Czemu z ikry nie wykluwa się potomstwo?

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 24 maja 2007, 08:31

Hypno pisze: .......do wody dodał bym odrobinę akryflawiny w celach odkażających. Jak będziesz miał kolejna ikrę ...... pod lupę, jak zobaczysz zarodki to jest OK (z bliskiej odległości nawet gołym okiem zobaczysz) , jak nie zobaczysz zarodków, znaczy, że przynajmniej jedno z pary jest jakieś felerne...........ale musisz powalczyć z parametrami wody......
Ten feler samicy może polegac' np. na jej zbyt młodym wieku.
PS. Zwykła lupa filatelistyczna wystarcza, aby można było zobaczyc' zarodki przed zbieleniem ikry.
PS. 2. Jeżeli masz rybki z krajowej hodowli, to z tym obniżaniem pH lepiej stopniowac' próby. Tzn. Masz 6,8 więc do następnego tarła zejdź z pH do poziomu np. 6,5; do kolejnego - 6,2 itd. (u mnie np. wystarczyło zejśc' z "codziennego" pH ok. 7 do 6,5 i już wsio z przychówkiem było OK).

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 25 maja 2007, 08:19

jzajonz napisał
ph od wartości 5 do 6.2 przy czym tej dolnej wartości Tobie nie polecam bo nie wiedziałbyś z czym to się wiąże podczas rozwoju ikry
Jeśli nie masz nic przeciwko to chciałbym abyś rozwinął temat, bo nie ukrywam, że nie wiem o co chodzi

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 25 maja 2007, 08:26

Jeżeli masz rybki z krajowej hodowli
Samiec jest z krajowej hodowli, natomiast o pochodzeniu samicy wiem niewiele. Nabyłem ją u pana Pszczoły, ale nie wiem czy była z jego hodowli (nie widziałem takich par rozpłodowych).

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 25 maja 2007, 08:58

Chodzi po prostu o to, że w tych parametrach podanych przez Janusza z powodzeniem można rozmnożyć palety. Z doświadczenia hodowców wydaje się jednak, że dolny zakres pH jest mimo wszystko lepszy. Niestety woda o bardzo niskim pH jest bardziej "niestabilna" i może się tak trafić, że z powodu niedoświadczenia dopuścisz do nagłego spadku pH poniżej 5 lub 4 co może po prostu skończyć się śmiercią ryb. Dla początkującego w tej dziedzinie łatwiejsze będzie utrzymanie stabilnego pH w granicy 6.2 niż 5.0 I przypuszczam, że Januszowi o to właśnie chodziło. Z własnego doświadczenia wiem, że ryby z polskich hodowli można rozmnożyć i w pH powyżej 7.0 Nie będę dyskutował nad ewentualną jakością młodych tak otrzymanych i ewentualnych problemów w pierwszych dniach życia małych niemniej jednak można. Można to nie znaczy tak robić, bo pamiętać należy że ryby te wyrwaliśmy z naturalnego środowiska raptem kilkadziesiąt lat temu i na pewno nadal wolą wodę miękką i kwaśną.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 25 maja 2007, 09:08

Kacper!
Otóz w dolnym przedziale skali którą ci poleciłem istnieje zbyt duze ryzyko wahań ph dlatego korzystniej będzie gdy utrzymasz naturalny bufor i będzie to przy ph 6-6.2.
Chociaż dyski doskonale sie rozmnażają rownież w przedziale 5-5.5 to jednak często się zdaża że nawet kiedy już są widoczne zarodki ikra ginie na skutek nagłego spadku ph. Dzieje się tak z braku bufora i nawet niewielkie pozostałości pokarmu potrafią spowodować zawalenie się ph.
Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie "sztucznego bufora" ale tego jeszcze w Polsce nie znalazłem. Nie znam składu tego proszku bo chętnie bym tego popróbował ale widziałem jak go się stosuje na innych hodowlach.
Nieraz miałem udane tarła przy bardzo niskim ph i zawsze następowało wahanie ph przez co miałem znaczne straty dlatego teraz preferuję zakres pow 6

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 25 maja 2007, 09:11

Hypno, napisaliśmy to w tym sam czasie.
dziękuję , janusz

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 25 maja 2007, 09:58

Znalazłem zdjęcie z ostatniego tarła
Załączniki
paletki ikra.JPG
paletki ikra.JPG (34.21 KiB) Przejrzano 6015 razy

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 25 maja 2007, 11:28

A nie ma sprawy uczyłem się między innymi od Ciebie Janusz ;-) A co do bufora to mam zamiar przetestować roztwory soli jakie J-23 swego czasu proponował. Nie pamiętam czy było to opisane tu czy na forum Mysiara ale było.
Kacper słuchaj Janusza a dobrze na tym wyjdziesz. To jeden z nielicznych hodowców z doświadczeniem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą!!

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 25 maja 2007, 16:27

Dzięki, właśnie od takich osób chętnie słucham porad. A tak wogóle to mój samiec najprawdopodobniej pochodzi z hodowli Janusza. Kupiłem go w sklepie w Toruniu od niejakiego Roberta. Mówił, że ryba pochodzi z hodowli z Inowrocławia. Właściciel zlikwidował hodowlę i wyjechał do Stanów. Teraz całość skojarzyłem

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 25 maja 2007, 16:38

A oto samiec o którym mowa
Załączniki
paletka samiec.JPG
paletka samiec.JPG (44.53 KiB) Przejrzano 5986 razy

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 26 maja 2007, 10:48

Faktycznie Robert nabył całe tarło które chciał podciągnąc na wieksze. Było to tarło po Solid Red Fire (Stendker) ale mie mogłem sobie poradzić z pieprzem więc zrezygnowałem z hodowli tej pary. Nieco starsi na forum pamiętają "Helmuta". To po nim masz potomstwo ale niestey młode kompletnie zgubiły czerwoną barwę rodziców. Twój samiec niestety też jest daleki od wyglądu rodziców bo bardziej przypomina Marlboro. Przed wyjazdem do Stanów byłem też odwiedzić Roberta bo byłem ciekawy czy uda mu sie je wybarwić. Niestety jak to w sklepie rybki troche odstały i ich rozwój został zahamowany.

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 27 maja 2007, 11:40

Nic dodać, nic ująć, ale dla mnie i tak jest najpiękniejszy

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 27 maja 2007, 12:11

Ale widzę że ma śliczną partnerkę więc może coś lepszego uda Ci sie osiągnąć. Helmut mierzył dokładnie 20.5cm i był największym okazem jaki kiedykolwiek miałem. A ile mierzy jego potomek?

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 27 maja 2007, 19:40

Nigdy nie mierzyłem go dokładnie, ale ma około 16 cm

kacper2601
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 29 maja 2006, 18:39
Lokalizacja: Toruń

Post autor: kacper2601 » 04 cze 2007, 21:00

No i znów złożyły ikrę kilka dni temu. Po około dobie od złożenia zebrałem kilka ziaren i wziąłem je pod lupę, Patrzyłem pod światło i nic nie widziałem oprócz mętnego jednolitego środka. Mało tego, przeciąłem kilka ziaren i wyleciał z nich tylko mętnawy płyn bez żadnych stałych fragmentów. W związku z tym chyba muszę się pogodzić z tym, że samica jest bezpłodna. Co w związku z tym mi radzicie? Czy jest jakaś szansa na "powrót" płodności? No i wreszcie co może być przyczyną?

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości