dzięki Januszu!
PS.
UV - chodzi w tym akwa non stop - przekonam się jak użyję odkażalnika..... dla ochrony jajec:)))))

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 27 sie 2005, 11:26

No i dalej nic z tego, ale - wg. mnie potwierdziłem sobie, że to na skutek bakcyli w wodzie... ale pokolei...
- dodałem, z braku Cilexu, akryflawinę do ochrony ikry, w dawce 1/2 tego co pisało na butelce....
- ikra prawidłowo się rozwinęła, ok. 12 szt. ikry zbielało...
- rybki ok, rozpłynęły się ale... niestety, nie znajdywały rodziców.
Wg. mnie, tym odkażalnikiem nie tylko odkaziłem wodę, ale i naskórek rodziców - dlatego maluchom nie smakował.....
Walczę dalej :roll:
Pozdrowienia
Wojtek

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości