Kolor Ikry

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Kolor Ikry

Post autor: Tristan » 30 cze 2005, 13:13

Nigdy na tą sprawę nie zwracałem specjalnej uwagi, ale ostatnio przydażyło mi sie coś dziwnego (sprawę opisze w dalszej części wątku) i dlatego mam dwa pytania do wszystkich.
1) Czy wszystkie paletki mają ten sam kolor ikry?
2) Jak poznać że ikra jest zapłodniona?

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 30 cze 2005, 18:31

1) Kolor ikry jest różnego koloru w zależności od odmiany a szczególnie jest to widocznie porównując ją z odmianą czerwoną. Jej ikra jest niesamowicie ciemna i nasycona pigmentem czerwieni.
2) Tego sie nie do rozpoznać a jedyne co pozostaje to poczekać aż pojawią się zarodki.

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Post autor: Tristan » 30 cze 2005, 21:30

A biała?

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 01 lip 2005, 00:06

Tristan pisze:A biała?
Biała ?? to może "White'y" mają białą ?? ;-)(żart), w/g mnie to juz po ikrze.
Jest takie określnie "ikra zbielała" , oznacza nic innego jak tylko to , że z tej ikry juz nic nie będzie.
Nie jestem specem , ale juz nie raz widziałem w moim tarliskowym jak ikra zbielała i wiem co to oznacza.

pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
siwy
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 14 gru 2004, 14:38
Lokalizacja: Sianów koło Koszalina
Kontaktowanie:

Post autor: siwy » 01 lip 2005, 10:47

biala - moze masz na mysli bialawy-kremowy odcien- to owszem, zauwazylem zwlaszcza u mlodych osobnikow, to czy zaplodniona w zasadzie po jakichs 36 h spokojnie powinno byc widac...acz nawet niezaplodniona niekoniecznie musi szybko splesniec...

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Post autor: Tristan » 01 lip 2005, 16:01

Nie zrozumieliście. Biała od razu po złożeniu i co więcej wykluły się z niej larwy odmiana Red Albino lub Red&White.

O zapłodnioną ikrę pytałem by znaleśc jakiś wspólny punkt co do róznych jej kolorów.

ps poszukam zdjęcia

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Post autor: Tristan » 05 lip 2005, 22:07

Oto zdjęcie!
Załączniki
Biała ikra.JPG
Biała ikra.JPG (79.16 KiB) Przejrzano 8485 razy

Awatar użytkownika
siwy
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 14 gru 2004, 14:38
Lokalizacja: Sianów koło Koszalina
Kontaktowanie:

Post autor: siwy » 06 lip 2005, 10:17

czyli bialo-kremowe zdrowe.....biale splesnialki, poniewaz z bialych odmian nie mnozyly sie u mnie stad mowie ze mlode osobniki zoltawych odmian tez mialy w tym kolorze ikre, z kolei niebieskie odmiany ciemno-pomaranczowa...ale to kwestia bardziej zlozona zalezna jak wspomniano od odmiany, wieku, zarelka etc. chyba ze masz na mysli te calkiem biale ziarenka wygladajace na splesniale a z nich potomstwa sie doczekales...to coz zaraz po zlozeniu tez widzialem cos takiego ale zeby z tego potomstwo wyszlo nie zauwazylem, najprawdopodobniej dlatego ze dyski instynktownie wyskubaly odmiencow ....

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Post autor: Tristan » 06 lip 2005, 20:50

piszesz o rzeczach oczywistych. To łatwo poznać jaka ikta jest spleśniała a jaka nie, ale ikra sama była (jak widać na zdjęciu) nie kremowa ale biała. Nie jak mleko ale jednak biała.

Awatar użytkownika
siwy
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 14 gru 2004, 14:38
Lokalizacja: Sianów koło Koszalina
Kontaktowanie:

Post autor: siwy » 12 lip 2005, 11:00

oczywiste jest to ze biale jest biale....a nie przezroczyste....zaproponuj jakies lepsze okreslenie na zdrowa ikre o bialawym, matowym kolorze z glebia a nie rozwadniaj bialego - na fotce widac biale to splesniale - inne ( twa propozycja okreslenia koloru z uwzglednieniem odcienia i przezroczystosci, nasyceniem i glebia) bo wybacz ale twoj tok rozumowania i postrzegania kolorytow to tak jakbys roznicy nie widzial miedzy lekko przymacona woda a mlekiem, dlatego zapytalem czy z tych bialych moze sie cos wyklulo bo tak to sformulowales panie kolego, a nim powiesz ze ktos pisze o rzeczach oczywistych bez zastanowienia sam sie zastanow bo sam zamieszania narobiles przesledz posty...kilku kolegow podobnie pomyslalo biale to biale, dopiero ostatnim postem naprowadzasz na koloryt, bez urazy pozdrawiam.

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Post autor: Tristan » 19 lip 2005, 19:36

Dlaczego mam się obrażać?
Napisałem w poprzednich postach że się wykluło.

Tristan
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 17 lut 2005, 22:40
Kontaktowanie:

Post autor: Tristan » 31 lip 2005, 09:54

A to potwierdzenie moich słów:

http://www.akwapodlasie.org/viewtopic.php?p=9130#9130

ps. samiec w trakcie przenoszenia młodych larw

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 31 lip 2005, 16:18

Generalnie jajo dyska składa się z błony jajowej, plazmy, jądra i żółtka. Świeżo złożone jajo jest miękkie i pomarszczone. W kontakcie z wodą pęcznieje i napina się. Na jednym z biegunów jaja, błona jest lepka i szybko krzepnie. Dzięki temu może przytwierdzić się do podłoża. W płynnym żółtku znajduje się pewna niewielka ilość oleistego tłuszczu o barwie żółto - pomarańczowej blisko błony.
W zaplemnionym jaju po krótkim czasie zachodzą radykalne zmiany w wyglądzie. U góry zaznacza się biegun twórczy na którym widać białą plamkę otoczoną ciemnym pigmentem a na dole jajo jest obciążone biegunem odżywczym czyli żółtkiem. Podczas dalszego rozwoju następuje stopniowe tworzenie ciała zarodka. Towarzyszy temu zmiana rozkładu plam barwnych. Z odległości kilkunastu centymetrów obserwujemy wyraźne pociemnienie jaja. Pod koniec rozwoju ciała zarodka widać jak rzuca się coraz niespokojniej i w końcu rozrywa błonę jajową.

A teraz wyobraźcie sobie maleńką kulkę szklaną o kolorze mleczno żółtym - pomarańczowym. Następnie oświetlmy ją wiązka światła o zmieniającej się barwie i kącie padania. Obserwujmy zmianę jej koloru.
Jakie to da wrażenia wzrokowe.
A jak się zmieni kolor kulki gdy popatrzymy na nią z innej odległości.
Do tego można dodać indywidualną wrażliwości wzroku akwarysty na światło.
Czy widzimy to samo :?:

A więc nie ma sensu deliberowanie czy ikra jest biała czy przeźroczysta. Najważniejsze by się prawidłowo rozwijała.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości