karmienie mlodych

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

remi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2007, 23:11
Lokalizacja: leszno
Kontaktowanie:

karmienie mlodych

Post autor: remi » 19 mar 2007, 20:05

dzien dobry wszystkim.mam pytanie,ile dni po rozplynieciu sie mlodych ze stozka moge zaczac podmiane wody i w jakiej ilosci akw.mam 112l. i od ktorego dnia moge zaczac podawac artemie!

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 19 mar 2007, 20:26

Cześć, pozwolę sobie jako pierwszy zabrać głos. W pierwszych dniach od wyklucia (ok 10) ja bym się całkowicie wstrzymał z podmianami wody. Dbaj o to tylko żeby nie było zalegającego jedzenia na dnie, a jeżeli podczas porządków ubędzie parę cm z poziomu wody nic się nie stanie, wręcz przeciwnie moim zdaniem, rodzicom lepiej będzie zbierać młode i karmić je, a później młodym polować na artemię w większym zagęszczeniu. Po 10-14 dniach ja bym zaczął podmieniać wodę ale w minimalnych ilościach, po prostu uzupełniając ubytki przy sprzątaniu max kilka litrów na dzień-dwa. Za to rób podmianę potem tak żeby po ok 4 tygodniach od rozpłynięcia twardość wody była w granicach 10 i pH zbliżało się do 7.0 (oczywiście tempo zmian zależne od tego co masz teraz w zbiorniku). Co do pytania kiedy zacząć karmić ja bym zaproponował 8-10 dzień OD WYKLUCIA z ikry, i zdecydowanie polecam 8. Pamiętaj że młode powinny pływać w chmurze solowca i mieć czerwone pękate brzuszki od jedzenia. Jeżeli przegapisz moment kiedy zacząć karmić możesz potem już nie mieć szansy naprawienia tego błędu więc lepiej zacząć wcześniej.

P.S. Proszę o uzupełnienie profilu i stosowanie zasad polskiej pisowni czyli polskie ogonki są obowiązkowe tak samo jak wielkie litery na początku zdania i nie tylko...

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 19 mar 2007, 20:43

Ja od siebie tylko dodam, abyś na bierząco kontrolował parametry wody i aby nastawić więcej niż jedną hodowlę artemii (jak zaczynasz karmić z perwszej hodowli to już powinieneś nastawić kolejną).

tomaszekz
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 01 lut 2007, 10:37
Lokalizacja: dolnośląskie, okolice Lubina

Post autor: tomaszekz » 20 mar 2007, 07:59

lub postaraj się o nicienie mikro!!!

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 20 mar 2007, 08:13

Odradzam mikro zbyt łatwo sobie można przy okazji wodę zapaskudzić. Artemia jest zdecydowanie czystszym pokarmem dla młodych i ma tą zaletę że jednak przez jakiś czas pływa jeszcze w toni jak to plankton prowokując zwłaszcza zanim młode nauczą się co jest do jedzenia. Poza tym nie wyobrażam sobie ile to słoików z hodowlą mikro powinieneś mieć aby systematycznie karmić stadko powiedzmy ok 100 młodych, a 100 to przecież żaden problem u palet no i rosną przecież jak smoki. Moim zdaniem mikro przy młodych paletach można potraktować jak wypad od czasu do czasu do knajpy na owoce morza :-) dla urozmaicenia...

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 20 mar 2007, 08:36

Hypno pisze:Odradzam mikro zbyt łatwo sobie można przy okazji wodę zapaskudzić. Artemia jest zdecydowanie czystszym pokarmem dla młodych i ma tą zaletę że jednak przez jakiś czas pływa jeszcze w toni jak to plankton prowokując zwłaszcza zanim młode nauczą się co jest do jedzenia. Poza tym nie wyobrażam sobie ile to słoików z hodowlą mikro powinieneś mieć aby systematycznie karmić stadko powiedzmy ok 100 młodych, a 100 to przecież żaden problem u palet no i rosną przecież jak smoki. Moim zdaniem mikro przy młodych paletach można potraktować jak wypad od czasu do czasu do knajpy na owoce morza :-) dla urozmaicenia...
Ciekawe stwierdzenia :cry:
- wodę się paskudzi jak się wlewa do akwa cały zaczyn hodowlany a nie to co na scianki wychodzi;
- a ile czasu żyje artemia w wodzie słodkiej? a jak zdechnie to co wody nie fajda? a ile czasu żyje węgorek w wodzie słodkiej?
- ilość słoików mikro na 100 młodych to ......... 1 - JEDEN litrowy :wink:
(nie pisze na ile starcza :oops:
- co do owoców morza to IMO nie micro a solowiec jest takim wypadem. Dlaczego: bo do rozmnożenia potrzeba soli :wink:
Idę na wypad do knajpy.
Adam
ilo

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 20 mar 2007, 08:49

Jeszcze nigdy nie udało mi się zebrać ze słoika mikro tak aby tego "zaczynu" nie załapać, a czy paskudzi mniej... hmmm moim zdaniem wystarczy powąchać hodowlę mikro i artemii żeby mieć odpowiedź. Adam tylko mi nie mów, że na jednej hodowli mikro w słoiku @ 1l utrzymasz w dobrej kondycji całe tarło. W to jakoś mi się wierzyć nie chce, może w pierwszych dniach żerowania ale później jak młode podrosną to chyba, że ze słoikiem wrzucisz wszystko :-)
Karmiłem mikro wiele młodych ryb, od gupików poczynając po pielęgnice miodowe i skalary włącznie, zawsze było za mało z tego jednego słoika. Ale to moje w 100% subiektywne zdanie...

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 20 mar 2007, 11:59

Hypno pisze:Jeszcze nigdy nie udało mi się zebrać ze słoika mikro tak aby tego "zaczynu" nie załapać, ...
Piotrek większość ma micro na płatkach i mleku. Ja preferuję:
- płatki i piwo :wink:
Większosć popełnia błąd, że mikro wstawia do ciemnego i zimnego pomieszczenia. Ja preferuję nasłonecznione okno lub kaloryfer :wink:
Zobacz co będzie na ściankach :?: Jeden słój ma starczyć do czasu aż młode nie zaczną jeść granulatu , serca ..... a trwa to jakieś 2-4 dni bo potem mają coś małego w nosie.
Adam

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 20 mar 2007, 13:40

mikro sie nadaje ale do gurami, tymczasem jeszcze nie odkryto lepszego pokarmu od artemii

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 20 mar 2007, 18:13

jzajonz pisze:mikro sie nadaje ale do gurami, tymczasem jeszcze nie odkryto lepszego pokarmu od artemii
Ciekawe stwierdzenie :?:
IMO - jesli ktoś ma czas to się bawi w kolumienki z artemią a na końcu ma X % solowca żywego. Jeszcze ten zapaszek i koszty i .... :cry: Mikro jest było i będzie za gratis. Ciekawe też, gdzie są te pikne ryby wyhodowane i wykarmione na wspomnianym wcześniej pokarmie :?:
Kondycja młodych nie zalezy od lepszego czy gorszego pokarmu a od tego czy STARE są w dobrej kondycji (zdrowe bez lokatorów i wrednego usposobienia) :oops:
Adam

remi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2007, 23:11
Lokalizacja: leszno
Kontaktowanie:

Post autor: remi » 20 mar 2007, 19:04

Witam wszystkich!
Panowie to o cztm rozmawiacie to bardzo interesujące ale mam kolejny problem.
Moze od początku.
Akwarium 112l , woda 6,4ph two4
Para ktora po raz trzeci ma ikre(pierwszy raz w tarliskowym)ikry około150szt.Cztery ziarenka spleśniały,myśle ze to nie taki zly wynik.
Po dwoch dniach mlode rozpłyneły sie ze stozka i zaczely skubać tylko samice,od tego czasu młodych jest coraz mniej
Zostało około 50 szt.i te widać ze rosną.
Co moze być tego przyczyną?
Za mało pokarmu u rodzicow czy moze mam nicienie w akwarium.
Podmiany wody jeszcze nie robiłem,akwaruum mam czyściutkie,rybki dziś mają szesć dni od wyklucia.
Paletkami interesuje sie od czterech lat, ale w sprawach rozmnażania tych ślicznych rybek prosze o porade bardziej doświadczone osoby niz ja.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 20 mar 2007, 20:49

adamn pisze: Kondycja młodych nie zalezy od lepszego czy gorszego pokarmu a od tego czy STARE są w dobrej kondycji (zdrowe bez lokatorów i wrednego usposobienia) :oops:
Adam
Czytam Twoje posty Adamie z dużym zainteresowaniem ( choć tylko te wnoszące coś w danym temacie :wink: ).
Zdanie zacytowane powyżej , a w zasadzie jego pierwsza część którą pozwoliłem sobie wyróżnić , wydaje się być bardzo śmiałą hipotezą . Podejrzewam , że są to najnowsze badania do wyników których miałeś dostęp , a mi i ogółowi akwarystów jeszcze nie są one znane .
Mam więc prośbę , - uchyl rąbka tajemnicy i rozwiń troszeczkę ten temat .

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 21 mar 2007, 02:07

adamn pisze:[...]
Kondycja młodych nie zalezy od lepszego czy gorszego pokarmu [...]
Cóż mogę powiedzieć na tego typu stwierdzenie? Żadne argumenty podejrzewam, że do Ciebie nie przemówią, ale może kolejny raz skieruję Cię do pozycji "Zdrowe dyskowce" Andrzeja Sieniawskiego, tom 1.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 21 mar 2007, 07:56

Adam to ja zapytam wprost, nie żeby się czepiać bo daleki jestem od tego ale żeby samemu się coś więcej dowiedzieć. Napisz więcej w jaki sposób Ty karmisz młode. W którym dniu i czym zaczynasz karmić, jak często, jakiej wielkości są rybki i po ilu dniach, kiedy odstawiasz stare od nich, i jaką wodę u siebie preferujesz dla młodych w poszczególnych okresach życia. Pytam dlatego, że obecnie mam 2 pary systematycznie kładące ikrę z której wylęgają się larwy i może po prostu coś u siebie bym ulepszył...

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 21 mar 2007, 15:24

Gregi pisze: Żadne argumenty podejrzewam, że do Ciebie nie przemówią, ale może kolejny raz skieruję Cię do pozycji "Zdrowe dyskowce"
Do mnie już od .. . lat przemawiają tylko dwa argumenty:
- zawarte w obszernej literaturze z której wybieram to co niekiedy jest napisane małymi literkami. W tym wypadku Ty opierasz się tylko jednej pozycji :cry:
- poparte własnym doświadczeniem, które mam nadzieję posiadam w jakimś tam stopniu.

Pominę to sprawy jakie były kiedyś preferowane i opisywane, że dyskowce powinno się karmić tylko żywym pokarmem a najlepszy jest tubifex lub ochotka :?:
Hypno pisze:Adam to ja zapytam wprost, .... Napisz więcej w jaki sposób Ty karmisz młode. W którym dniu i czym zaczynasz karmić,....
O ile mnie pamięć nie myli to byłeś na FDMD, gdzie w styczniu pokazywałem i omawiałem co i jak :wink:
Ale jak to nie było wystarczające to ..... może za jakiś czas znów coś wstawię podobnego :wink:

Adam

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości