Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Orzeł
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2008, 22:02
Lokalizacja: Władysławowo
Kontaktowanie:

Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Post autor: Orzeł » 24 maja 2008, 14:29

Witam wszystkich Paletkowców!
Może na początek opisze że docelowo w akwarium ma pływac 10 dorosłych dysków i tu wiem że jest problem, ponieważ jak na tak dużą ilośc tych pięknych ryb w takim małym akwarium :-) będzie troszkę z nim roboty, a chodzi o to żeby było niemal samoobsługowe. Oczywiście korzenie i roślinki też bedą. Akwarium ma wymiary 150x60x75wys. bez żadnych dziur na sumpy itp.Oto moje pytania prosze o pomoc:
1. Co dac na dno piasek czy żwir (chciałbym spróbowac z piaskem z plaży z nad morza, mieszkam na Półwyspie :-) i czy nie bedzie z nim za dużo problemów to znaczy czy nic tam gdzies w środku niego nie bedzie gnic i czy z góry niebędzie się brudzic????
2. Czy pod piach można dac plenum??
3. Dwa kubełki tetra tec ex 1200(1200 l/h) i aquael unimax 500 (1500 l/h), czy wystarczą?? Jakie media filtrujące do środka???????
4. Jakie oświetlenie, czy zwykłe świetlówki poradzą sobie z wyskością 75cm????
Dodam tylko też że oczywiście akwarium bedzie wyposażone w automatyczna podmiane wody ro i rurowitu(ale to juz naszczeście zaprojektowane) i dozowanie co2 (też gotowe).
W efekcie docelowym chciałbym aby warunki wody były jak najlepsze ale przedewszystkim azotany poniżej 10ml. Bardzo prosze o sugestie napewno wszystkie bardzo dokładnie przemyśle. Bardzo dziekuje i Pozdrawiam

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Post autor: birdas » 24 maja 2008, 15:19

Orzeł pisze: 1. Co dac na dno piasek czy żwir (chciałbym spróbowac z piaskem z plaży z nad morza, mieszkam na Półwyspie :-) i czy nie bedzie z nim za dużo problemów to znaczy czy nic tam gdzies w środku niego nie bedzie gnic i czy z góry niebędzie się brudzic????
Piasek z nad morza się nie nadaje. Znajdują się tam resztki muszelek, które będą psuły parametry wody. Do tego sól ...
2. Czy pod piach można dac plenum??
Tak. Ale jeśli planujesz akwa roślinne to korzenie roślin zniszczą Ci te plenum. No chyba, że roślinek nie będzie dużo i nie tam gdzie plenum, ale wówczas po co CO2 ?
3. Dwa kubełki tetra tec ex 1200(1200 l/h) i aquael unimax 500 (1500 l/h), czy wystarczą?? Jakie media filtrujące do środka???????
A to będą filtry biologiczne, mechaniczne czy jeszcze jakieś inne ?
4. Jakie oświetlenie, czy zwykłe świetlówki poradzą sobie z wyskością 75cm????
Tak - pytanie tylko ile ich będzie ? Oczywiście zakładam, że T5.
Ilość i rodzaj świetlówek będzie uzależniona od rodzaju roślin. Jedne wymajają więcej światła, inne mniej.

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 24 maja 2008, 15:37

Witam!!Jeszcze nie jestem paletkowcem ,jednak postaram się spróbować odpowiedzieć na Twoje pytania.
[quote]
1. Co dać na dno piasek czy żwir (chciałbym spróbować z piaskiem z plaży z nad morza, mieszkam na Półwyspie i czy nie będzie z nim za dużo problemów to znaczy czy nic tam gdzieś w środku niego nie będzie gnić i czy z góry niebędzie się brudzić????

1-Odpowiedź łączy się z pytaniem nr 2-jeśli zdecydujesz się na plenum ( a masz ku temu warunki-wys.75)najlepszy jest piach . Poczytaj temat -Plenum Toma.Druga część pytania też łączy się z 2-gim, bo jeśli plenum to powolne przesączanie się wody z górnych warstw piachu na sam spód-brak stref beztlenowych-nie występuje zjawisko gromadzenia się pęcherzyków amoniaku.Na powierzchni
będzie się brudzić ,ale o to właśnie chodzi ,struktura (granulacja)piachu nie pozwoli na odkładanie się zanieczyszczeń w niekontrolowany sposób.
2-ka już przerobiona :)
3.Nawet za dużo-jak myślisz o roślinach będziesz miał problem z efektem (pralki) w akwie,czego raczej roślinki nie lubią.Pomijam tu fakt wytrącania CO2-z tym można sobie jakoś poradzić ( deszczownia) Jakie media?-są różne szkoły nie potrafię doradzić-osobiście na przełomie 25-lat zabawy z akwarystyką stosowałem większość dostępnych (wkładów)
oryginalnych firmowych(za solidną kasę) po kombinowane-keramzyt,skruszona lawa wulkaniczna ,zwykły żwirek 2-3 mm itp.Raczej ostatnio stosuję tylko gąbki (o różnej granulacji firmy specjalizującej sie w wypo.akwariów morskich
4-Świetlówki spokojnie poradzą sobie w twoim akwa,tym bardziej jak się domyślam( chcesz zrobić plenum-odlicz z 10 do 15 cm)-pozostanie 60 cm wysokości.Posiadam zbiornik o wys 60cm-wyposażony jest w oświetlenie typuT-5 (ŚWIETLÓWKI)-rośliny rosną wspaniale!

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Post autor: _TOM_ » 24 maja 2008, 15:38

birdas pisze:
Orzeł pisze: 2. Czy pod piach można dac plenum??
Tak. Ale jeśli planujesz akwa roślinne to korzenie roślin zniszczą Ci te plenum. ...
Nieprawda.
Plenum funkcjonuje doskonale pod roślinami.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Post autor: birdas » 24 maja 2008, 19:55

_TOM_ pisze: Nieprawda.
Plenum funkcjonuje doskonale pod roślinami.
Nawet jeśli chcemy wyrwać lub przesadzić roślinkę, której korzenie mają po pół metra w każdą stronę ?
Wątpię ...

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 24 maja 2008, 23:46

A po co wyrywać roślinkę, która ma takie piękne korzenie? :lol:
A nawet jeśli i popsuje to Plenum, to na pozostałych 140cm będzie działać nadal :wink:

Orzeł
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2008, 22:02
Lokalizacja: Władysławowo
Kontaktowanie:

To znowu ja

Post autor: Orzeł » 25 maja 2008, 00:37

Witam ponownie!
Co do piachu z plaży to oczywiscie bedzie on dokładnie wypłukany lub nawet wygotowany, czy po takich zabiegach nadal ne bedzie sie nadawał??
Co do plenum to chyba zrezygnuje poprzednie akwa 50cm wys i roślinki zamiast rosnąc do góry zawijały sie co bardzo mnie denerwowało dlatego też taka wysokośc nowego akwarium :-) (niechce co tydzień robic przycinki)
Filtry nieweim sam który biologiczny a który mechaniczny mam nadzieje że mi doradzicie pewnie ten z silniejszym przepływem jak mechaniczny a drugi do bilogi na wolniejszych obrotach, zapomiałem też dodac że jeszcze bedzie jeden filtr wewnetrzy na 200l max z samą gobką(raczej sie nieprzyda ale służy bardzo dobrze za rozpylacz co2 :-) )
No i ile radzicie VAT tych świetlówek na akwa czy 0,5 vat/litr wody czy więcej??? - Roślinek raczej średnia ilośc ale zwyczajne żabienice itp.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinesku
junior
junior
Posty: 36
Rejestracja: 16 gru 2007, 20:37
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: marcinesku » 25 maja 2008, 09:32

nadal się nie będzie nadawał.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 25 maja 2008, 12:25

Odpuść sobie :D Kieszeni raczej Tobie nie zrujnuje piasek kwarcowy z akwarystycznego lub z allegro . Na tę wysokość zbiornika przyda sie oświetlenie T5 , jest o niebo lepsze od T8 ale o tym to juz było tyle pisane ze szkoda gadać :p Co do wkładów w filtrach to możesz dać te co są seryjnie( osobiście nie wkładam węgla) i powinno być git.Ale na upartego możesz jeden wypełnić gąbką a drugi ceramiką lub pół na pół z biobalami. Dobrzy by było gdy byś do każdego zalanego ale jeszcze nie zamkniętego kubełka nalał SERA nitrivec , bardzo pożyteczne bakterie które pomogą w starcie i prawidłowym funkcjonowaniu filtra jak i prawidłowemu rozwojowi biologii w akwarium. Plenum dobra sprawa, ale na plenum musi przypadać 10cm warstwa PIASKU. Wracając do twojego morskiego piasku , są jak powyżej kolega napisał muszle które będą sprawiać kłopoty tzn. Ph będzie rosło a jak wiesz to paletki lubią ph w granicach 6-7 (+-) . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Post autor: _TOM_ » 25 maja 2008, 19:12

birdas pisze:
_TOM_ pisze: Nieprawda.
Plenum funkcjonuje doskonale pod roślinami.
Nawet jeśli chcemy wyrwać lub przesadzić roślinkę, której korzenie mają po pół metra w każdą stronę ?
Wątpię ...
To nie wątp, tylko sobie zbuduj plenum i sprawdź :wink:
Rwę, wyrywam, kopię, przesadzam, rozsadzam, sadzę i rozsadzam non stop w piachu nad plenum. Lotosy czy orzech mają spore korzenie, potężne systemy korzeniowe nawet takie jak piszesz po pół metra i jakoś moje plenum działa i bąbelkuje sobie stale i niezmiennie, raz mocniej raz mniej w zależności ile azotanów jest w baniaku. Kwestia dobrej ilości piachu nad plenum, najmniej 10cm, a w wyrywane miejsce korzenia wejdzie natychmiast piach, a nie tlen :wink:

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 25 maja 2008, 19:20

jak wiesz to paletki lubią ph w granicach 6-7 (+-)
Jeśli o granice chodzi to lubią 4.5 do 7.0.

Co do filtracji to 2 kubełki pociągną spokojnie taki baniak.
Piasek z plaży odpada.
4 świetlówki akwarystyczne T5 120cm długie starczą spokojnie w tym baniaku.
U mnie rośliny na plenum w baniaku 60cm wysokim rosną tak jak ja chcę, czyli jedne się płożą - heniek, inne rosną do tafli - lotosy.
Przemysl sparwę, bo warto.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Proszę o pomoc w zakładaniu akwa. 650 l

Post autor: birdas » 26 maja 2008, 08:43

_TOM_ pisze: To nie wątp, tylko sobie zbuduj plenum i sprawdź :wink:
No ok. Nie posiadam plenum, nie testowałem. Jeśli piszesz, że nie ma na nie negatywnego wpływu przesadzanie roślin itp. to na pewno tak jest. :)

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość