Środki do ochrony złożonej ikry.

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Środki do ochrony złożonej ikry.

Post autor: CraNcH^MS » 01 gru 2007, 19:35

Czy podczas rozmnażania paletek stosujecie środki do ochrony złożonej ikry? Jak tak, to jakie polecacie?

Chcę rozmnożyć pierwszy raz moje dyski, posiadam dobraną parę, która aktualnie pilnuje drugi dzień larw w ogólnym, akwarium sterylne 160l, w którym od tygodnia stabilizuje się woda do tarła oraz kilka pytań do was ;-)

Mam także ulotkę firmy Tropical, która ma w swojej ofercie Biodesinal, ten środek jest typowo do odkażania wody po tarle ryb akwariowych. W ogólnym trochę ikry mi spleśniało lecz mam w nim temperaturę 28 stopni, trzy dni czekałem na pojawienie się larw. Może te pleśnienie było spowodowane zbyt niską temperaturą. Czytałem, że przy wyższej temperaturze są większe szanse na większą ilość larw, ale są one podobno słabsze.

Chcę więc ustawić temperaturę 28,5 stopnia oraz zastosować środek odkażający wodę.

Czy to dobra droga do sukcesu? Może jakieś inne preparaty, lub sposoby polecacie na to by uzyskać większą ilość zdrowych larw.

Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Borys_szczecin
junior
junior
Posty: 81
Rejestracja: 19 sie 2007, 20:56
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Borys_szczecin » 01 gru 2007, 19:52

Szczerze ci powiem że ja mam temp w tarliskowym 31 stopni wyższa temperatura pobudza ryby do tarła tak samo jak świeża woda a co do pleśnienia ikry to musiałeś mieć za wysoką twardość ogólną wody daj sobie spokój z odkażalnikami poco chemia dobre parametry wody to 80% sukcesu

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 01 gru 2007, 21:40

Nie był to problem twardości ogólnej. Tww=2 TWO=5. Dałem do ostatniej podmiany trochę więcej osmozy niż zwykle.

Czytam w ostatnich dniach wiele na temat rozmnażania dysków. Ja bym raczej upierał się przy zbyt niskiej temperaturze przez co ikra musi się dłużej inkubować i wówczas w ogólnym jest dłużej narażona na niepożądane czynniki. W pierwszym dniu zbielało jedne jajeczko w drugim z 10. Na trzeci dzień było jeszcze gorzej, ale nastąpił wylęg przez dwa dni ryby pilnują larw, jest ich jeszcze około 50 szt.

Ponawiam pytanie czy warto stosować te środki i czy wy stosujecie? Czy stosowanie tych środków ma sens, czy tylko tak dla lepszego swojego samopoczucia.

Awatar użytkownika
Borys_szczecin
junior
junior
Posty: 81
Rejestracja: 19 sie 2007, 20:56
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Borys_szczecin » 01 gru 2007, 23:05

Daj spokój z chemią spróbuj podnieść temp do 30stopni normalnie przy 28 stopniach wylęg powinieneś mieś ogonki po 68godzinach w 30 stopniach po 60 godzinach może im brakować garbnika. zaparz zwykłą herbatę żeby mocno sie zaparzyła i jak ostygnie trochę wlej żeby woda zrobiła się delikatnie brązowawa.przyczyn może być dużo bielenia ikry np samiec może mieć niedobór karnityny.

Awatar użytkownika
pajacyk
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 05 gru 2006, 07:21
Imie i Nazwisko: Marcin Karpiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Post autor: pajacyk » 02 gru 2007, 09:46

Możesz do wody dodac akryflawine juz sie spotkałem z ludzmi którzy tak robia i sa z tej czynnosci zadowoleni,możesz też użyc lampy uv, co do temperatury wody to ludzie w roznej temp rozmnazaja dyski od 25 C do chyba gdzies czytałem 32C jezeli chdzi o temp 30 C to na forum spotkałem sie z wypowiedziami iż po czesci w takiej temp wychodza młode z wadami. To co doradził ci kolega Borys_szczecin z ta cherbata to ja bym tego nie stosował :).

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 02 gru 2007, 10:54

pajacyk kolega Borys_szczecin polecił stosowanie herbaty ponieważ zawiera ona sporą ilość garbników, choć nie słyszałem jednoznacznych wypowiedzi, że ktoś stosuje herbatę. Ja mam w szufladzie szyszki czarnej olchy, więc ewentualnie mogę zrobić z nich wywar i dodać do wody.

Jako, że nie ma na tym forum jednoznacznych odpowiedzi czy stosować chemię do ochrony ikry, ja postąpię w następujący sposób. Zrobię wywar z szyszek i wleję (jeszcze tydzień zbiornik musi dojrzewać a moja para paletek jeszcze w ogólnym pilnuje swoich larw już trzeci dzień) ustawię temperaturę na 28,5 stopnia i zaraz po złożeniu ikry dodam Biodesinalu. Zobaczę co z tego wyjdzie jakie będą straty w złożonej ikrze.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2007, 10:56 przez CraNcH^MS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Borys_szczecin
junior
junior
Posty: 81
Rejestracja: 19 sie 2007, 20:56
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Borys_szczecin » 02 gru 2007, 10:55

Twoja decyzja ale trzeba pamiętać że nasze własne doświadczenia nie zastąpią nawet najlepszych rad

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 02 gru 2007, 14:29

Borys_szczecin pisze:Twoja decyzja ale trzeba pamiętać że nasze własne doświadczenia nie zastąpią nawet najlepszych rad
Chyba jednak najlepsze rady nie zastąpią własnych doświadczeń. :)

Awatar użytkownika
Woytek
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:35
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Woytek » 02 gru 2007, 16:24

[quote="CraNcH] zaraz po złożeniu ikry dodam Biodesinalu. Zobaczę co z tego wyjdzie jakie będą straty w złożonej ikrze.[/quote]napisz co ci wyszlo po dodaniu preparaty tez mam problem z plesnieniem ikry,parametry wody w tarliskowym two8 tww-2 ph-6 no2\no3-0 tamp- 29c

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 02 gru 2007, 16:49

Woytek pisze:[napisz co ci wyszlo po dodaniu preparaty tez mam problem z plesnieniem ikry,parametry wody w tarliskowym two8 tww-2 ph-6 no2\no3-0 tamp- 29c
Podam, ale może to trochę potrwać. Jeszcze jeden tydzień akwarium musi dojrzewać. Aktualnie paletki pilnują trzeci dzień maluchów w ogólnym. Jestem ciekaw czy małe przejdą na rodziców, ale wiadomo ogólny to ogólny itd.............. pożyjemy zobaczymy. Dodam tego preparatu po tarle i podam czy straty w ikrze będą większe.

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 02 gru 2007, 20:49

Nie kombinuj z żadną chemią raczej bym się koncentrował na parametrach wody,zobaczył bym co będzie wychodziło przy KH0,GH6 PH6,temp zostaw w spokoju taka jaką masz jest całkiem wystarczająca pod warunkiem że sprawdziłeś termometr czy nie oszukuje(niektóre potrafią się mylić o 2 stopnie).Jeśli dodasz garbnika to całkiem wystarczy jako ochrona ikry.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 gru 2007, 22:36

Polecam ten wątek:
http://pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2& ... 76&start=0

Miałem ten sam problem. Parametry wody idealne - ikra pleśnieje, zastosowanie lampy UV - ikra pleśnieje, zastosowanie akryflawiny i sukces. Nie jest to zbieg okoliczności bo testy z parametrami wody, testy z lampą UV i akryflawiną były robione kilku-krotnie.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości